dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie instalacja elektryczna w kuchni oraz automatyczny przełącznik faz

    Witam, z racji tego że lubię spędzać czas na budowie, a czasu też zimową porą mam więcej, podjąłem się wykonania instalacji elektrycznej samodzielnie. Na etapie wykonywania zrodziło się kilka pytań i chciałbym się tutaj z Wami skonsultować.

    wiem, że przeróbka końcówek zasilania w sprzętach agd wiąże się z utratą gwarancji, dlatego pytanie jakie puszki/gniazda przygotować w pod dany sprzęt ?

    w kuchni przewiduję 3 obwody zasilania:

    - jeden 3fazowy 5x4mm do zasilania płyty indukcyjnej - tutaj zastosować pewnie trzeba puszkę podtynkową ?
    - dwa 1 fazowe na ktore rozdzielę obciążenia piekarnika, mikrofali, czajnika itp - tutaj też piekarnik pod puszkę a reszta wiadomo gniazda ?


    no i jeszcze pytanie z innej beczki

    w kotłowni chcę zabezpieczyć zasilanie pieca automatycznym przełącznikiem faz (http://allegro.pl/automatyczny-przel...707224671.html) takie ustrojstwo, no i zastanawiam się czy różnicówkę dać przed tym 3f czy za tym 1f. Jak będą się zachowywać różnicówki w momencie braku którejś fazy (to w sytuacji gdy różnicówka będzie przed przełącznikiem faz), a w sytuacji gdy mamy minimalne przerwy zasilania na przeżucenie fazy i mamy różnicówkę 1F za przełącznikiem.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekk. Zobacz post
    wiem, że przeróbka końcówek zasilania w sprzętach agd wiąże się z utratą gwarancji, dlatego pytanie jakie puszki/gniazda przygotować w pod dany sprzęt ?
    w kuchni przewiduję 3 obwody zasilania:
    chcę zabezpieczyć zasilanie pieca automatycznym przełącznikiem faz
    1. Po co chcesz przerabiać wtyczki? Na etapie układania wystarczą same puszki.
    2. w kuchni lepiej dać więcej obwodów oszczędność na przewodzie znikoma.
    3. zamiast tego ustrojstwa pomyśl nad zabezpieczeniem pieca UPS-em, zanik jednej fazy to niewielki procent wszystkich wyłączeń.
    Z pytań które zadałeś wynika że nie masz doświadczenia w instalacji, przemyśl czy lepiej komuś zapłacić czy po przyklejeniu kafli zastanawiać się co tu wykombinować bo brakuje gniazdka. Do tego w trakcie pomiarów też mogą kwiatki wyjść.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    1. Po co chcesz przerabiać wtyczki? Na etapie układania wystarczą same puszki.
    Źle mnie zrozumiałeś, właśnie niczego nie chcę przerabiać . montując jakiś czas temu piekarnik pamiętam, że nie miał wtyczki tylko zarobione przewody, z płytą indukcyjną z racji tego że jest 3F jest podobnie.

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    2. w kuchni lepiej dać więcej obwodów oszczędność na przewodzie znikoma.
    nie chcę teraz drugi raz liczyć, a kartka została na budowie - oczywiscie jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.. ale 1 obwód 3fazowy załatwia nam indukcję, i do tego 2 razy 1F przy przewodzie 3x 2,5mm (to jest przecież obciążalność długotrwała 25A, a mając dwa takie obwody mam do dyspozycji 11kV)

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    zamiast tego ustrojstwa pomyśl nad zabezpieczeniem pieca UPS-em, zanik jednej fazy to niewielki procent wszystkich wyłączeń.
    tutaj dla Kolegi piwo ... poszedłem najmniejszą linią oporu, ale faktycznie UPS będzie zdecydowanie lepszy

    co do reszty to ciężko mi się wypowiedzieć ... ja wolę zrobić samemu, zapytać, skonsultować z elektrykiem ... a satysfakcja wielka

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekk. Zobacz post
    w kuchni przewiduję 3 obwody zasilania:

    - jeden 3fazowy 5x4mm do zasilania płyty indukcyjnej - tutaj zastosować pewnie trzeba puszkę podtynkową ?
    - dwa 1 fazowe na ktore rozdzielę obciążenia piekarnika, mikrofali, czajnika itp
    - tutaj też piekarnik pod puszkę a reszta wiadomo gniazda ?
    Piekarnik na swoim obwodzie. Niektóre praktycznie wysycają obwód. Piekarnik z reguły ma klasyczną wtyczkę, czasem tylko podłącza się na stałe.
    Nie piszesz nic o obwodzie dla zmywarki, a ta też powinna taki mieć. W tym wypadku klasyczna wtyczka.
    Mikrofala pobiera z sieci przeciętnie do 1,5 kW (modele 800-900W), można ją zasilić z obwodu gniazd ogólnych z resztą sprzętu.

    Zapomnij o 25A dla przewodu 2,5 mm^2!!! Obciążalność gniazd wynosi 16A, NIE WOLNO CI użyć w takim obwodzie wyłącznika większego niż 16A.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekk.
    1 obwód 3fazowy załatwia nam indukcję, i do tego 2 razy 1F przy przewodzie 3x 2,5mm (to jest przecież obciążalność długotrwała 25A, a mając dwa takie obwody mam do dyspozycji 11kV)
    Proszę o wyjaśnienie, czy to jest jeden przewód, czy dwa, czy to jest obciążenie łączne, czy każde oddzielnie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Zapomnij o 25A dla przewodu 2,5 mm^2!!! Obciążalność gniazd wynosi 16A, NIE WOLNO CI użyć w takim obwodzie wyłącznika większego niż 16A.
    tak jak pisałem nie pamiętam ilości obwodów bo jeszcze ich nie robiłem, a wszystkie sprzęty mam podliczone na zapotrzebowanie i oczywiste, że zostawiony spory margines ... więc pewnie tych obwodów było więcej.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Proszę o wyjaśnienie, czy to jest jeden przewód, czy dwa, czy to jest obciążenie łączne, czy każde oddzielnie.
    indukcja 5x4m^2 , pozostałe obwody 3x2,5 mm^2 ... z tym, że nie znając teraz z głowy całego zapotrzebowania kuchni niepotrzebnie zasugerowałem, że będą to właśnie dwa obwody ...

    jeszcze co do obciążalności gniazd 16A to problem nie sitnieje, gdyż żadne sprzęty AGD jakie znajdą się u mnie w kuchni nie wygenerują mocy 3680 W

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Jak nie istnieje? Wlaczysz 2 urzadzenia na 1 obwodzie (np. piekarnik+czajnik bo zle podzielisz gniazdka) i juz bedzie za duzo.

    U mnie w kuchni sa 4 obwody (3f, i 3x 1f) +oswietlenie oczywiscie.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam 4 obwody - indukcja, piekarnik, gniazdka, oświetlenie

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    Jak nie istnieje? Wlaczysz 2 urzadzenia na 1 obwodzie (np. piekarnik+czajnik bo zle podzielisz gniazdka) i juz bedzie za duzo.

    U mnie w kuchni sa 4 obwody (3f, i 3x 1f) +oswietlenie oczywiscie.
    Źle mnie zrozumiałeś, pisaliśmy o obciążalności gniazda a nie obwodu - czyli ciężko do jednego gniazda podpiąć dwa odbiorniki, a podział na obwody i rozłożenia równomiernego na fazy to już inna sprawa

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    a co za roznica czy wepniesz 2 urzadzenia w 1 gniazdo czy 2 urzadzenia w 1 obwod?

    e: chodzi mi o to ze obwod tez ma byc zabezpieczony 16A.. przynajmniej tak powinien byc.
    Ostatnio edytowane przez Busters ; 07-02-2017 o 22:56
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    a co za roznica czy wepniesz 2 urzadzenia w 1 gniazdo czy 2 urzadzenia w 1 obwod?

    e: chodzi mi o to ze obwod tez ma byc zabezpieczony 16A.. przynajmniej tak powinien byc.
    różnica tylko taka, że gniazdo ma obciążalność 16A, a przewód 2,5,,^2 to już różnie ... jeśli miedziany w odpowiedniej izolacji i położony podtynkowo to i 20A będzie ok. Sam jednak tak jak piszesz jestem zwolennikiem pozostawiania rezerw i B20 w skrzynce nie będzie, bo za 10 lat raczej się nie pamięta o tym gdzie jaka obciążalność dla obwodu ... do tego żona, dzieci - każdy wpina co gdzie pasuje - i wówczas ta rezerwa potrzebna. W kuchni natomiast w gniazdach które będą zakryte i dedykowane raczej nic więcej się podpinać nie będzie. Inna sprawa że jeżeli zrobimy lodówkę na osobnym obwidzie, piekarnik osobno, płyta osobno, zmywarka (nie widzę ile ma zapotrzebowania, ale pewnie jak podepniemy z czajnikiem do tego podejdzie kiedyś jakiś robot kuchenny - to wyjdzie za dużo) ... no to fakt. robi nam większą liczbę obwodów

    Podeślę Wam później schemacik skrzynki i instalacji jak ja to widzę u siebie w domu i fajnie by było wówczas o konkretach pogadać

  13. #13

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skrzynka.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	381132

    aż się boję no ale ...



    Tak jak obiecywałem podsyłam jak ja to widzę poukładane w TM

    na początek może nieco danych:
    moc przyłączowa : 15kW
    zabezpieczenie przedlicznikowe: wł. nadprądowy selektywny 25A
    linia zasilająca tablicę: YKY 4x10, w TM podział PEN

    jeśli chodzi o TM to posiadam 4x20

    szyna A:

    rozłącznik izolacyjny 100A ze względu że cena podobna a tutaj wyrost raczej nie przeszkadza
    przepięciówka B+C
    różnicówka 3F 40A 30mA (dana nad wyrost z racji tego że podpytam w Energetyce o zamianę zabezp. przedlicznikowego na 32A )
    dwa bezpieczniki B20 – płyta indukcyjna i siła garaż używana sporadycznie)

    szyba B:

    różnicówki 1F 25A 30mA ,

    szyna B C D : starałem się podzielić na fazy piętra, obwody, rozłożyć moc w miarę równo


    posiłkowałem się nieco schematem z projektu budowlanego, część moja – dlatego chciałbym znać Wasze zdanie – co poprawić, co jeszcze przemyśleć. Puste miejsca na ESY będą jeszcze rozkładane równomiernie na obwody które powstaną. Dodam że nad całością będzie czuwał elektryk, będą robione pomiary i będzie sprawdzane co stworzyłem … ja z racji wykształcenia podstawy mam i nie pierwszy raz trzymam próbówkę w ręce - praktyki zdecydowanie mniej, dlatego ktoś z batem będzie stał nade mną

    Schemat połączeń też wykonam, ale to może po Waszej weryfikacji .. wówczas dodam grubości przewodów, oznaczenia bezpieczników itd.

    Liczę na konstruktywną krytykę

  14. #14

    Domyślnie

    No i jest się czego bać :
    - alarm za RCD ?
    - oświetlenie łazienki bez RCD ?
    - piec/kuchnia za RCD ?

    Teraz sobie kolego dopowiedz, dlaczego tak lub nie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No i jest się czego bać :
    - alarm za RCD ?
    - oświetlenie łazienki bez RCD ?
    - piec/kuchnia za RCD ?

    Teraz sobie kolego dopowiedz, dlaczego tak lub nie.
    alarm można przed RCD jednak ... będzie miał akumulator - inna sprawa, że płyta główna jest w obudowie metalowej i umiejscowienie mam jej takie, że niestety domownicy jak się przeć będą do niej mieć dostęp

    ośw. łazienki moje przeoczenie ! - mogę dać pod różnicówkę wspólną do łazienki, czy muszę wrzucić do skrzynki różnicowo-nadprądowy ?

    natomiast piec za RCD - tutaj mam zagwostkę, sprawdzałem schemat instalacji to jeszcze ciekawiej tam jest, bo proponują mi przewód 2,5 mm^2 a odległość od Tm do indukcji też nie mała, natomiast różnicówka w schemacie jest, chodziło Ci może o zastosowanie w indukcji zasilaczy impulsowych ?

    w każdym razie dzięki wielkie za spostrzeżenia

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekk.
    alarm można przed RCD jednak ... będzie miał akumulator - inna sprawa, że płyta główna jest w obudowie metalowej i umiejscowienie mam jej takie, że niestety domownicy jak się przeć będą do niej mieć dostęp
    To co, bez RCD już nie ma ochrony przeciwporażeniowej ? SZW nie będzie spełnione ? (gdyby był układ TT, RCD dać musisz)
    Cytat Napisał mirekk.
    ośw. łazienki moje przeoczenie ! - mogę dać pod różnicówkę wspólną do łazienki, czy muszę wrzucić do skrzynki różnicowo-nadprądowy ?
    Wspólny RCD, ale wyłączniki różne, o odpowiednich wartoścach.
    Cytat Napisał mirekk.
    natomiast piec za RCD - tutaj mam zagwostkę, sprawdzałem schemat instalacji to jeszcze ciekawiej tam jest, bo proponują mi przewód 2,5 mm^2 a odległość od Tm do indukcji też nie mała, natomiast różnicówka w schemacie jest, chodziło Ci może o zastosowanie w indukcji zasilaczy impulsowych ?
    Chodziło mi o to,że nie ma obowiązku zastosowania RCD do urządzenia elektrycznego podłączonego na stałe. Przewód/żyła PE oczywiście obowiązkowo.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post

    Chodziło mi o to,że nie ma obowiązku zastosowania RCD do urządzenia elektrycznego podłączonego na stałe. Przewód/żyła PE oczywiście obowiązkowo.
    obowiązku nie ma ... tak samo jak obowiązku nie ma stosować tyle różnicówek. A jeśli mogę Cię jeszcze prosić o rzucenie okiem na ten moj projekt wyżej ... te 10 różnicówek to nie przesada ... niby wszędzie potrzebne, fajnie że obwody oddzielone ... ale jak to się ma z praktyką dla Was czynnych zawodowo ?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekk. Zobacz post
    różnica tylko taka, że gniazdo ma obciążalność 16A, a przewód 2,5,,^2 to już różnie ... jeśli miedziany w odpowiedniej izolacji i położony podtynkowo to i 20A będzie ok.
    Nie będzie OK. Takie cuda (zabezpieczenie obwodu większe od obciążalności gniazda) stosuje się wyłącznie w UK, gdzie wtyczki mają odpowiedni bezpiecznik, chroniący wtyczkę i gniazdo przed przeciążeniem.
    Do gniazda można przecież podłączyć przedłużacz, a do niego takie odbiorniki, że przekroczone zostanie 16A. Może być też zainstalowane podwójne gniazdo i do niego podłączone dwa urządzania o znacznej mocy - ta sama sytuacja. W obu przypadkach nie ma niczego, co chroniłoby w takiej sytuacji gniazdo przed zniszczeniem.
    20A absolutnie nie nadaje się do obwodów gniazd i nawet nie ma tu nad czym dyskutować.

    Cytat Napisał mirekk. Zobacz post
    zmywarka (nie widzę ile ma zapotrzebowania, ale pewnie jak podepniemy z czajnikiem do tego podejdzie kiedyś jakiś robot kuchenny - to wyjdzie za dużo)
    A no wyjdzie. Zmywarka ma przeciętnie 2-2,5 kW. Rzadko, bo rzadko, ale można trafić na model co i 3 kW pobierze (zdarzały się takie Miele).

    W obwodach urządzeń przyłączonych do instalacji na stałe (czyli choćby ta centrala alarmowa) RCD nie wniesie zupełnie nic. Będzie co najwyżej źródłem kłopotów. Argument z akumulatorem do mnie nie przemawia, bo akumulator wystarczy na zasilanie centrali przez ile? Dobę? Dwie? Wyjedziesz na urlop a RCD zadziała bezzasadnie (zdarza się np. przy przepięciach), zostaniesz bez alarmu (a jak się jeszcze trafi się centrala bez zabezpieczenia przed zbyt głębokim rozładowaniem akumulatora, to i jeszcze z koniecznością jego wymiany po powrocie).
    Napięcie na tej metalowej obudowie się nie pojawi, bo jeśli nastąpi przebicie pomiędzy L i PE, to natychmiast zadziała wyłącznik nadprądowy.

  19. #19
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekk. Zobacz post
    obowiązku nie ma ... tak samo jak obowiązku nie ma stosować tyle różnicówek. A jeśli mogę Cię jeszcze prosić o rzucenie okiem na ten moj projekt wyżej ... te 10 różnicówek to nie przesada ... niby wszędzie potrzebne, fajnie że obwody oddzielone ... ale jak to się ma z praktyką dla Was czynnych zawodowo ?
    Ja mam 3 szt i mam nadzieję że za mojego zycia chociaz 2 razy mi zadziałają. Ja mam łazienki oddzielnie ze światłem i reszta w domu druga różnicówka 3 fazowa.
    Kuchnia
    siła - piekarnik + indukcja
    lodowka
    zmywarka
    2 obwody na gniazda
    oświetlenie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony