dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ogleniu

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    25

    Domyślnie Nowy ganek na starym fundamencie - prośba o porade

    Witam,
    Mam taki stary domek jak na zdjęciu i zamierzam dobudować ganek na tym "niby fundamencie".
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ganek.jpg
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	100,6 KB
ID:	382306
    Ganek będzie z bloczków komórkowych + jakies tam okno i drzwi. Mam kilka pytań, ponieważ to dla mnie nowy temat i byłbym wdzięczny za pomoc.
    Nie wiem jak zbudowany jest ten "niby fundament" pod ganek. Jedyne co moge o nim powiedziec to że jest to podłoże stabilne i bez jakichkolwiek pęknięć szczególnie w rejonie ściany od domu. Teoretycznie chcę postawić ganek z bloczków komórkowych na skraju tego podłoża i tak chyba byłoby najlepiej ale mam kilka pytań:
    1. Czy mogę jakoś powiększyć obszar pod ganek? Co musiałbym zrobić aby na przykład ganek był większy od podstawy powiedzmy po 30cm z każdej strony?
    2. W najbliższym czasie chce ocieplić dom. Jak wykonać połaczenie ganek-dom? Najpierw położyć styropian na dom a później użyć długich kotw które wbije aż do ściany a z drugiej strony połącze z bloczkami? Czy takie rozwiązanie będzie OK?
    To chyba tyle na początek
    Dziękuję i pozdrawiam

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Peta

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Rakoniewice
    Kod pocztowy
    62-067
    Posty
    21

    Domyślnie

    Widzę, że z jednej strony nie masz kostki brukowej wiec możesz śmiało odkopać ten fundament i zobaczyć jak to wygląda.
    Poszerzenie fundamentów wykonuje się np poprzez przewiercenie a tutaj raczej nawiercenie fundamentu, zakotwienie w nim prętów zbrojeniowych np na kotwę chemiczną i dolanie fundamentu.
    Pamiętaj też by ściany ganku zdylatować od ścian budynku.

    Aaa i z tego co wiem to ganek, oranżeria do 35m2 wymaga zgłoszenia.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Szkoda moim zdaniem tyle zachodu na taki mały ganeczek, gdzie możesz tylko i to z trudnością okręcić się wokół siebie bo już dwie osoby wchodzące jednocześnie będą miały problem. Ja na Twoim miejscu zbudowałbym ten ganek na nowych fundamentach powiększając go maksymalnie a więc od ściany szczytowej tej z lewej strony do prawie samego okna ( minus jakieś 5 cm uwzględniając już wszystkie warstwy ściany zewnętrznej więc ocieplenie też.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ogleniu

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Peta Zobacz post
    Widzę, że z jednej strony nie masz kostki brukowej wiec możesz śmiało odkopać ten fundament i zobaczyć jak to wygląda.
    Poszerzenie fundamentów wykonuje się np poprzez przewiercenie a tutaj raczej nawiercenie fundamentu, zakotwienie w nim prętów zbrojeniowych np na kotwę chemiczną i dolanie fundamentu.
    Pamiętaj też by ściany ganku zdylatować od ścian budynku.

    Aaa i z tego co wiem to ganek, oranżeria do 35m2 wymaga zgłoszenia.
    Trzeba będzie odkopać troche...wcześniej mi sie nie chciało bo zimno było no ale idzie lepsza pogoda
    Dodatkowo zauważyłem że jest pęknięcie przez całą długość tego podestu - tak w połowie na całej dugości (wzdłuż ściany)
    Także czy będe powiekszał czy też nie to będe musiał ponawiercać i zrobić taki jakby wieniec.
    Co masz na mysli pisząc o dylatacji? Chciałem zrobić tak że ściana budynku będzie obłożona styropianem, w styropian i ścianę będa wkręcone kotwy które później będą "zatopione w zaprawie" pomiędzy bloczkami które będą przystawione do tego styropianu...nie wiem czy jasno to opisałem

    Pozwolenia już mam od 6 miesięcy ...na ganek i taras

    Cytat Napisał wiesiek6308
    Szkoda moim zdaniem tyle zachodu na taki mały ganeczek, gdzie możesz tylko i to z trudnością okręcić się wokół siebie bo już dwie osoby wchodzące jednocześnie będą miały problem. Ja na Twoim miejscu zbudowałbym ten ganek na nowych fundamentach powiększając go maksymalnie a więc od ściany szczytowej tej z lewej strony do prawie samego okna ( minus jakieś 5 cm uwzględniając już wszystkie warstwy ściany zewnętrznej więc ocieplenie też.
    W tej chwili jest na tym podeście ponad 5m2 i uwierz mi że uszczęsliwia mnie nawet taki mały ganek bo przedpokój jest bardzo mały.
    Co do ściany szczytowej to mam dwa problemy...po pierwsze ustawowe 3m do granicy z sąsiadem nie wypadają na ścianie i dlatego ganek nie może być równo ze ścianą bo tam jest jakies 2,7...2,8. Drugi problem jest taki że nikt nie pomyślał o kanalizacji na górze i planuje rure kanalizacyją dać na zewnątrz ale to juz inny temat...tak czy owak musze tam miec z 30cm wolnej przestrzeni

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ogleniu

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    25

    Domyślnie

    Witam,
    Odkopałem ten niby fundament i okazało się że to naprawdę NIBY fundament. Wygląda to tak że ktoś zrobił taki podest po prostu na gruncie...załamka
    Co teraz? Nie jestem specem od fundamentów i nigdy ich nie robiłem ale mam taki plan:
    1. wykopę wokół tego podestu taki rów pod fundament - jesli to będzie dobry plan to pytanie na jaką głębokość
    2. stary podest ponawiercam i włoże pręty stalowe - użyję kotwy chemicznej
    3. w Tym wykopie poukładam bloczki betonowe - wokół tego podestu aby utworzyły litere C i utworzyły wolną przestrzeń pomiędzy bloczkami a podestem...tak powiedzmy 20cm - tyle też będą wystawały pręty
    4. wolną przestrzeń zaleje betonem B20
    5. Na powierzczni tych bloczków postawię ścianki z bloczków komórkowych

    Czy to się może udać? Jakieś inne sposoby? Nie chce mi się tego wszystkiego burzyć
    dziękuje i pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Ja bym skuł ten podest w całości, następnie obkopał w kształcie litery C dołączonej do budynku rowek na fundament o szerokości ~40cm-50cm, głębokości około 60-70cm, wrzucił tam zbrojenie z drutów fi 12 i strzemion fi 6 (czyli kwadrat najlepiej ~20cm), zalał betonem b-15 ewentualnie 20. Na to bloczki folia i murowanie ściany. Zaizolował wew. i zew. dysperbitem fundament oczywiście, ewentualnie na zewnątrz fundamentu styro i folia gdyby ganek miał być ogrzewany.
    Masz pewny ganek a taka dobudówka do podestu to potem ciągłe wchodzenie i patrzenie czy nie pęka etc.
    Oczywiście to tylko moje zdanie, wiadomo że wszystko zależy od budżetu i chęci oczywiście.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ogleniu

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    25

    Domyślnie

    Dziękuję za wskazówki. Przemyślałem sprawe i będe robił nowy fundament pod ganek. Nie będzie problemu z pekaniem ścian a po za tym zrobie sobie wymiar taki jak bede chciał
    Czy ława oraz bloczki mają być zdylatowane od fundamentu domu? Mam tam wsadzić jakąś piankę? folię?
    pozdrawiam

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ogleniu

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    25

    Domyślnie

    Witam. Trochę czasu upłynęło i chciałbym dokopać swój stary temat...
    Mam już wylaną nową ławę i przyszedł czas aby stawiać pierwsze bloczki fundamentowe ale ja to zaizolować -
    tanio i dobrze
    Najłatwiej jest mi kupić dysperbit i folie na wymiar ławy. To chyba tez najtańsze rozwiązanie. Z drugiej strony wiem ze powinno się dawać pape która ponoć jest lepsza...tylko czy w moim przypadku...dobudowa ganku...jest jakiś sens aby kombinować?
    Proszę o poradę i pozdrawiam

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Powinna tu być zarówno izolacja pionowa jak i pozioma. Izolując ławę od ścian fundamentowych zastosuj folię. Następnie całe ściany pomaluj dysperbitem oraz okryj folią kubełkową.
    Do wnętrza fundamentów nasyp pospółki dokładnie zagęszczając, bez żyznej ziemi oraz gruzu które potrafią po czasie zmienić swoją objętość powodując osiadanie płyty podłogowej.
    Wylej płytę podłogową czyli tzw chudziak z betonu B -15 do poziomu ścian fundamentowych.
    Zaizoluj płytę i bloczki fundamentowe papą termozgrzewalną.
    Dodatkowo na papę daj folię na wymiar ścian fundamentowych i zacznij murować ściany naziemne przyszłego ganku.
    Ganek nie będzie ogrzewany i będzie służył tylko jako ochrona od wiatru oraz przegroda przed wychłodzeniem wnętrza domu dlatego izolacja styropianowa podłogi według mnie jest zbędna.
    Na podłogę pokrytą papą przyjdzie posadzka w formie wylewki betonowej oraz okładzina wierzchnia.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony