dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Sterowanie prądem w każdym gniazdu

    Znajomy opowiadał, że jego dalszy znajomy znajomego ma inteligentny dom i może odciąć prąd do każdego gniazdka osobno. Macie jakieś argumenty za takim rozwiązaniem? Bo dla mnie inteligenty dom to się raczej kojarzył z regulacją temperatury w każdym pokoju albo wyłączaniem światłą w całym budynku z jednego miejsca a nie z takim bajerem.

    Po co chcieć odcinać 220V do każdego gniazdka?

  2. #2

    Domyślnie

    By sprzęty AGD nie pobierały prądu jak nikogo nie ma w domu. Pytanie tyko czy prąd pobrany przez te urządzenia kiedykolwiek by przekroczył koszt instalacji odcinającej gniazdka.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post
    By sprzęty AGD nie pobierały prądu jak nikogo nie ma w domu. Pytanie tyko czy prąd pobrany przez te urządzenia kiedykolwiek by przekroczył koszt instalacji odcinającej gniazdka.
    Jest małe ale. Moduł odcinający zasilanie też pobiera prąd więc ...koło się zamyka.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manfred1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    New Targ
    Kod pocztowy
    34-400
    Posty
    171

    Domyślnie

    Ale już taki ekspres do kawy kolbowy lub bojler elektryczne potrafi dobrze zasysać prąd. Nie dawał bym wszędzie ale tam gdzie to się opłaca.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał manfred1 Zobacz post
    Ale już taki ekspres do kawy kolbowy lub bojler elektryczne potrafi dobrze zasysać prąd. Nie dawał bym wszędzie ale tam gdzie to się opłaca.
    Ale jak się może opłacać wyłączanie prądu w gniazdku, skoro urządzenie do niego podłączone nie działa? A jeśli działa to przecież wyłączenie nie ma sensu. Jeśli chodzi o tzw 'Stand-By" i jego minimalny pobór należy pamiętać, że moduł odcinający też działa w Stand-Bay-u, bo przecież musi być w gotowości. Jest to bajer, ale czy konieczny do życia? Może się to przydać jeśli np zapomnimy lub nie jesteśmy pewni wyłączenia żelazka czy piekarnika.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mój ekspres do kawy, aby zrobić idealne espresso powinienen rozgrzewać się minimum40 minut, dlatego to przydatny bajer, z tym, ze to jedno gniazdko załatwiam odrębnym programatorem, który włącza go o godzinie 6 i 16.
    Dla innych gniazdek i urządzeń nie widzę takiej potrzeby
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 23-02-2017 o 08:44
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manfred1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    New Targ
    Kod pocztowy
    34-400
    Posty
    171

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Ale jak się może opłacać wyłączanie prądu w gniazdku, skoro urządzenie do niego podłączone nie działa? A jeśli działa to przecież wyłączenie nie ma sensu. Jeśli chodzi o tzw 'Stand-By" i jego minimalny pobór należy pamiętać, że moduł odcinający też działa w Stand-Bay-u, bo przecież musi być w gotowości. Jest to bajer, ale czy konieczny do życia? Może się to przydać jeśli np zapomnimy lub nie jesteśmy pewni wyłączenia żelazka czy piekarnika.
    Może niech kolega poczyta na jakiej zasadzie działają ekspresy kolbowe do kawy albo bojlery elektryczne to wtedy zrozumie gdzie jest sens stosowania zdalnego wyłączania lub włączania prądu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał manfred1 Zobacz post
    Może niech kolega poczyta na jakiej zasadzie działają ekspresy kolbowe do kawy albo bojlery elektryczne to wtedy zrozumie gdzie jest sens stosowania zdalnego wyłączania lub włączania prądu.
    Bojler posiada termostat, na ekspresach kolbowych się nie znam. Znam się natomiast na elektryce i wiem, że zdalne wyłączanie prądu w gniazdku jest potrzebne tylko i wyłącznie w razie sklerozy użytkownika. Każdy lub prawie każdy odbiornik prądu posiada wyłącznik zasilania, który wystarczy "pyknąć" i po sprawie. Ekspresy kolbowe raczej takowe posiadają. Więc ...zdalne sterowanie gniazdkami to bajer i nic poza tym.
    Ostatnio edytowane przez wg39070 ; 23-02-2017 o 09:07
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Termostaty w bojlerze nie przerywa grzania, kiedy przez 3/4doby nikogo nie ma. Dogrzewa ją cały czas do ustawionej trmperatury.
    Ekspres kolbowy nie zrobi ci kawy, kiedy ty zrobiszc"pstryk"...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manfred1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    New Targ
    Kod pocztowy
    34-400
    Posty
    171

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Bojler posiada termostat, na ekspresach kolbowych się nie znam. Znam się natomiast na elektryce i wiem, że zdalne wyłączanie prądu w gniazdku jest potrzebne tylko i wyłącznie w razie sklerozy użytkownika. Każdy lub prawie każdy odbiornik prądu posiada wyłącznik zasilania, który wystarczy "pyknąć" i po sprawie. Ekspresy kolbowe raczej takowe posiadają. Więc ...zdalne sterowanie gniazdkami to bajer i nic poza tym.
    A jak chcesz pyknąć pstryczek kiedy Cie nie ma w domu?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manfred1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    New Targ
    Kod pocztowy
    34-400
    Posty
    171

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ekspres kolbowy nie zrobi ci kawy, kiedy ty zrobiszc"pstryk"...
    To prawda nie zrobi Ci kawy ale możesz Go włączyć 30 minut przed swoim przyjściem do domu aby był gotowy do pracy. Nawet jak zapomnisz go wyłaczyć to z drugiego krańca miasta można go spokojnie wyłączyć. Druga sprawa po co bojler ma non stop dogrzewać wodę jak można to ustawić poprzesz odłączenie zasilania. Chyba że ten znajomy ma na mysli że do każdego gniazdka ma jednego es i jest w stanie odłączać prąd pyknięciem z esa

  12. #12

    Domyślnie

    No dobra, niech będzie Wasza racja. Kolejny temat, jak to potrzebne jest coś co w ogóle nie jest potrzebne. Dopływ wody do kiblowej spłuczki też macie sterowany przez smartfona, czy wg Was jest to nie potrzebne?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manfred1

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    New Targ
    Kod pocztowy
    34-400
    Posty
    171

    Domyślnie

    Woda do kibla nie ma sterowania ale już zlikwidowałem wodomierz tak na marginesie i podpiąłem całe mieszkanie na jeden. U mnie sterowanie ze smartka ma tylko ekspres, bojler i rolety. Więcej nie potrzebuje.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Ekspres i bojler można "sterować" (ustawić godzinę włącz/wyłącz) zwykłym zegarem sterującym w gniazdku za 15 pln - po mojemu też na taką inteligencję trochę szkoda kasy - ale jak ktoś lubi, czemu nie.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leszekwolski

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    21

    Domyślnie

    Po co móc sterować gniazdami ? Przykład może trochę śmieszny, ale na pewno przydatny:
    Jeden z naszych klientów ma dwójkę bardzo niesfornych synów. Jak to dzieci w wieku szkolnym, wracają często do domu przed powrotem rodziców. Podczas gdy rodziców nie było, dzieciaki miały przysłowiowy "hajlajf" w kwestii np. nieograniczonego oglądania TV. Dzięki systemowi inteligentnego domu Rodzice są zdalnie informowani o fakcie, że dzieciaki wróciły do domu i zamiast zająć się lekcjami, hasają w salonie przed TV. Można im go zdalnie wyłączyć czy zabezpieczyć hasłem by zmusić ich do odrobienia zadania domowego. Brutalne, ale po ostatniej rozmowie z klientem wiem, że bardzo skuteczne

    Kolejny przykład już częściej spotykany:
    Tworzymy nastrój/scenę w sali kinowej. Chcemy ustawić odpowiednie oświetlenie,zamknąć rolety, włączyć system audio, TV, projektor i Bóg wie co jeszcze. Skoro zazwyczaj użytkownicy nie korzystają z tego pomieszczenia do oglądania TV, to po co za każdym razem chodzić i klikać 10 różnych włączników na każdym urządzeniu osobno by zaoszczędzić prąd? Jeden przycisk i włącza/wyłącza się zasilanie każdego sprzętu.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Oczywiście - przy tak rozbudowanych potrzebach "inteligencja" ma sens. Do sterowania 2 lub 3 gniazdami to moim zdaniem raczej nie.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  17. #17

    Domyślnie

    Przy projektowaniu IB, przeważnie przekonuję klienta do ograniczenia gniazd sterowanych przez system, kilka funkcyjnych: gniazda zewnętrzne, akwarium, itp. do tego główny wyłącznik prądu odłączający całe zasilanie, ale to już w jakimś przypadku szczególnym. Sprzęt "kinowy" można sterować przez IR, całkowite odłączanie zasilania dla jakiegokolwiek sprzętu RTV, AGD ma jedne największy minus - reset zegara, programowanie czasu przynajmniej raz dziennie do ułatwiających życie funkcji nie należy.
    Pzdr

  18. #18

    Domyślnie

    Sterowanie wszystkimi gniazdami osobno jest ekstrawagancją. A już robienie pod to instalacji w gwiazdę zahacza o perwersję. Niedaleko leży głęboka audiofilia oraz odpalanie cygar banknotami. A propos audiofili i gniazd, to widziałem projekt zawierający audiofilskie zasilanie pokoju odsłuchowego, oczywiście w ramach ID. Wygląda to naprawdę ciekawie

    U "normalnego Kowalskiego" zazwyczaj przez gniazda rzucamy magistralę i montujemy moduły tam gdzie są potrzebne. Zawsze się kilka przyda. Wszelakie pompy i pompki, czajnik w kuchni, żelazko, ładowarki w sypialni, sprzęt RTV u dzieci itp. Głównie to co się standardowo wiąże z bezpieczeństwem ppoż, a ten argument trafia często w gusta żony inwestora.

    Ostatnio coraz częściej też sprawę załatwiają moduły bezprzewodowe. Czy to w formie podtynkowej, wtykanej do gniazda czy też włącznika na kabelku np. od lampy stojącej.
    Ostatnio edytowane przez homelogic ; 26-02-2017 o 11:04

  19. #19

    Domyślnie

    Ja mam zrobione sterowanie gniazdami do:
    1. żelazko w pralni (jak nikogo nie ma to się wyłącza)
    2. choinka
    3. lampy stojące, zazwyczaj nie podpinasz ich na stałe, a mają wtyczkę
    4. lampy "nablatowe" to samo
    5. projektor + winda (nie uzywane zazwyczaj, wiec po co ma czuwać)
    6. pompa obiegowa od ciepłej wody - jak nie ma ruchu to wyłączona
    7. elektrozawór odcinający wodę w razie zalania

    Ma to więc sens w strefie dziennej ale równie dobrze można użyć dopuszkowych lub wtyczkowych przekaźników (ala wallplug) i nie trzeba prowadzić przewodów w gwiazdę.
    Ostatnio edytowane przez Andrzey_ ; 02-03-2017 o 11:40

  20. #20

    Domyślnie

    Witam,

    Pomimo, że pełna sakrazmów to dość ciekawa dyskusja się wywiązała. Wdzię, że w większosći jest consensus, że nie ma sensu sterować każdym gniazdkiem oddzielnie. Ale.. mam pytanko. Pewnie i tak do wszystkichpomieszczeń chcielibyśy poprowadzić oddzielny kabel do rozdzielni. Czy wówczas jest sens aby wrzucić te kabelki na moduły i sterować całymi pomieszczeniami?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony