dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotumi

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    16

    Domyślnie Dorobienie punktu ciepłej wody

    Witam, proszę was o radę - mam taki oto stary domek, instalacja miedziana robiona około 15 lat temu, i chciałbym doprowadzić ciepłą wodę do zlewu w kuchni w którym obecnie jest tylko zimna woda z cwu, a ciepła z elektrycznego podgrzewacza.



    Chciał bym to w ramach praktyki oraz oszczędności zrobić samemu - rury będą szły przez pomieszczenia gospodarcze typu kotłownia, spiżarnia... więc nie będą chowane pod tynkiem ani zabudowywane - w razie awarii lub konieczności poprawek dostęp będzie łatwy.

    Nie mogę tylko zdecydować co do 2 spraw:
    -zgrzewany pp stabi glass
    o tej technice czytam różne opinie, nie jestem pewien czy jako amator dam radę, dodatkowo musiał bym wypożyczyć zgrzewarkę i inne akcesoria, na plus stosunkowo tanie rury i złączki
    -alupex zaciskany
    technika chyba z tego co czytam najlepsza, jednak możliwość wypożyczenia zaciskarki w okolicach Krakowa kuleje, jedna wypożyczalnia oferuje - przy prawie 3000zł kaucji
    -alupex skręcany
    opinie różne, na plus zdecydowanie to że potrzebne narzędzia prawie każdy ma w domu, kształtki w średnich cenach.

    Kwestia druga:
    Jak wpiąć się do istniejącej instalacji ciepłej wody z miedzi? rozważam trzy opcje:
    -złączka pex/pp 1/2 od boilera > trójnik pex/pp > jedno odejście trójnika do kuchni > na drugim złączka pex/pp > złączka skręcana do miedzi idącej na łazienkę
    -w kotłowni gdzie rurka przechodzi przez ścianę do umywalki uciąć miedź > założyć złączkę skręcaną do miedzi > wkręcić złączkę gz pex/pp > rozdzielacz pex/pp > jedna odnoga pexem/pp na umywalkę a druga do kuchni
    -nie ciąć miedzi i nie stosować złączki skręcanej do miedzi, tylko wkręcić się złączką pex/pp w łazience w szafce pod umywalką pod ciepłą wodę > trójnik > jedno na umywalkę > drugie przez ścianę pexem/pp do kotłowni i dalej w kierunku kuchni.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Chcesz mieć pewne zrób na pexie zaciskanym, skręcane prawie zawsze puszczają po latach. Porządne złączki zaciskane niestety kosztują, zapłacisz okolo 20zł za markowy trójnik i kilkanaście za końcowe.
    Nie wiem co to za hurtownie macie w Krakowie, u mnie w mniejszym mieście w prawie każdej się da wypożyczyć zaciskarkę za 10 do 20zł za dobę. W jednej nawet wypożyczają za darmo jeśli kupiło sie towar za 200 lub wiecej zlotych.
    Jeśli nie robileś wczesniej zgrzewanego PP to nie polecam. Trzeba zgrzać parę rurek żeby nabrać wprawy. Lepiej zaciskany pex, żadna filozofia i zawsze się udaje no ale dużo drożej.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotumi

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    16

    Domyślnie

    No ja też nie mam pojęcia.. niby Kraków takie miasto duże a sklepy typu casto, leroy pożyczają jedynie zgrzewarki.. z kolei jak się już jakaś wypożyczalnia znajdzie to mają tylko jakieś elektryczne wypasy za 80~ zł za dobę (niby do zaakceptowania) ale wymagania do wypożyczenia większe niż wzięcie kredytu hipotecznego (3 dokumenty ze zdjęciem, kilka tyś kaucji, rachunki za prąd lub wodę za ostatnie 3 miesiące..)

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kup zgrzewarkę za 120 zł i nauczysz się szybciutko ( nie jest to jakaś skomplikowana operacja bo widać jak zaczyna następować wypływ ). W LM np. jedna rura3 metrowa tzw. 20-tka kosztuje 8 zł, kształtki są tanie groszowe sprawy. Wykonasz kilka zgrzewów ćwicząc i nauczysz się szybciutko i moim zdaniem zgrzewanie to najtańszy sposób a ponadto nie zgodzę się z tym, że zgrzewy kiedyś tam puszczają. Po wykonanej pracy zgrzewarkę możesz sprzedać nawet za połowę ceny lub zostawić sobie, może kiedyś się jeszcze przydać.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotumi

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    16

    Domyślnie

    Też osobiście najbardziej myślałem nad tym rozwiązaniem z racji niedostępności zaciskarki, ewentualnie o pex skręcamy z racji że instalacja będzie totalnie na wierzchu.
    Jeśli zdecyduje się na zgrzewanie to co powiecie o produktach tej https://mar-pol.sklep.pl/mobile/pl/c...ki/100polskiej firmy i który model wybrać?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotumi

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    16

    Domyślnie

    https://mar-pol.sklep.pl/mobile/pl/c/Zgrzewarki/100

  7. #7

    Domyślnie

    Poczytaj opinie o tym tanich zgrzewarkach. Cała masa z nich to niestety buble i zgrzewy są słabej jakości. Najlepiej znajdz konkretne urządzenie i poszukaj opini na forach lub na jakimś opineo itp
    Licz się z tym że troche rurek i złączek popsujesz zanim się nauczysz dobrze robić.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Zgrzewałem u siebie całą instalację wody użytkowej w nowo budowanym domu. Żadna to filozofia. Zgrzewarką za 130zł z castoramy. Nic nie ciekło, była robiona próba ciśnieniowa 5 Bar.
    Trzeba zrobić 5 zgrzewów testowych, jednego przegrzać, jednego nie dogrzać, żeby zobaczyć jak się zachowuje pp w zgrzewarce. Ot i cała filozofia. Dla kogoś co cokolwiek kiedyś w życiu zrobił nic trudnego.

  9. #9

    Domyślnie

    Ktoś coś kupi, towar do niego dotrze i wystawia opinie - sprzęt okej, szybka dostawa, oto opinia i pięć gwiazdek o jakości urządzeń na takim portalu.

    Ta zgrzewara marpolu jak najbardziej może być. Jednak jak nie zgrzewałeś, to możesz się wkopać ... nie jest to trudne, ale jak wszędzie są pewne kruczki, na których się można przejechać, czasem a w ogóle najlepiej we dwoje zgrzewać, bo są takie zgrzewy, że cięzko samemu, a do tego trzeba też przemyśleć co pierwsze zgrzać, żeby była możliwość wykonać następny zgrzew. Nie można przegrzewać rury, bo przy wciskaniu Ci się zaślepi. Jedyny plus, że po wierzchu chcesz to puścić, najlepiej sobie to zrób na takich plastikowych zaciskowych uchwytach.

    Co do zakupu materiału. Omijaj szerokim łukiem jakieś Casto i LM, wszystko tam jest drogie i pojedyńczo pakowane. Już ja znam takie wycieczki do takich marketów, coś co po wsi czy typowym hydraulicznym w mieście kupi za 100zł (rurki, kształtki itp) w takich marketach może kosztować 200-300.

    Jakbym miał Ci powiedzieć co by było dla Ciebie najpewniejsze jako kogoś kto nigdy nie składał takiego czegoś to PEX skręcany bym Ci powiedział. Trzeba kalibrownik i klucze, plus złączki. No i żeby rurki nie przegiąć jakby się chciało bez kolanek jakieś łuki robić. Są sprężyny do tego.

    Jak już zaczniesz robić, to zanim zrobisz próbe musisz skończyć, przynajmniej przy rurach PP by tak trzeba zrobić, bo jak Ci potem zacznie podciekać to nie pozgrzewasz, a często tak bywa, oczywiście można wydmuchać wodę.

    Ja znam przykład jak gość ściskał takie czarne rury geberit do wody pech chciał, że tak to sciskał, że nie zakładał prasy dobrze, omijał taki garb, skończył wszystko i na każdym łączeniu mu lało : ) Nic tylko współczuć.

    Ceny wypożyczania prasy z d.... Może nie dogadałeś się o jaką Ci konkretnie chodzi.

    W miedź trzeba trójnik wstawić i przejście z gwintem zewnętrzym lub wewnętrznym i potem co już chcesz.

    Ja bym przy takiej prostej robótce nie inwestował w narzędzia tylko w sprawdzonego hydraulika, choć jak piszesz Kraków itp to wiem, że tam za byle co 200zł zaśpiewają. Też lubie sam w domu robić, ale pewne kwestie trzeba dobrze przemyślec, bo potem może być ból - ja go znam

    Co do rur to nie inwestuj w jakieś z wkładką, normalne rury pp do zimnej wody do ciepłej tez mogą być
    Ostatnio edytowane przez Krzysiek88 ; 23-02-2017 o 14:26

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Co do zakupu materiału. Omijaj szerokim łukiem jakieś Casto i LM, wszystko tam jest drogie i pojedynczo pakowane. Już ja znam takie wycieczki do takich marketów, coś co po wsi czy typowym hydraulicznym w mieście kupi za 100zł (rurki, kształtki itp) w takich marketach może kosztować 200-300.To pisał kolega wyżej. Ja z tym się nie zgodzę. Po 1 - nie są tam pakowane pojedynczo ani rury ani też kształtki . Cena rury 20-tki jest 3 krotnie mniejsza niż w każdym innym sklepie typu hydraulik itd a co gorsza to tego samego producenta, te same parametry dot. grubości ściany, ciśnienia itd. Piszę o LM, Casto już trzeba unikać lub mieć się na baczności. Ja już na swojej kilka instalacji i to całościowych wykonałem, była ona kompletna ale dokupiłem tylko fazownik i pożądne rękawiczki skórzane, miękkie. Dodam tylko, że przy ustawieniu kątów przed zgrzaniem posiłkuję się markerem, znacząc sposób ułożenia. Fakt czasem musi pomóc druga osoba potrzymać zgrzewarkę bo brakuje rąk. A już absurdalna przesadą jest pisanie, że inne zgrzewarki t.j. te niemarkowe zgrzewają gorzej. To absurd. Wszystkie grzeją jednakowo, jedne szybciej inne wolniej nagrzewają się do zadanej temperatury a jakość zgrzewu jak operator dobry to bez względu na markę.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotumi

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    16

    Domyślnie

    Ok, czyli widzę że opinie raczej że pp... raczej jestem zdolny technicznie i szybko się uczę więc może podołam. Najwyżej będę poprawiał aż w końcu dojdę do wprawy :S Bo pex skręcany z tego co czytam niepewny? (choć dziwne, przy samochodowych instalacjach lpg używa się zamiennie do miedzianych, które swoją drogą również mają złączki skręcane, przewody faro z tworzywa sztucznego ze skręcanymi złączkami prawie identycznymi jak tymi do pexa nie licząc rozmiarów)
    Jeszcze kwestia jak najlepiej wpiąć się pp w instalację z miedzi nie posiadając możliwości wlutowania złączki w instalację miedzianą - czy iść w złączkę skręcaną do miedzi, czy wpiąć się pod umywalką w istniejący gwint.
    I takie pytanie - rura PPR 20 = średnica rury zewnętrzna 20mm, czy średnica rury wewnętrzna 20mm? bo muszę teraz obmyślić plan przebicia się tym przez ściany z cegły.
    Ostatnio edytowane przez piotumi ; 23-02-2017 o 21:56

  12. #12

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotumi

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    16

    Domyślnie

    Jaki najmniejszy otwór w ścianie należało by zrobić pod taką rurkę?

  14. #14

    Domyślnie

    ile tych rur będzie sżło? jedna czy dwie obok siebie?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie zapomnij o uchwytach ( mocowanie do ścian) i koszulkach termicznych.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotumi

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    16

    Domyślnie

    Szła będzie jedna rura z ciepłą wodą, zimna już jest na miejscu

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Do grubości rury dodaj grubość otuliny którą kupisz + 5mm i masz średnicę otworu (czyli np dla otuliny o grubości ścianki 1cm będzie to 2cm rury+ 2cm otulina +0,5cm=4,5cm otwór).
    Co do zakupu materiałów, to spokojnie możesz kupować w marketach - jak zawsze trzeba tylko patrzeć na cenę. Nie jest prawdą, że mają kosmicznie drogo.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  18. #18

    Domyślnie

    Tanie na pewno nie mają, naturalnie rura rurze nie równa ... jest PEX za 3zł, ale jest i za 1zł ktory gnie się jak sprężyna ...

    Jak nie masz wiertła to w ścianie odpuść sobie otuline, zrób byle rura przeszła.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Otwór 4,5 cm lub 5 cm to już raczej koronką trzeba wykonać . W sumie popieram poprzednika bo to ściana wewnętrzna i woda ciepła więc dużych strat nie będzie. Rurę od zimnej wody jednak trzeba izolować całościowo.
    Ostatnio edytowane przez wiesiek6308 ; 26-02-2017 o 20:33

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony