dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60
  1. #1

    Domyślnie Prośba o ocenę projektu

    Witam,

    co powiedzie o poniższym projekcie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	forum projekt.jpg
Wyświetleń:	255
Rozmiar:	16,1 KB
ID:	381738

    działka ma wzjazd od południa, wyjście na taras nie musi być z salonu a fajnie mieć zacieniony taras

    dom będzie usytuowany jak powyżej, do ogrzewania planuję gaz albo pompę PW więc nie potrzebuję dużej kotłowni - tak to przerobiłem że to bardziej przejście niż kotłownia

    proszę o jakieś uwagi - chciałbym dom łatwy w budowie i tani w utrzymaniu

    pozdr

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Nie rozumiem sensu tworzenia korytarza pomiędzy garażem a wnętrzem domu, który nazwany jest pom.gosp.
    Czy nie lepiej jest zrobienie pełnej ściany pomiędzy domem a garażem? A ten korytarzyk przerobić na sensowną garderobę ( kosztem części tego pokoiku) albo na prawdziwe pom. gosp. ( wtedy zostawić tej wielkości jak jest).

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem układ - dwa przedsionki? Jeden przy garażu, drugi przy tarasie? Taras od północy?
    Ten przy tarasie zdecydowanie za mały. Nie ma gdzie nawet wieszaka wcisnąć, a co dopiero jakąś szafę na ubrania, buty itd. Dalej, w korytarzu też nie ma na to miejsca.


    Obydwa wejścia jakieś takie dziwne będą robiły pierwsze wrażenie na gościach. Z jednego wpadasz na ścianę i w bok masz kuchnię, z drugiego długi tunel na końcu którego jest kuchnia.

    Jedna łazienka to dla pary. A tu mamy trzy sypialnie. Co najmniej jeszcze klopik z prysznicem by się przydał, albo i "pełnoprawna" druga łazienka.

    W pokoju obok garażu drzwi trzeba przesunąć na północ - żeby szafę za nimi wstawić. Ten pokój ma być za karę? Nie chciałbym mieć jedynego okna na północ.
    Mało miejsca na szafy i nie ma garderoby. Nie ma gdzie trzymać rzeczy.

    Garaż (za) mały. Tak samo pomieszczenie gospodarcze. Co z tego, że gaz czy PC - wstawisz urządzenie, zasobnik i przejść będzie ciężko. Zresztą, widać to na rzucie.

    Wentylacja grawitacyjna? Czy rekuperator też wciśniesz do tego przejścia?

    Jesteś budowlańcem, że chcesz dom łatwy w budowie?

    Co do kosztów utrzymania i budowy trudno coś wnioskować na podstawie samego rzutu. W miarę prosta bryła, więc powinno być w miarę tanio. Choć jakby dach był dwuspadowy, a jeszcze lepiej płaski to byłoby taniej. No i szerokość wymusza ściany nośne i ławy w środku, a nie tylko zewnętrzne.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-02-2017 o 13:54

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Nie rozumiem sensu tworzenia korytarza pomiędzy garażem a wnętrzem domu, który nazwany jest pom.gosp.
    Czy nie lepiej jest zrobienie pełnej ściany pomiędzy domem a garażem? A ten korytarzyk przerobić na sensowną garderobę ( kosztem części tego pokoiku) albo na prawdziwe pom. gosp. ( wtedy zostawić tej wielkości jak jest).
    HMMM wygodnie jest mieć przejście z garażu do domu np w zimie - chociaż od bramy garażu do wejścia 2 kroki

    pomyślę - cenna uwaga -dzięki

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie bardzo rozumiem układ - dwa przedsionki? Jeden przy garażu, drugi przy tarasie? Taras od północy?
    Ten przy tarasie zdecydowanie za mały. Nie ma gdzie nawet wieszaka wcisnąć, a co dopiero jakąś szafę na ubrania, buty itd. Dalej, w korytarzu też nie ma na to miejsca..
    Ten przy tarasie to w zasadzie tylko wyjście na taras dla domownikó - nikt nie będzie używał tego jak wejścia do domu.
    To wyjście analogiczne do wyjścia z salonu na taras
    Tarasu od południa nie zrobię bo od południa mam sąsiadów i chcę mieć trochę prywatności a ze względu na usytuowanie działki salona chcę od południa żeby go dobrze doświetlić.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Obydwa wejścia jakieś takie dziwne będą robiły pierwsze wrażenie na gościach. Z jednego wpadasz na ścianę i w bok masz kuchnię, z drugiego długi tunel na końcu którego jest kuchnia.
    Dla gości tylko pierwsze wejście od strony garażu - ścinę przy salonie która jest na wprost wejścia do usunięcia (też o tym myślałem)


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jedna łazienka to dla pary. A tu mamy trzy sypialnie. Co najmniej jeszcze klopik z prysznicem by się przydał, albo i "pełnoprawna" druga łazienka.
    Jedna łazienka wystarczy - z własnego doświadczenia

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W pokoju obok garażu drzwi trzeba przesunąć na północ - żeby szafę za nimi wstawić. Ten pokój ma być za karę? Nie chciałbym mieć jedynego okna na północ. Mało miejsca na szafy i nie ma garderoby. Nie ma gdzie trzymać rzeczy.

    Garaż (za) mały. Tak samo pomieszczenie gospodarcze. Co z tego, że gaz czy PC - wstawisz urządzenie, zasobnik i przejść będzie ciężko. Zresztą, widać to na rzucie.Wentylacja grawitacyjna? Czy rekuperator też wciśniesz do tego przejścia?
    Też o tym myślałem - chyba trzeba trochę powiększych - chociaż zależy mi na optymalnej powierzchni - z doświadczenia wiem że im więcej miejsca tym więcej graciarni

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wentylacja grawitacyjna? Czy rekuperator też wciśniesz do tego przejścia?
    chciałbym mechniczną żeby było energooszczędnie ale życie pokaże- gdyby co to mogę chyba dać to na strych

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jesteś budowlańcem, że chcesz dom łatwy w budowie?
    Nie jestem budowlańcem ale zaraz po szkole średniej pracowałem na budowie.
    Planuję budować systemem gospodarczym - ile dam rady to będę robił sam a co nie dam rady to z ekipami jako pomocnik

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do kosztów utrzymania i budowy trudno coś wnioskować na podstawie samego rzutu. W miarę prosta bryła, więc powinno być w miarę tanio. Choć jakby dach był dwuspadowy, a jeszcze lepiej płaski to byłoby taniej. No i szerokość wymusza ściany nośne i ławy w środku, a nie tylko zewnętrzne.
    Dach jest dwuspadowy ale dom w kształcie litery L - mam nadzieję zę w miarę tanio

    Wielkie dzięki za wszystkie uwagi

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    - ... tan układ funkcjonalny ma bardzo dużo wad. Jeżeli dom jest z wjazdem od PD ( jak na rysunku ) to pokój przy ścianie garażu NIGDY nie będzie doświetlony. Myślenie o zadaszonym tarasie od PN również jest trochę abstrakcyjne, ponieważ tam będzie zawsze cień od budynku do południa / po południu. Układ wejścia do budynku wprost na ścianę z kominami jest taki bądz - do przełknięcia, ale obchodzenie tej ściany pomiędzy kuchnią, a aneksem jadalnym ...
    - dom to dom ! mnie osobiście rażą rozwiązania, gdzie garaż jest względny ( brak części magazynowej ) przy jednoczesnym wpychaniu pralki w jedyną dostępną łazienkę. Ogólnie, ten rzut to jest jakiś mocno nie udany kolaż rozwiązań gotowych, mamy pomieszanie z poplątaniem. Nie będę sugerował rozwiązań zamiennych, ponieważ jeśli nie ma pomysłu, najlepiej użyć skrótu : Ctrl/Del, a niżeli rozwijać coś co z natury rzeczy jest wadliwe.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,

    Super - cieszę się że architekt dodał swoje uwagi ale Panie Łukaszu proszę wziąć pod uwagę że celowo wybrałem ten projekt z powodu niestandardowego rozwiązania z tarasem. W lecie raczej chowamy się przed słońcem a poza tym taras od południa odpada bo od południa jest droga i pełno sąsiadów - a jeżeli dam salon od północy to on będzie niedoświetlony

    Ten jeden pokój (przy garażu) to będzie sypialnia moja i żony - po co mi tam więcej światła?

    dziękuje za opinie i chętnie poznałbym jakiś jednak rozwiązania zamienne bo do Ctrl/Del to nie jestem przekonany.

    Ten projekt daje mi bardzo dobrze doświetlony salon i kuchnię, pokoje dzieci (te od zach) doświetlone wieczorem (kiedy będa tego tak naprawdę potrzebować), mam taras od północy ale to według mnie ok - wizja zacienionego tarasu w upalny dzień jest bardzo sympatyczna. Utarł się schemat ze taras przy salonie ale dlaczego - w tym wariancie jest nawet praktyczniej (nikt nie biega po salonie tam i spowrotem.

    Odnośnie garażu to zastanawiam się czy nie powiększyć może tam dać tam jakie pomieszczeie gospodarcze - hmmm

    Odnośnie kominów to może ich nie będzie bo zastanawiam się nad PC PW albo gaz (przy gazie to napewno większy garaż i tam kotłownia z rurą koncentryczno- spalinową przez ścianę - jeśli rzeczywiście tak można

    pozdrawiam

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Przed słoncem w warunkach polskich chowamy się przez kilka tygodni w roku. Przez reszte roku pożadamy. Nie znam nikogo kto ma taraz od pólnocy. Tylko jedną rodzinę która ma od wschodu i bardzo narzekają że cały dzień ciemno...
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Przed słoncem w warunkach polskich chowamy się przez kilka tygodni w roku. Przez reszte roku pożadamy. Nie znam nikogo kto ma taraz od pólnocy. Tylko jedną rodzinę która ma od wschodu i bardzo narzekają że cały dzień ciemno...
    no właśnie - chowamy się w tym czasie kiedy taras jest najbardziej używany

    niech zgadne - w tym opisanym przypadku taras razem z salonem

    uwaga że ciemno dotyczy pewnie bardziej salonu niż tarasu

    Ten projekt pozwala mi tego uniknąć - mieć doświetlony salon a taras od północy dla mnie będzie dobrym rozwiązaniem ze względu na argumenty które napisałem powyżej.


    pozdrawiam

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Nie. Piszę o tarasie. Przez wiekszość roku jest zimno i słońce jest czymś co nas grzeje siedząc na kawce na tarasie. Jak w lipcu jest go za dużo to stawiasz parasol albo budujesz lekki daszek.
    A ty słońce bedziesz widział o 6tej rano i 21-szej tuż przy horyzoncie. Na wiosnę i jesien w ogóle go nie zobaczysz. Zimno i ciemno przez większość roku
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Kris8600
    - dla mnie taras od PN nie ma uzasadnienia, chyba że będąc na tarasie rozciąga się z niego totalnie piękny widok, ale wówczas cały dom powinien być "ustawiony" właśnie pod niego, począwszy od pokoju dziennego.
    - poprosiłeś o " uwagi " - odpisałem, że pewne rozwiązania nie zadziałają lub są wadliwe i stanowią utrudnienie dla przyszłych użytkowników.
    Ty piszesz, że to Ci odpowiada - to OK - nie ja, ani żaden forumowicz nie będą użytkownikami tego budynku ( bez urazy ).
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale przeciez sa setki rozwiązań gdzie taras możesz mieć od północy, bez upierania się przy tym niefunkcjonalnym układzie
    A dla mnie również rzut jest kuriozalny użytkowo.

    Jeden z moich tarasów jest od północnego wschodu (ten przy kuchni) i miło na nim posiedzieć w upały

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kris8600 Zobacz post
    W lecie raczej chowamy się przed słońcem a poza tym taras od południa odpada bo od południa jest droga i pełno sąsiadów - a jeżeli dam salon od północy to on będzie niedoświetlony
    Ja bym bardziej się zastanawiał, jak oddzielić się od sąsiadów. Czy żywopłot, czy płot bez prześwitu. Chowanie się za dom jest IMO bez sensu.

    Cytat Napisał Kris8600 Zobacz post
    Ten projekt daje mi bardzo dobrze doświetlony salon i kuchnię, pokoje dzieci (te od zach) doświetlone wieczorem (kiedy będa tego tak naprawdę potrzebować), mam taras od północy ale to według mnie ok - wizja zacienionego tarasu w upalny dzień jest bardzo sympatyczna.
    Paradoksalnie, w upały po południu tam będzie słoneczko grzało.

    Taras IMO powinien być tak ustawiony, żeby przez cały dzień mógł być wybór, czy słoneczko, czy cień. Albo zadaszenie, albo na rogu. Rano to nawet w upały kawkę bym wypił na słoneczku na tarasie. W południe w upały i tak raczej bym nie siedział na tarasie tylko chował się w domu (albo w basenie).

    Cytat Napisał Kris8600 Zobacz post
    Utarł się schemat ze taras przy salonie ale dlaczego - w tym wariancie jest nawet praktyczniej (nikt nie biega po salonie tam i spowrotem.

    IMO ważny jest podział na strefę dzienną i nocną (czy prywatną i "publiczną" jak kto woli). Taras przynależy jak najbardziej do tej pierwszej (no, chyba, że mowa o przyległym do sypialni, ale to nie ta sytuacja).

    Jakoś mi nie pasuje imprezowanie w salonie i bieganie przez cały dom na taras na papierosa, grilla czy przewietrzyć się (analogicznie ze wszystkim z kuchni przez cały dom na taras). Tak naprawdę przy fajnej pogodzie to IMO taras integruje się z salonem, staje się jego częścią .

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlatego najlepiej zrobić kilka tarasów. I to niekoniecznie wszystkie przy budynku. Po to ma się ogród by z niego korzystać.

  15. #15

    Domyślnie

    Wszystkim dziekuje za opinie, sprawa tarasu pozostaje do przemyslenia, moze przeciagne bardziej na zachod a moze zrobić zupelnie od zach z wyjsciem z salonu hmmm tak czy inaczej uklad pomieszczen kuchnia salon pokoje zostanie chyba ze znajde cos lepszego ale przy takim ukladzie dzialki to raczej trudne, taras od poludnia niestety nie ma szans zero prywatnosci, a nie chce robic salonu od polnocy bo w domu bedzie malo swiatla,

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a nie myślałeś o salonie przelotowym (pn-pd)?

  17. #17

    Domyślnie

    Witam,

    odświeżam swój temat bo znowu proszę o opinie, porady

    Toszkę pozmieniałem projekt - chodzi mi na tym etapie o układ pomieszczeń - dla mnie chyba optymalnie ale jestem ciekawy co teraz powiecie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sanna po przerobkach lustro 2.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	384292

    Druga sprawa to ułożenie domu na działce, która jest dość specyficzna zerknijcie proszę:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	100,5 KB
ID:	384290


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka2.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	60,0 KB
ID:	384291

    Chciałbym usadowić dom najbliżej strony wschodniej ale tam jest akurat działka wcięta
    garaż równolegle do widocznej drogi przy działce

    coś jak poniżej (na zdjęciu inny projekt ale podobny układ)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ENDO2.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	54,6 KB
ID:	384294

    chodzi oto że od wschodu mamy ładny widok więc chciałbym salon od tej strony, taras wyjdzie od północy

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Kris8600 ; 17-03-2017 o 08:59

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Mr A
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Posty
    341

    Domyślnie

    Usadowienie tego budynku od strony wschodniej psuje kilka rzeczy. Pokoje dla dzieci powinny mieć jak najdłużej światło dzienne więc wskazany jest zachód.
    Kuchnia powinno się znajdować znowu w miejscu najmniej nasłonecznionym, bo jest w niej wystarczająco gorąco podczas przygotowywania obiadu.

  19. #19

    Domyślnie

    Jeżeli usadowię budynek tak że garaż będzie równolegle do drogi przy działce to: pokoje dla dzieci będą z oknami na zachów więc ok
    w kuchni będzie okno od południa ale dodatkowo doświetli mi trochę salon (z oknami od wschodu i północy)

    Teoretycznie powinno być ok tylko czy jeżeli usadowię dom jak na tym przykładzie to czy ten trojkąt powstały z przodu nie będzie wyglądał dziwnie?
    Będzie miejsce na podjazd itp chyba

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Mr A
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Posty
    341

    Domyślnie

    Kwestia gustu Mi by w niczym nie przeszkadzał

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony