dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maly_dave

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    14

    Domyślnie Obudowy kominkowe bez kratek

    Witam wszystkich forumowiczów. Już dość długo studiuję wiedzę, jaka tu jest na tym forum, lecz dopiero teraz postanowiłem się zarejestrować, bo nurtuje mnie jedno zagadnienie. Otóż: Obudowa kominkowa bez kratek. Przymierzam się do zakupu niemieckiego wkładu Varia, lecz co z tymi kratkami? pozdrawiam i zachęcam do pozostawienia w tym temacie cennych dla mnie informacji.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Ten wkład ma grzać? Jeśli tak, to jak sądzisz, którędy wylatuje ciepło?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maly_dave

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Znawcą to ja nie jestem, ale być może promieniowaniem? Obudowy bez kratek kominkowych nie są przypadkiem zdobione z materiałów akumulujących ciepło, które promieniują?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał maly_dave Zobacz post
    Znawcą to ja nie jestem, ale być może promieniowaniem? Obudowy bez kratek kominkowych nie są przypadkiem zdobione z materiałów akumulujących ciepło, które promieniują?

    Jesteś na bardzo dobrej drodze.

    Teraz poczytaj, popytaj kominkowych tuzów i dokonaj dobrego wyboru. Finansowo będzie bolała, jak ma być ozdobą rozpalaną kilka razy w sezonie, to jeszcze bardziej będzie bolało.

    Ale jak ma grzać, to trudno o coś lepszego niż ciepły piecokominek.
    Tyle, że to trzeba umieć zrobić...

    PS. Witaj eniu

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Finansowo będzie bolała, jak ma być ozdobą rozpalaną kilka razy w sezonie, to jeszcze bardziej będzie bolało.
    Wbrew pozorom nie tak bardzo
    Posiadam obudowę bez kratek wentylacyjnych,wykonaną z płyt akumulacyjnych kupionych u Bohusza i za całość płyt z jakimiś mazidłami i klejami zapłaciłem chyba 1tys.zl,wkład to poczciwa Basia z kratek i narazie od dwóch lat spisuje się bez zarzutu,fakt,że nie jest tam dużo palone po przez ten okres max.10 razy ale obudowa bardzo fajnie się spisuje,nic nie pęka ani się nie zawaliło

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Wbrew pozorom nie tak bardzo
    Posiadam obudowę bez kratek wentylacyjnych,wykonaną z płyt akumulacyjnych kupionych u Bohusza i za całość płyt z jakimiś mazidłami i klejami zapłaciłem chyba 1tys.zl,wkład to poczciwa Basia z kratek i narazie od dwóch lat spisuje się bez zarzutu,fakt,że nie jest tam dużo palone po przez ten okres max.10 razy ale obudowa bardzo fajnie się spisuje,nic nie pęka ani się nie zawaliło
    Ja również posiadam wkład z płaszczem wodnym, zabudowany płytami akumulacyjnymi. Nie mam kratek, a ciepło idzie przez promieniowanie Pali się codziennie dość intensywnie.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maly_dave

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Możecie mi coś więcej powiedzieć na temat budowy takiej obudowy? Chodzi mi tutaj o obudowę kominkową z płyt akumulacyjnych ciepło. Jak wygląda ich przekrój?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    Ja również posiadam wkład z płaszczem wodnym, zabudowany płytami akumulacyjnymi. Nie mam kratek, a ciepło idzie przez promieniowanie Pali się codziennie dość intensywnie.
    Twoje ciepło nie idzie ani przez promieniowanie, ani przez konwekcję - albo nie masz płaszcza wodnego.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Ten wkład ma grzać? Jeśli tak, to jak sądzisz, którędy wylatuje ciepło?
    Eniu nie rób sobie jaj. Kto jak kto, ale Ty powinieneś wspierać ten temat jak nikt inny. Dobrze wiesz, że obudowa bez kratek, to coś najlepszego i najzdrowszego co można stworzyć.
    Maly_dave nie pytaj tylko rób, o ile znalazłeś firmę, która potrafi to zrobić zgodnie ze sztuką. Obudowa ma grzać po wygaśnięciu ognia przez minimum 8h. Ważne aby wymusić ruch powietrza w zamkniętej przestrzeni, po to aby obudowa równomiernie nagrzewała się od podłogi po sklepienie kominka.

  10. #10
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maly_dave Zobacz post
    Możecie mi coś więcej powiedzieć na temat budowy takiej obudowy? Chodzi mi tutaj o obudowę kominkową z płyt akumulacyjnych ciepło. Jak wygląda ich przekrój?
    Mój DB,może niezbyt dokładnie ale jakiś pogląd jest
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5948133

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Twoje ciepło nie idzie ani przez promieniowanie, ani przez konwekcję - albo nie masz płaszcza wodnego.
    Mam kominek 25 kw, z czego 21 kw idzie w wodę a 4 kw idzie przez promieniowanie (głównie przez szybę). Skoro z jednej strony kominek nagrzewa mi baniak 1000l do 70 stopni w ciągu 2 godzin od rozpalenia, a z drugiej strony obudowa kominka jest wyraźnie ciepła, to jako to jest możliwe że u mnie ciepło nie idzie ani przez promieniowanie ani nie mam płaszcza wodnego?

    Oczywiście, że ogrzewanie przez promnieniowanie nie jest głównym celem tego kominka. Jest natomiast przyjemnym dodatkiem bo pozbywam się kratek co jest zdecydowanie zdrowszym rozwiązaniem!!
    Ostatnio edytowane przez MD. ; 27-11-2014 o 21:54

  12. #12

    Domyślnie

    Arturo miało być bez kratek, a Ty masz dgp więc dmuchasz suchym i przypalonym powietrzem po domu.

  13. #13
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał margod Zobacz post
    Arturo miało być bez kratek, a Ty masz dgp więc dmuchasz suchym i przypalonym powietrzem po domu.
    DGP nie działa na pokoje a jak działa to z małym wydatkiem gdyż jest to parterówka i są tam rury fi 125mm,większość ciepła z obudowy ucieka do garażu gdzie poprowadzona jest rura fi150mm a garaż jest zaraz przy kominku,to jest moja "kratka bezpieczeństwa"

    Celem DGP było wygnanie ciepła z obudowy,tylko i wyłącznie a nie dogrzewanie pomieszczeń.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    DGP nie działa na pokoje a jak działa to z małym wydatkiem gdyż jest to parterówka i są tam rury fi 125mm,większość ciepła z obudowy ucieka do garażu gdzie poprowadzona jest rura fi150mm a garaż jest zaraz przy kominku,to jest moja "kratka bezpieczeństwa"

    Celem DGP było wygnanie ciepła z obudowy,tylko i wyłącznie a nie dogrzewanie pomieszczeń.
    No tak, ale jak masz dziury, to obudowy nie można porównywać do całkowicie szczelnej. Masz dekompresję. To może być powodem braku pęknięć.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maly_dave

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał margod Zobacz post
    Eniu nie rób sobie jaj. Kto jak kto, ale Ty powinieneś wspierać ten temat jak nikt inny. Dobrze wiesz, że obudowa bez kratek, to coś najlepszego i najzdrowszego co można stworzyć.
    Maly_dave nie pytaj tylko rób, o ile znalazłeś firmę, która potrafi to zrobić zgodnie ze sztuką. Obudowa ma grzać po wygaśnięciu ognia przez minimum 8h. Ważne aby wymusić ruch powietrza w zamkniętej przestrzeni, po to aby obudowa równomiernie nagrzewała się od podłogi po sklepienie kominka.
    Pisząc " wymusić ruch powietrza w zamkniętej przestrzeni" masz na mysli kanał, który idzie z dołu obudowy ku górze, a gdy będzie juz przy suficie (powietrze nieco będzie zimniejsze, więc znów osobnym kanałem pionowo w dół pod wkład kominkowy (coś w stylu pacman? )

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał maly_dave Zobacz post
    Możecie mi coś więcej powiedzieć na temat budowy takiej obudowy? Chodzi mi tutaj o obudowę kominkową z płyt akumulacyjnych ciepło. Jak wygląda ich przekrój?
    Przekrój takich płyt to głównie piach. Jest jeszcze jakieś lepiszcze, albo inny sposób na to by się kupy trzymało. Same płyty niewiele akumulują. Poszukaj na forum kominkowym informacji na ten temat. jest ich sporo.

  17. #17
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    Mam kominek 25 kw, z czego 21 kw idzie w wodę a 4 kw idzie przez promieniowanie (głównie przez szybę). Skoro z jednej strony kominek nagrzewa mi baniak 1000l do 70 stopni w ciągu 2 godzin od rozpalenia, a z drugiej strony obudowa kominka jest wyraźnie ciepła, to jako to jest możliwe że u mnie ciepło nie idzie ani przez promieniowanie ani nie mam płaszcza wodnego?

    Oczywiście, że ogrzewanie przez promnieniowanie nie jest głównym celem tego kominka. Jest natomiast przyjemnym dodatkiem bo pozbywam się kratek co jest zdecydowanie zdrowszym rozwiązaniem!!
    Możesz powiedzieć jaką masz kubaturę twego domu?Co robisz z tak gorącą wodą w buforze - nie baniaku.1000 l /70 stC /2h.?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Możesz powiedzieć jaką masz kubaturę twego domu?Co robisz z tak gorącą wodą w buforze - nie baniaku.1000 l /70 stC /2h.?
    W sumie ok 190 m2. Gorącą wodę używam na cele CO i CWU te 70 stopni w 2h było pewnym uproszczeniem bo taka temperatura owszem jest ale powiedzmy w 30% bufora. Po ok 4 godzinach palenia w połowie bufora jest temp. 60-65 stopni. Temperatura na kominku 70 stopni.

  19. #19
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    W sumie ok 190 m2. Gorącą wodę używam na cele CO i CWU te 70 stopni w 2h było pewnym uproszczeniem bo taka temperatura owszem jest ale powiedzmy w 30% bufora. Po ok 4 godzinach palenia w połowie bufora jest temp. 60-65 stopni. Temperatura na kominku 70 stopni.
    Nie pytam o m2 a o m3 czyli wyrażoną w nich ku ba tu .rę.Czy zauważyłeś jak zamieszałeś.Czy znasz zasadę działania bufora???Gdzie te 70 stC zauważasz na swym kominku???

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Nie pytam o m2 a o m3 czyli wyrażoną w nich ku ba tu .rę.Czy zauważyłeś jak zamieszałeś.Czy znasz zasadę działania bufora???Gdzie te 70 stC zauważasz na swym kominku???
    Nie będę się wdawał w dyskusję, która ma niewiele wspólnego z tym wątkiem. 70 stopni mam na wyjściu z kominka. kubaturę sobie łatwo policzysz mnożąc powierzchnię przez 2,6m. Tyle ode mnie. EOT.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony