dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Pytania o komin

    Witam,

    Mam zamiar wybudować mały domek o powierzchni 47 m2. W tym domku będzie ogrzewanie elektryczne plus kominek. Teraz tak, ponieważ nie wiem, ile tak naprawdę będzie mnie kosztować budowa, chcę na początek nie robić kominka, tylko kuchnię firmy Drex. Z czasem, jak już skończą się wydatki związane z budową, chciałabym zrobić kominek. Czy myślicie, że to jest wykonalne technicznie?
    Jaki komin polecacie zrobić - tradycyjny murowany z pełnych cegieł czy z gotowych elementów /tzw. komin systemowy/? Osobiście większe zaufanie mam do kominów tradycyjnych.
    Czy zrobić od razu dodatkową ławę fundamentową pod przyszły kominek?
    Jaka powinna być kolejność prac na budowie, jeżeli miałby być robiony komin tradycyjny? Najpierw komin, potem podłoga na gruncie? Jakieś uwagi techniczne?
    Kto zbudowałby taki komin tradycyjny? Firmy od kominków promują kominy systemowe, więc pewnie tylko takie montują. Jeżeli się mylę, to mnie poprawcie.
    Czym zaizolować komin, jeżeli nie chcę wełny mineralnej?

    Pozdrawiam,
    Halszka

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Halszka!
    Komin tradycyjny wybuduje murarz. Zwykle razem z murami, przed podłogami na gruncie.
    Jeśli systemowy, to rury izostatyczne, albo stalowe. Stalowe mogą być bez wełny.
    Kominek może być lekki, bez ław, chyba, że piecokominek, wtedy fundament mocniejszy....
    Jeśli kominek później, zostaw otwór w kominie. Lepiej za duży, zamurować łatwiej, niż potem kuć w zamieszkałym domku. Otwór wysoki na 40-50 cm, szeroki na kanał kominowy. Zaklej go styropianem, albo płytą gk. Umieść ten otwór ze 30 cm od sufitu. W przypadku komina systemowego, na tej wysokości umieść trójnik.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar radetzky
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-750
    Posty
    55

    Domyślnie

    Ja mam postawiony komin tradycyjny z cegły pełnej Terca. W środku jest jeszcze zrobiony kominek z tychże cegieł. Nie mam w środku żadnego wkładu, póki co nic się nie dzieje, nie przesącza się wilgoć i śmierdzi z tego przewodu

  4. #4

    Domyślnie

    Czy ktoś na forum posiada kominek tradycyjny z zamkniętą komorą spalania z podnoszoną szybą? Pytam ponieważ jestem ciekawa czy sprawdza się w przypadku rekuperacji.

    Pozdrawiam

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał idalia Zobacz post
    Czy ktoś na forum posiada kominek tradycyjny z zamkniętą komorą spalania z podnoszoną szybą? Pytam ponieważ jestem ciekawa czy sprawdza się w przypadku rekuperacji.

    Pozdrawiam
    By odpowiedzieć, musisz doprecyzować o jaką tradycje Ci chodzi. Szyba w kominku to jakieś 40 lat. Wobec tradycji budowania kominków, to kilka sekund w dziejach ludzkości...

  6. #6

    Domyślnie

    Tradycyjny, czyli murowany, bez wkładu, z zankniętą komorą spalania i zamykany szybą. Nie chcemy wkładu, bo takowego o poszukiwanej wysokosci nie znaleźliśmy, więc tradycyjny z zewnętrznym poborem powietrza, bez wkładu.
    Ostatnio edytowane przez idalia ; 08-05-2017 o 19:51

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał idalia Zobacz post
    Tradycyjny, czyli murowany, bez wkładu, z zankniętą komorą spalania i zamykany szybą. Nie chcemy wkładu, bo takowego o poszukiwanej wysokosci nie znaleźliśmy, więc tradycyjny z zewnętrznym poborem powietrza, bez wkładu.
    Szyba otwierana na bok czy do góry? Jaka jest ta wasza poszukiwana wysokość?

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    może mi ktoś podpowie bo mam zagwostkę ze swoim kominem. Czy podciąg zmniejszony na 6 cm może przechodzić przez komin wentylacyjny obok komina spalinowego. Trochę zagmatwałem ale dołączam rysunekZałącznik 391064

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    To się nazywa "kwiatek budowlany"...Pogadaj z porządnym cieślą, i zrób to jak należy.

  10. #10

    Domyślnie

    Przez komin tylko mikołaj może przechodzić. To rysunek poglądowy nie patrz na to na konstrukcji dachy masz tam słupki przy kominie

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    niestety rysunek zrobiony ze stanu faktycznego. trudno trzeba będzie to jakoś wydłubać. A jaką odległość zachować od komina. wystarczy 15 cm ?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	belka.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	18,9 KB
ID:	391333
    Ostatnio edytowane przez Slyder ; 16-06-2017 o 15:40

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slyder Zobacz post
    niestety rysunek zrobiony ze stanu faktycznego. trudno trzeba będzie to jakoś wydłubać. A jaką odległość zachować od komina. wystarczy 15 cm ?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	belka.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	18,9 KB
ID:	391333
    Pomijając kwestie p.poż,, belka podpierająca została poważnie osłabiona. Odległość wystarczy kilka centów (min. 5), pod warunkiem, że nic nie wpakujesz między belkę a komin....

  13. #13

    Domyślnie

    To najpierw był dach potem komin.
    Do dzisiaj myślałem że takie coś nie jest możliwe. ...a jednak. Jak dach jest samonośny to można tą belkę w wentylacji wyciąć bo z czasem może rozerwać te kominy od siebie.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Można wszystko Andrzeju. Tylko mądrze ( nawet komin od góry murować! )...Dobrze jednak by ostatni na budowie był gość kumaty w sztuce budowlanej. Tu wygląda na to, że było odwrotnie...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony