dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    insersuppr

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-144
    Posty
    4

    Domyślnie Wytrzymałość stropów kanałowych w wielkiej płycie

    Witam,

    Chciałem poruszyć zagadnienie wytrzymałości stropów w wbudowinictwie z wielkiej płyty, temat już był poruszany ale czasami brak niektórych informacji.
    Może jakieś kompetente osoby będą potrafiły mi podpowiedzieć co i jak.

    Zastanawiałem się nad możliwością modyfikacji ścianek działowych jednak zastanawiam się czy po 50 latach strop się trochę nie zmęczył i czy aktualnie ingerencja w ścianki nie spowoduje nadmiernego ugięcia stropów lub ich zerwania.
    Czysto hipotetycznie założyłem likwidację wszystkich ścianek i tutaj jest pewien szkopuł , z obliczeń które jako laik wykonałem wychodzi mi że stropy są na dzieńdobry bardziej obciążone niż ich wytrzymałość. Możliwe że gdzieś się mylę.

    Z góry zaznaczm że nie zamierzam na podstawie forumowych porad podejmować się jakichkolwiek prac i jeśli zajdzie taka potrzeba poproszę kogoś z uprawnieniami do wydania odpowiedniej opinii. Na tym etapie chciałbym zbadać teoretyczną możliwość aby wiedzieć czy jest wogóle sens inwestować środki.


    Opis sytuacji

    Budynek z późnych lat 60 tych.
    Strop płyta kanałowa, szerokość płyt 120m rozpiętość 536 + podparcie ( 8 - 10cm z każdej strony). razem ok. 556

    na płytach stoją ścianki działowe z gazobetonu oraz cegły dziurawki oraz wylana jest wylewka cementowa ( grubość ok 8-9 cm, chyba że pod spodem jest jakaś warstwa odzielająca np płyta ale w wykonanej odkrywce przy remoncie kanalizacji nic takiego nie zaboserwowałem.

    dla ścianki działowej przyjąłem 130kg/m2 na podstawie tego linku ( dla cegły dziurawki, gazobeton pewnie jest nieco lżejszy)
    dla posadzki gr 9 cm x 45kg /m2/cm grubości

    zestawienie obciążeń:
    płyta nr 2: ścianki działowe pow 4,08 x 130= 5,30kN + posadzka 6,36m2 x 9x 45= 25,7 kN
    płyta nr 2: ścianki działowe pow 5,93 x 130= 7,71kN + posadzka 6,36m2 x 9x 45= 25,7 kN
    płyta nr 3: ścianki działowe pow 6,04 x 130= 7,85kN + posadzka 6,36m2 x 9x 45= 25,7 kN
    płyta nr 4: ścianki działowe pow 2,88 x 130= 3,74kN + posadzka 6,36m2 x 9x 45= 25,7 kN
    płyta nr 5: ścianki działowe pow 2,88 x 130= 3,74kN + posadzka 6,36m2 x 9x 45= 25,7 kN
    płyta nr 6: ścianki działowe pow 2,88 x 130= 3,74kN + posadzka 6,36m2 x 9x 45= 25,7 kN

    z powyższych obliczeń wychodzi że najbardziej obciążona płyta nr 3 niesie 33,75KN co daje obciążenie ok 5,08 KN /m2 do czego trzeba doliczyć obciążenie użytkowe 1,5KN ( 2,1 jeśli współczynik 1,4) to razem daje nam 7,18KN/m2

    z informacji znaleźionych w internecie wynika że w tym okresie wykożystywano płyty o dopuszczalnej obciążalności 4,5KN/m2 czy to możliwe aby była taka różnica? czy ja gdzieś popełniłem błąd.

    Proszę w miarę możliwości o odpowiedzi fachowców, chciałbym się upewnić czy jest sens wogóle rozpatrywać jakieś zmiany zanim udam się z tym do konstruktora ( kilka set złotych to też wydatek).

    pozdrawiam

    I.

  2. #2

    Domyślnie

    Po pierwsze, obciążenie dla posadzki na cm/m2 przyjmujesz co najmniej dwa razy za duże. Nie wiem skąd wziąłeś te wartości, ale ciężar wylewki to około 22-25kN/m3. U Ciebie wychodzi 45kN/m3, co jest wartością z kosmosu. Co do grubości wylewki, to w pokojach może być mniejsza, bo pod wylewkami robiono jeszcze "izolacje" typu płyta paździerzowa. Po drugie ciężar ściany uzależniony będzie od grubości ściany - załóżmy, że przyjąłeś ok. Po trzecie, nie wiem skąd wziąłeś wartość dopuszczalnego obciążenia płyty, ale pewnie mieszasz wartości charakterystyczne i obliczeniowe. Szansa, że ktoś zaprojektował budynek tak, że przekroczył dopuszczalną wartość dla stropu, jest niewielka. Do konstruktora na pewno warto się wybrać. Co do tego, czy płyty stropowe się ugięły i obciążyły ścianki działowe - objawiałoby się to deformacją działówek. Powinno nie być problem z wymianą na ścianki g-k.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony