dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Działka budowlana 800 m2 - ile można wybudować wiat, altan itp.?

    Witam,
    ile można wybudować obiektów typu altana czy wiata ma działce 800 m2.

    Wiem, że altany do 35 m2 bez pozwolenia można wybudować dwie sztuki na każde 500 m2. Czyli jak mam 800 m2, to mogę wybudować 3 czy jedynie dwie.
    A znowu wiaty można wybudować dwie ale na każde 1000 m2. Czyli jak mam 800 to mogę wybudować jedną czy wcale?

    Będę wdzięczy za pomoc.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez bitek ; 24-02-2017 o 11:33

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    ....
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
    ...
    2c) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki; "

    z jw wynika, że możesz bez pozwolenia realizować dla działki 800m2 :
    2 altanki, ( " na każde 500 m2 powierzchni działki " ) oraz
    1 wiatę ( to do uzgodnienia w Urzędzie, ponieważ zapis nie definiuje 1 wiaty / 500m2 działki, a pisze o dwóch na każde 1000 m2 )
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 22-02-2017 o 12:58
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki.

    Czyli jak to często bywa, prawo nieprecyzyjne więc wszystko w rękach urzędnika
    Wysłałem już zapytanie mailowe do odpowiedniego wydziału urzędu. No ale jeszcze bez odpowiedzi. Jak będzie to się podzielę, może komuś się przyda.

    A teraz kolejna kwestia. Czy tarasy drewniane na legarach i bloczkach betonowych mają jakieś wymagania? Taras z odstępami między deskami 2-3 mm. Czy budowa takiego tarasu wymaga jakiś formalności? Oraz czy taki taras zabiera "powierzchnie biologicznie czynną" działki?

    Planuję zadaszenie wejścia do domu jako wolnostojące drewniane zadaszenie. Do czego to zaliczyć? Wiata, altana, a może coś innego?

    No i w Prawie budowlanym jest mowa:
    Art 29 ust 1 pkt 2 - mówiący właśnie o wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych)
    Art 29 ust 1 pkt 2a - mówiący o wolno stojących parterowych budynkach rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku (wg mnie to właśnie tu powinna być zakwalifikowana altana)
    Art 29 ust 1 pkt 2c -wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2

    Czyli tak na prawdę mogę wybudować dwa obiekty gospodarcze do 35 m2, dwa obiekty rekreacyjne do 35 m2, no i być może jedną wiatę do 50 m2? Ciekawe czy te zadaszenie nad wejściem można podciągnąć pod Art 29 ust 1 pkt 2a?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitek Zobacz post
    Czy tarasy drewniane na legarach i bloczkach betonowych mają jakieś wymagania? Taras z odstępami między deskami 2-3 mm. Czy budowa takiego tarasu wymaga jakiś formalności? Oraz czy taki taras zabiera "powierzchnie biologicznie czynną" działki?
    taras - to obiekt " małej architektury ", nie wymaga zgłoszenia, chyba, że jest w " miejscu publicznym "
    natomiast jest traktowany jako powierzchnia utwardzona na danej działce ( w odróżnieniu od powierzchni biologicznie czynnej )
    Warunki Techniczne regulują minimalną odległość tarasu od granicy działki, a Warunki Zabudowy ( lub Plan Miejscowy ) określa ograniczenia / możliwości dot. danej powierzchni na terenie działki ( np. powierzchni biologicznie czynna nie mniej niż ... m2 powierzchni działki, powierzchnia zabudowy ... , powierzchnia utwardzona, ...itd )

    teren biologicznie czynny ma swoją definicję w WT :
    " należy przez to rozumieć teren z nawierzchnią ziemną urządzoną w sposób zapewniający naturalną wegetację, a także 50% powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią, nie mniej jednak niż 10 m2, oraz wodę powierzchniową na tym terenie; "
    ... te 10m2 - to oczywiście teren biologicznie czynny
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5

    Domyślnie

    Otrzymałem odpowiedź od Urzędu Miasta:

    "Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych (m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie sygn. akt II SA/Lu 147/15 z dnia 15 października 2015r. i powołane w jego treści orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego) ustawodawca w art. 29 ust. 1 pkt 2 i pkt 2c ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 290 z późn. zm.) nie określił minimalnej powierzchni działki, na której możliwa byłaby realizacja obiektów bez pozwolenia na budowę. Wprowadził natomiast ograniczenie ilości obiektów, jakie mogą przypadać na każde 500 lub 1000 metrów działki. Przyjąć zatem należy, iż na działce o pow. 870 m.kw. możliwe byłoby wybudowanie 2 wiat o pow. do 50 m.kw (na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 2c) albo 4 wolnostojące parterowe budynki gospodarcze o pow. zabudowy do 35 m.kw. (na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 2).
    Jednocześnie informuję, iż obiekt stanowiący zadaszenie nad wejściem do budynku (o oddzielnej, niepołączonej z budynkiem konstrukcji) nie jest zaliczany do żadnej z kategorii wymienionych w załączniku do ww. ustawy."


    Czyli wiaty mogą być aż dwie, a budynków aż 4 (zgodnie z pkt. 2 i 2a). Natomiast urzędnik użył słowa "albo" - czyli albo wiaty albo budynki. Trochę wprowadza mnie to w zakłopotanie, ale myślę że to zwykłe niefortunne użycie słowa i oczywistym jest, że mogę budować dwie wiaty "i" 4 parterowe budynki gospodarcze.

    Jak myśliciele?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - no widzisz " co kraj to obyczaj ". Inny Urząd mógłby określić, że skoro działka nie ma 1000m2, to brakuje parę m2, aby postawić drugą wiatę.
    - super, że masz pismo z odp. z Urzędu !
    pozdrawiam
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    " Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    ....
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
    ...
    2c) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki; "

    z jw wynika, że możesz bez pozwolenia realizować dla działki 800m2 :
    2 altanki, ( " na każde 500 m2 powierzchni działki " ) oraz
    1 wiatę ( to do uzgodnienia w Urzędzie, ponieważ zapis nie definiuje 1 wiaty / 500m2 działki, a pisze o dwóch na każde 1000 m2 )
    Witam serdecznie,

    ja szukając zmian obowiązujących od stycznia 2017 natknąłem się na taką wersję zapisów ustawy w tym zakresie:

    "Art. 29 [Zwolnienia od uzyskania pozwolenia]
    1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
    2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;
    2b) wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
    2c) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;
    2d) wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

    Jak widać te różnią się od wymienionych, np. altany mają osobny podpunkt 2d). Które w końcu są obowiązujące?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    tekst ujednolicony i obowiązujący Ustawy Prawo Budowlane :

    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU19940890414
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    tekst ujednolicony i obowiązujący Ustawy Prawo Budowlane :

    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU19940890414

    Poszukałem bardziej i znalazłem ustawę z 16 grudnia 2016 o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców
    , która wprowadza zmiany również w prawie budowlanym. Są tam zawarte właśnie te punkty, które przytaczałem wcześniej. Wygląda na to, że tekst jednolity ustawy na ISAP jest jeszcze nie uzupełniony o zapisy ustawy z grudnia.

    Link do wspomnianej ustawy: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2255/1

    Interesujące nas zmiany, których nie zawiera jeszcze tekst ujednolicony znajdują się na stronie 4. Zgodnie z treścią ustawy zmiany te weszły od 1 stycznia 2017. Widać urzędnicy nie nadarzają za posłami.

    Pozdrawiam,

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    no i ciekawe !
    w aktach zmieniających pod Ustawą jest podany
    Dz.U. 2016 nr 0 poz. 2255 2017.01.01 Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców
    natomiast Tekst ujednolicony Ustawy Prawo Budowlane ma status : " obowiązujący ".
    - najwyraźniej ( tak jak piszesz ) Ustawa nie została uzupełniona o te zmiany
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... podoba mi się kilka zapisów , zwłaszcza ten :
    " instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, klimatyzacyjnych i telekomunikacyjnych wewnątrz użytkowanego budynku;”
    - brak użytego wcześniej słowa " użytkowanego " doprowadzał do różnych interpretacji, w tym np. opracowywania projektu budowlanego bez branż instalacyjnych, skoro są na zgłoszenie ...
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 26-02-2017 o 17:39
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #12

    Domyślnie

    No ciekawe rzeczy. Czyli jak dobrze rozumiem, biorąc pod uwagę zmianę z 16 grudnia, teraz na działce bez pozwolenia można wybudować:

    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków
    i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych
    obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;”,

    2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych
    jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni
    zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może

    2c) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której
    znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo
    mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może
    przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;

    2d) wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na
    działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

    Czyli wychodzi aż 8 obiektów. Dodatkowo dalej zadaszenia nad wejściem nie jest nigdzie umieszczone, więc można je budować swobodnie, nawet duże jako konstrukcja wolnostojąca, bez żadnych wymagań.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - brak użytego wcześniej słowa " użytkowanego " doprowadzał do różnych interpretacji, w tym np. opracowywania projektu budowlanego bez branż instalacyjnych, skoro są na zgłoszenie ...
    Dokładnie ja tak mam. Budowa domu rusza a ja dopiero zleciłem wykonanie projektu wod-kan, co i rekuperacji (z elektryką jeszcze nie działałem) Chociaż powiem szczerze, że dla mnie to akurat była dobra opcja. Dopiero teraz wiem czego chce, mam dużo większą wiedzę, no i wiem na jaką kwotę mam kredyt. 1,5 roku temu gdy działałem z projektem arch-bud to miałem zupełnie inną koncepcję niż teraz. Z resztą w samym projekcie arch-bud już wiele się zmieniło i teraz projektant od przyłączy ma już aktualne rysunki, metraże pomieszczeń itp.

    Druga sprawa, że było to zawsze trochę oszczędności. Za projekt wod-can, co i rekuperacji płacę, bo chcę mieć dobrze wykonane, zobaczyć obliczenia, a koszt nie jest znowu jakiś wielki - 700 zł. Ale rozmawiałem z wykonawcami, którzy chętnie by mi wykonali przyłącza bez projektu i nie widzieli problemu Jak ktoś ma zaufanie do wykonawcy to może zaoszczędzić na projekcie. Tzn mógł, bo już chyba nie może

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " Dodatkowo dalej zadaszenia nad wejściem nie jest nigdzie umieszczone, więc można je budować swobodnie "

    ... no raczej nie tak do końca. Zadaszenie jest częścią budynku, tak więc mamy rozbudowę o np. zadaszenie nad częścią wejściową. A zadaszenie to nie taras, altanka, ... poza tym, to że wymienione są obiekty bez PnB, to proponuję również czytać Art. 30 Prawa Budowlanego, gdzie wymienione są obiekty na "zgłoszenie".
    I chyba rzecz istotna : różnica pomiędzy PnB, z Zgłoszeniem - to różnica głównie w TRYBIE POSTĘPOWANIA ADMINISTRACYJNEGO. To że zmieniamy tryb na np. zgłoszeniowy, nie znaczy, że możemy na danej działce realizować obiekt budowlany niezgodny z Warunkami Zabudowy, czy też zapisami Planu Miejscowego, jak również, że projekt nie będzie spełniał warunków podstawowych wpisanych w Art. 5 Prawa Budwlanego i że nie będzie np. opracowywany przez projektanta z uprawnieniami ( w danej specjalności ) wraz z stosownymi uzgodnieniami dla danego projektu.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 27-02-2017 o 08:35
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Czyli jak chciałbym wybudować prostą wiatę to muszę mieć i tak profesjonalny projekt ?
    Darek B

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... a jeśli ( odpukać ) wiata przewróci na np. bawiące się w pobliżu dzieci - kto będzie odpowiadał za ten stan rzeczy ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Czyli jak chciałbym wybudować prostą wiatę to muszę mieć i tak profesjonalny projekt ?
    Nie musisz. Ale sam musisz zdecydować. Firmy budujące obiekty z drewna, szczególnie obiekty pod wymiar, nie mają do każdej wyliczeń. Natomiast opierają się na wieloletnim doświadczeniu, tak samo z resztą jak robią to duże firmy budowlane, gdzie nie liczy się wszystkiego, tylko stosuje rozwiązania znane i lubiane
    Proste konstrukcje drewniane i tak przeważnie są przewymiarowane. Po pierwsze duże przekroje ładniej wyglądają, po drugie dają spokojny sen wykonawcy, a po 3 to już nie duży koszt dodatkowy na całej konstrukcji. Przykładowo wiata na 6 słupach 10x10 cm to koszt za materiał za słupy około 100 zł, natomiast na słupach 14x14 to 200 zł za materiał na słupy. 100 zł więcej to żadne pieniądze. Wiadomo za większymi słupami powinni iść większe oczepy, żeby to jakoś wyglądało, mogą też być większe zastrzały, ale nadal to są śmieszne dodatkowe pieniądze biorąc pod uwagę całościowy koszt wiaty.

    Zawsze możesz zażądać od firmy budującej wiatę, żeby wystawiła ci deklarację zgodności, w której firma zapewni, że wiata jest zbudowana zgodnie z obowiązującymi normami, zgodnie ze sztuką budowlaną, spełnia wymogi budowlane itp. itd. więc w razie zawalenia będziesz miał od kogo żądać roszczeń, nawet bez projektu.

    No a jeżeli budujesz sam i się na tym nie znasz, a chcesz spróbować coś postawić własnym rękoma, to może warto mieć jakiś projekt, lub nawet poszperać na allegro i zobaczyć na aukcjach jakie przekroje proponują wykonawcy i użyć takich samych dla wiaty o podobnej wielkości

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    ... " W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. " ... " W zgłoszeniu budowy, o której mowa w ust. 1 pkt 4, należy ponadto przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane. "
    ( art. 32 ust. 4 pkt 2 - " prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane )
    - wg jw projekt zagospodarowania działki jest minimum wymaganym, projekt obiektu ( wiata, altana, ... ) " w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. "
    - czy projekt będzie po stronie wykonawcy obiektu, czy też opracowywany na podstawie zlecenia Inwestora - bez znaczenia, ale musi być w formie określonej przepisami.
    - dodam, że przepisy są takie, że projektant opracowujący projekt zagospodarowania działki, faktycznie bierze odpowiedzialność za obiekt, który na niej jest projektowany
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał bitek Zobacz post
    Otrzymałem odpowiedź od Urzędu Miasta:
    [I]
    "Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych (m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie sygn. akt II SA/Lu 147/15 z dnia 15 października 2015r. i powołane w jego treści orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego) ustawodawca w art. 29 ust. 1 pkt 2 i pkt 2c ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 290 z późn. zm.) ......................................

    Przyjąć zatem należy, iż na działce o pow. 870 m.kw. możliwe byłoby wybudowanie 2 wiat o pow. do 50 m.kw (na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 2c) albo 4 wolnostojące parterowe budynki gospodarcze o pow. zabudowy do 35 m.kw. (na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 2).

    Jak myśliciele?
    Myślę, że autor tej "opinii" nie bardzo wie co napisał.
    Podaje nieistniejącą "podstawę" - ten wyrok dotyczy tylko kasacji, a nie meritum sprawy.
    Równie trafnie "interpretuje" zapisy w PB.
    Zapis na każde, nawet dla wyjątkowego ćwoka jest jednoznaczny.
    Ustawodawca nie określił minimalnej powierzchni działki, a to oznacza , na każdej działce możesz postawić wiatę, budynek, gospodarczy lub garaż lub inną wymienione w art. 29 (jesli jest to w zgodzie z MPZP lub WZiZT), ale więcej niż jedna sztuka wymienionych ma ograniczenie powierzchni działki do "wielokrotności" 500 lub 1000m2.

    Dla działki mniejszej niż 1000m2, ale większej niż 500m2, mozesz postawić 3 "budynki" i jedną wiatę.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony