dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Mostki cieplne na skosach poddasza?

    Witam

    W domu mieszkam od lata zeszłego roku a zatem jest to pierwsza zima w nim spędzona. Zawsze planowałem zrobić termowizję celem wykrycia mostków cieplnych i ogólnie oceny wykonania izolacji ale praca, dzieci, inne sprawy w domu, zima prawie minęła a ja w zasadzie o tym zapomniałem. Dodatkowo do tej pory, nawet pomimo sporych mrozów a także wichur (Barbara), nie zaobserwowałem naocznie żadnych problemów więc niespecjalnie miało mi co o tym przypomnieć.

    W weekend jednak miała miejsce specifyczna pogoda, która wydarzyła się pierwszy raz tej zimy. Mieliśmy bowiem silny wiatr przy -6 w nocy, od strony otwartego pola (z którym graniczy nasza działka). Po nocy, na poddaszu, od strony właśnie, z której wiał wiatr, w kilku miejscach pojawiła się wilgoć, miejscami nawet krople wody. W większości miało to miejsce dokładnie w 'załamaniu' pomiędzy ścianą kolankową a skosem z płyty kartonowo gipsowej. Dodatkowo punktowo na płaszczyźnie płyty na skosach.

    W ruch poszedł osuszacz, pordkręciliśmy też ogrzewanie (podłogówka, jeśli to ma znaczenie). Wczoraj i dziś w nocy było równie zimno ale bezwietrznie i wilgoć nie pojawiła się. Przeleciałem natomiast się po domu z termometrem (tym takim punktowym na podczerwień) i odkryłem dość sporo...hmm.. no chyba mostków termicznych, głównie właśnie na załamaniu ściany ze skosem. Przykładowo, w tych miejscach gdzie w weekend zbierała się wilgoć było 3-5 stopni C mniej niż między pozostałymi parami krokwi. Pomiar płaszczyzny na skosach też dawał różne wyniki wahające się w granicy ok 3 stopni C.

    I teraz pytanie... co robić dalej? Zadzwonić do budowlańców to jedno ale na tym etapie, ponieważ nie posiadam wiedzy, mogą mi wkręcić wszystko. U mnie inna ekpia wykonywała izolację zewnętrzną, inna wełne na poddaszu. Zastanawiam się czy takie mostki mogą się tworzyć jeśli wełna jest ułożona dobrze ale sknocona elewacja zewnętrzna? Albo odwrotnie, styropian jest ułożony ok a wełna niedokładnie?
    Czy to wogóle możliwe w praktyce osiągnąć równe temperatury na całych powierzchniach ścian i czy wogóle tego typu pomiar ma wogóle sens. Jedno jest pewne, woda się w kilku konkretnych miejscach zebrała (jednym miejscem było zagracone pomieszczenie, w którym ani nic nie schnie, ani nikt nie przebywa, więc ciężko tam o nagły nadmiar wilgoci).

    Będę wdzięczny o pomoc w postaci sugestii od bardziej doświadczonych 'domowników'

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez belinea ; 13-02-2017 o 20:16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony