dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rock240

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    3

    Domyślnie Oświetlenie szafy led zasilanie

    Witam wszystkich forumowiczów Urządzamy nasze pierwsze mieszkanko i chcę zapytać o oświetlenie LED szaf, a konkretnie w którym miejscu najlepiej umieścić kabel zasilający 3 x 1,5 (mieszkanie stan deweloperski) Szafy zaznaczone na czerwono będą do sufitu i zastanawiam się czy umieścić przewód 30 cm od sufitu w rogu a może niżej... Nie wiem sam i liczę na fachową poradę doświadczonych kolegów/koleżanek
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	283
Rozmiar:	75,1 KB
ID:	381621


    pozdrawiam

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    scotystudio

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-102
    Posty
    21

    Domyślnie

    My także doświetlamy szafę. Przewód w rogu na wys 210.

  3. #3

    Domyślnie

    A jak chcecie sterować zapalaniem światła w tej szafie ?
    Jeżeli szafa będzie z półkami, na każdym poziomie półek należy uwzględnić np. taśmę ledową, wtedy całość będzie miała sens.
    Przy takim układzie oświetlenia trzeba uwzględnić miejsce na zasilacz (żeby miał także dostateczną wentylację) oraz to co pisałem wyżej rozważyć sposób załączanie tego światła.
    Jeżeli to będzie przewód 230V YDY proponuję zakończyć go w puszce podtynkowej np. w górnej części szafy, od tego miejsca później wykonać rozprowadzenie przewodów już wewnątrz szafy, załączanie poprzez wyłączniki w drzwiach itp.
    Jeżeli chcecie zapalać światło gdzieś na zewnątrz szafy - do tego miejsca 3x1,5mm następnie od tego punktu do wewnątrz 3x1,5 w miejsce o którym pisałem wyżej.
    Dobrze jest też, uzgodnić te tematy z producentem szafy, być może ma inne rozwiązania.
    pzdr

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja bym się poważnie zastanowił nad załączaniem 230V przez wyłączniki w drzwiach szafy, co przy amatorskim wykonaniu może skończyć nieciekawie.
    O przewodzie 230V YDY jakoś nie słyszałem.
    Ciągnięcie 3x1,5 do wyłącznika to też pomysł dyskusyjny, chyba że to instalacja bezpuszkowa. Wewnątrz szafy i tak raczej nieciekawie będzie się prowadził.
    Producenci szaf owszem, miewają swoje rozwiązania. Zwykle dość drogie. Ale skoro padło takie pytanie, to chyba szafy będą kupione bez podświetlenia.

    A odpowiadając autorowi wątku. A skąd nam wiedzieć gdzie umieścić przewód zasilający skoro nic nie wiadomo co i jak on będzie zasilał....
    PC SDC09H3E8

  5. #5

    Domyślnie

    Mimo wszystko radził bym zastosować się do :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PN-IEC 60364-7-713.jpg
Wyświetleń:	457
Rozmiar:	49,6 KB
ID:	381893
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    Ja bym się poważnie zastanowił nad załączaniem 230V przez wyłączniki w drzwiach szafy, co przy amatorskim wykonaniu może skończyć nieciekawie......Wewnątrz szafy i tak raczej nieciekawie będzie się prowadził.
    Przy amatorskim wykonaniu wszystko może skończyć się nieciekawie, jeszcze bardziej rozprowadzenie "niskiego" napięcia - niejednokrotnie widziałem podłączone taśmy led przewodem telefonicznym, bo to przecież 12V, a o natężeniu prądu nikt nie myśli. Po drugie czy gdzieś napisałem o 230V na wyłącznikach w szafie ? Przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź, dotyczyła ona sposobu wprowadzenia obwodu 230V do szafy i jego zakończenia, następnie napisałem o zasilaczach i taśmach led.
    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    O przewodzie 230V YDY jakoś nie słyszałem.
    Dla laika to jest bez znaczenia, ważne że jest 230V czy w drucie czy w lince, to już go nie interesuje.
    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    Ciągnięcie 3x1,5 do wyłącznika to też pomysł dyskusyjny, chyba że to instalacja bezpuszkowa.
    A w dzisiejszych czasach wykonuje ktoś jeszcze instalację na puszkach odgałęźnych ? To już trzeba trafić na elektryka dinozaura, nie wyobrażam sobie nowego budownictwa w takim standardzie, w moich regionach od wielu lat już tak nie wykonuję się instalacji indywidualnych, ale wiadomo "złote rączki" od kładzenie kafelek po elektrykę jeszcze się trafiają.
    Do zainteresowanego - dobrym rozwiązaniem na pozbycie się zasilaczy w szafie byłoby doprowadzenie niskiego napięcia do punktu docelowego, tutaj należałoby znać moc tych taśm, długości odcinków, dla bezpieczeństwa mogą poprowadzić przewód 3x2,5mm2 , założysz później taśmy na 24V, spadki napięcia nie powinny być zauważalne.
    Pzdr

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czułem, że jest na to PN/EN. Chętnie bym o wymaganiach poczytał, jak będę miał wolne 40 zł pomyślę nad zakupem.

    Oczywiście, że można i przewodem 3x2,5 i instalację na 24V zrobić, tylko rodzi się pytanie - po co? Przecież to oświetlenie kilku półek w szafie a nie podgrzewana witryna u jubilera
    PC SDC09H3E8

  8. #8

    Domyślnie

    Kilka półek - załóżmy 5x1m szer = mniej niż 4-5W/metr raczej bym nie przyjmował - czyli około 25W/24V = przy 10m spadek dla 1,5-wki = 0,2V - zgadzam się, 2,5mm2 wydaje się przesadzony, jednak przed podjęciem konkretnej decyzji warto dokładnie to przeliczyć, a od przybytku głowa nie boli

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony