dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pinet1975

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Janikowo
    Kod pocztowy
    88-160
    Posty
    6

    Domyślnie Ustawienia mieszacza czy źle wykonana instalacja.

    Nie mogę dojść do ładu z moją instalacją CO(dół podłogówka całość-góra 4 grzejniki i podłogówka na powrocie z drabinki) Jak mam puszczone ciepło na całość to grzejniki zimne podłogówka na rozdzielaczu ok.20 stopni. Jak zamknę grzejniki podłogówka ok.30-32 na rozdzielaczu i odwrotnie: zamknę głowicę i powrót to grzeją grzejniki. Co jest nie tak? Szukam pomocy i wskazówek.
    W załączniku moja instalacja.
    Attached Files

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Jaka temperatura jest na zasilaniu czyli wychodzi z kotła ?
    Mniemam że jest to coś w okolicach 35*C a to stosunkowo za mało.
    Jeśli jednak kocioł jest sterowany przez regulator pogodowy i to krzywa grzewcza ustala taką temperaturę zasilania to jednoznacznie musisz zająć się regulacją rotametrów w poszczególnych pętlach podłogówki.
    Podaj jakie przepływy są ustawione w pętlach oraz na którym biegu chodzą pompki w kotle i na rozdzielaczu.
    Rozdzielacz to po schemacie instalacji prawdopodobnie GORGIEL co nie jest za szczęśliwym rozwiązaniem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pinet1975

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Janikowo
    Kod pocztowy
    88-160
    Posty
    6

    Domyślnie

    Przepływ na rotametrach to 1,5-pompka na rozdzielaczu różnie raz 1,2 lub 3 (tylko nie wiem na jakich oznaczeniach czy na podłogowe czy grzejnikowe), nie grzebałem w piecu więc nie w jak ustawić pompę. Próbowałem i na pogodowce i bez, z różną temp. i to nie pomaga.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pinet1975

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Janikowo
    Kod pocztowy
    88-160
    Posty
    6

    Domyślnie

    Temperaturę próbowałem ustawiać ręcznie i za pomocą czujnika pogodowego.Bez efektu.Na rotametrach mam 1,5-2 w zależności od prędkości pompki na mieszaczu(3 biegi po prawej i 3 po lewej w zależności od ogrzewaniaodłogowe,grzejnikowe). Faktycznie rozdzielacz Gorgiel ,taki zażyczyli monterzy.Nie wiem gdzie ustawić lub sprawdzić prędkość pompki w kotle. Czy zawory na powrotach w rozdzielaczu powinny być otwarte na max.? i jak powinien być ustawiony zawór na wyjściu z rozdzielacza na powrocie?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Jeśli to kondensat to pompka może mieć prędkość regulowaną płynnie z automatyki kotła.
    Podaj czy pomieszczenia są odpowiednio dogrzane i uzyskujesz temperaturę którą zakładasz czy też nie ?

    Odnośnie temperatur to ten typ rozdzielacza źle współpracuje z kotłami niskotemperaturowymi i stosuje się go dla pieców na ekogroszek itp.
    1,5 - 2 l/min to dobre ustawienia a pompka na 1 lub 2 biegu przy normalnym rozdzielaczu powinna załatwić sprawę.
    Temperatur które się spodziewasz nie uzyskasz nigdy ponieważ kocioł na swoim wyjściu ma niską temperaturę dlatego kaloryfery są chłodne a podłogówka jeszcze zimniejsza gdyż zasilanie kotła jest mieszana z powrotem.
    Można by spróbować podwyższyć krzywą grzewczą kotła tak aby zapewnić wyższe zasilanie.
    Jeśli jednak winowajcą niedogrzewania pomieszczeń nie są temperatury zasilania i leży ona w braku wymaganych przepływów to jedynie przeróbka instalacji mogła by tu wnieść coś nowego.
    Mówię tu o wymontowaniu zaworu termostatycznego oraz bypasu i o zamontowaniu zaworu trójdrogowego i w połączeniu z pompką rozdzielacza utworzeniu typowego mieszacza.
    Bez tego moim zdaniem nie ma możliwości na takie ustawienie instalacji aby wypośrodkować przepływy i uzyskać ogrzewanie podłogówki i kaloryferów.
    Zawory na powrotach też służą do regulacji ale jest ona ograniczona więc poprzez kręcenie w pewnym momencie następuje efekt podobny do regulacji rotametrami dlatego nic to nie da.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 23-02-2017 o 12:54
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Przyczyną problemów może też być zła konfiguracja średnic zasilających poszczególne rozdzielacze.
    Napisz jak wyglądają średnice na poszczególnych odcinkach rur.

    Po drugie, układ mieszający jaki masz zamontowany do OP (Gorgiel) zawsze będzie obniżał temp. zasilania pętli OP o jakieś min. 8-10st. C w porównaniu do temp. zasilania wychodzącej z pieca.
    Dolny powrotny zawór, w układzie mieszającym (tuż pod pompą) służy do ustawienia temp. zasilania pętli grzewczych OP: jak będziesz go zamykać to temp. będzie spadać, jak będziesz go otwierać to temp. powinna rosnąć.
    Im niższa temp. zasilania z kotła tym bardziej ten zawór musisz otwierać - oczywiście wszystko zależy jaką musisz (chcesz) mieć temp. zasilania OP.
    http://pl.kan-therm.com/

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pinet1975

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Janikowo
    Kod pocztowy
    88-160
    Posty
    6

    Domyślnie

    Zgadza się z temperaturą zasilania: na głowicy 40* na termometrze dolnej belki 30-32*.(temp na parterze po ustawieniu i 2 dniach 19*). Po 2 dniach pracy samej podłogówki otworzyłem zaworu powrotu i zasilania na rozdzielacz grzejników górnej kondygnacji. O dziwo temperatura na rozdzielaczu podłogówki nie spadła , rurki zasilające grzejniki zrobiły się ciepłe nie mniej grzejniki są (nie wszystkie) delikatnie ciepłe. Czy z czasem(2-3 dni) możliwe jest, że zaczną grzać jak przepchnie je ciepło.Czy zamontowanie pompki na odcinku (zasilania czy powrotu?) do rozdzielacza grzejników pomoże. Czy jakieś inne rozwiązania bez wielkich nakładów można zastosować?Instalacja do rozdzielaczy od kotła wykonana jest z rur PP 25.Zawór powrotu z rozdzielacza podłogówki otwarty minimalnie -1/2obrotu.

  8. #8

    Domyślnie

    Teoretycznie zawór w układzie mieszającym mógłbyś jeszcze bardziej otworzyć - zwiększy to temp. zasilania OP.
    Niestety takie działanie może spowodować że instalacja OP wyssie Ci jeszcze więcej wody z grzejników i te w ogóle będą zimne.

    Moim zdaniem problem tkwi w zbyt małych średnicach zasilających rozdzielacze - po sezonie konieczna poprawka.

    Dla zobrazowania sytuacji możesz uzupełnić schemat instalacji o średnice oraz wielkości instalacji Op i grzejników.
    http://pl.kan-therm.com/

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pinet1975

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Janikowo
    Kod pocztowy
    88-160
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam!
    Doszedłem do porządku z moją instalacją! Dzięki Mareks77, wymiana głowicy i bypasu na zawór trójdrożny oraz montaż zaworów zwrotnych dał pozytywny rezultat.Wszystko hula jak trzeba. Dodatkowo filtr wody na powrocie przy kotle nie był filtrem wody ale gazu i się przytkał(siatka gęściejsza).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony