dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcuso86

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    daleko
    Posty
    152

    Domyślnie Budowa zjazdu z drogi gminnej

    Witam
    Działka leży przy drodze gminnej asfaltowej. Jednak nie ma bezpośredniego dostępu do drogi - dzieli ją rów. Czy moge tylko zgłosić budowe zjazdu na posesje na gminie czy potrzebny jest projekt oraz pozwolenie na budowe itd jak kiedyś. Czy coś już sie w tej sprawie zmieniło?

  2. #2
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Witam.

    Zgodnie ze znowelizowanym w czerwcu 2015 roku prawem budowlanym, budowa zjazdów indywidualnych i publicznych z dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich nie wymaga pełnej dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy w tym wypadku jedynie zgłoszenie zamiaru budowy zjazdu.Od tej zasady są jednak pewne wyjątki, gdyż kwestię lokalizacji i parametrów zjazdów reguluje nie tylko prawo budowlane, ale również inne akty prawne, jak chociażby rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

    Kiedy zjazd z drogi nie wymaga pozwolenia?

    Do tej pory wszystkie zjazdu z dróg publicznych wymagały wykonania projektu budowlanego (4 egzemplarze) i złożenia wniosku o decyzję pozwolenia na budowę. W praktyce procedura taka rodziła dodatkowe koszty projektu oraz istotnie wydłużała okres oczekiwania na ostateczną zgodę na budowę zjazdu.


    Obecnie zjazdy zlokalizowane w pasie drogi gminnej, powiatowej lub wojewódzkiej wymagają jedynie zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej – urzędu miasta lub starostwa powiatowego.
    Przepis z 2015 roku.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    Witam
    Czy moge tylko zgłosić budowe zjazdu na posesje na gminie czy potrzebny jest projekt oraz pozwolenie na budowe itd jak kiedyś. Czy coś już sie w tej sprawie zmieniło?
    Zmiana dotyczy tylko, ze nie jest wymagane PnB, tylko zgłoszenie, bo obowiazuje dalej zapis:

    W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.
    Czyli uzgodnienie i projekt zjazdu dalej jest wymagane - przy czym w trybie uproszczonym jakim jest zgłoszenie, projekt zjazdu nie musi być wykonany przez osobę uprawniona.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 08-02-2016 o 12:39
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.291

    Domyślnie

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...90#post7067790

    W linku powyżej opisałem jak u mnie to wygląda post 2.

    Projektu gmina nie wymagała, wystarczył opis wg. warunków, kóre gmina wydała. Pod moim niby projektem podpisała się że jest zgodnie z wytycznymi i poszło do Starostwa. 14 lutego mija termin 30 dni od zgłoszenia. Do dnia dzisiejszego nic nie otrzymałem że jest coś nie tak.
    Ostatnio edytowane przez cob_ra ; 08-02-2016 o 12:35

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcuso86

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    daleko
    Posty
    152

    Domyślnie

    A gdzie znajde warunki które gmina wydała? W planie zagospodarowania bedzie to?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    A gdzie znajde warunki które gmina wydała? W planie zagospodarowania bedzie to?
    Nie - takie (te) warunki wyda/określi zarządca drogi.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    A gdzie znajde warunki które gmina wydała? W planie zagospodarowania bedzie to?
    Idź do Gminy albo zadzwoń.W każdej Gminie jest osoba ,która z racji pełnienia swej funkcji pokaże kolejne etapy tej procedury.Powiedzą ci nawet do jakiego organy musisz pójść najpierw.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    U mnie wyglądało to tak, że najpierw złożyłam prośbę o wydanie warunków dostępu do drogi publicznej, potem o zgodę na lokalizację zjazdu i musiałam uzgadniać w gminie projekt zjazdu. Projektantce przez telefon urzędnik powiedział co i jak sobie życzy, zatwierdził projekt i wystawił do tego decyzję dając jednocześnie prawo do dysponowania pasem drogowym na czas budowy. To było w lipcu zeszłego roku, czyli już po wejściu nowych przepisów.

    PS. Całe szczęście, że nikt ode mnie nie wymagał operatu wodno-prawnego Bo niektórzy mając rów na działce musieli jeszcze taki dokument załatwiać...
    Ostatnio edytowane przez mother_nature ; 10-02-2016 o 10:42
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  9. #9

    Domyślnie

    witam!
    mam wydaną zgodę na lokalizację zjazdu z drogi gminnej i za jakieś dwa tygodnie chciałbym zacząć budowę ogrodzenia. problem w tym, że jeszcze nie złozyłem w gminie zgłoszenia. jak złożę i będę musiał czekać 30 dni to mi ekipa zwieje, bo mają inne roboty. a jak nie zgłoszę? czy później będzie problem z naniesieniem zjazdu na mapę albo odbiorem budynku?
    Ostatnio edytowane przez mj2007 ; 05-04-2016 o 13:42

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    ... zjazd drogowy ( łączący działkę z drogą publiczną ) powinien być naniesiony w Projekcie Zagospodarowania Działki, który stanowi część Projektu Budowlanego.- zgodnie z wydanym Zapewnieniem i Warunkami Technicznymi zjazdu wydanymi przez zarządcę ( właściciela ) drogi.
    Jeśli realizujesz obiekt zgodnie z projektem ( i PnB ) nie powinieneś mieć problemów z odbiorem budynku, natomiast KAŻDA zmiana w zagospodarowaniu jest ZMIANĄ ISTOTNĄ, prowadzącą wprost do projektu zamiennego. Dot. np. zmiany lokalizacji zjazdu w stosunku do zatwierdzonego Projektu Budowlanego.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #11

    Domyślnie

    sprawa wyjaśniona - zjazd naniesiony w projekcie zagospodarowania działki był jedynie wstępną jego lokalizacją i w żadnym wypadku nie jest ostateczną. najpierw wystąpiłem do gminy z prośbą o wyrażenie zgody na wykonanie zjazdu z drogi gminnej - urząd bez problemu wydał zgodę na nową lokalizację i sam uzgodnił to z gminnym zakładem gospodarki komunalnej. następnie na początku kwietnia w moim starostwie złożyłem zgłoszenie budowy zjazdu w nowej lokalizacji, innej niż w pierwotnie złożonym projekcie zagospodarowania. musiałem jedynie uzyskać zgodę na odrolnienie - od ręki - i temat zamknięty w dwa tygodnie. formalnie muszę odczekać do 30 dni, ale mam już nieoficjalną informację, że sprawa idzie do archiwum - czyli starostwo nie będzie wnosić uwag do mojego wniosku
    poza tym wszystko potwierdzone w nadzorze budowlanym - nie będzie problemów przy odbiorze.
    zatem nasze urzędy nie są takie złe i wiele rzeczy można załatwić bez nerwów i długiego oczekiwania.

  12. #12

    Domyślnie

    Wymyśl ustawy o drogach publicznych
    Art. 40. 1. Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej.
    natomiast zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i*Gospodarki Morskiej
    w*sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie zjazd to:
    rozumie się przez to część drogi na połączeniu z*drogą niebędącą drogą publiczną lub na połączeniu drogi
    z*dojazdem do nieruchomości przy drodze; zjazd nie jest skrzyżowaniem;
    Można zaliczyć to jako element drogi, a budowa zjazdu wydaje mi się, że jest związana z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, więc nie należy się zwracać o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego?

    Jak postępowaliście w przypadku zgłoszenia zjazdu na zgłoszenie, wnosiliście o zajęcie pasa drogowego??
    Ostatnio edytowane przez b7765 ; 26-11-2016 o 11:38

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kravat

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Rudołtowice
    Posty
    198
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Czy zjazd z drogi publicznej gminnej podlega odbiorowi? Jeśli tak to kto go ma odebrać, nigdzie nie ma informacji na ten temat. W moim przypadku mam pozwolenie na budowę domu, szamba i zjazdu.
    Parterówka 100m2, całość podłogówka + drabinka w łazience.
    OZC - 4800 kWh/rok, Projektowe obciążenie cieplne budynku 3703 W
    Pompa Panasonic Aquarea All In One 7KW , rekuperator KINETIC B
    Płyta fundamentowa na XPS 20cm, ściany 25cm 032, dach ekovata 30cm. Okna 3szyby na kotwach JBD/L.

    BILBO z Archetyp ----> dziennik budowy

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Od 1.01.2017 zjazd z drogi gminnej nie wymaga nawet zgłoszenia
    Potrzebne jest tylko uzgodnienie z gminą oraz ewentualnie pozwolenie wodnoprawne na przepust.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kravat

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Rudołtowice
    Posty
    198
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mam projekt, uzgodnienie i zgłoszenie zajęcia pasa drogowego. We wniosku z PINB mam pozycję "protokół odbioru zjazdu" i dlatego pytam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1111111111.jpg
Wyświetleń:	8499
Rozmiar:	70,3 KB
ID:	378575

    Edit:
    Dzwoniłem dziś do Urzędu Miejskiego, Pani urzędnik przyjedzie zobaczyć zjazd, jeśli nie będzie zastrzeżeń - wyda protokół
    Ostatnio edytowane przez kravat ; 16-01-2017 o 17:07
    Parterówka 100m2, całość podłogówka + drabinka w łazience.
    OZC - 4800 kWh/rok, Projektowe obciążenie cieplne budynku 3703 W
    Pompa Panasonic Aquarea All In One 7KW , rekuperator KINETIC B
    Płyta fundamentowa na XPS 20cm, ściany 25cm 032, dach ekovata 30cm. Okna 3szyby na kotwach JBD/L.

    BILBO z Archetyp ----> dziennik budowy

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcuso86

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    daleko
    Posty
    152

    Domyślnie

    Okazało sie że moja droga jest drogą powiatową. Złożyłem wniosek o wykonanie zjazdu z drogi do starostwa powiatowego. Dostałem odpowiedz że wyrażają zgode lecz przed wykonaniem zjazdu mam przyjść do nich uzgodnić jego wykonanie.
    A wiec mam pytanie. Działka jest narazie totalnie pusta. Nie ma dostępu do wody oraz prądu. Muszę wykonać wjazd na działkę przez rów. Przpust ma mieć średnice 400. Jak do najlepiej wykonać aby mostek wytrzymał wjazd samochodów cieżarowych potrzebnych do budowy (gruszka z betonem, wanna z piachem itd).
    Czy zastosować rure kabowaną czy rury betonowe(które trzeba bedzie połączyć na zaprawie). Zasypać tłuczniem czy najpierw piachem a potem tłuczniem. Co zrobić z murami oporowymi (dodam że nie mam możliwości ich zalania ponieważ działka jest nieuzbrojona).

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcuso86 Zobacz post
    Dostałem odpowiedz że wyrażają zgode lecz przed wykonaniem zjazdu mam przyjść do nich uzgodnić jego wykonanie.
    A nie masz czasem zrobić (zlecić) projektu zjazdu ?

  18. #18

    Domyślnie

    nie chce nic mówić, ale ja musiałem mieć projekt zjazdu, uzgodnienia z zespołem administracji i dróg itp

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcuso86

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    daleko
    Posty
    152

    Domyślnie

    NIE
    Naczelnik powiedział że przepisy sie zmieniły (od roku albo dłużej) i nie trzeba mieć projektu.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcuso86

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    daleko
    Posty
    152

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyhu Zobacz post
    nie chce nic mówić, ale ja musiałem mieć projekt zjazdu, uzgodnienia z zespołem administracji i dróg itp
    Kiedy wykonywałeś zjazd?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony