dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie Podłogówka+grzejniki+piec co na ekogroszek jak zrobić aby było dobrze

    Witam

    Mam do ekspertów wielką prośbę o doradztwo jak zrobić aby było dobrze ogrzewanie C.O mieszane , tj podłogówka + grzejnik w kuchni , łazienkach i salonie, w korytarzu tylko podłogówka a w pozostałych pokojach grzejniki. Piec będzie z podajnikiem na ekogroszek.
    Oczywiście jeszcze będzie grzał c.w.u dla 4 osób.

    Czytam wszystko co znajdę na ten temat w prasie , na forach budowlanych, znalazłem podobny temat w archiwum muratora z 2009r ale nie wyjaśnia wszystkiego czego bym potrzebował.
    Chodzę po znajomych i patrzę jak mają zrobioną instalację po nowemu i co instalator to inne pomysły. /tak na marginesie w starym domu sam sobie zrobiłem CO i cwu w miedzi więc nie jestem całkowitym laikiem/.

    Dom będzie dosyć ciepły, ściany z keramzytu, docieplone 15-20 cm styropianu/w projekcie było 10/ ,dach minimum 25 cm wełny, okna ciepłe 3 szybowe Uw-0.80 w/m2. Około 184 m2 do ogrzewania, parter i poddasze.
    Wg projektu zapotrzebowanie domu ma wynosić około EP = 84.6kW/m2/rok sprawdzałem to również wg kalkulatora online i wychodzi podobnie, potrzebny jest piec o mocy około 15kW na CO i cwu. Zbiornik cwu około 200l.

    1 pytanie jaki piec kupić na jaką moc bo z fachowych artykułów dowiedziałem się że takich pieców nie powinno się kupować na wysrost , przewymiarowanych, każdy piec na paliwo stałe ma swoją optymalną temperaturę pracy z najwyższą sprawnością . Wystarczy 15- 16 kW?.

    2 raczej bez buforu bo nowoczesne piece nawet przy awarii prądu szybko wygasają a do tego można zastosować awaryjny zawór schładzający lub wężownicę .

    3 zastosować zawór 4 drożny czy sprzęgło hydrauliczne?
    Znajomy ma podobny układ domu , instalacja nowa dopiero 3 lata, jest zadowolony . Ma tak samo jak ja chcę ogrzeanie podłogowe i grzejniki. Ale ma sprzęgło zamiast zaworu 4 drożnego i teraz chciałbym aby mi ktoś doradził , podpowiedział czy tak zrobić czy może inaczej lepiej.
    Ma taki układ : piec CO wyjście na sprzęgło z niego idzie na trójnik rozdzielający wodę na rozdzielacz do podłogówki a drugi odpływ na grzejnik. Podłogówkę ma podłączoną z rozdzielacza każda pętla osobno a grzejniki w układzie trójnikowym rurą pex na zaprasowywanie.

    Piec węglowy bez buforu w układzie zamkniętym z zamontowanym awaryjnym zaworem schładzającym.

    Co Państwo sądzą o tym rozwiązaniu ? Ja mam dylemat bo jeszcze nie wiem czy będę robił CO w układzie zamkniętym / w otwartym i zasilaniem z hydroforu nie wolno montować tego zaworu schładzającego /.
    Nie robiłem jeszcze nigdy instalacji na zaprasowywanie, nie wiem co lepsze taki układ czy z rozdzielacza pod każdy grzejnik ale wtedy ilość rur i koszty idą w górę.
    W małej łazience podłączyć podłogówkę tak jak korytaz z rozdzielacza czy może bezpośrednio z grzejnika?

    Co lepsze w takich układach mieszanych zawór 4 drożny czy to sprzęgło / koszty podobne urządzeń. Jak wyregulować podłogówkę / tego dokładnie nie sprawdziłem jak to kolega ma ale jeszcze kiedyś tam wpadnę i popatrzę/

    Widziałem układy przy rozdzielaczu z bypassem i pompką mieszającą .

    Co wybrać i jak zrobić aby było dobrze.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Ad 1 najmniejszy
    Ad2 bez bufora
    Ad 3 zawór 3-dr żeby obniżyć temp. wody na podłogówkę
    sprzęgło stosuje sie jak kocioł ma pompę i instalacja ma pompę, jak kocioł nie ma wbudowanej pomy to sprzęgło niepotrzebne
    potrzebne 2 pompy, jedna na grzejniki a druga na podłogówkę za zaworem 3-dr, wszytko zmontowane razem z rozdzielaczami

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Skoro jesteś jeszcze przed budową to Przemek sprawę z czego będziesz budował ściany i jak dobrze zaizolowany dom. Jeśli ruszysz głowa to może uda ci się wybrać system dzięki któremu nie będziesz musiał się brudzic przy węglu a dom ogrzejesz za 2 tysiące albo mniej.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Mamy podobne ocieplenia i dom jest naprawdę ciepły i dość tani w utrzymaniu. Jednak teraz jak bym budował zrobił bym to inaczej lepiej ocieplił i grzał grzałką w taniej taryfie a w dzień dogrzał klimą albo przepalił w kozie. Lepij środki z kotła przesunąć na wełnę i styropian. Ale jeśli chce to opowiem Ci o węglu.
    Parametry mojego domu masz w stopce. Nie jest to ani ciężka ani upierdliwa robota przy dość dobrym ociepleniu jak są spore mrozy zasypuję co ok 8 dni a normalnie co 10-14 latem co 30-40 dni. Koszt ogrzewania domu przelicz sobie na http://cieplowlasciwie.pl/ . Mam wszędzie podłogówkę i ciesze się że w sypialniach również Tobie też polecam.

    1. Ja mam piec 10 kW i jest dużo za duży chociaż nie jest to problem. W czasie dużych mrozów tej zimy chodził chodzi gdzieś 1/3 doby.
    2. Przy awari prądu nie wygada tak szybko przetrzyma kilka godzin. Ja mam przetwornicę i akumulator samochodowy w razie problemów.
    3.Ja ma zawór 4d jeden na dwa obiegi podłogówki i żałuję że nie mam dwóch wtedy mógł bym sterować niezależnie temperaturą zasilanai podłogi na parterze i pietrze teraz tylko steruję czasem pracy pompy 1 i 2.
    Ja kociol mam w układzie zamkniętym i jest ok wtedy muszą być odpowiednie zabezpieczenia- zawór bezpieczeństwa, naczynie przeponowe i weżownica schładzająca w razie przegrzania podłączona do kranówy.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    Ad 1 najmniejszy
    Ad2 bez bufora
    Ad 3 zawór 3-dr żeby obniżyć temp. wody na podłogówkę
    sprzęgło stosuje sie jak kocioł ma pompę i instalacja ma pompę, jak kocioł nie ma wbudowanej pomy to sprzęgło niepotrzebne
    potrzebne 2 pompy, jedna na grzejniki a druga na podłogówkę za zaworem 3-dr, wszytko zmontowane razem z rozdzielaczami
    ad 3 wiem że mają być osobne pompy tylko nie dopisałem tak jak i reszty typu zbiornik wyrównawczy i zawory zwrotne- przepraszam,
    właśnie ten kolega od którego podpatrzyłem układ ma dwie pompy zaraz po sprzęgle , jedna na podłogówkę druga na grzejniki.
    Nie chce robić wszędzie podłogówki raz że więcej pracy a dwa że z żoną i tak już wywalczyłem łazienki , korytarz , kuchnię i salon . pozostałe pokoje na poddaszu będą z grzejnikami.

    I ciągle się zastanawiam nad tym rozwiązaniem ze sprzęgłem co ma kolega, 3 zimę już mieszka i jest zadowolony , podłogówka grzeje , grzejniki też , cwu ma gorące.
    Nie wiem czy z tym zaworem 4 drożnym też tak samo łatwo będzie wyregulować temperaturę powrotu do pieca i na podłogówkę, czy wtedy będzie jeszcze trzeba dołożyć do niego siłowniki dla potrzeby czy dla wygody? .

    ps dom już stoi pod dachem ale otwarty, okna zamówione i mają być na początku marca, mam zamiar po ich zamontowaniu zabrac się za instalacje elektryczną i co, woda.

    Postaram się dodać szkic mojego planu jak myślę to zrobić , będzie chyba łatwiej wytknąć błędy i wprowadzić poprawki ale dopiero wieczorem lub jutro jak dzieci dadzą mi trochę wolnego .

    Czyli tak to już mamy wyjaśnione , piec 15kW , bez bufora

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Taki dom przy -20*C potrzebuje gdzieś 40-45 W/m2 przy wentylacji grawitacyjnej. Kociołek 15kW moim zdaniem za duży. 10KW by to spokojnie uciągnęło. max12kW.Normalnie palić słabym węglem 24MJ a jak przyjdą trzaskające mrozy to wsypać 28MJ. Liczyłeś obciążenie cieplne na http://cieplowlasciwie.pl/ ??

    Temperaturę powrotu i drabinki w łazienkach załatwia popa od CWU jak włącza się podłogówka to włącza się i CWU powstaje krótki obieg przez bojler i temperaturę powrotu mam w okolicach 50*C.Zawór 4d mam ręcznie otwarty na 50%.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Tak liczyłem na tej stronie i wychodzi podobnie jak w projekcie, około 10,5 kW na co i 4 kW na cwu razem niecałe 15 kW .

    Załączam mój szkic instalacji , taki prosty , bez zaworów zwrotnych i odcinających ale nie o to tu pytałem , najważniejsze jest .
    Jeden rysunek jest układu jaki ma kolega ze sprzęgłem , dwie pompy za nim jedna od podłogówki druga od grzejników.
    poniżej na tej samej kartce szkic układu z zaworem 4 drożnym tak jak mi się wydaje że powinien byc zamontowany ale nie jestem pewien więc proszę o ocenę i sugestie co poprawić.
    Przepraszam za nieczytelność ale starałem się , pompy oznaczone są kółeczkiem z trójkątem w środku i czasem literką P.

    ps w szafce z rozdzielaczem do podłogówki chyba trzeba zamontować zestaw mieszający , ciekawy jest ten co podany jest w innym temacie GM40 firmy FERRO

    Ps tak jak wcześniej pisałem koledze tą instalację ze sprzęgłem montował specjalista instalator , mający nawet swój sklep, ja się nie upieram żeby montować sprzęgło bo samemu było mi dziwne że przy takim małym piecu jest montowane sprzęgło ale kolega jest zadowolony bo nie ma problemów z instalacją ani z regulacją.
    Koszt jest chyba porównywalny i sprzęgło i zawór 4 d podobna cena.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt ogrzew ze sprzeglem.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	76,6 KB
ID:	382518   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt ogrzew ze sprzeglem2.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	74,4 KB
ID:	382519  

  8. #8

    Domyślnie

    Możesz mieć problem z znalezieniem odpowiednio małego kotła na podajnik.
    Podajesz moc maksymalną, ale przez lwią część sezonu kocioł będzie pracować na dużo niższej mocy. Przy 5 stC bez cwu chwilowo potrzeba 4kW, a żaden palnik poniżej 7kW nie pracuje wydajnie- jak mi wiadomo

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Dzięki za sugestię, co do pieca to droga jest jeszcze otwarta, może będzie to z podajnikiem na ekogroszek albo zwykły zasypowy albo pelleciak, jeśli faktycznie tak małego pieca nie da się kupić będę musiał pomyśleć o buforze , którego nie chciałem.
    W obecnej chwili potrzebuję ekspertyzy mojego projektu ogrzewania i doradzenia co i jak zrobić aby działało tak jak powinno. szkice projektu w poprzednim moim poście.

    Piec co potem .. co sprzęgło i trójnik pompa na grzejniki a drugi pompa na rozdzielacz z bypassem do podłogówki czy
    piec co potem zawór 4 drożny , trójnik pompa na grzejniki, pompa na rozdzielacz do podłogówki też z bypassem.

    Jeszcze nie wiem czy będzie to w układzie otwartym czy zamkniętym bo nie wiem jeszcze czy będę miał wodę z wodociągu czy ze studni .

    ps jak podłączyć grzejniki stalowe bądź alu , rurami pex na zaprasowanie czy skręcanie ? kolega ma na zaprasowanie a bratu robili na skręcanie bo nie mieli praski w układzie trójnikowym bo wyjdzie mniej rur do ciągnięcia niż tak jak przy podłogówce od rozdzielacza do każdego grzejnika.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusp Zobacz post
    Możesz mieć problem z znalezieniem odpowiednio małego kotła na podajnik.
    Podajesz moc maksymalną, ale przez lwią część sezonu kocioł będzie pracować na dużo niższej mocy. Przy 5 stC bez cwu chwilowo potrzeba 4kW, a żaden palnik poniżej 7kW nie pracuje wydajnie- jak mi wiadomo
    Są takie na ekogroszek, z podajnikiem, które pracują wydajnie od 1 kW do 15 kW.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Są takie na ekogroszek, z podajnikiem, które pracują wydajnie od 1 kW do 15 kW.
    jakie?????
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #12
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    No i jeszcze jak jest podłogówka to raczej nie powinno się dodatkowo liczyć na ciepłą wodę użytkową bo bezwład tak duży że instalacja tego chwilowego poboru ciepłej wody nie zauważy

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Dziękuję za opinie i doradztwo w sprawie pieca, jeszcze nie kupuję więc czas na przemyślenia jaki kupić.
    Za to bardzo bym prosił o uwagi , rady w sprawie instalacji co i cwu opis problemu w pierwszym moim poście a skan moich przemyśleń znajdują się w 3 moim poście.

    Co po kolei zrobić , i jeszcze pytanie o rury jakimi robić ? i czy na zaprasowanie czy skręcanie .

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    expresso

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Kartuzy
    Kod pocztowy
    83-300
    Posty
    7

    Domyślnie

    Polecam ogrzewanie podłogowe, w zimie to jest zbawienie dla moich zimnych stóp i też nie wychodzi za drogo.
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    jakie?????
    Np. Sztoker
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    No i jeszcze jak jest podłogówka to raczej nie powinno się dodatkowo liczyć na ciepłą wodę użytkową bo bezwład tak duży że instalacja tego chwilowego poboru ciepłej wody nie zauważy
    Za to kocioł "zauważy" a to jego moc się dobiera do obciążenia cieplnego.

    CWU może być sporo np. 2 osobowa wanna z hydromasażem - sąsiad taką ma i dobrał za mały zasobnik - efekt jest taki, że rzadko z niej korzysta bo nawet nagrzanie wody w zasobniku do 80 C nie daje możliwości jej napełnienia.

    Przy normalnym użytkowaniu CWU przyjmuje się 0,5 kW na osobę.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Za to kocioł "zauważy" a to jego moc się dobiera do obciążenia cieplnego.

    CWU może być sporo np. 2 osobowa wanna z hydromasażem - sąsiad taką ma i dobrał za mały zasobnik - efekt jest taki, że rzadko z niej korzysta bo nawet nagrzanie wody w zasobniku do 80 C nie daje możliwości jej napełnienia.

    Przy normalnym użytkowaniu CWU przyjmuje się 0,5 kW na osobę.
    Moc na cwu uzalezniona od wielkosci zasobnika, im wiekszy tym jest mniejsza. Przyjmuje sie od 0,25 kW/osoba (zasobniki duze > 300l do 0,5 kW (zasobniki ponizej 300l) i oczywscie ilosci osób

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony