dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Papucy

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    355

    Domyślnie Prokejkt indywidualny, jak zmniejszyć , co zmienić , czy zmieniać. Ocena projektu

    Witam

    Proszę

    Na dom chcemy przeznaczyć 370k ( bez działki , działka już jest uzbrojona w w wodę i prąd wjazd od południa ) założenia są takie aby dom był ciepły niedrogi i funkcjonalny, obecnie mamy dylemat czy ten projekt jest na tyle ekonomiczny aby się zmieścić w tej cenie ( pod klucz ). Kilka pytań a zarazem wątpliwości poniżej

    1. Chcemy zmniejszyć dom i pytanie jak najlepiej to zrobić , myślimy o zrezygnowaniu ze spiżarki i skróceniu domu o 1 m. Czy salon nie będzie wtedy za mały? Jak inaczej można to rozwiązać?
    2. Zrezygnowaniu z garażu. Koszt pewnie z 30k ?
    3. Dom chcemy ogrzewać pompą ciepła p/w plus reku bez kominka czy szerokość kotłowni jest wystarczająca?
    3.Czy okno 3.5 ( duży fix 1.8 m i 2 skrzydła po 90 cm lub 2 x 1.2 fix plus przesuwne 1.2m ) od południa jest dobrym pomysłem w projekcie jest pergola , nie planujemy rolet zewnętrznych . Okna z lewej strony w salonie nie będzie.
    4.Czy na tym etapie musimy już zdecydować z czego będą ściany nośne typ

    .Generalnie proszę o ocenę projektu oraz podpowiedzi co ewentualnie zmienić aby dom był jak najbardziej funkcjonalny? Metraż na projekcie to powierzchnia użytkowa

    https://images84.fotosik.pl/369/02a65a3846f1487c.jpg

    https://images84.fotosik.pl/369/afc91fbc09df77eb.jpg

    dziękuje

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Pompa ciepła ma wymiary dużej lodówki. Wejdzie nawet do szafy w wiatrołapie.
    Rekuperator też nie jest duży, ale rury od niego wychodzące zajmują nieco miejsca. Za to można go zawiesić pod sufitem.
    Ja mam rekuperator w pralni na piętrze.

    Natomiast w projekcie nieco cofnęłabym garaż, by drzwi do domu nie były tak w narożniku ścian. Z tym, że wówczas nie ma jak połączyć garażu z wiatrołapem

    Można zrobić jak w pasywnych - garaż nie jest częścią domu, ale jest połączony jakimś łącznikiem:

    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 19-02-2017 o 19:27

  3. #3

    Domyślnie

    ja bym na twoim miejscu w zyciu nie zmniejszal domu. na zmniejszeniu o 1m zadne oszczednosci a funkcjonalnosc a glownie wygoda bardzo ucierpia.
    Nie mususz teraz decydowac z jakiego materialu wybudujesz. Mozezs zadecydowac w hurtowni co bedzie tansze.
    Zamiast garazu mozecie postawic np drewniana wiatke zeby nie trzeba baylo auta skrobac i odsniezac. Pewnie wyjdzie taniej.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał brylekpl Zobacz post
    ja bym na twoim miejscu w zyciu nie zmniejszal domu. na zmniejszeniu o 1m zadne oszczednosci a funkcjonalnosc a glownie wygoda bardzo ucierpia.
    .
    Jakiego rzędu są to oszczędności to bardzo łatwo policzyć.
    1m x 7 x 2 (jeśli poddasze) x 2000 zł (nawet nie forumowe 2 500) = 28 000 zł.
    Dla niektórych to żadne oszczędności, dla innych spore.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A te 2000 zł to koszt czego przepraszam?
    PC SDC09H3E8

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    I często nie jest tak prosto - zwężenie może pozwolić zrezygnować z ław i ścian nośnych wewnątrz, uprościć konstrukcję dachu czy zrezygnować z podciągów.
    Nie ma prostej zależności, że zmniejszając powierzchnię o 10% zmniejszymy koszty o 10%.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    A te 2000 zł to koszt czego przepraszam?
    Szacunkowy koszt budowy m2 domu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał MisiekNS Zobacz post
    Szacunkowy koszt budowy m2 domu.
    Ale to jest koszt uśredniony, w który wliczono wszystkie elementy. Im większe rozmiary ścian tym ta średnia na m² jest mniejsza. Koszt nabijają efekty specjalne typu lukarna, wykusz, załamania, podciągi, a nie prosta ściana. Prosta ściana jest najtańszym elementem budowy domu.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dokładnie. Ja w tej chwili przy SSZ doszedłem do niecałych 900 zł/m2 - i są to wszystkie koszty bez działki.
    Dziwię się jak można napisać taką bzdurę, że powiększenie domu o 1 m2 to koszt 2000 zł
    PC SDC09H3E8

  10. #10

    Domyślnie

    Zapomniałem, że nad tym przysłowiowym m2 o którym piszecie nie będzie stropu, chudziaka, styropianu, dachu, dachówki,wylewki, podłogówki, tynków, płytek itd. Przecież za jeden metr powiększenia domu się nie płaci.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Czyli dom 100m2 kosztuje 200tys. Dodanie 30m2 to pewnie tylko z 5tys, co tam tylko kilka dodatkowych prostych scian

    Logika niektorych mnie powala.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Papucy

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    355

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi .

    Wracając do projektu, czy zrezygnowanie z okien dachowych w tych dwóch pokojach od południe nie będzie się wiązało ze zbyt słabym doświetleniem pokojów przeznaczonych dla dzieci ? Jakiej wielkości okna proponujecie, w projekcie mamy okna balkonowe aczkolwiek chcemy z nich zrezygnować.

    Dodatkowo czy te 3.5 metra okno od południa czy jet to optymalny wymiar czy macie może doświadczenia jak najlepiej zaprojektować otwór aby potem łatwiej było dobrać odpowiednie okna ( fix plus przesuwne lub otwierane )

    Chyba zrezygnujemy z garażu tylko teraz wejście do kotłownie będzie możliwe bezpośrednio z domu jedynie z pod schodów ( raczej drzwi pełnej wąskości się się nie zmieszczą ) dodatkowo będą drzwi od zewnątrz . Zastanawiam się gdzie wtedy umieścić wentylatory , od północy na ścianie z oknem czy od wschodu gdzie nie ma okien ale jest wejście do domu?

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Okno 3,5 m kiepski wymiar.

    Uchylno otwierane możliwe jest chyba do 2,9 - 3 metrów

    Ja bym albo zmniejszył do tego rozmiaru albo powiększył do 4,2 m i zrobił FIX + PSP.

    Zawsze można zrobić HS - tutaj nie ma limitów, tylko kasa
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Papucy

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Okno 3,5 m kiepski wymiar.

    Ja bym albo zmniejszył do tego rozmiaru albo powiększył do 4,2 m i zrobił FIX + PSP.
    Nie wiem co to znaczy PSP ;/ . Otwór ma mieć 3.6 m (pomyłka w poprzednim poście) myśleliśmy o fix 1.8 i 2 skrzydła balkonowe po 0.9 m

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafhi

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    257

    Domyślnie

    Hmm moje spostrzeżenia

    Pomniejszenie salonu to uzyskanie ok. 25-26 m2 oraz zmniejszenie okien bo trochę się to przesunie. Od strony południa okna wg mnie powinny być spore trochę więcej dogrzejesz.

    Mnie osobiscie nie podoba się sam układ salonu... ale to dlatego że nie wiedziałbym gdzie dać tv - myślę że chyba na tej szafce we wnęce ale patrząc na ułożenie narożnika średnio mi się by patrzyło pod kątem na tv.

    Likwidacja spiżarki i garażu - brak jak dla mnie miejsca gospodarczego - a tak przestrzeń na parterze wg. mnie niezbędna na różne rożności typu narzędzia, graty, przetwory itp....

    Najwięcej jednak zyskasz na likwidacji garażu...

    Co do dyskusji o zwężeniu o 1 metr - fakt jest taki że sama ściana nie kosztuje tak wiele i tak tego na tym etapie nie odczujesz - ale na etapie wykańczania to już trochę odczujesz chociaż 5 m2 panelu czy płytek na salonie nie wiem czy tak duży koszt tworzy, trzeba policzyć oczywiście tynk, dłuższe krokwie, pokrycie dachowe.... tylko pomyśl sam czy budujesz dom na pare lat czy na całe życie - to ważne bo w pewnym momencie zacznie ci być ciasno i już za wiele z tym nie zrobisz... WYGODA przede wszystkim mimo dodatkowych kosztów to moja opinia - pewne rzeczy trzeba przełknać, możesz wykończyć dół górę urządzić na tyle ile masz kasy a pozniej z biegiem lat wykańczać pozostałe pokoje...

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Papucy

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    355

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za porady i opinie.

    Zdecydowaliśmy się na likwidację garażu ( będzie wiata ) jednocześnie pzostając przy większym metrażu.

    Czy macie może jakieś rady na co zwróćić uwagę architektowi aby na etapie stanu zero była by możliwość zastowowania w domu WM ( rekuperacji ) obecnie w projekcie mamy grawitacyjną ( 2 kominy wentylacyjne ) . Pytam gdyż nie jesteśmy jeszcze przekonani co do zalet WM aczkolwiek nie wykluczamy takiego rozwiązania , czy grubość wylewki na partzerze oraz wysokość pomieszcczeń na poddaszu jest istotnym elementem na który trzeba zwrócić uwagę.

    Czy dobrze myślę że system rur do WM mogę umieścić pod podłogą na parterze a na pdddaszu pod sufitem ( czy też można w podłodze ) ,?
    Czy reku może znajdować się na parterze ?
    Czy czerpnią i wyrzunią powietrza mogą być kominy wentylacyjne zaprojektowane do WG?
    Czy reku może byż połączone z poddaszem użtkowym poprzez kanał wentylacji grawiracyjnej ( bez dziur w stropie ) ?
    Czy może najefektywniej będzie zdecydować przed budową i poprostu wykreślenie kanałów WG i zastotowanie WM ?
    Czy kominek który mamy w projekcie ( aczkolwiek jest opcjonalny ) przeszkadza w działaniy WM?

    dziękuję

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony