dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    soberrrr

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-192
    Posty
    2

    Domyślnie Wilgoć w piwnicy przy dużych mrozach.

    Witam serdecznie miesiąc temu z uszkodzonego wodomierza do piwnicy wylała się woda na wysokosc okolo 30 cm i mimo regularnego wietrzenia nadal panuje tam wilgoć, zamiast podłogi jest zwykly piasek dlatego woda szybko wsiakla. W piwnicy jest zwykły otwór na zewnatrz o wymiarach 30x30 cm nie przypominajacy wentylacji bardziej jakis wsyp na ziemniaki który po zalaniu dobrze zabezpieczylem wata szklana i deska tak zeby mroz nie dostawał się do rur które zreszta tez zabudowalem i zabezpieczyłem szczelnie watą jednak teraz musiałem wyjechać z działki i odkryłem w polowie ten otwór żeby był przeplyw powietrza jakiś do piwnicy ale po zapoznaniu sie z pogoda nie jestem pewien czy dobrze zrobilem gdyz zblizaja sie mrozy do -16. Czy uwazacie ze wilgotna piwnica powinna byc szczelnie zamknieta czy moze miec bezposredni kanal powietrza na zewnatrz nawet przy duzych mrozach? Moze uda mi sie jeszcze zainterweniowac przed mrozami i dodam jeszcze ze wody w rur nie ma a sciany sa z cegieł klasycznych. z góry dzieki

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Chcesz wysuszyć ? grzej i wietrz.. mroźne powietrze - po ogrzaniu staje się suche jak pieprz.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JarekKRK45
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    829

    Domyślnie

    W obecnie panujących warunkach pogodowych ciężko będzie wywietrzyć .

  4. #4

    Domyślnie

    a co za problem, zimą powietrze zawiera mało wilgoci, czym zimniej tym mniej, problem polega na tym aby powietrze w piwnicy było ogrzane i po nasyceniu wilgocią odprowadzone na zewnątrz i tak do skutku..., latem potrzeba osuszaczy, teraz wystarczy dobrze grzać i wymieniać powietrze
    Czasem trzeba coś robić...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Dokładnie tak.. nawet jak jest +2 st i 99% po ogrzaniu do 20 st procenty spadną do wartości 20%-30% z głowy cytuje wartość..
    trzeba by było do tabeli sięgnąć.. klarowny przykład.. że to dobry czas do grzania i wietrzenia.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    soberrrr

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-192
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuje kochani wlasnie orzez miesiac wietrzylem ale teraz musze niestety opuscic dzialke na przynajmniej 2 miesiace i bedzie stala nieuzywana dlatego chcialem zrobic jak najkorzystniej dla niej z ta wilgocia

  7. #7

    Domyślnie

    Sorry ale wietrzyć to można sobie strych latem, aby usunąć wilgoć z piwnicy musisz grzać ,aby wilgoć ze ścian odparowała, a następnie te gorące, wilgotne powietrze usuwać z pomieszczenia.
    Czasem trzeba coś robić...

  8. #8

    Domyślnie

    Do usunięcia wilgoci grzanie nie jest konieczne. Wiadomo, grzanie podnosi dopuszczalną wilgotność względną, więc woda się nie skrapla. Natomiast najlepszym rozwiązaniem jest osuszacz, który nie działa na zasadzie grzania tylko wytrącania wilgoci. Miałem zalaną piwnicę i po 1 dobie takiej pracy potrafił wyciągnąć kilka litrów wody z powietrza. Po tygodniu mury były suche. Są firmy które wypożyczają takie osuszacze.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Może i tak.. może i nie.. mur tylko jest powietrzon suchy.. jeśli jest wilgoć kapilarna to ameno, bez odcinania
    tego i podbijania fundamentów.. nie da się nic z tym zrobić.. ale to tylko przypuszczenie.
    Tu na razie mamy nadmiar wilgoci ..

  10. #10

    Domyślnie

    osuszacz działa dokładnie na tej zasadzie, z jednej strony grzeje od strony skraplacza, od strony parownika schładza powietrze wytrącając wilgoć z powietrza. Osuszacz działa w obiegu zamkniętym pomieszczenia, w przypadku podgrzewania powietrza o niskiej zawartości wilgoci nasyceniu go parą i usunięciu tego wilgotnego powietrza też zlikwidujemy wilgoć z pomieszczeniu.
    Czasem trzeba coś robić...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nic nie grzeje.. oziębia powietrze i niczym wyciska parę z powietrza.. robi odwrotnie niż suszenie..
    a to co się na wymienniku pojawi jako woda.. spływa do zbiornika.. a powietrze dale wylatuje "suche" i zimne ..
    Ale to nam robi mróz.. przy -20.. wciągnięcie takiego powietrza ogrzanie i usunięcie robi dokładnie to samo?
    nie do końca.. bo wygrzewa się powierzchnia muru.. i niczym znowu zacznie się kondensować, chwilę potrwa..
    W pustym pomieszczeniu - osuszacz będzie ok .. ale gdzie przebywają ludziska.. to będzie zwyczajnie zimno, chyba
    że damy osuszacz z podgrzewaczem ..

  12. #12

    Domyślnie

    grzeje i wyrzuca ciepłe powietrze z tyłu, jak klimatyzator typu monoblok (zresztą osuszacz to dokładnie monoblok, tylko z zbiornikiem na wodę ) wykraplanie wody następuje w parowniku, po przejściu ciepłego wilgotnego powietrza przez chłodnicę o temperaturze ok 0 następuje wykroplenie nadmiaru wody z powietrza a woda trafia do zbiornika. Czym zimniejsze powietrze tym trudniej z niego wykroplić wodę
    Nie będę cię faszerował pojęciami typu wilgotność względna bezwzględna i wykres I-X, bo będąc studentem spędziłem parę godzin aby zrozumieć jak to działa.
    Czysto teoretycznie 1m3 powietrza o temperaturze -20C zawiera max powiedzmy 2g wody, ten sam 1m3 powietrza o temperaturze 20C może zawierać powiedzmy 8g wody, przy 40C juz 16g itd
    Więc jak szybko podgrzejemy powietrze z -20 do + 20 będziemy mieć b. suche powietrze, dlatego zimą używamy nawilżaczy, a w biurowcach tysiące kW energii idzie na nawilżanie powietrza w centralach. Jak każdy roztwór powietrze też dąży do nasycenia, jak będzie suche to chętnie przyjmie parę wodną ze ścian, tak aby mieć te 8g a nie 2g. Jak będzie już miało 8g to albo je wyrzucimy na zewnątrz, albo osuszacz je schłodzi i osuszy do np 4g a wtedy powietrze dobierze wilgoć ze ścian, i tak do skutku.

    Dlatego samo grzanie bez usuwania ciepłego powietrza (lub osuszacza) niewiele daje, tak samo jak wietrzenie zimnym powietrzem

    Mam nadzieję że wytłumaczyłem w miarę zrozumiale
    Czasem trzeba coś robić...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie będę cię faszerował pojęciami typu wilgotność względna bezwzględna i wykres I-X, bo będąc studentem spędziłem parę godzin aby zrozumieć jak to działa
    wim o tym.. to byś my się nie potrzebnie spierali o to samo
    Czysto teoretycznie 1m3 powietrza o temperaturze -20C zawiera max powiedzmy 2g wody, ten sam 1m3 powietrza o temperaturze 20C może zawierać powiedzmy 8g wody, przy 40C juz 16g itd
    ale tu na forum często gęsto trzeba metaforami sypać.. bo Ci zarzucą - że nic z tego nie rozumieją ..
    to taka rada więcej doswiadczonego w zawracaniu kijkiem pary wodnej i nie raz tu wklejałem wykres moliera - aby było wiadome oraz nie punkt.. a krzywa rosy i przecięcie się z nią w punkcie i wiele innych rzeczy trzeba było językiem nie technicznym przestawić..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony