dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pikok1

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Kod pocztowy
    74-404
    Posty
    7

    Domyślnie Mam już decyzję o warunkach zabudowy i co dalej???

    Witam proszę o pomoc. Mój teść wystąpił o ustalenie warunków zabudowy dla części działki rolnej której jest właścicielem , właśnie niedawno je otrzymał i chce przepisać część działki mi oraz mojej żonie i stąd pytanie jakich następnych formalności musimy dokonać aby dążyć do budowy domu? dodam iż ani ja ani moja żona nie jesteśmy rolnikami oraz będziemy starać się o kredyt na budowę domu.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Dzialka jest podzielona? Nie można chyba przepisać części działki, tylko działki można podzielić i oddać w darowiźnie
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale kolejność z grubsza powinna być taka:
    1.podział większej działki na mniejsze
    2.darowizna dla Was jednej części
    3.Wy jako właściciele występujecie o Warunki Zabudowy
    4.w "międzyczasie" szukacie projektu gotowego lub wykonawcy indywidualnego
    5.po otrzymaniu WZ zlecacie indywidualny/adaptację gotowca
    6.składacie komplet w Starostwie celem otrzymania Pozwolenia na budowę
    7.w "międzyczasie" szukacie banku
    8.po otrzymaniu Pozwolenia składacie komplet w banku i po pomyślnej decyzji podpisujecie umowę kredytową
    9.szukacie wykonawcy - (jednego lub poszczególnych, w zależności od "wkładu własnego") murarz, cieśla, elektryk, instalator, ew stolarz, kafelkarz, odkurzacz centralny, wentylacja, okna, drzwi
    9a. szukacie kierownika budowy
    9b. geodeta wytycza zarys budynku, stan "zero"
    9c. budujecie
    9d. wykańczacie
    10.zgłaszacie zakończenie budowy
    11.po "uprawomocnieniu" zgłoszenia przedstawiacie kopię w banku
    12.mieszkacie

    Jeśli uda się budować bez Pozwolenia na budowę (na "zgłoszenie") to odpowiednie punkty do usunięcia.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pikok1

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Kod pocztowy
    74-404
    Posty
    7

    Domyślnie

    Marcin34_Śl działka nie jest jeszcze podzielona. Czyli teraz trzeba udać się do geodety aby podzielił działkę? a następnie do notariusza?

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pikok1

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Kod pocztowy
    74-404
    Posty
    7

    Domyślnie

    przemo1 co do punktu 3 to chyba teść przepisuje na mnie i żonę WZ które są juz ustalone

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pikok1 Zobacz post
    przemo1 co do punktu 3 to chyba teść przepisuje na mnie i żonę WZ które są juz ustalone
    WZ jest na działkę niepodzieloną o nr x i pow y.Po podziale zmieni się nr i powierzchnia więc WZ nowa.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pikok1

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Kod pocztowy
    74-404
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    WZ jest na działkę niepodzieloną o nr x i pow y.Po podziale zmieni się nr i powierzchnia więc WZ nowa.
    masz rację tylko czy będę musiał ponownie pisać dość obszerny wniosek o ustalenie WZ czy może gmina sama ustali mi warunki bez składania wniosku?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    WZ jest na działkę niepodzieloną o nr x i pow y.Po podziale zmieni się nr i powierzchnia więc WZ nowa.
    Dokładnie tak. WZ teścia do niczego się nie przydadzą - są na innego właściciela i inną działkę, pomijając fakt, że ich posiadacz nie może ich "przepisać". Ale przynajmniej wiesz, co będzie w Twoich warunkach - nie powinny się znacząco różnić .
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pikok1 Zobacz post
    masz rację tylko czy będę musiał ponownie pisać dość obszerny wniosek o ustalenie WZ czy może gmina sama ustali mi warunki bez składania wniosku?
    WZ zawsze wydaje się na wniosek strony.

    Może po podziale a przed przepisaniem znowu złożyć teść,i potem przepisać działkę z WZ na Was,lub sami już po przepisaniu działki.

    Niestety trzeba mieć nowe warunki od dostawców mediów bo tam też będą zmiany czyli do nowej działki.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    Dokładnie tak. WZ teścia do niczego się nie przydadzą - są na innego właściciela i inną działkę, pomijając fakt, że ich posiadacz nie może ich "przepisać". Ale przynajmniej wiesz, co będzie w Twoich warunkach - nie powinny się znacząco różnić .
    WZ można przepisać sama tak kupowałam działkę w akcie notarialnym już zostały przepisane potem tylko z aktem do gminy,można też załatwić to w gminie właściciel WZ musi wyrazić zgodę.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Oczywiście masz rację - nieprecyzyjnie napisałem. Ich aktualny właściciel nie może ich "przepisać", bo po podziale nie będzie "przedmiotu" - zniknie działka na którą zostały wydane.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  12. #12

    Domyślnie

    Dokładnie tak będzie!! A jeżeli działka z której wydzielisz kolejną mniejsza ,a jest w klasie od 1 do 3 to ciężko będzie tam coś postawic

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pikok1

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Kod pocztowy
    74-404
    Posty
    7

    Domyślnie

    w decyzji mam napisane: ,, stwierdza się, że grunty rolne działki nr ......... klasy RIVb wchodzące w obręb terenu inwestycji, których pełna powierzchnia wynosi 0,8000ha nie wymagają zgody na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne a jedynie decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej''

    i wygląda na to że klasa ziemi jest ok. Z tego co jest tam napisane nie będę musiał odrolnić w/w działki?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pikok1 Zobacz post
    w decyzji mam napisane: ,, stwierdza się, że grunty rolne działki nr ......... klasy RIVb wchodzące w obręb terenu inwestycji, których pełna powierzchnia wynosi 0,8000ha nie wymagają zgody na przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne a jedynie decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej''

    i wygląda na to że klasa ziemi jest ok. Z tego co jest tam napisane nie będę musiał odrolnić w/w działki?
    Będzie trzeba tylko wyłączyć z produkcji rolnej, odralniać nie trzeba dokładnie tak jak piszesz.

    Jaką powierzchnię planujesz wydzielić?

  15. #15

    Domyślnie

    Tak jak Bajero napisał

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pikok1

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Kod pocztowy
    74-404
    Posty
    7

    Domyślnie

    no i właśnie tutaj mam zagwoztkę orientowałem się tu i tam i każdy mówi co innego a mianowicie jedni mówią że muszę mieć wydzielone co najmniej 3000m aby gmina zgodziła się wydzielić działkę a inni mówią że muszę wydzielić działkę do 3000m i sam już nie wiem

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Pistolero
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Łódz/Warszawa/cała Polska
    Posty
    98

    Domyślnie

    jeśli nie MPZP to nie więcej niż 2999 bo potem kredytu nie dostaniesz.

    Jeżeli już jest WZ dla niepodzielonej działki, to chyba łatwiej będzie aby Teść w oparciu o całą działkę i otrzymaną WZ wystąpił "na siebie" o pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu PnB podział działki i przepisanie PnB na nowego inwestora
    Tu była reklama...

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pikok1

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Kod pocztowy
    74-404
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pistolero Zobacz post
    jeśli nie MPZP to nie więcej niż 2999 bo potem kredytu nie dostaniesz.

    Jeżeli już jest WZ dla niepodzielonej działki, to chyba łatwiej będzie aby Teść w oparciu o całą działkę i otrzymaną WZ wystąpił "na siebie" o pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu PnB podział działki i przepisanie PnB na nowego inwestora
    Właśnie chodzi mi o to aby uzyskać kredyt czyli działka musi mieć nie więcej niż 2999m ?są juz ustalone WZ. Dlaczego będzie łatwiej aby Teść wystąpił na siebie o pozwolenie na budowę? Pewien architekt powiedział mi aby Teść zmienił WZ z zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na zabudowę zagrodową( siedliskową) i żeby to właśnie on podzielił działkę oraz wystąpił o pozwolenie na budowę a następnie przekazał darowizną nam działkę bo niby będzie taniej i szybciej tylko czy nie będzie problemu z tym ze ani żona ani ja nie jesteśmy rolnikami

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Pistolero
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Łódz/Warszawa/cała Polska
    Posty
    98

    Domyślnie

    ustawa o obrocie ziemią ogranicza obrót gruntami, które są >3000m - banki nie chcą tego kredytować, bo prawo pierwokupu mają ANR i Pleban. (Chyba, że Teść ma WZ sprzed 30.04.2016)

    Mając obecną WZ jakiekolwiek zmiany w numeracji/powierzchni działki będą skutkowały unieważnieniem tej decyzji. Jeżeli obecna WZ Wam odpowiada to a) teść jest właścicielem, może dostać wszystkie promesy od dostawców b) ma prawo wystąpić o PnB na swojej działce. Jak dostanie PnB to późniejsze zmiany numeracji/powierzchni działki już nie mają wpływu na ważność samego PnB.
    Jak zostanie zrobiony podział, to darowizną może przenieść własność działki (z wytyczonym na mapie budynkiem) na Ciebie i z aktem notarialnym do starostwa idziecie przepisać PnB na Ciebie.

    Mając akt własności i PnB na siebie składasz dokumenty do kredytu.

    Z działkami siedliskowymi IMO jest ten sam kabaret - co z tego że masz siedlisko, jak nadal nie ma MPZP i w świetle ustawy max powierzchnia nie odnosi się do powierzchni użytku a do powierzchni działki.

    Robię hipoteki na codzień i przy każdym kliencie tam gdzie mamy >3000m idziemy w stronę projektu podziału - dzięki temu nie mamy potem patowych sytuacji, że finansowo jest ok, ale zabezpieczenie to nie da rady. Z ogarniętym geodetą można jeszcze na projekcie podziału startować po kredyt (sam podział robić w ramach warunków decyzji)

    EDIT:
    Nowa WZ na mniejszą działkę niesie ze sobą to ryzyko, że zmieni się obszar oddziałowywania i inne będą na pewno parametry powierzchni biologicznie czynnej (+ ew linia zabudowy).
    Druga sprawa to czas...
    Ostatnio edytowane przez Pistolero ; 22-02-2017 o 22:04
    Tu była reklama...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony