dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    makemake

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-512
    Posty
    3

    Domyślnie Wybór odpowiednich elementów posadzki przy zerowym marginesie błędu

    Witam wszystkich forumowiczów.

    Posiadam dosyć indywidualny problem, na który nie udało mi się znaleźć do tej pory odpowiedzi, bądź te odpowiedzi nie są jednoznaczne.

    Chcę odpowiednio przedstawić całą sytuację, dlatego może wyjść ściana tekstu, ale samo pytanie sformułuję na końcu postu.

    Po dokonaniu pomiarów po założeniu drzwi wejściowych wyszło 12 cm od poziomu stropu do progu. W projekcie przewidziano 2 cm na styropian akustyczny, 3 cm na styropian podłogowy EPS 150, folia oraz 4,5 cm na szlichtę cementową. Po dodaniu do tego zapasu na warstwę wykończeniową min 2 - 2,5 cm (przy drzwiach będą płytki) wychodzi łącznie 11,5 - 12 cm czyli dokładnie tyle ile zmierzyliśmy przy krawędzi drzwi. Jednak styropian podłogowy, który ma być zastosowany ma 3,3 cm i gdy go luźno przymierzaliśmy przy progu zostawało nam 6 cm z przewidywanych 7 cm. Domyślam się że styropian zostanie jeszcze dociśnięty do chropowatego stropu i trochę się skurczy od nacisku wylewki ale nie mam pewności czy tak się stanie a zależy mi na zachowaniu odpowiedniej grubości warstwy posadzki gdyż mam na uwadze, że w całym mieszkaniu występują odchylenia +- 0,5 cm.

    Teraz chciałbym zadać właściwe pytanie. Wykonawca zaproponował nam takie możliwości rozwiązania problemu:
    1). Zastosowanie dokładnie takich materiałów jak w projekcie czyli: akustyro 2cm, styro EPS 150 - 3cm, folia, mixokret 4,5 cm (tu mam obawy czy uda się zachować tą minimalną grubość wylewki na powierzchni całego mieszkania biorąc pod uwagę odchylenia)
    2). Wersja alternatywna: akustyro 2cm, styro EPS 150 2 cm, mata termoizolacyjna ricotherm standard 0,3 cm (próbuję się dowiedzieć od sprzedawcy czy 0,3cm maty będzie równoważne 1 cm styropianu) i na to jastrych anhydrytowy około 5cm (tu mam większą pewność odpowiedniej grubości wylewki ale kosztem podkładu, dodatkowo nie ma jednoznacznej opinii która wylewka jest lepsza)

    W mieszkaniu nie będzie ogrzewania podłogowego a w opcji drugiej anhydryt można by zastąpić mixokretem. Jest to parter nad garażem podziemnym, w którym jest na suficie izolacja 10 cm wełny mineralnej.

    Postaram się przedstawić sytuację na grafice poniżej:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ilustracja.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	67,7 KB
ID:	381683

    Zdaję sobie sprawę, że ilość informacji jest duża ale będę niewyobrażalnie wdzięczny za jakąkolwiek radę.
    Ostatnio edytowane przez makemake ; 16-02-2017 o 18:50

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Proponuję Twoją opcję 1 z modyfikacją - styropian akustyczny 2 cm, styropian EPS 2 cm, wylewka betonowa z miksokreta 5,5 cm. Maty Ricotherm nie do tej konstrukcji podłogi.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    makemake

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-512
    Posty
    3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Z tymi wszystkimi rozwiązaniami staram się jak najbardziej zbliżyć do założeń z projektu.

    Na chłopski rozum jak sobie policzyłem, łączny opór cieplny według projektu wyniósłby 0,6 (styropian akustyczny 2 cm) + 0,82 (styropian EPS 150 3 cm) = 1, 42 m2K/W. Dzisiaj rozważamy kolejne rozwiązanie z zastąpieniem białego styropianu przez grafitowy i dodatkowo mata. Dotarłem do specyfikacji technicznej tej maty i wiem, że nie jest ona dedykowana do takiego układania ale jej opór cieplny wynosi 0,1 bez szczelin powietrznych. Dodatkowo byłaby ułożona pomiędzy warstwy styropianu żeby ten twardy był bezpośrednio pod wylewką. W takim przypadku łączny opór wyniósłby: 0,6 (styropian akustyczny 2 cm) + 0,1 (mata termoizolacyjna 0,3 cm) + 0,65 (styropian grafitowy 2 cm) = 1,35 m2K/W. Powstała by różnica -0,07 m2K/W a zyskalibyśmy +0,7 cm co w naszym przypadku już jest istotne. Nie wiem jednak czy moje rozumowanie jest właściwe. Mam również kłopot żeby znaleźć odpowiednio wytrzymały styropian grafitowy na podłogę. Szukam takiego żeby był zbliżony do EPS 150 ale póki co najtrwalszy jaki znalazłem to 115, czy ktoś trafił na mocniejszy? Z anhydrytu ze względu na możliwe późniejsze problemy całkowicie zrezygnowałem.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    OMG, przejmujesz sie tymi paroma mm jakby to miało jakiekolwiek znaczenie. Zaznacz wylewkarzom do jakiego poziomu ma być beton i tyle zrobią. Gdzie wyjdzie 5cm to bedzie 5 a gdzie 4.5 czy 5.5 to bedzie tyle.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał makemake Zobacz post
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Z tymi wszystkimi rozwiązaniami staram się jak najbardziej zbliżyć do założeń z projektu.

    Na chłopski rozum jak sobie policzyłem, łączny opór cieplny według projektu wyniósłby 0,6 (styropian akustyczny 2 cm) + 0,82 (styropian EPS 150 3 cm) = 1, 42 m2K/W. Dzisiaj rozważamy kolejne rozwiązanie z zastąpieniem białego styropianu przez grafitowy i dodatkowo mata. Dotarłem do specyfikacji technicznej tej maty i wiem, że nie jest ona dedykowana do takiego układania ale jej opór cieplny wynosi 0,1 bez szczelin powietrznych. Dodatkowo byłaby ułożona pomiędzy warstwy styropianu żeby ten twardy był bezpośrednio pod wylewką. W takim przypadku łączny opór wyniósłby: 0,6 (styropian akustyczny 2 cm) + 0,1 (mata termoizolacyjna 0,3 cm) + 0,65 (styropian grafitowy 2 cm) = 1,35 m2K/W. Powstała by różnica -0,07 m2K/W a zyskalibyśmy +0,7 cm co w naszym przypadku już jest istotne. Nie wiem jednak czy moje rozumowanie jest właściwe. Mam również kłopot żeby znaleźć odpowiednio wytrzymały styropian grafitowy na podłogę. Szukam takiego żeby był zbliżony do EPS 150 ale póki co najtrwalszy jaki znalazłem to 115, czy ktoś trafił na mocniejszy? Z anhydrytu ze względu na możliwe późniejsze problemy całkowicie zrezygnowałem.
    Proponuję policzyć przenikalność całej przegrody z uwzględnieniem różnicy temperatur - będzie bardziej obrazowo i okaże ocieplenie pod posadzką ma swoje znaczenia ale nie jest aż tak istotne w szczegółach.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    makemake

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-512
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ocieplenia przegrody niestety nie jestem w stanie dokładnie policzyć dlatego posiłkuję się tym co mam (ale spróbuję). Chociaż pewnie dla całej przegrody różnice w przenikalności dwóch najnowszych rozwiązań będą jeszcze mniej zauważalne.

    A co do przejmowania się tak niewielkimi różnicami to niestety ale w tym przypadku mają znaczenie ponieważ są błędy konstrukcyjne które staramy się zniwelować do minimum. Aktualnie przy rozwiązaniu z projektu maksymalna grubość wylewki będzie miała 4,5 cm a są miejsca gdzie pewnie będzie mniej ze względu na dopuszczalne różnice w wysokości stropu (dochodzące do 0,5 cm a nawet więcej czyli grubość może spaść poniżej 4 cm). Dlatego sądzę, że dla wylewki z mixokreta warto walczyć o ten dodatkowy centymetr a niestety podniesienie już osadzonych drzwi wejściowych jest na tym etapie niemożliwe.
    Ostatnio edytowane przez makemake ; 17-02-2017 o 14:48

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony