dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Alabastrowa 21 jako indywidualna, energooszczędna stodoła

    Zaczynamy .....
    po roku uganiania się za drogą w końcu 20.11 wchodzą Panowie robić płytę.

    Projekt jest indywidualny na bazie Domu przy alabastrowej 21
    Dwupiętrowy na płycie z dwuspadowym dachem o powierzchni całkowitej 171m*2
    bez garazu

    według OZC zapotrzebowanie wynosi między 20 - 25 kWh/m*2*rok zależnie od opcji:
    dom całkowicie zgodny z projektem - 23kWh/ /
    dom bez dwóch okien północnych - 20kWh/ /
    troszkę mniej ocieplenia i okna zgodne z projektem - 25kWh/ /
    troszkę mniej ocieplenia i bez dwóch okiem północnych - 23kWh/ /

    Zrobimy opcję ostatnią i później dołożymy ocieplenia za swoje nie bankowe

    tutaj mój wątek dlaczego jednak nie lecę w pasywnosć:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...an-dom-pasywny
    Ostatnio edytowane przez karolkak ; 07-10-2017 o 19:18

  2. #2

    Domyślnie

    Musimy wybrać sposób ogrzewania .....
    Na początku miała być PC bezpośredniego parowania, ale zrezygnowaliśmy na rzecz gruntowej
    potem stwierdziłam że jadnak PC PW będzie bardziej ekonomiczna ogólnie, tu mój wątek na ten temat:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-g-w-tyko-kasa

    a teraz myślę nad buforem ładowanym grzałką .....

    zrobiłam sobie porównanie kosztów i tak mi to wyszło:
    koszty przy wyliczonym w ozc zapotrzebowaniu = 5967 kWh + 4000 kWh na CWU (1000 na osobę)
    taryfa G11 - u mnie 0,3zł brutto (bez abonamentu i innych opłat) przy SCOP'ach:
    PC GW=4,0
    PC PW = 2,5
    bufor - 1,0

    taryfa G11 - u mnie 0,3zł brutto (bez abonamentu i innych opłat)
    PC GW 747,525zł/rok
    PC PW 1196,04zł/rok
    bufor 2990,1zł/rok

    G12 - 0,22zł w taniej 75%zużycia i 0,34zł w drogiej i 25% zużycia, ceny brutto
    PC GW 622,94zł/rok
    PC PW 996,7 zł/rok
    bufor 2491,75 zł/rok

    i nie wiem, jakoś nie takich się kosztów spodziewałam ......

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Witam
    Przede wszystkim zamieść tu zdjęcia waszego domu. Mało komu będzie się chciało szukać na stronach projektanta. Dobrze jakbyście też napisali ze dwa zdania o sobie i o działce.

    A co do PC vs. bufor to wiadomo, że PC jest dużo tańsza w eksploatacji ale droższa w zakupie. Kluczową sprawą w kalkulacji jest zużycie energii oraz koszt samej PC. Sensowny okres zwrotu wynosi moim zdaniem około 12 lat. Po tym czasie PC pewnie będzie do wymiany. Trzeba też doliczyć koszty serwisowe.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dana0606
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Hlubcice
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    601

    Domyślnie

    Witam i pozdrawiam budujących. Też myślę, że zdjęcia byłyby na miejscu, żeby móc coś powiedzieć. Też uważam, że PC jest i tak za drogie, żeby się opłacało i zwróciło. My mamy ogrzewanie elktryczne, ale w zakupie tanie, to panele na podczerwień. Jak chcecie podłogowe to wybierałabym kable, na dzień dzisiejszy to najtańszy materiał w zakupie, gdybym nie miała takiej możliwości jakie wybraliśmy. Wybraliśmy takie rozwiązanie, ponieważ gdyby nawet się coś zepsuło to co? Jeden grzejnik, a ogrzewanie nadal by pracowało, do momentu wymiany danego grzejnika mozna pokój otworzyć i z innych pomieszczeń się nagrzeje. Tak samo przy kablach jak każe pomieszczenie na osobnym obwodzie i termostacie to też podobne rozwiazanie w trakcie awarii, tylko tu jeż trzeba zrywać podłogę czyli kafle np. Gaz drożeje, a prąd jak więcej się go uzywa jest tańszy. My mamy przy podanym zużyciu 600kW na miesiąc z wszystkimi opłatami po 0,54zł.

  5. #5

    Domyślnie

    oto zdjęcia elewacji.
    próbuje ja sama zaprojektowac ale wogóle nie mam pomysłu gdzie jaki kolor czy wykończenie
    wiem tylko że ma być szary i brazowy (kamień ? kafle ? )
    okna białe dwustronnie to napewno
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elewacja pln zach.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	398367

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elewacja pdn wsch.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	19,7 KB
ID:	398368

    na tych grafikach prześwituje jedno okno i zadaszenie ale nie "wykańczałam" ich ponieważ z nich rezygnujemy
    i nie wiem jak ten "nos" zatuszować ....

    Dana0606 te 600kWh to za który miesiąc ? zimny czy bardzo zimny ? robliście ozc ? ile wyszło ?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dana0606
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Hlubcice
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    601

    Domyślnie

    My nie zużywamy na razie tyle, nawet nie wiem ile będziemy zużywać, ale w Tauronie płacimy ryczałtem więc podałam im 600kw za cały prąd ze wszystkimi sprzętami na miesiąc. U nas w maju i listopadzie spisują liczniki. U nas najwięcej poszło w styczniu i lutym razem wzięte prądu, bo po pierwsze zima stulecia była, poza tym nie mieliśmy podłogi jeszcze tylko sam chudziak bez ocieplenia i dopiero co świeżo tynki były położone. Temperatura u nas bez ogrzewania była na poziomie 5 stopni wewnątrz, ale jak tylko skończyli tynki to zwiększaliśmy temperaturę do 8miu stopni potem do 10ciu i w lutym to już do 15tu nawet i wietrzyliśmy, aby nadmiar wody ydmuchać. Za styczeń i luty wyszło mi 1500kW z rekuperatorem non stop na maxa. Teraz w tym roku na jesieni to wyszło mi 100kW na miesiąc za samo ogrzewanie, ale jest jeszcze spoko to ciepło to zimno, nawet jednej nocy był przymrozek. Ale teraz to dom sporo ocieplony (w podłodze 30cm styro i na ścianie 20cm grafit). To może tej zimy będzie o wiele lepiej choc mury dopiero się wygrzewają można tak powiedzieć. Bo ściany to po tynkach w sumie całkiem do sucha to dwa lata podobno. OZC nie robiliśmy, mielismy w projekcie chyba 71kW na m2, ale mysmy dali wszystkiego więcej niż w projekcie. Więcej w podłogę o 10cm, na ścianach cieplejszy 3krotnie pustak (w projekcie z ociepleniem mieliśmy podobny współczynnik bo 0,27, a ten pustak sam ma 0,29 i do tego jeszcze styro to razem teraz jest 0,11) i na dach 23cm piany a wprojekcie nie było w ogóle ocieplenia dachu. Tak, że różnica może być ogromna. Zobaczymy jak zima przejdzie ile wyjdzie nam na samo ogrzewanie, bo mamy osobny podlicznik na to. Reku to już ciężko będzie ocenić, bo do głównego licznika podpięty, ale teraz na maxa już nie chodzi, ale na 2 lub 3 z 5 biegów.
    No i sory za taki długi wpis.

  7. #7

    Domyślnie

    mam kolejne pomysły na elewacje:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elewacja pdn wsch 4.jpg
Wyświetleń:	38
Rozmiar:	62,4 KB
ID:	398569

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elewacja pln zach 4.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	69,5 KB
ID:	398571


    jak tylko ogarne rzuty żeby były bardziej czytelne to wrzuce

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dana0606
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Hlubcice
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    601

    Domyślnie

    Ciekawsze, ale chyba za dużo tego kamienia na elewacji dolnej.

  9. #9

    Domyślnie

    jeszcze nie wiem czy tam będzie kamień czy może tylko tynk w takim kolorze ....(?)
    może na żywo będzie łatwiej się zdecydować

    "Zaraz" wrzucę rzuty tylko do domu dojadę
    Ostatnio edytowane przez karolkak ; 01-11-2017 o 09:49

  10. #10

  11. #11

    Domyślnie

    Wczoraj potwierdziłam terminy:
    firma która ma robić płytę prawie nie ma opóżnień, więc 20.11 wchodzą na naszą działkę
    firma która będzie robić SSO zaczyna na wiosnę jak tylko pogoda pozwoli

    oby się udało

    a ja dalej rozkminiam elewację ..... wiem że kolory elewacji to nie jest priorytet ale okna już wybrane, rolety zewnętrzne też,
    dachówka miała być płaska ale po zrobieniu kosztorysu postanowiliśmy ciąć koszty tam gdzie to możliwe.
    na pierwszy ogień poszła więc dachówka - zostaje ceramiczna ale tańsza, o tradycyjnym kształcie.
    Z tego samego powodu zamiast gruntowej PC będzie powietrzna. Słuszność tej zmiany potwierdziło ozc
    Ponadto postanowiliśmy nie łączyć kominka z podłogówką i pompą.

    Pokrycie podłogi od dawna wybrane
    Wprawdzie muszę się jeszcze zdecydować jak obudować schody i wybrać płytki do łazienek ale mam już pewien zarys więc nie spędza mi to snu z powiek .....
    Kuchnia zaprojektowana od dawna. Będzie to zestaw mebli z popularnego marketu meblowego więc nie martwię sie o umiejętności stolarza
    Podstawowe meble i sprzęty mamy ze starego mieszkania i na początku to ich będziemy używać - niby stare i używane ale lubię je i cieszę sie że dzięki nim wydatki trochę rozłożą się w czasie.

    Część zakupów najchętniej zrobiłabym od razu ale gdzie to wszystko trzymać skoro od 1,5 roku mieszkamy w maleńkim, wynajmowanym mieszkanku a nasz dobytek "dojrzewa" w garażach naszej rodziny .....
    Ostatnio edytowane przez karolkak ; 01-11-2017 o 09:48 Powód: gramatyka :oops:

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolkak Zobacz post
    Musimy wybrać sposób ogrzewania .....
    Na początku miała być PC bezpośredniego parowania, ale zrezygnowaliśmy na rzecz gruntowej
    potem stwierdziłam że jadnak PC PW będzie bardziej ekonomiczna ogólnie, tu mój wątek na ten temat:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-g-w-tyko-kasa

    a teraz myślę nad buforem ładowanym grzałką .....

    zrobiłam sobie porównanie kosztów i tak mi to wyszło:
    koszty przy wyliczonym w ozc zapotrzebowaniu = 5967 kWh + 4000 kWh na CWU (1000 na osobę)
    taryfa G11 - u mnie 0,3zł brutto (bez abonamentu i innych opłat) przy SCOP'ach:
    PC GW=4,0
    PC PW = 2,5
    bufor - 1,0

    taryfa G11 - u mnie 0,3zł brutto (bez abonamentu i innych opłat)
    PC GW 747,525zł/rok
    PC PW 1196,04zł/rok
    bufor 2990,1zł/rok

    G12 - 0,22zł w taniej 75%zużycia i 0,34zł w drogiej i 25% zużycia, ceny brutto
    PC GW 622,94zł/rok
    PC PW 996,7 zł/rok
    bufor 2491,75 zł/rok

    i nie wiem, jakoś nie takich się kosztów spodziewałam ......
    IMO, ceny prądu o połowę zaniżone. Albo masz niesamowicie tani prąd. 30gr/kWh to ciężko w taniej w G12w, a co dopiero w G11.

  13. #13

    Domyślnie

    agb jak napisałam to cena samego prądu bez dystrybucji, dlatego takie ceny

    Nareszcie mam zdjęcie działki - jestem niepostępowa i nie korzystam z najnowszych wynalazków stąd ciężko mi samodzielnie zrobić dobrej jakości zdjęcie aparacikiem 1,3 pix
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20171104_093746.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	400240

    między fotografem a skrzynką jest wjazd, natomiast za środkową sosną jest ukryty "budynek gospodarczy"
    "fale dunaju" ale na działce jest równocześnie najwyższy punkt w obrębie około ponad kilometra

    za tydzień wrzucę moje inspiracje na elewacje i wykończenie dachu

  14. #14

    Domyślnie

    To jakich kosztów się spodziewałaś nie licząc pełnych kosztów? Trzeba liczyć to co ostatecznie zapłacisz.

  15. #15

    Domyślnie

    och i nie mam czasu na te inspiracje bo jak zwykle się zepsuło:
    od tygodnia czekamy na wywrotkę która miała dosypać nam drogę do końca, niestety zepsuła się i "nie chce się naprawić"
    jej właściciel załatwił nam na szybko kolegę z wywrotką ale w cenie 2x wyższej
    przyjechała dziś ta wywrotka i na samym wstępie zakopała się na drodze którą już kilkanaście takich wywrotek przejechało
    spotkałam się też z Panem który ma nam przywieźć podsypkę pod płytę, niestety on wozi tylko patelnią i odmówił wjazdu na naszą drogę dopóki nie ubije jej walec wibracyjny .....
    miałam nadzjeje że tego kosztu uda się uniknąć i drogę ubiją samochody, ale cóż - kolejny 1000zł w poniedziałek pójdzie w świat

    i jak na złość "Panowie budowlańcy" będa musieli poradzić sobie sami bo w przyszłym tyg na urlop liczyć nie możemy.
    boję się że Panowie "budowlańcy" sami radzić sobie nie lubią i w efekcie coś znowu się zje.... zepsuje :/

  16. #16

    Domyślnie

    i zaczeliśmy 23.11
    oto nasza podsypka pod płytę:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20171125_154718.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	401765
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20171125_154803.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	401766

    na tych zdjęciach widać jaką mamy nierówną działkę - jest około 50-60 cm różnicy pomiędzy najwyższym i najniższym punktem działki która ma niedużo bo tylko 30x30 metrów.
    Mimo że jest tu najwyższy punkt w obrębie co najmniej kilometra, chcemy podnieść ją o kolejne 30cm - żeby mieć pewność że nasza działka jest wyżej niż droga.

    No właśnie droga .....
    siąpi cały czas i w najgorszym miejscu "naszej" drogi stoi woda, jedna z wywrotek z piaskiem na podsypkę zakopała się tam i cały ładunek poszedł w ziemie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20171125_154105.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	401767

    w następstwie tej sytuacji samochody pojechały na naszą działkę pobliską drogą prywatną ..... która niestety nie sprostała ich wadze. Porobiły się koleiny które niestety musimy naprawić na nasz koszt ...... ogólnie katastrofa bo własciciele tej drogi są na nas wściekli.
    Kiepsko się zaczyna nasza znajomość z przyszłymi sąsiadami

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20171125_155242.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	401768
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20171125_155628.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	401769

  17. #17

    Domyślnie

    jeśli chodzi o inspiracje to normalnie zakochałam sie
    ale pokolei.
    kolory:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	duze_okna_na_ogrod_w_domu_jednorodzinnym_zaluzje_zewnetrzne-1.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	74,0 KB
ID:	401770 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prosty_dom_z_plaskim_dachem_i_elewacja_drewniana.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	79,3 KB
ID:	401771 (zdjęcia ze strony jednego z krakowskich biur archtektonicznych)
    ten grafit jest boski ale w MPZP mamy wpisane że mają być jasne kolory.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elewacja sniezka.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	401772(zdjęcie ze strony Śnieżka)
    ładne zestawienie kilku odcieni szarości i białe okna
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pobrane.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	34,0 KB
ID:	401773 (dom z sąsiedztwa)
    nie sądziłam że ściany w kolorze brudny szary będą się tak wspaniale komponować z rudym dachem i elementami drewnianymi. Zdjęcie robione w pochmurny dzień przez szybę samochodu ale w rzeczywistości wygląda to naprawdę ciekawie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podbitka.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	93,4 KB
ID:	401774nie pamiętam skąd to zdjęcie
    standardowe, modne obecnie zestawienie kolorów i materiałów. Ładnie to wygląda ale ja nie chce białej elewacji ponieważ mocno odbija słońce i razi ....

  18. #18

    Domyślnie

    i zwycięskie zdjęcie ze strony daszer.pl:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Daszer drewniane domy szkieletowe, kanadyjskie - dom wg. projektu indywidualnego (1).jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	401776Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Daszer drewniane domy szkieletowe, kanadyjskie - dom wg. projektu indywidualnego (2).jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	73,9 KB
ID:	401777Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Daszer drewniane domy szkieletowe, kanadyjskie - dom wg. projektu indywidualnego (3).jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	401778

    zakochałam się w kolorze ścian, w dachu z białą podbitką i w drewnianym zadaszeniu.
    gorzej że okna są tu antracytowe

  19. #19

    Domyślnie

    i wykończenie dachu. Bardzo mi się podoba coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	okna22.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	40,9 KB
ID:	401780 i inne wykończenie Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	venecja-slider-01.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	401781
    ale ostateczna decyzja będzie gdy zobacze nasz dach na żywo

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony