dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    remigiuszjudkowiak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Osiek
    Kod pocztowy
    87-340
    Posty
    2

    Domyślnie Ocena instalacji CO

    Witam.
    W nowo wybudowanym domu, zaufałem „fachowcowi” i dałem mu wolną rękę w sprawie instalacji pieca i całego ogrzewania. Szczerze to mam kilka pytań, ponieważ „fachowiec” się upłynnił i nie mam z nim kontaktu. W załączniku jest dostęp do zdjęć, jakie zrobiłem w kotłowni. Jeżeli są potrzebne jeszcze jakieś to proszę pisać. Proszę również pisać do mnie, jak do laika, bo naprawdę nie mam o tym pojęcia, a nie chcę wzywać kolejnego „fachowca”, który mi jakiś kit wciśnie.
    Z informacji to, powierzchnia domu to około 130m2, w całym domu jest zainstalowane tylko ogrzewanie podłogowe i dwa grzejniki w łazienkach.
    W pierwszej kolejności, chciałbym aby ktoś wyraził opinie na temat tej instalacji czy jest zrobiona poprawnie. Dodam, że na zdjęciu są widoczne 2 pompy, ale jest jeszcze jedna zamontowana do obiegu wody, pod bojlerem.
    Nie wiem gdzie tak naprawdę znajduje się powrót wody, wszędzie gdzie czytam powinien być jakiś zawór którym reguluje się jeżeli woda na powrocie jest zbyt zimna.
    Czy jak wybuduję garaż, to będę mógł jakoś podłączyć ogrzewanie garażu do pieca?
    Jakie optymalne ustawienia sugerujecie, obecnie czas podawania to 7s, przerwa 1 min, i przedmuch 40 %. Ekogroszek niby 26 kaloryczność, ale schodzi go dość duża w moim mniemaniu, cały podajnik wystarcza na około 3-4 dni max.
    Z góry dziękuję za opinie, podpowiedzi i sugestie.

    Link do zdjęć https://drive.google.com/open?id=0B0...Wt3d0VaVWRhNkU

  2. #2

    Domyślnie

    Tak na pierwszy rzut oka to nie za duży masz ten piec?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Po pierwsze masz układ zamknięty czy otwarty? Kocioł jest przystosowany do układu otwartego. Następnie nie widać na zdjęciach mieszacza do podłogówki. Powinny być trzy pompy. Pompa do bojlera, podłogówki i grzejników. Brak też podgrzania powrotu. Raczej instalacja w kotłowni do przeróbki.

  4. #4

    Domyślnie

    troche ciezko sie wyznac w tych zdjeciach - najlepiej bybylo gdybyś narysował jakiś schemat instalacji i wrzucil.

    130m2 i 25kW ? Z czego ściany? ocieplone nie ocieplone? Potrzeba wiecej informacji zeby sie wypowiedzieć.

    Jeśli rzeczywiście masz 130m2 i nowy dom to powinieneś mieć piec w porywach ok 14kW. te 25kW to spokojnie starczyloby do ogrzania 300m2
    Ostatnio edytowane przez doin_oakenhelm ; 12-02-2017 o 11:03

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    remigiuszjudkowiak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Osiek
    Kod pocztowy
    87-340
    Posty
    2

    Domyślnie

    Wstawiam filmik z kotłowni, mam nadzieję że to pomoże w ocenie. https://drive.google.com/open?id=0B0...2MtN24wZTZkSGs
    Piec jest w systemie zamkniętym, budynek jest ocieplony, zaciągnięty klejem. Strukturę będę kładł w tym roku. Ściany są z ytonga.
    Jeżeli ktoś mógłby napisać, jakie są potrzebne przeróbki i jakie będą to koszty mniej więcej.
    Jeżeli ktoś ma jakiś namiar na fachowca, który by się tego podjął z moich okolic będę wdzięczny. 87-340 Warpalice.

  6. #6

    Domyślnie

    Zawsze będzie Ci schodziło za dużo bo masz za duży piec. Policz na cieplowlasciwe.pl ile powinno być

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    boluslolusj23

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    III RP
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    950

    Domyślnie

    Dwie sprawy:
    1. woda w układach ogrzewania podłogowego nie może mieć więcej niż 40 st.C
    2. Przypomnij sobie ile wody zużyłeś w czasie budowy, to uświadomi Ci ile jeszcze jej jest w konstrukcji budynku. Musisz ją wyprowadzić na zewnątrz, a to trwa niekiedy i 2 - 3 sezony.

    Zaopatrz się w wilgotnościomierz i sprawdzaj wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Intensywne krótkie wietrzenia zwłaszcza w mroźne dni pomogą Ci szybciej wyprowadzić wodę z konstrukcji budynku, a wówczas i zapotrzebowanie na moc kotła znacznie spadnie. Tym samym i mniej opału będziesz zużywał.
    Miłego mieszkania w nowym domku.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam serdecznie.
    Czy ten schemat instalacji jest poprawny? Ktory zawór 4D czy 3D "dba" o ochronę powrotu? Czy w wypadku całkowitego zamkniecia obiegu grzejnikowego zawór 4D pełni funkcję ochrony powrotu ? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat-instalacji.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	20,5 KB
ID:	384950

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Ochronę powrotu powinien zapewnić zawór 3d tylko tam brakuje pompy pomiędzy tym zaworem a powrotem do kotła. Ten schemat pokazuje możliwości sterownika i ma niedużo wspólnego z prawidłową instalacją CO.

  10. #10

    Domyślnie

    Faktycznie instalować drugą pompę na dwa grzejniki łazienkowe to trochę bez sensu.
    Może zacznę od początku.
    Łazienki są położone od strony północnej także nawet latem temperatura jest tam szczerze mówiąc mało komfortowa. Dlatego chciałem aby łazienki były ogrzewane praktycznie cały czas ( stąd pomysł na dwa obiegi). Odradzono mi dzielenia układu na dwa obiegi,instalowania dwóch zaworów 3D i dwóch pomp.
    Dlatego pomyślałem że rozwiąże problem w ten sposób. Temperaturę na instalacji będę regulował termostatycznym zaworem 3D ( wykorzystam go z obecnej instalacji. Koszt instalacji 14-tu zaworów termostatycznych na grzejniki to niemały wydatek) Dodatkowo na wyjściu na pomieszczenia mieszkalne ( salon,kuchnia,sypialnia) zamontuje zawór odcinający z siłownikiem którym będzie regulował sterownik SPPv2. Latem będzie całkowicie zamknięty. Zastanawiam się tylko skąd zawór 3D termostatyczny weźmie chłodniejszej wody do podmieszania jeżeli zawór odcinający będzie zamknięty? Z samego grzejnika łazienkoweg? ( grzejnik łazienkowy + powrót z grzejnika jest w podłodze w postaci podłogówki około 8 m długości, bez RTL i niestety musi tak zastać). Czy to wystarczy? Łazienka nie musi być ogrzewana całą dobę. Układ pracowałby np.od 15-ej do 23-ej aby ogrzać pomieszczenie i osuszyć je po kompieli. Co myślicie o takim rozwiązaniu. A może zaproponujecie inne rozwiązanie.
    Niżej schematKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14908836900611064382499.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	82,4 KB
ID:	385820

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Moim zdaniem lepsze byłby zawór 4d z siłownikiem o odpowiedniej wielkości. Wtedy byś miał podmieszanie i ochronę powrotu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony