dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie pomoc w rozprowadzeniu przewodów przed tynkowaniem

    Witam, proszę o odpowiedź czy dobrze rozumuje rozłożenie przewodów pod instalacje alarmową, tv, monitoring? ma mi to zrobić elektryk, ale obawiam się że coś zostanie źle zrobione i trzeba będzie kuć tynk żeby dołożyć jakiś kabelek, aby tak się nie stało muszę się zaznajomić z tematem i przypilnować ay wszystko było ok. Poniżej schemat jak wydaje mi się że ma to być zrobione. Jeżeli dobrze rozumiem to muszę:

    przygotować przewód TV przy kominie ab później np. cyfrowy polsat zamontował tam antene i podpiął ten kabel, kabel ten umieścić za tv w salonie, do niego podpiąć dekoder a z dekodera kabel od tv.
    Z dekodera kabel do pozostałych dekoderów i z telewizora kabel do pozostałych telewizorów. i tak oto będę miał wszystko pod tv (ZDJĘCIE NR 1)

    internet z anteny do routera z routera do modemu w salonie i tak oto mam internet (ZDJĘCIE NR 2)

    kamery IP przez strop do wideorejestratora w salonie, z wideorejestratora do modemu, z modemu kabel do monitora i tak oto mam monitoring(ZDJĘCIE NR 2)

    każdą czujke alarmową podpiąć do centrali alarmowej, z centrali przewód do klawiatury i syreny. i tak oto będę miał alarm (ZDJĘCIE NR 3)

    Dobrze rozumuje czy jestem idiotą który wymyśla nowe zasady podłączania?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	telewizor1.JPG
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	72,3 KB
ID:	381520Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kamery1 i net2.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	381521Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	alarm3.JPG
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	73,6 KB
ID:	381522

  2. #2

    Domyślnie

    Zapytaj na forum elektroda.
    Ja się nie znam ale w przypadku TV widze to tak, ze z anteny dajmy na to ktora jest na dachu schodzi jeden kabel lub dwa (zależy ile masz zezów) na strych na przyklad, tam jest rozdzielka, wchodzą dwa kable z antetny, a wychodzą z tej rozdzielki wszystkie kable które potem masz w domu np. w salonie, w sypialni, w kuchni. Nie rozumiem jak z jednego dekodera w salonie antena ma isc do reszty pomieszczen, ja bym zrobil antene (gniazdko) w kazdym pomieszczeniu gdzie planuje TV wlasnie ciagnac kazdy kabel z osobna z rozdzielki ze strychu.

    Internet to chyba jeden router na dom, a nie jakies modemy itp? Ewentualnie tez bym zrobil rozdzielkę na strychu, do ktorej przychodzi taki czarny kabel jak na slupie jest i z tje rozdzielki ida juz najlepiej minimum dwu zylowe kable (zeby kiedy w razie W zmienic zyly) do gniazdek w pomieszczeniach gdzie planuje telefon, internet, choc w dzisiejszych czasach ludzie mają raczej komórki a nie stacjonarne a internet z routera. Ja bym robił czy TV czy telefoniczne to gniazdka gdzie cos przewiduje, a nie jak dawniej ze nawet gniazdko prądowo bylo jedno na pokój na wysokosci ramienia. Ale to takie moze spostrzezenia z budów, najlepiej zapytaj na elektrodzie.

    Te rozdzielki to strych albo jakas garderoba, spizarnia czy cos bo jak maly strych i zimno to żeby nie wilgło.
    Wlaczniki swiatel tez zrob na normalnej wysokosci a nie na wysokosci ramienia.

  3. #3

    Domyślnie

    a jaka to jest normalna wysokość włącznika świateł?
    co do modemu to jest potrzebny żeby był zasięg wifi w całym domu (internet)

  4. #4

    Domyślnie

    Inst. TV SAT - zlokalizować miejsce rozgałęźne (skrzynkę) - może być strych (nawet najlepiej) albo gdzieś przy rozdzielnicy elektrycznej. Od tego punktu do każdego miejsca gdzie będzie telewizor jeden przewód koncentryczny 75om (najlepiej po dwa przewody, jeżeli dekoder z nagrywaniem) do tej skrzynki doprowadzić zasilanie 230V, oraz przewód żółto-zielony z głównej szyny wyrównawczej GSW (GSU). Do tej skrzynki docelowo doprowadzić przewód dla przyłączenia kablówki - ziemny koncentryczny oraz światłowód lub wtórnik przez który będzie można wprowadzić później "światełko" - końcówki tych przyłącz gdzieś na zewnątrz (za płotem, lub studzienka) Od tej skrzynki na zewnątrz 9nad dach można to zrobić później przed zabudową strychu, przygotować też odpowiednie dachówki z przepustami, lub przez komin) do anteny min. 5 przewodów koncentrycznych 75om, jeżeli będzie internet radiowy, także przewód do wifi 50om.
    Od tej samej skrzynki do punktu gdzie będzie router WiFi (najlepiej przygotowac dwa takie miejsca) po min 2 przewody sieciowe LAN. Przewody sieciowe najlepiej także rozprowadzić do wszystkich TV oraz stacjonarnych PC-tów o lodówkach, mikrofalach, piekarnikach nie wspomnę.
    Jeżeli za główny punkt obierzesz TV w salonie - między tym miejscem a skrzynką do góry poprowadź 3 koncentryki, 3 przewody LAN (min.) do tego miejsca od każdej kamery zewnętrznej osobno 1 przewód LAN utp + 1 x2x075 omy (linka)
    Od skrzynki na strychu do centralki alarmowej min 1LAN , od TV salon do skrzynki alarmowej także min 1 LAN - jeżeli będzie przyłącze telefoniczne przewodowe także do skrzynki alarmowej musisz wprowadzić YTKSy min 2x2x0,5
    Od każdej czujki PIR osobno YTDY 6x0,5 tak samo do sygn i do manipulatora. Od skrzynki alarmowej do videorejestratora w salonie jeszcze jeden ytdy 8x0,5
    Czujki od okien, a nie na okna
    tyle w skrócie
    pzdr

  5. #5

    Domyślnie

    Kasprzyk dziękuję za komentarz, jest tak profesjonalny że czuje się jak głupiec który niestety nic z tego nie rozumie;o jedno co zrozumiałem to że do TV zrobić rozgałęzienie od komina do miejsca obok skrzynki elektrycznej i stamtąd do każdego pomieszczenia podciągnąć kabel z tego rozgałęzienia, lub dwa jeśli chce w przyszłości nagrywać z dekodera i ma to być przewód koncentryczny 75 om + pod każdy TV doprowadzić zasilanie oraz przewód żółtozielony z GSW (a to zapewne coś co się znajduje w skrzynce elektrycznej). Od skrzynki elektrycznej do rozgałęźni przewód ziemny koncentryczny (nie wiem po co) oraz dalej już też nie wiem co i jak. Jak na gościa który jeszcze kilka dni temu potrafił jedynie przykręcić żarówkę i tak sporo zrozumiałem.. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Tv:
    Rozdzielacz sygnału tv-satelita (nazywa sie multiplexer) na strychu - od tego rozdzielacza do każdego pomieszczenia kabel koncentryczny x1 lub jeśli w danym pomieszczeniu ma byc dekoder z nagdywarką np. NC+ lub Polsat cyfrowy kabel TV x2. Ja wszędzie dałem x2 oprócz pokoju gościnnego czyli salon, i trzy sypialnie

    Sieć komputerowa-internet :
    na strychu wszelakie switche, routery, AP'ointy itp. - od tego do każdego pomieszczenia (lub tam gdzie uważasz ) przynajmniej po jednym przewodzie LAN(skrętka). Tam gdzie TV co najmniej dwa lub trzy.

    telefon (jeśli chcesz mieć) na strychu mini centrala i stamtąd do pomieszczeń zwykły kabel telefoniczny. Pomieszczenia sam ustalasz, gdzie ma byc telefon i czy ma być łaczność wewnetrzna po kablu,

    Z rozdzielni elektrycznej przewód 3x2,5mm2 do zasilania tego wszystkiego(moze byc 3x1,5, ale nigdy nie wiadomo co tam jeszcze będziesz chciał podłączyć.
    Jesli internet bedzie po kablu to dodatkowo od miejsca gdzie bedzie kabel internetowy-telefoniczny wchodził do domu na strych odpowiednie przewody do switchy, routerów, centralki tel.

    Instalacja elektryczna to już oddzielny opis powinien być a w zasadzie jakis projekt, ale to elektryk powinien wiedzieć.


  7. #7

    Domyślnie

    podziękował, trudny temat, jednak postaram się to wszystko złożyć do kupy

  8. #8

    Domyślnie

    z siecia komputerowa nie zapomnij o garażu i kotłowni. Niby zbedne i bez sensu, ale nie raz moze sie przydać, aby lapka podłaczyć, bo wifi ma słaby sygnał akurat. to tylko pare metrów skretki i koszt zaden, ale ......


  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał westen Zobacz post
    Kasprzyk dziękuję za komentarz, jest tak profesjonalny że czuje się jak głupiec który niestety nic z tego nie rozumie;o jedno co zrozumiałem to że do TV zrobić rozgałęzienie od komina do miejsca obok skrzynki elektrycznej i stamtąd do każdego pomieszczenia podciągnąć kabel z tego rozgałęzienia, lub dwa jeśli chce w przyszłości nagrywać z dekodera i ma to być przewód koncentryczny 75 om + pod każdy TV doprowadzić zasilanie oraz przewód żółtozielony z GSW (a to zapewne coś co się znajduje w skrzynce elektrycznej). Od skrzynki elektrycznej do rozgałęźni przewód ziemny koncentryczny (nie wiem po co) oraz dalej już też nie wiem co i jak. Jak na gościa który jeszcze kilka dni temu potrafił jedynie przykręcić żarówkę i tak sporo zrozumiałem.. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdawiam
    Generalnie chciałeś wiedzieć mniej więcej co i jak dlatego odpisałem W każdym razie ten tekst powinieneś przekazać temu elektrykowi - jak on czegoś nie rozumie - niech zadaje pytania, albo lepiej majstra zmienić. Przewód ochronny od rozdzielnicy elektrycznej (jeżeli w niej będzie zlokalizowana szyny GSU) do skrzynki na poddaszu, nie do każdego telewizora.
    Nie jestem zwolennikiem żeby videorejestrator był w salonie - lepiej znaleźć miejsce w pomieszczeniu technicznym, z tego punktu o ile będzie to możliwe poprowadzić do Salonu TV przewód HDMi do podglądu tych kamer w wysokiej rozdzielczości, (minusem tego rozwiązania jest możliwość sterowania myszką - niektóre bezprzewodowe może sięgną ) oczywiście zawsze będziesz mógł podejrzeć obraz na tablecie, telefonie, nie zapomnij o przewodach LAN, jeżeli zmienisz lokalizację tego videorejestratora.

  10. #10

    Domyślnie

    ok dzięki bardzo, a o co chodzi nakońcu żebym nie zapomniał LAN jak będę chciał zmienić miejsce videorejestratora? właśnie muszę się zdecydować ale chyba zrobie jak piszesz- wideorejestrator umieszcze tam gdzie cały sprzęcior- do alakotłowni a stamtąd przygotuje kabel HDMI w salonie , póxniej HDMI z salonu podepnę monitor i chyba będzie ok. a do wideorejestratora wystarczy podpiąć kable UTPO kat e5 ze strychu. Więc chyba już wiem jak ma wyglądać instalacja kamer

  11. #11

    Domyślnie

    instalacje LAN(siec komputerowa), TV, Telefon, monitoring, alarm zawsze robisz w układzie gwiazdy czyli jest jedno miejsce od którego idą przewody w konkretne miejsca


  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Jest sens jeszcze ciągnąć LAN po kablu do telewizorów etc ?
    I do kotłowni ?

  13. #13

    Domyślnie

    Nowe tv maja opcje lub w standardzie podłączenie pod LAN, dodatkowo masz możliwość podłączenia różnych odtwarzaczy czy innego sprzętu grającego i odtwarzania po sieci multimediów. WiFi nie zawsze daje rade, zwłaszcza, ze porządny router z porządnym WiFi to koszt ponad 1000zł, nie wspomnę, że w każdym pokoju/miejscu możliwość podłączenia jakiegoś kompa czy lapka- bezcenne.
    teraz to koszt powiedzmy 100zł , a później już nie takie proste aby dołożyć kabelek.

    Co do kotłowni, to niektóre piece maja możliwość podłączenia pod sieć i sterowania mini zdalnie bez chodzenia do kotłowni jak również kontroli z każdego miejsca na świecie, czyli z każdego miejsca gdzie jest internet. Położenie przed tynkami jednego kabelka kilku-kilkunasto metrowego nie kosztuje kroci, a już jest.


  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Chyba się w takim razie zdecyduje.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Jakieś konkretne przewody LAN pod ten tynk dawać ?
    Dajecie to w peszlach?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony