dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie Kanalizacja tymi ręcami - prośba o pomoc

    Przymierzam się do wykonania instalacji wod-kan w nowo wybudowanym domu. Dom z poddaszem użytkowym, na płycie fundamentowej, parter i poddasze znajdują się na dwóch poziomach (obniżony garaż i pomieszczenia znajdujące się nad nim), planuję dwie łazienki, w domu mam dwa piony kanalizacyjne wyprowadzone ponad dach. Już kilka razy zmieniała się koncepcja dotycząca rozmieszczenia urządzeń sanitarnych (żona...wiadomo , np. na parterze Geberit miał być w miejscu umywalki i odwrotnie.
    Po przeczytaniu kilkunastu poradników nadal mam kilka wątpliwości, dlatego bardzo proszę o pomoc. Takie mam pytania:

    Parter:
    1) Z płyty fundamentowej wychodzi trójnik 110x50/45 stopni (tak jak na załączonym zdjęciu). Miska ustępowa (Geberit) będzie wpięta do wpustu fi 110, kabina prysznicowa do fi 50. Czy konieczne jest dodatkowe odpowietrzenie Geberita ? Czy nie będzie on wysysał wody z syfonu w kabinie prysznicowej ? Być może lepiej zaślepić to wyjście fi 50 z trójnika, a odpływ liniowy z prysznica podłączyć do pionu razem z umywalką ?
    2) Czy pion z kominkiem napowietrzającym powinien znajdować się na końcu nitki ? Pod płytą, za pionem, biegnie jeszcze poziom odpływowy do kuchni. Będzie tam podpięty zlewozmywak oraz zmywarka. Czy muszę w kuchni zamontować zawór napowietrzający ?

    Poddasze:
    3) W jaki sposób podpiąć do tego samego pionu Geberita i wannę ? Z tego co wyczytałem w różnych poradnikach wanna powinna zostać wpięta do pionu nad kibelkiem (i w ogóle najlepiej na osobnym podejściu). U mnie tak nie da rady, bo nie zachowam odpowiednich spadków od wanny do pionu. Czy prawidłowe będzie umieszczenie w pionie (fi 110) trójnika fi 110x110, następnie poprowadzenie w poziomie (na stropie), w kierunku Geberita kolejnego trójnika 110x50 do którego zostanie podpięta miska ustępowa oraz rura 50-tka zawrócona do odpływu z wanny ?
    4) Czy w/w trójniki fi 110x110 oraz fi 110x50 mogą mieć kąt 88 stopni czy lepiej zastosować takie o mniejszy kącie ?
    5) Gdzieś przeczytałem, że można wpinać do pionu umywalki, odpływy prysznicowe itp. >70 cm poniżej wpięcia miski ustępowej, czy takie wpięcie kabiny i umywalki (tak jak na załączonym schemacie) będzie prawidłowe ?
    6) Czy taki odpływ do pionu z kabiny prysznicowej i umywalki poprowadzić rurą fi 75, czy wystarczy fi 50 ?

    Wyszedł dosyć długi post. Mam nadzieję, że ktoś go przeczyta i coś doradzi

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	381586 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Poddasze.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	50,5 KB
ID:	381587 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Trójnik pod płytą.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	42,7 KB
ID:	381588

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Czy pomoże mi jakaś dobra dusza ?
    Mam jeszcze pomysł, żeby na pionie w łazience na poddaszu zamontować czwórnik kątowy (jak najbliżej stropu, nawet lekko podkuwając strop) i z jednej strony wpiąć do niego miskę ustępową, a z drugiej strony założyć redukcję 110/50 i dalej rurą do odpływu z wanny. Odpływ z wanny nie będzie nad odpływem z miski, ale raczej nie powinno wysysać wody z syfonu z wanny. Odległość od syfonu z wanny do pionu wynosi ok. 2,8m, na stropie będzie 10 cm styropianu i 6-7 wylewki, więc właściwie cała rura fi 50 do wanny będzie w wylewce betonowej, ale to chyba nie jest problem.
    Myślę o takim czwórniku:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czwornik.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	23,8 KB
ID:	381718

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    W pomieszczeniu pokazanym na fotce 1 pion lub odpowietrzenia umieść raczej blisko muszli WC no chyba że do WC pod posadzką także jest przyłacze fi 160.
    W innym przypadku spuszczanie wody będzie powodować bulgotanie i wysysanie wody z brodzika.
    Umywalkę równie dobrze można wpiąć do brodzika zachowując spadek oraz redukując średnicę z 75 do 50 umieszczając go w ścianie.
    Piony wentylacyjne powinny być tak pomyślane w miejscu gdzie następuje przyłączanie dodatkowych urządzeń odpływowych.
    Tylko w tym przypadku woda z jednego źródła nie spowoduje podciśnienia w drugim i następnym.
    Odpowietrzenie można pominąć bądź przesunąć jeśli podejście główne przed rozgałęzieniem do umywalki i brodzika jest fi 110, lub 75 dla połaczeń szeregowych redukowanych później do 50 i 30.
    Podejścia i trójniki WC najlepiej wykonywać stosując małe kąty poniżej 80 - 90*
    Dla osiągnięcia 90* stosować w miarę możliwości 2 x 45*

    Foto 2. jeśli jest mozliwość to lepiej zastosować trójnik i redukcję 110 na 75 przy WC i dalej do brodzika + redukcja do 50 i dalej do umywalki.
    Jeśli nie to po zastosowaniu czwórnika bądź dwóch trójników w suficie obniżonym zmienić średnicę na 75
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W pomieszczeniu pokazanym na fotce 1 pion lub odpowietrzenia umieść raczej blisko muszli WC no chyba że do WC pod posadzką także jest przyłacze fi 160.
    Dzięki za wsparcie. Wolałbym już nie przenosić pionów, bo w stropie w miejscach pionów mam zrobione przepusty, na dachu kominki, a w domu tynki i niektóre instalacje. Pod płytą od WC także leci rura fi 160, więc chyba będzie dobrze. Wszystkie poziome odpływy pod płytą to rury fi 160.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Umywalkę równie dobrze można wpiąć do brodzika zachowując spadek oraz redukując średnicę z 75 do 50 umieszczając go w ścianie.
    Umywalkę będę musiał wpiąć bezpośrednio do pionu, ponieważ już mam pod tynkiem rurę fi 50, poprowadzoną pionowo w dół w miejscu montażu przyszłej umywalki i wyprowadzoną dwoma kolanami 45 stopni nisko nad powierzchnią płyty.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Foto 2. jeśli jest mozliwość to lepiej zastosować trójnik i redukcję 110 na 75 przy WC i dalej do brodzika + redukcja do 50 i dalej do umywalki.
    Jeśli nie to po zastosowaniu czwórnika bądź dwóch trójników w suficie obniżonym zmienić średnicę na 75
    Nie jestem pewien, czy tutaj wszystko dobrze zrozumiałem. Brodzika i umywalki nie uda mi się połączyć z redukcją 110/75 przy WC. Łazienkę mają jeszcze przecinać rury z wentylacji mechanicznej fi 75, które także będą pod wylewką. Będą one poprowadzone mniej więcej przez środek łazienki, dzieląc ją na 2 części, część górna, patrząc na zdjęcie, z WC i wanna i część dolna z prysznicem i umywalką. W takim razie puszczę rurę fi 50 z umywalki (tak jak na parterze mam już puszczoną rurę pionowo w dół pod tynkiem) do brodzika, przy brodziku trójnik 75/75 67 stopni, dwie redukcje 75/50 do umywalki i brodzika (dokładnie odpływu liniowego), wyście rurą fi 75 pod strop i wejście do pionu tak jak na drugim zdjęciu. Pod stropem jest pomieszczenie techniczne, więc nie zależy mi na estetyce. Tak może być, prawda ?
    A wannę i kibelek mam wpiąć tak jak pisałem do czwórnika kątowego 110, w stronę wanny dodatkowo redukcja na fi 50. O to chodzi ?
    Dwóch trójników jeden 110/110 i dalej na płasko trójnik 110/50 z wyjściem na wannę raczej nie zmieszczę, dzisiaj to sprawdzałem.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Skoro prace są już zaawansowane to na porady jest chyba za późno, dodatkowo nie wspominałeś nic o wentylacji. Myślę że na projekcie budowlanym są bardzo dobre rozwiązania funkcjonalne i zapobiegające problemom a jeśli nastąpiła zmiana urządzeń lub funkcji pomieszczeń to należało by to konsultować raczej w fazie fundamentów a nie tynków.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar BooM80
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Posty
    203

    Domyślnie

    Oczywiście, masz rację, układ kanalizacji powinien być ustalony na etapie fundamentów. Czasami jednak chce się coś zmienić albo podczas adaptacji architekt czegoś nie uwzględnił i trzeba kombinować. Wydaje mi się, że u mnie nie ma tragedii i można pokombinować. Dziękuję za poprzednie porady, jeśli w moim poprzednim poście znajdują się jakieś błędy interpretacyjne dotyczące Twoich wskazówek lub koncepcyjne dotyczące poprowadzenia kanalizacji to prosiłbym jeszcze o ich wskazanie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony