dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Mam ekogroszek (4tony na rok) czy jest sens dołożyć pompę ciępła powietrzną ?

    Witam.

    Mam pytanie do znających temat.
    Mieszkam w domu z lat 70tych. (ok 120m2). Ocieplony (podłogi różnie od 5 do 15cm aby wyrównać poziomy, ściany 14cm styro 0,36, dach 30cm styro 0,44).
    Ogrzewanie i ciepła woda z kotła na ekogroszek. (4 tony rocznie). Wiosna - jesień zasyp 1 raz na miesiąc, w zimę przy mrozach zasyp co tydzień. Na parterze podłogówka która praktycznie wystarcza. Sporadycznie odkręcane są grzejniki. Temp. w domu 22-25 st.
    I teraz pytanie:
    Czy warto zainwestować w pompę ciepła powietrzną ??
    Jeśli tak to z jakim wydatkiem muszę się liczyć i co wybrać ?
    Chciałbym zrezygnować z kotła w miesiącach od wiosny do jesieni no i może wspomóc ogrzewanie w okresie przejściowym.
    Miasto najprawdopodobniej dofinansuje inwestycję więc nie muszę czekać 20 lat aż inwestycja się zwróci.
    Jest też opcja podłączenia gazu w najbliższym czasie, ale po wywiadzie wśród znajomych wygląda na to że koszty w porównaniu z moimi 3 tyś na rok wzrosłyby bardzo znacząco.
    Czy pompa w mojej sytuacji ma sens ??
    A może jakieś inne rozwiązanie ??
    Będę wdzięczny za pomoc i sugestie.
    Pozdrawiam
    Łukasz
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	381793  

  2. #2

    Domyślnie

    Hej, a drewno ze zdjęć to dla ozdoby masz? Czy o kominku zapomniałeś napisać? Jaki piec masz teraz i jakie zapotrzebowanie na energie z ozc?


    btw
    piękna metamorfoza domku, gratki

  3. #3

    Domyślnie

    Hej !!!
    No tak, zapomniałem... jest jeszcze kominek, ale traktujemy go rekraacyjnie więc nie chciałbym go brać pod uwagę w rozważaniach nad pompą ciepła. Piec PER-EKO 19kw.
    Zapotrzebowanie na energie nie mam pojęcia. 4 tony dobrego groszku na rok...
    A co do domku miło że się podoba. Dzięki.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Jest sens. Pompa za około 20.000 zł 80% sezonu da rade, zagrzeje również CWU a jako źródło szczytowe zostawić piec.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    na górze kaloryfery?
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  6. #6

    Domyślnie

    Tak, ale jest tam ciepło i na ogół są wyłączone, a w ekstremalnym przypadku dogrzewane są tylko 2 pomieszczenia.

  7. #7

    Domyślnie

    Czy znajdzie się jakaś sensowna pompa w zakresie 10 - 15 tyś ?
    Nie wiem czy większy wydatek będzie uzasadniony ekonomicznie, nie płacimy dużo za ogrzewanie, więc nie spodziewam się wielkich oszczędności, a raczej większego komfortu. Największy komfort dałby mi gaz, ale to znacznie podwyższyłoby koszty ogrzewania, więc zastanawiam się nad pompą ciepła.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Nie wiem czy taki przekładaniec ma sens PC+Eko. Przelicz sobie tutaj obciążenie cieplne http://cieplowlasciwie.pl/ . Lepiej było by dołożyć parę złotych i w ogóle zrezygnować z eko niż robić pół na pół zwłaszcza że masz kominek wazie wielkich mrozów. Jednak te kalafiory na górze za bardzo nie pasują. Ile *C puszczasz na grzejniki?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Bardzo sensowne podejście, żeby dobrze oszacować ja bym zrobił OZC, Jeśli gmina będzie dofinansować jeszcze lepiej
    Z postu nie złapałem, masz domek tylko parterowy?
    Dobrze, że masz jednocześnie i grzejniki i podłogówkę, Chodzi o to, że w bilansie gdyby się okazało, że sama podłogówka nie wystarcza miałbyś się czym ratować.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  10. #10

    Domyślnie

    Policzyłem i wyszło mi 9kW. Piec na groszek już jest od dawna więc nie będzie to inwestycja.
    Pompę rozważam tylko pod warunkiem że uda się dostać dofinansowanie z miasta.
    Wtedy wkład własny byłby niewielki, a być może korzyści na komforcie i kosztach grzania spore.
    Kaloryfery na górze odkręcamy sporadycznie, tam są tylko sypialnie.
    Pytanie czy za 10 - 15 tyś uda się kupić coś sensownego i czy zbiornik 120l który mamy obecnie też trzeba będzie wymienić na jakieś 200 lub 300l ??

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony