dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maroko1991

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warmińsko-Mazurskie
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    165

    Question Oczyszczalnia - zbyt głębokie posadowienie

    Witam wszystkich,
    Mam bardzo poważny problem. Wykonawca wyprowadził kanalizację zgodnie z projektem tj. nad ławą (1,5m pod poziomem gruntu).

    Zamontowałem oczyszczalnie, ale już przy montażu zauważyłem pewien problem. Otóż głębokość... Nie zakopywałem jej, jest obsypana tylko po bokach. Bałem się, że napór ziemi zrobi z niej to samo co robię ja po wypiciu piwa w puszczce.. Po większym deszczu najzwyczajniej w świecie, w miejscu gdzie jest oczyszczalnia, robi się staw.

    Oczyszczalnie montowałem sam, więc wszelkie "gwarancje" spadają na mnie..

    Wywnioskowałem, że mam 2 wyjścia.

    1) Na wierzch położyć płytę betonową z dziurą na wejście do oczyszczalni + kilka przedłużek tego wejścia. Płyta opierała by się na ziemi po bokach oczyszczalni. Zasypać, i zapomnieć.

    2) Odkopać całą rurę kanalizacyjną i oczyszczalnię. Metr od budynku zainstalować przepompownię ścieków i dalej rurę i oczyszczalnię zainstalować wyżej.

    Zrobiłem prosty rysunek w paincie, który mam nadzieję przybliży Wam mój problem.

    Co sądzicie o moich pomysłach?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Oczyszczalnia.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	26,9 KB
ID:	382014 <- RYSUNEK

    Rozwiązanie nr 1 wydaje mi się tańsze i zdecydowanie mniej pracochłonne.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maroko1991 Zobacz post
    Oczyszczalnie montowałem sam, więc wszelkie "gwarancje" spadają na mnie...
    Przy montażu POŚ
    Zbiornik napełnia się wodą do pełna po ułożeniu jej na odpowiedniej głębokości, boki zasypuje się piaskiem z cementem - tak jak do kostki brukowej(a nawet mocniejszej) i zagęszcza - pozostawia się, aż stwardnieje. Zasypuje się wg projektu piachem i ziemią ....elementy rozsądzające również wg projektu na odpowiedniej głębokości odpowiednim kątem i obsypane odpowiednim kruszywem. Przy niesprzyjających warunkach może dojść do" zarwania zapadnięcia" zbiornika czego się obawiasz...źle wykonane utwardzenie teren wokół lub wyrzucenie w górę przy zbyt wysokim poziomie wód gruntowych (jak spławik)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maroko1991

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warmińsko-Mazurskie
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    165

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Przy montażu POŚ
    Zbiornik napełnia się wodą do pełna po ułożeniu jej na odpowiedniej głębokości, boki zasypuje się piaskiem z cementem - tak jak do kostki brukowej(a nawet mocniejszej) i zagęszcza - pozostawia się, aż stwardnieje. Zasypuje się wg projektu piachem i ziemią ....elementy rozsądzające również wg projektu na odpowiedniej głębokości odpowiednim kątem i obsypane odpowiednim kruszywem. Przy niesprzyjających warunkach może dojść do" zarwania zapadnięcia" zbiornika czego się obawiasz...źle wykonane utwardzenie teren wokół lub wyrzucenie w górę przy zbyt wysokim poziomie wód gruntowych (jak spławik)
    Witam i dziękuję za odpowiedź.

    Podczas montażu zbiornik posadowiłem na piachu wymieszanym z cementem. Następnie podczas napełniania wodą obsypałem boki także piachem z cementem.
    Problemem jest góra. Boję się, że oczyszczalnia zostanie ściśnięta od góry. 1,5m ziemi x 1,2m szerokość zbiornika x 4m długość to ponad 7m3 ziemi leżącej bezpośrednio na zbiorniku....
    Ostatnio edytowane przez Maroko1991 ; 21-02-2017 o 09:18

  4. #4

    Domyślnie

    Pytanie podstawowe to czy tworzywo z jakiego jest wykonana oczyszczalnia jest odpowiednie, słyszałem już wiele o zbiornikach które pod naporem się zapadały, dlatego ja przy zakupie oczyszczalni zwracałem szczególną uwagę na to aby zbiorniki były wytrzymałe gdyż również mam zbiorniki głęboko wkopane u mnie jest to ok metr i zasypałem je ziemią. Największa obawę miałem czy po opróżnieniu oczyszczalni nie wyciśnie jej do góry, u mnie to nie następuje ale zawsze opróżniam ją raz w roku w okresie kiedy wody gruntowe są nisko.
    Według mnie powinieneś tą oczyszczalnię mimo wszyto podnieść do góry, dokupić jeden zbiornik 1000l od oczyszczalni są takie dostępne na portalu aukcyjnym i wrzucić do niego zwykła pompę do brudnych płynów z pływakiem która będzie przepompowywała z tego zbiornika ścieki do oczyszczalni usytuowanej wyżej. Jednak wszystkie zmiany powinieneś mieć w projekcie.

  5. #5

    Domyślnie

    Ewentualnie tak jak pisałeś na początku oczyszczalnie delikatnie obsypać do poziomu pokryw po bokach wymurować z bloczków betonowych taki kanał i przykryć to wszystko jakimś wiekiem czy to betonowym czy innym tak aby był dostęp do oczyszczalni. W razie potrzeby ściągasz wieko wchodzisz do tego kanału i możesz przeprowadzić jakieś naprawy czy kontrolę. Przez kominy 1,5m bo takie byś musiał tam wstawić ciężko cokolwiek naprawić czy regulować w zbiornikach.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maroko1991

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warmińsko-Mazurskie
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    165

    Domyślnie

    Przeliczając na czas i koszt lepiej wychodzi położyć wieko.
    Nie muszę "odcinać" ścieków na czas przebudowy całej instalacji (minimum cały dzień przy sprzyjających warunkach).

    Budowa "kanału" takiego bym mógł tam wejść i skontrolować też nie ma w moim przypadku większego sensu. Wody gruntowe + znaczne opady bez problemu zaleją ten kanał co doprowadzi do zapchania oczyszczalni i drenażu.

    Skoro tak to pozostaje pytanie czy murować boczne ściany, czy też położyć wieko na ziemię, która znajduje się wokół oczyszczalni (np 20 cm nad górnym poziomem oczyszczalni), a następnie zasypać. Miejsce "wejścia" do oczyszczalni przedłużyć i zainstalować sznury bądź łańcuchy do wyciągania wkładu.

    Myślę, że mógłbym użyć do tego płyt drogowych. 3m x 1,5m x 15cm.
    Czy moje przemyślenia mają sens "zadziałać" w rzeczywistości?
    Ostatnio edytowane przez Maroko1991 ; 21-02-2017 o 10:55

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maroko1991

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warmińsko-Mazurskie
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    165

    Domyślnie

    Up

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maroko1991

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warmińsko-Mazurskie
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    165

    Domyślnie

    Up.. Problem nadal aktualny

  9. #9

    Domyślnie

    W sumie to możesz napisać jakiego typu / firmy masz tą oczyszczalnię. Może to trochę uprości dyskusję.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maroko1991

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warmińsko-Mazurskie
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    165

    Domyślnie

    Zbiornik IDMAR 3000l. http://www.ceneo.pl/16773217

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maroko1991 Zobacz post
    Zbiornik IDMAR 3000l. http://www.ceneo.pl/16773217
    Miałem to samo.Oczyszczalnia 1,5 m poniżej poziomu gruntu. Obsypałem piaskiem z cementem na spodzie i po bokach. Na górę wsypałem ok 50 cm ziemi. Następnie zrobiłem ramę z rur, nałożyłem ją na kołnierz (nasadki na otwór do oczyszczalni). Na tą ramę położyłem dechy i folię tworząc niby podłogę i na to ziemi ok 20 cm. Podłoga tworzy bufor, bo jest zakotwiona w ziemi wokół oczyszczalni, przez co napór jest mniejszy. Jestem świadom nietrwałości użytych materiałów w kontakcie z ziemią, ale kilka lat z pewnością wytrwają. Jeśli mogę się wypowiedzieć - ja bym wykorzystał opcję 1 - betonowy strop.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maroko1991

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warmińsko-Mazurskie
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    165

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorog85 Zobacz post
    Miałem to samo.Oczyszczalnia 1,5 m poniżej poziomu gruntu. Obsypałem piaskiem z cementem na spodzie i po bokach. Na górę wsypałem ok 50 cm ziemi. Następnie zrobiłem ramę z rur, nałożyłem ją na kołnierz (nasadki na otwór do oczyszczalni). Na tą ramę położyłem dechy i folię tworząc niby podłogę i na to ziemi ok 20 cm. Podłoga tworzy bufor, bo jest zakotwiona w ziemi wokół oczyszczalni, przez co napór jest mniejszy. Jestem świadom nietrwałości użytych materiałów w kontakcie z ziemią, ale kilka lat z pewnością wytrwają. Jeśli mogę się wypowiedzieć - ja bym wykorzystał opcję 1 - betonowy strop.
    Dziękuję za odpowiedź.
    Jaki masz grunt? Czy między deskami a oczyszczalnią nie zbiera się woda opadowa?
    Czy wypompowywałeś osad ze zbiornika? Jeśli tak, to rozumiem, że nic się z nim nie stało?

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    Jako że oczyszczalnia stoi bardzo blisko muru, w okresie deszczowym miałem mokrą wylewkę w piwnicy. Grunt to glina ilasta. Dołożyłem 10 cm gruntu na dechy, ubiłem i spokój. Osadu jeszcze nie wywoziłem, oczyszczalnia pracuje dopiero pół roku.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony