dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 44 z 44
  1. #41

    Domyślnie

    Plan działań jest już jasny. Poleciłem konstruktorowi od architekta projekt ław fundamentowych. Równolegle poprosiłem o wycenę wykonania PF kilka firm - jak na razie mam 2 wyceny. Biorę też pod uwagę rozwiązanie "gospodarcze". Znalazłem konstruktora, który za 600 zł zrobi projekt płyty. No i pozostanie znaleźć ekipę do płyty lub pozwolić pierwszy raz robić płytę ekipie, którą mam do ścian...
    I tu pytanie. Czy mogę składać wniosek o pozwolenie na budowę/zgłoszenie z ławami w projekcie, a już po uzyskaniu pozwolenia "podmienić" (za pośrednictwem KB) ławy na projekt płyty? Czy wniosek o PnB powinien już zawierać projekt PF?

  2. #42

    Domyślnie

    Może źle mówię, ale mimo że w projekcie i w PnB są ławy, to jeśli ekipa wykona PF, to chyba nic się nie stanie, jeśli KB jest z tej firmy budowlanej albo jest Twoim znajomym. Być może urząd gminy nie musi się nigdy dowiedzieć, że tam jest PF.

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał zarzar Zobacz post
    Plan działań jest już jasny. Poleciłem konstruktorowi od architekta projekt ław fundamentowych. Równolegle poprosiłem o wycenę wykonania PF kilka firm - jak na razie mam 2 wyceny. Biorę też pod uwagę rozwiązanie "gospodarcze". Znalazłem konstruktora, który za 600 zł zrobi projekt płyty. No i pozostanie znaleźć ekipę do płyty lub pozwolić pierwszy raz robić płytę ekipie, którą mam do ścian...
    I tu pytanie. Czy mogę składać wniosek o pozwolenie na budowę/zgłoszenie z ławami w projekcie, a już po uzyskaniu pozwolenia "podmienić" (za pośrednictwem KB) ławy na projekt płyty? Czy wniosek o PnB powinien już zawierać projekt PF?
    Może być z ławami. Jak zmienisz na płytę to kierbud wpisze w dzienniku budowy nieistotną zmianę (obrys płyty musi się zgadzać z obrysem ław fundamentowych i zmianę musi zaakceptować architekt).

    Co do kosztów to dobrze policz koszty ław i PF. Przy ławach uwzględnij wymianę gruntu do głębokości przemarzania + 20-30 cm extra pod fundamentami.
    Ja miałem piaski drobne - idealne pod fundament tradycyjny by się wydawało. Tyle że ID było 0,3 do 1,7 poniżej poziomu gruntu. Sąsiedzi na tym budowali, projektant dał typowe ławy 50cm szerokie i 80cm poniżej poziomu gruntu, ale z dopiskiem w projekcie "posadowienie fundamentów musi być na gruncie nośnym" No i tu był pies pogrzebany bo nośny grunt dla mnie to min ID 0.4.

    Wykopanie poprawne ław czyli: wybranie, dosypanie i zagęszczenie gruntu rodzimego + fundamenty + chudziak pod posadzkę + wyprowadzenie kanalizacji i przyłączy + ocieplenie kosztowałoby mnie więcej niż PF, gdzie w cenie była kanalizacja + przyłącza i ocieplenie. Można też zrobić PF bez ocieplenia własnym sumptem - będzie taniej.

    PF to większy spokój w przyszłości: mniejsze ryzyko nierównomiernego osiadania/ wysadzenia fundamentów, a za tym rys w ścianach i tynkach. Niestety decyzja zależy tylko do Ciebie a to nie jest łatwe.

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Od kiedy to architekt musi zaakceptować zmianę? Przy ławach wymiana do głebokości przemarzania? Po co i na co ? Co ma niby przemarznąc w środku domu jak fundamenty są zaizolowane termicznie a grunt pod podłoga będzie miała z 8-12 stopni ?

    Jak juz tak lobbujesz za płyta fundmentową to uzywaj merytorycznych argumentów!!

    dodatkowo jak miałes te Id=0,3 to jakbyś zrobił wykop na szaerokość jaka ma zageszczarka czyli tyle co ma ta twoja ława i wsadzil ja tam to z palcem w d.. osiagniesz te Twoje ID 0,4

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony