dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    art37

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Dolnośląskie
    Kod pocztowy
    54-200
    Posty
    23

    Domyślnie Problem z dostarczeniem pisma do sąsiada

    Wydział architektury w imieniu wykonawcy zawiadamia sąsiedztwo o planowanej budowie .(chodzi o wstrząsy)Problem w tym że sąsiednia działka na której stoi stary dom jest opuszczona a właściciele mieszkają gdzieś za granicą.
    Myślałem że ta informacja będzie wysłana na adres właściwy poprzez przekierowanie na poczcie lecz drugie awizo wróciło.Teraz dowiaduję się że pismo musi być dostarczone i tak może trwać jeszcze wiele lat .Efekt taki że nie uzyskam pełnej zgody na budowę.
    Co robić w takim przypadku?

  2. #2

    Domyślnie

    Urząd wysyła list polecony na adres jaki mają ostatni właściciela budynku, jeżeli właściciele mieszkają za granicami kraju urząd nie musi znać ich aktualnego adresu zamieszkania. Jeżeli ty znasz możesz podać go urzędowi. Ja miałem kiedyś podobny problem jak ty, właściciel działki sąsiadującej z moją nie żyje od kilkudziesięciu lat spadkobiercy mieszkają gdzieś za granicami kraju ale olali sprawę i działka się nie interesują, jednak w urzędzie podano mi po cichu dane osoby która płaci podatek za ten grunt, poszedłem do tej osoby i ona napisał mi oświadczenie, że jest pełnomocnikiem właścicieli i nie wnosi sprzeciwu co do mojej budowy. Teraz jednak słyszałem, ze urząd nie ma już obowiązku dostarczać do rąk własnych takich pism i drugie wysłane pismo uważa się za doręczone.

  3. #3

    Domyślnie

    wysłane pismo w trybie administracyjnym nie musi zostać odebrane aby zostało uznane za skutecznie doręczone.
    Ogólnie wygląda to tak: urząd wysyła pismo za potwierdzeniem odbioru, poczta po dwóch tygodniach dostarcza z powrotem zwrotkę podpisana, ze pismo zostało doreczone lub cały list ze zwrotka. powrót zwrotki wszystko jedno czy podpisanej czy nie, stanowi dowód na skuteczne doręczenie pisma. ogólnie pi razy oko trwa to trzy tygodnie.
    te przepisy reguluje KPA (kodeks postępowania administracyjnego).
    kiedys faktycznie tak było, ze tylko odebrano pismo traktowane było jako skutecznie doreczone, kilka lat temu to sie zmieniło, ze wystarczy wysłać pismo/decyzje/zawiadomienie w trybie kpa i po powrocie zwrotki uznaje sie za skutecznie doreczone.

    urzednicy sa kilka lat do tyłu skoro tak twierdzą.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 08-02-2017 o 20:59


  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    art37

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Dolnośląskie
    Kod pocztowy
    54-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    A co w przypadku gdy ktoś odwoła się i nie wyrazi zgody na sąsiedztwo?
    Czy znacie takie przypadki i jak się zakończyły?

  5. #5

    Domyślnie

    Nic jak robisz dom w granicach bez żadnych odstępstw to tylko formalność.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał art37 Zobacz post
    A co w przypadku gdy ktoś odwoła się i nie wyrazi zgody na sąsiedztwo?
    Czy znacie takie przypadki i jak się zakończyły?
    musi to uzasadnić jakimiś konkretami, samo "nie bo nie" nie wystarczy,


  7. #7

    Domyślnie

    No i musisz się liczyć z tym że każdy krok Twój będzie uważnie obserwowany przez tego sąsiada...

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kasiula102

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Kod pocztowy
    66-200
    Posty
    5

    Angry

    Ja mam inny przypadek , jeden ze współwłaścicieli zmarł w zeszłym roku , a widnieje razem z żoną w księgach wieczystych. Dopóki nie ustalą następców prawnych nie otrzymam pozwolenia .... Głupota i kuriozalny przepis, nie wiem co robić żeby nie czekać, mam już wszystko nagrane a tu taki zonk... a pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasiula102 Zobacz post
    Ja mam inny przypadek , jeden ze współwłaścicieli zmarł w zeszłym roku , a widnieje razem z żoną w księgach wieczystych. Dopóki nie ustalą następców prawnych nie otrzymam pozwolenia .... Głupota i kuriozalny przepis, nie wiem co robić żeby nie czekać, mam już wszystko nagrane a tu taki zonk... a pozdrawiam
    trzeba było nic nie mówić, ze zmarł


  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kasiula102

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Kod pocztowy
    66-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    trzeba było nic nie mówić, ze zmarł
    ale przyszła zwrotka do Starostwa, że adresat nie żyje...

  11. #11

    Domyślnie

    no to masz problem, albo nakłonić żonę zmarłego na założenie sprawy o ustalenie spadkobierców, albo samej taka sprawę założyć. koszt 50zł .
    Dopóki nie ustalą następców prawnych nie otrzymam pozwolenia
    jestes współwłascicielem działki na której chcesz budowac czy co innego?


  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    art37

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Dolnośląskie
    Kod pocztowy
    54-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasiula102 Zobacz post
    Ja mam inny przypadek , jeden ze współwłaścicieli zmarł w zeszłym roku , a widnieje razem z żoną w księgach wieczystych. Dopóki nie ustalą następców prawnych nie otrzymam pozwolenia .... Głupota i kuriozalny przepis, nie wiem co robić żeby nie czekać, mam już wszystko nagrane a tu taki zonk... a pozdrawiam
    Nie rozumiem.Sąsiad zmarł i nie możesz się wybudować?czy kupiłeś działkę do której ktoś trzeci miał prawa lecz zmarł?

    Odnośnie mojego przypadku rozumiem że nie mam czego się obawiać nawet gdyby sąsiad wyraził sprzeciw argumentując np.że jego dom jest pięknym zabytkiem i chce go sprzedać pod cele komercyjne a ja gdy się wybuduję zaburzę mu krajobraz i swojego domu nigdy nie sprzeda.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony