dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja grawitacyjna - ciąg wsteczny

    Witam
    Mam problem z ciągiem wstecznym w domu jednopoziomowym o powierzchni 50m2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	62,6 KB
ID:	381910
    Wszystkie wyciągi wentylacyjne zaznaczyłem kółkami. Te na zielono są ok i płomień zapalniczki "wciągają". Niestety te na czerwono generują mi ciąg wsteczny co czuc gołą ręką. Zamontowałem tam kominy boczne, coś w tym stylu tylko otwarte na dole Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjecie10.jpg
Wyświetleń:	130
Rozmiar:	44,5 KB
ID:	381911
    Rura ma ok 1,5 m i wychodzi ponad szczyt dachu a mimo to efektów brak. Ktoś wie jak sobie z tym poradzic ?
    Dodam że każde okno ma zamontowane nawiewniki.
    Ostatnio edytowane przez unreality ; 19-02-2017 o 19:55

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Komin generuje ciąg jeśli ma odpowiednią wysokość i temperaturę wewnątrz (wyższą niż powietrze zewnętrzne), taka rura na zewnątrz jest zimna i krótka, a jeśli dodatkowo otwarta od dołu, to nie ma prawa żadnego ciągu stworzyć. Formalnie to co zrobiłeś to zwykła dziura w ścianie a nie komin i łatwiej powietrzu wpaść do środka przez nią niż przez nawiewnik, który ma większe opory przepływu.

    Jeśli masz nawiewniki w oknach, na takie małe mieszkanie w zupełności wystarczą te 2 działające kominy, zatkaj ta dziury i będzie dobrze.
    A jeśli przed wykonaniem tych "kominów" uznałeś, że wentylacja nie była wystarczająca, to w ich miejsce wstaw nawiewniki ścienne. Te działające kominy spokojnie dadzą radę jeśli będzie odpowiedni dopływ powietrza.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 19-02-2017 o 22:34

  3. #3

    Domyślnie

    Uznałem że wentylacja jest niewystarczająca ze względu na rosnącą wilgoc w tych pomieszczeniach (sypialnia i składzik). Czy jest jakiś sposób naturalny bądź mechaniczny aby zmusic ten zamontowany układ do wyciągania powietrza zamiast wtłaczania do środka ?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Źle kombinujesz, jeżeli przy tych 2 działających kominach grawitacyjnych miałeś w domu wilgoć to znaczy, że miałeś za mało nawiewów i nie miało którędy wejść świeże powietrze do domu. Rozumiem, że miałeś nawiewniki okienne, ale widocznie było ich za mało. Pamiętaj, że przepływ powietrza przez taki nawiewnik, zależy m.in. od wysokości komina i ciągu jaki on wygeneruje, w domu parterowym będzie mniejszy niż w wyższym. Sprawdź w dokumentacji nawiewników (na stronie producenta) jaki jest przepływ przy 5-10Pa różnicy ciśnienia, bo mniej więcej tyle możesz mieć, będzie to pewnie kilkanaście m3/h. Wg mnie należało zwiększyć ilość nawiewników.

    Ty uznałeś, że potrzebujesz więcej wywiewów, ale naprawdę zrobiłeś nawiewy, rozumiem, że teraz jest dobrze, a nawet za dobrze, bo za dużo świeżego powietrza wpada i robi się zimno. To świadczy o tym, że te kominy grawitacyjne mają wystarczająco dobry ciąg, musisz tylko ograniczyć dopływ świeżego powietrza, najlepiej w sposób umożliwiający jego regulację. W miejsce tych dziur wstaw nawiewniki ścienne, które zmniejszą przepływ i pozwolą na regulację.

  5. #5

    Domyślnie

    Napisałem już o tym w innym temacie, ale dopiszę tutaj -czyli można z góry zaprojektować/przewidzieć 1 kanał wentylacji grawitacyjnej do nadmuchu z anemostatem w kuchni i w ten sposób wyrównywanie ciśnienia (zbilansować ilość powietrza) przy pracującym wyciągu okapowym i zamkniętych szczelnych oknach szczególnie w zimie?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Zrobić możesz - ale ja odradzam - w porównaniu do nawiewnika ściennego, jeśli zadziała, to i tak takie rozwiązanie jest mało przewidywalne (opory pionowego kanału z wymuszanym ciągiem "pod prąd"), jakość powietrza dostarczana w ten sposób wątpliwa (zimne powietrze wpuszczasz do ciepłego kanału - jeśli idzie on wewnątrz budynku - skraplanie, wilgoć a z czasem jakieś "życie" w nim powstanie). Dodatkowo, ciężko przewidzieć zachowanie takiego układu przy wyłączonym okapie - który kanał będzie wywiewny a który nawiewny - pewnie różnie, w zależności od warunków atmosferycznych.
    Chyba prościej i sprawniej z góry zaprojektować/przewidzieć nawiewnik ścienny (np z opcją dogrzewania powietrza wpuszczanego).
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7

    Domyślnie

    No ale nawiewnik bez dogrzewania powietrza też daje zimne powietrze

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał daniel.w Zobacz post
    No ale nawiewnik bez dogrzewania powietrza też daje zimne powietrze
    Oczywiście, bez rekuperacji powietrze nawiewane zawsze będzie zimniejsze od temp. wewnętrznej. Ale nawiewnik zdecydowanie częściej będzie działać i nie ma "skutków ubocznych" o jakich napisałem powyżej.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki! OK, dam 2 nawiewniki na parterze...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony