dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam Maciejewski

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-274
    Posty
    31

    Question nawiew i wywie w jednym pomieszczeniu - brak podcięć w drzwiach i kratek w WC

    Witam,

    Chciałbym się zapytać czy jest możliwość tak zaprojektować instalację WM by zrezygnować ze szczelin wentylacyjnych przy podłodze w pokojach w drzwiach i kratkach w drzwiach łazienki i WC ?
    Chcę koniecznie uniknąć podcięć w drzwiach 1-1,5 cm i kratki w drzwiach WC.
    By to zrobić pewnie trzeba zrobić nawiew i wywie w jednym pomieszczeniu?

    Pozdrawiam.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin_kicker

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    34

    Domyślnie

    A sprawdzałeś jak wygląda szczelina 1cm? Ja mieszkam od kilku lat i w tym roku planuje zrobić WM. Popatrzyłem sobie na moje drzwi, jaka jest malutka szczelina i zacząłem już myśleć o ich cięciu. Na razie tylko planuje, więc wziąłem sobie miarę i sprawdzam. Okazało się że 1cm szczelinę już mam wszędzie. Jak osadzałem drzwi to zrobiłem sobie delikatnie większą żeby można było je bezpiecznie otwierać a nie żeby przy pełnym otwarciu ocierały o podłogę bo trzeba było je np. delikatnie "przekosić" podczas regulacji.. Drzwi mam 90cm, oprócz tego na ościeżnicach nie mam uszczelek a to też przecież na całym obwodzie też daje jakąś szczelinę.

    Zaintrygował mnie ten temat więc "wlazłem" na kalkulator przepływu i wstawiłem przekroje szczelin żeby zobaczyć jaka jest ich wydajność.
    Przyjmuje się że do prędkości przepływu powietrza 5m/s nie słychać przepływającego powietrza.
    A więc wyniki:

    przy szczelinie 6mm!
    Drzwi 80 przy 3m/s = 51m3/h przy 5m/s = 86m3/h
    Drzwi 90 przy 3m/s = 58m3/h przy 5m/s = 97m3/h
    Drzwi 100 przy 3m/s = 64m3/h przy 5m/s = 108m3/h

    przy szczelinie 10mm!
    Drzwi 80 przy 3m/s = 86m3/h przy 5m/s = 144m3/h
    Drzwi 90 przy 3m/s = 97m3/h przy 5m/s = 162m3/h
    Drzwi 100 przy 3m/s = 108m3/h przy 5m/s = 180m3/h

    Teraz wziąłem to do swoich wartości w domu.
    Maksymalnie na 1 pokój moja wentylacja będzie ładować 62m3/h, (na co dzień pewnie będzie tego tylko ze 30%). Jeżeli założę że przy 5m/s będzie cicho a moje drzwi mają 90cm to szpara która zapewni ten przepływ (nie uwzględniam w ogóle luzu między drzwiami a ościeżnicą na całym obwodzie!) musi mieć uwaga: 3,83mm!

    Gorzej jest np w łazience gdzie moja centrala musi wywiać Maksymalnie 125m3/h (na co dzień pewnie będzie tego też tylko ze 30%) tam potrzebuje szczeliny (drzwi też mam 90) aż: 7,72mm

    Teraz przyjmijmy że na całym obwodzie drzwi (oprócz szczeliny między podłogą a drzwiami) mamy luz między drzwiami i ościeżnica 1mm wtedy taka szczelina ma powierzchnię 4900mm2 co przy prędkości przepływu 5m/s daje przepływ 88m3/h!

    Biorąc pod uwagę że drzwi łazienkowe przeważnie mają otwory wentylacyjne, oraz szczeliny między drzwiami a podłogą aby te poprawnie się otwierały mają te min 6mm a drzwi nie mają uszczelek między ościeżnicą to naprawdę temat nie jest aż tak istotny.

    Jeżeli natomiast do łazienki damy otwory wentylacyjne w drzwiach oraz wszędzie będziemy mieli 1cm szparę, której praktycznie i tak nie widać to temat jest załatwiony z ogromnym zapasem. Takie jest moje zdanie amatora. Proszę jakiegoś profesjonalistę o weryfikację tej teori.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Nie musisz robić dużych podcięć, norma mówi o otworach wyrównawczych o powierzchni 80cm2 dla pokojów mieszkalnych i 200cm2 dla łazienek, wc, kuchni. Można to zrobić przez podcięcie w drzwiach, otwory w drzwiach, ale najlepiej przez otwory nad drzwiami, czyli przebicie ściany pod sufitem i wstawienie kratek wentylacyjnych.

    Danie nawiewu i wywiewu w jednym pomieszczeniu to zły pomysł. Chciałbyś żeby do łazienki, w której masz np. 24oC w zimę dmuchało ci powietrze o temp. 12-15oC i to w ilości 50m3/h? Poza tym to by podwoiło ilość wymienianego powietrza w mieszkaniu.
    Normalnie to co nawiewasz do pomieszczeń czystych, przechodzi później do pomieszczeń brudnych (i nadal jest uznawane za powietrze świeże). Np. nawiewasz do gabinetu i salonu łącznie 100m3, a z kuchni i wc wywiewasz łącznie też 100m3/h, w ten sposób porcją 100m3/h zwentylowałeś 4 pomieszczenia. Gdyby każde z nich miało własny nawiew i wywiew potrzebowałbyś 200m3/h.

    Wyliczenia, które wyżej zrobił kolega są bez sensu ze względu na przyjęcie prędkości 3-5 m/s, które nie są dopuszczalne w strefie przebywania ludzi (na wysokości stóp), o ile pamiętam nie powinno się przekroczyć 0,2m/s (w lato trochę więcej), ale pod sufitem (powyżej wzrostu człowieka) mogą być wyższe prędkości.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 06-02-2017 o 13:58

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam Maciejewski

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-274
    Posty
    31

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za wypowiedź. Wiele mi to wyjaśnia.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcin_kicker

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    Wyliczenia, które wyżej zrobił kolega są bez sensu ze względu na przyjęcie prędkości 3-5 m/s, które nie są dopuszczalne w strefie przebywania ludzi (na wysokości stóp), o ile pamiętam nie powinno się przekroczyć 0,2m/s (w lato trochę więcej), ale pod sufitem (powyżej wzrostu człowieka) mogą być wyższe prędkości.
    Mądrego to i przyjemnie posłuchać
    A więc moje drzwi do pokoju mające 1cm szparę między podłogą oraz 1mm szparę wokół ościeżnicy mają w sumie szczelinę 140cm2
    Teoretycznie z normą jest ok (>80cm2), ale jak jak policzę prędkość przepływu dla mojego pokoju (max 62m3/h) to i tak prędkość w szczelinach wychodzi 1,23m/s więc dużo za dużo.
    Teraz jak tak liczę to samo ale żeby zapewnić choćby te 0,27m/s musiałbym mieć szczelinę 7cm.
    Kurcze to jak to jest? Czy aby w szczelinie jest strefa przebywania ludzi?
    Widocznie strefa przebywania ludzi w tym przypadku przyjmowana jest jakąś odległość (nie mam pojęcia jaką, ale to chyba bez znaczenia) od tej szczeliny i stąd powstała wyżej wymieniona norma.

    W każdym bądź razie w pokojach nie widoczna szczelina 1cm (min drzwi 80) jest ok, a w łazience 1cm śzczelina + 4 krateczki, które wg. mnie ładnie dobrane dodają uroku i też jest kozaczek

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    "Przyjmuje się że do prędkości przepływu powietrza 5m/s nie słychać przepływającego powietrza."
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam Maciejewski

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-274
    Posty
    31

    Domyślnie

    Może i jest kozaczek ale ja nie chcę kratek w drzwiach id wc czy łazienki. Zrobię w ścianie taki mikro kanał w kształcie litery S by zastąpić kratki wentylacyjne a układ w S rozbije dźwięki dochodzące z wc

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony