dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Mostki cieplne na skosach poddasza?

    Witam

    W domu mieszkam od lata zeszłego roku a zatem jest to pierwsza zima w nim spędzona. Zawsze planowałem zrobić termowizję celem wykrycia mostków cieplnych i ogólnie oceny wykonania izolacji ale praca, dzieci, inne sprawy w domu, zima prawie minęła a ja w zasadzie o tym zapomniałem. Dodatkowo do tej pory, nawet pomimo sporych mrozów a także wichur (Barbara), nie zaobserwowałem naocznie żadnych problemów więc niespecjalnie miało mi co o tym przypomnieć.

    W weekend jednak miała miejsce specifyczna pogoda, która wydarzyła się pierwszy raz tej zimy. Mieliśmy bowiem silny wiatr przy -6 w nocy, od strony otwartego pola (z którym graniczy nasza działka). Po nocy, na poddaszu, od strony właśnie, z której wiał wiatr, w kilku miejscach pojawiła się wilgoć, miejscami nawet krople wody. W większości miało to miejsce dokładnie w 'załamaniu' pomiędzy ścianą kolankową a skosem z płyty kartonowo gipsowej. Dodatkowo punktowo na płaszczyźnie płyty na skosach.

    W ruch poszedł osuszacz, pordkręciliśmy też ogrzewanie (podłogówka, jeśli to ma znaczenie). Wczoraj i dziś w nocy było równie zimno ale bezwietrznie i wilgoć nie pojawiła się. Przeleciałem natomiast się po domu z termometrem (tym takim punktowym na podczerwień) i odkryłem dość sporo...hmm.. no chyba mostków termicznych, głównie właśnie na załamaniu ściany ze skosem. Przykładowo, w tych miejscach gdzie w weekend zbierała się wilgoć było 3-5 stopni C mniej niż między pozostałymi parami krokwi. Pomiar płaszczyzny na skosach też dawał różne wyniki wahające się w granicy ok 3 stopni C.

    I teraz pytanie... co robić dalej? Zadzwonić do budowlańców to jedno ale na tym etapie, ponieważ nie posiadam wiedzy, mogą mi wkręcić wszystko. U mnie inna ekpia wykonywała izolację zewnętrzną, inna wełne na poddaszu. Zastanawiam się czy takie mostki mogą się tworzyć jeśli wełna jest ułożona dobrze ale sknocona elewacja zewnętrzna? Albo odwrotnie, styropian jest ułożony ok a wełna niedokładnie?
    Czy to wogóle możliwe w praktyce osiągnąć równe temperatury na całych powierzchniach ścian i czy wogóle tego typu pomiar ma wogóle sens. Jedno jest pewne, woda się w kilku konkretnych miejscach zebrała (jednym miejscem było zagracone pomieszczenie, w którym ani nic nie schnie, ani nikt nie przebywa, więc ciężko tam o nagły nadmiar wilgoci).

    Będę wdzięczny o pomoc w postaci sugestii od bardziej doświadczonych 'domowników'

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez belinea ; 13-02-2017 o 20:16

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał belinea Zobacz post
    Witam

    W domu mieszkam od lata zeszłego roku a zatem jest to pierwsza zima w nim spędzona. Zawsze planowałem zrobić termowizję celem wykrycia mostków cieplnych i ogólnie oceny wykonania izolacji ale praca, dzieci, inne sprawy w domu, zima prawie minęła a ja w zasadzie o tym zapomniałem. Dodatkowo do tej pory, nawet pomimo sporych mrozów a także wichur (Barbara), nie zaobserwowałem naocznie żadnych problemów więc niespecjalnie miało mi co o tym przypomnieć.

    W weekend jednak miała miejsce specifyczna pogoda, która wydarzyła się pierwszy raz tej zimy. Mieliśmy bowiem silny wiatr przy -6 w nocy, od strony otwartego pola (z którym graniczy nasza działka). Po nocy, na poddaszu, od strony właśnie, z której wiał wiatr, w kilku miejscach pojawiła się wilgoć, miejscami nawet krople wody. W większości miało to miejsce dokładnie w 'załamaniu' pomiędzy ścianą kolankową a skosem z płyty kartonowo gipsowej. Dodatkowo punktowo na płaszczyźnie płyty na skosach.

    W ruch poszedł osuszacz, pordkręciliśmy też ogrzewanie (podłogówka, jeśli to ma znaczenie). Wczoraj i dziś w nocy było równie zimno ale bezwietrznie i wilgoć nie pojawiła się. Przeleciałem natomiast się po domu z termometrem (tym takim punktowym na podczerwień) i odkryłem dość sporo...hmm.. no chyba mostków termicznych, głównie właśnie na załamaniu ściany ze skosem. Przykładowo, w tych miejscach gdzie w weekend zbierała się wilgoć było 3-5 stopni C mniej niż między pozostałymi parami krokwi. Pomiar płaszczyzny na skosach też dawał różne wyniki wahające się w granicy ok 3 stopni C.

    I teraz pytanie... co robić dalej? Zadzwonić do budowlańców to jedno ale na tym etapie, ponieważ nie posiadam wiedzy, mogą mi wkręcić wszystko. U mnie inna ekpia wykonywała izolację zewnętrzną, inna wełne na poddaszu. Zastanawiam się czy takie mostki mogą się tworzyć jeśli wełna jest ułożona dobrze ale sknocona elewacja zewnętrzna? Albo odwrotnie, styropian jest ułożony ok a wełna niedokładnie?
    Czy to wogóle możliwe w praktyce osiągnąć równe temperatury na całych powierzchniach ścian i czy wogóle tego typu pomiar ma wogóle sens. Jedno jest pewne, woda się w kilku konkretnych miejscach zebrała (jednym miejscem było zagracone pomieszczenie, w którym ani nic nie schnie, ani nikt nie przebywa, więc ciężko tam o nagły nadmiar wilgoci).

    Będę wdzięczny o pomoc w postaci sugestii od bardziej doświadczonych 'domowników'

    Pozdrawiam
    Jakie wartości Ci pokazywał ten termometr?
    Ile i jakiego ocieplenia tam masz? Ile pod krokwiami?
    I czy masz foli paroizolacyjna pod karton gipsem.
    Jaka masz wentylacje i jaka obecnie wilgotność i temperature w pomieszczeni. Jesli grawitacyjna to czy okna sa poroszczelniane na nawiewnikach a kratki wyciągowe drożne.

  3. #3

    Domyślnie

    Termometr pokazywał od 13-14 (w tych miejscach gdzie zbierała się woda) do 18-19. Wełna 30cm, jest folia. Wentylacja grawitacyjna, temp w pomieszczeniach różna (bo mówimy o 3 różnych pokojach), od 20 do 22. Parametru wilgotności nie jestem w stanie podać.

    Okna nie są porozszczelniane, kratki drożne ale nie mam ich w każdym z tych pomieszczeń.

    To,że ja wilgoć w domu mam, to ja wiem Radzimy sobie z nią w różny sposób i ogólnie działa (zaznaczę, że mieszkamy w domu od 6 miesięcy, totalnie suchy to on po budowie raczej jeszcze nie jest).

    Mój post dotyczy bardziej samego ogarnięcia problemu potencjalnych mostków cieplnych pod regipsami, nie radzenia sobie stricte z wilgocią. Ta woda wyszła w konkretnych miejscach, tam gdzie zidentyfikowałem niższą temperaturę płyt, próbuję się dowiedzieć co z tymi 'miejscami' zrobić

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał belinea Zobacz post
    Termometr pokazywał od 13-14 (w tych miejscach gdzie zbierała się woda) do 18-19. Wełna 30cm, jest folia. Wentylacja grawitacyjna, temp w pomieszczeniach różna (bo mówimy o 3 różnych pokojach), od 20 do 22. Parametru wilgotności nie jestem w stanie podać.

    Okna nie są porozszczelniane, kratki drożne ale nie mam ich w każdym z tych pomieszczeń.

    To,że ja wilgoć w domu mam, to ja wiem Radzimy sobie z nią w różny sposób i ogólnie działa (zaznaczę, że mieszkamy w domu od 6 miesięcy, totalnie suchy to on po budowie raczej jeszcze nie jest).

    Mój post dotyczy bardziej samego ogarnięcia problemu potencjalnych mostków cieplnych pod regipsami, nie radzenia sobie stricte z wilgocią. Ta woda wyszła w konkretnych miejscach, tam gdzie zidentyfikowałem niższą temperaturę płyt, próbuję się dowiedzieć co z tymi 'miejscami' zrobić
    Z wilgocią trzeba sobie radzić bo to może skutkować grzybkami :-/

    Tyle że to są powiązane tematy - mostki cieplne i poziom wilgotności. Na danym mostku cieplnym wilgoć się nie wykropli jest obniżysz wilgotność. Woda się pojawi nawet na przegrodzie która ma 18C jesli wilgotność będzie ekstremalna.

    Pytanie czy to błąd w ociepleniu czy zbyt duża wilgotność jest źródłem problemu. Warto kupić higrometr. Jesli na 12C wykrapla się woda to wilgotość masz tam powyżej 60% pewnie.
    Jeśli ekipa zostawiła jakiegoś babola w ociepleniu, to nic z tym nie zrobisz bez rozwalenia karton gipsu i poprawieniu ocieplenia.
    Poziom wigotności jakoś można obniżyć (suszenie wilgoci pobudowlanej jeśli jest i lepsza wentylacja)

    Zamów termowizję póki jest zimno. Więcej będzie widać niż przy temperaturze +5C.

    W załamaniu ścianki kolankowej często występuje problem i może to być spowodowane źle ocieplona murłata. Czesty problem niestety. Tam niska temperature łątwo więce wytłumaczyć. Czemu na płaskiej powierzchni tak się dzieje? Tego nie wiem. Piszesz 30cm wełny więc co najmniej 10cm pod krokwiami. Krokeiw słabo izoluje, ale pod nią masz 10cm wełny, wiec róznice powinny być symboliczne. Najbardziej prawdopodobne, że wieje Ci przez murłate własnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Popieram, kup sobie higrometr (albo higrometry) postaw w pokoju i obserwuj wskazania co jakiś czas. Badanie pirometrem punktowo nie daje pełnego obrazu, poza tym większość z nich daje dziwne odczyty zależnie od tego na jaki materiał, kolor albo warstwę trafisz. Najlepsza byłaby termowizja, bo jeśli już są jakieś problemy to jest duże prawdopodobieństwo że mostków i innych baboli jest dużo więcej. Porobisz zdjęcia newralgicznych miejsc w podczerwieni i pokażesz ekipie która ocieplała poddasze.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  6. #6

    Domyślnie

    Termowizja już zamówiona, powinni dotrzeć jeszcze w tym tygodniu. Dzięki również za inne sugestie. Sami wiecie jak to jest, pierwsza zima czy też pierwszy rok w domu, człowieka szlag trafia i stres ogarnia przy najmniejszym babolu lub problemie Podobno to przejmowanie się mija po 2-3 latach

    Co do okazania ekpie ewentualnych złych wyników pomiarów, no właśnie, inna ekpia robiła elewacją (styro) inna poddasze. Ciekawi mnie czy specjaliści od termowizji są w stanie określić gdzie prawodopodbnie leży bład - czy np własnie w wełnie pod płytą, czy w elewacji. Zgaduje, że są w stanie to rozwikłać

  7. #7

    Domyślnie

    Jak zmówiłeś dobrego fachowca do termowizji, czyli nie takiego co kamerę sobie kupił i już się na tym zna, tylko takiego co jeszcze podstawy budowania zna i ma trochę doświadczenia to myślę że spokojnie podpowie w czym może leżeć problem. Gdzieś się właśnie spotkałem z tym że najczęstszym problemem mostków jest ocieplanie domu przez dwie różne ekipy, ci od poddasza zrobią swoje i powiedzą że wiecej nie muszą bo to zrobią ci od elewacji, a ci od elewacji powiedzą że pewnie zrobili to ci od poddasza więc my nie musimy. No i ściana kolankowa, wieńce i inne zostają nieocieplone. Jak już termowizję miał będziesz to niech Ci podłogówkę przy okazji sprawdzi. A i jeszcze ponoć w ustawieniach kamery można sobie zrobić tak by pokazywała punkt rosy czyli miejsca gdzie się może woda wykraplać. No i o zdjęciach nie zapomnij
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Może Kolega załączyć rysunek poglądowy jak jest rozwiązany rejon murłaty? Jak jest wykonane ocieplenie elewacji w rejonie przenikani krokwi? Taki problemy często wiążą się z dużymi niedokładnościami/nieszczelnościami pod krokwiami. Jeżeli na to nałoży się nieszczelność pod murłatą to ma Kolega na 99% przewiew pod izolację. Miałem kiedyś taki problem. Rozwiązanie może być stosunkowo nietrudne. Kilkanaście odwiertów, pianka z tuby albo zaprosić firmę od wdmuchiwania celulozy. Można też ( i należy ) doszczelnić pianką od zewnątrz pod krokwiami. Z reguły boki są raczej dobrze wykonane ale warto sprawdzić.
    Pozdrav
    SM

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Murłata = zawsze mniejsze ocieplenie. Na ile mniejsze to sam powinieneś wiedzieć teraz już pewnie tego nie poprawisz. Choć jeśli masz dostęp to dodaj ile można wokół murłaty. To, że zdarzyło się to w czasie wiatru świadczy o błędach w wykonaniu wiatroizolacji lub innych nieszczelnościach/przewiewach. Strumień zimnego powietrza nakłada się z przenikaniem ciepła Ja bym próbował znaleźć te nieszczelności i na ile to możliwe uszczelnić. Newralgiczny punkt to często połączenie izolacji ściany z dachem.

    Dodmuchanie celulozy czy piany raczej tu nie pomoże, bo jak była wełna (nie zakładam ekstremum, że zamiast wełny jest dziura ) to ciężko będzie dojść we wszystkie pustki.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    W rękę wpadła mi kamera termowizyjna więc przeleciałem dom w poszukiwaniu strat ciepła. Na zewnątrz nic nie było widać poza kratkami wentylacyjnymi i oknami. Wiadomo styropian maskuje straty. W środku znalazłem mały zonk załączony na zdjęciu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sypialnia.jpg
Wyświetleń:	394
Rozmiar:	80,5 KB
ID:	405698
    Ile może mi złotówek uciekać tym mostkiem?? Temperatura w sypialni 20,5st wilgotność 45%, na zewnątrz było dzisiaj 0 st.
    Może małym kosztem da się to jeszcze naprawić.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Planuje nawiercić w tym miejscu otwór i "wpuścić" pianę. Na wiosnę podstawię w tym miejscu rusztowanie odkręcę podbitkę i zobaczę na czym polega problem.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Masz ocieploną od góry ścianę szczytową? Wygląda jakby murarze tego dobrze nie zrobili. Narożniki są zawsze najzimniejsze, ale wszystko wskazuje na złe ocieplenie szczytu. Pianka nic Ci nie da. Byłeś przy ocieplaniu? Klej był obwodowo czy punktowo na styropianie nakładany? Pianką uzupelniali szczeliny? Zimne miejsce może też wynikać z niedbałości ociepleniowców.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał de wedlugz Zobacz post
    Masz ocieploną od góry ścianę szczytową? Wygląda jakby murarze tego dobrze nie zrobili. Narożniki są zawsze najzimniejsze, ale wszystko wskazuje na złe ocieplenie szczytu. Pianka nic Ci nie da. Byłeś przy ocieplaniu? Klej był obwodowo czy punktowo na styropianie nakładany? Pianką uzupelniali szczeliny? Zimne miejsce może też wynikać z niedbałości ociepleniowców.
    Tak mam ocieplona ścianę szczytowa. Murowalem i ocieplalem sam z kumplem. Klej niestety punktowo nałożyłem. Wiem że pianka mało da albo w ogóle. Dlatego na wiosnę spróbuję od strony zewnętrznej dojść i stwierdzić co można zrobić.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Obawiam się że wychodzi teraz to punktowe klejenie. Gdzieś dostaje się zimne powietrze pod styro, opada sobie i ziębi trzpień w narożniku. Poszukalbym przy większym mrozie ucieczki ciepła przy styku dachu z szczytem (od zewnątrz).

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Przez samo przewodzenie ! jak włożysz łyżkę do gorącej kawy i ją złapiesz, to za parę sekund się oparzysz..
    Tu nie trzeba żadnego powietrza, aby temperatura się obniżyła.



    mimo izolacji..
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 30-01-2018 o 21:41

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał dez Zobacz post
    Obawiam się że wychodzi teraz to punktowe klejenie. Gdzieś dostaje się zimne powietrze pod styro, opada sobie i ziębi trzpień w narożniku. Poszukalbym przy większym mrozie ucieczki ciepła przy styku dachu z szczytem (od zewnątrz).
    Ciężko będzie takie miejsce znaleźć. Niestety nie będę miał już kamerki. Poszukam tak jak napisales.
    Dzisiaj o godzinie 19:08
    Znalazłem te miejsce jest przy ścianie szczytowej, wchodzi tam zimne powietrze pod styro.
    Od strony wewnętrznej się tam nie dostanę.Rusztowanie pożyczyłem znajomemu więc.
    na razie jakoś prze biduje do wiosny.
    Ostatnio edytowane przez tkaczor123 ; 31-01-2018 o 19:08 Powód: znalezienie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony