dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    aligub

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    5

    Domyślnie Konserwator ustalił kolor dachówki

    Witam serdecznie. Mam problem z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponieważ działka moja leży w strefie ochrony zabytków B, konserwator musi wydać opinię przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Projektant zmienił projekt bo pani pracującej u tegoż Konserwatora zajmującej się danym terenem nie podobały się kolumny okrągłe, musiał zmienić na kwadratowe, zadaszenie z łuku na proste. Na to nie wnosiłam sprzeciwu, gdyż wg przepisów mam dostosować formą i bryłą nową zabudowę do starej. Ale najnowsza decyzja tejże Pani mówi o kolorze i rodzaju pokrycia dachowego, tzn narzuca dachówkę ceramiczną matową, w kolorze ceglastym, płaską. Plan zagospodarowania stanowi : dachówka lub materiał dachówko podobny, nie ma mowy o kolorze. Dodam, że w tej małej wsi większość nowych domów ma dachówki w innym kolorze niż czerwona. Pani z którą rozmawiałam telefonicznie powiedziała, że jak się nie zastosuję do jej decyzji to będę wiecznie starać się o pozwolenie.
    Jak to jest, czy ma takie prawo i gdzie szukać pomocy. Mogę odwołać się od tej decyzji za ich pośrednictwem do Ministra, ale obawiam się, że zemści się na mnie. Pani chce koniecznie pokazać kto ma władzę, tylko że żyjemy ponoć w PAŃSTWIE PRAWA

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar luka
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie Re: Konserwator ustalił kolor dachówki

    Cytat Napisał aligub
    Witam serdecznie. Mam problem z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponieważ działka moja leży w strefie ochrony zabytków B, konserwator musi wydać opinię przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Projektant zmienił projekt bo pani pracującej u tegoż Konserwatora zajmującej się danym terenem nie podobały się kolumny okrągłe, musiał zmienić na kwadratowe, zadaszenie z łuku na proste. Na to nie wnosiłam sprzeciwu, gdyż wg przepisów mam dostosować formą i bryłą nową zabudowę do starej. Ale najnowsza decyzja tejże Pani mówi o kolorze i rodzaju pokrycia dachowego, tzn narzuca dachówkę ceramiczną matową, w kolorze ceglastym, płaską. Plan zagospodarowania stanowi : dachówka lub materiał dachówko podobny, nie ma mowy o kolorze.
    jeśli nie ma mowy o kolorze, to może ci skoczyć, oczywiście niech skoczy na piśmie, chyba że (patrz poniżej)
    Cytat Napisał aligub
    Dodam, że w tej małej wsi większość nowych domów ma dachówki w innym kolorze niż czerwona.
    Nowe otoczenie nie ma dla nich znaczenia...
    Cytat Napisał aligub
    Pani z którą rozmawiałam telefonicznie powiedziała, że jak się nie zastosuję do jej decyzji to będę wiecznie starać się o pozwolenie.
    niech to da na piśmie, cwana
    Cytat Napisał aligub
    Jak to jest, czy ma takie prawo i gdzie szukać pomocy.
    w strefie ochrony konserwatorskiej nałożonej zapisami planu mamy trzymać się przepisów tego planu, więc niech spada na drzewo (może być pomnik przyrody). Natomiast ja jeszcze mam pytanie do Ciebie, czy oprócz zapisu w MPZP twoja wieś nie jest wpisana jako uklad urbanistyczny/ruralistyczny do rejestru zabytków? Napisz do mnie na priv.

    pozdr

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    nie tak hop siup
    konserwator może to zrobić
    ale i ominąć się to da
    o co chodzi z "najnowsza decyzja tej pani...."
    to ma być jednorazowa opinia
    jak to wygląda?

    a dachówka jaka ma być? żółta?
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    aligub

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    5

    Domyślnie Konserwator ustalił kolor dachówki

    Cytat Napisał Barbossa
    nie tak hop siup
    konserwator może to zrobić
    ale i ominąć się to da
    o co chodzi z "najnowsza decyzja tej pani...."
    to ma być jednorazowa opinia
    jak to wygląda?

    a dachówka jaka ma być? żółta?
    Początkowo musiałam zmienić w projekcie kolumny okrągłe, na słupy kwadratowe, bez łukowatego zadaszenia, gdyż dom nie miał przypominać dworku. Później wydając opinię na prośbę Starostwa napisano, że ma być TYLKO dachówka ceramiczna, płaska, matowa w kolorze ceglastym. W zamierzeniu dach ma być kryty dachówką w kolorze szarym.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    to w projekcie nie podawaj jaki kolor dachówki, jak Ci tego nie wpiszą w PnB, lub nie każą poprawiać tego w projekcie (bo i takie numery walą kochani urzędnicy), to kładź to co chcesz i nic Ci nie zrobią
    druga sprawa - przyszykuj argumenty na nie dla tych wymogów, nowe pokrycia dachów w okolicy, inne niż narzucane, w razie niemca masz argument
    nawet niech to będzie w formie analizy wykonanej przez Twojego architekta
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar luka
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    poza tym to tylko opinia konserwatorska, gdyby bylo pozwolenie, w formie decyzji, byłaby grubsza sprawa.
    projektant wpisze w projekcie docelową nazwę handlową dachowki i kolor po nazwie (dajmy na to burgund podpalany czy inna purpura biskupia , ), nikt w starostwie nie będzie wertował katalogu, żeby sprawdzić czy to taki a taki typ. tak myślę...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    albo błękit morski, który okazał się niemalże czarnogranatowym

    natomiast sama opinia również może być groźna
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nie jest tak, że urzędnik może coś sam z siebie (bezkarnie). Jego działanie musi mieć „umiejscowienie prawne”.

    W tym przypadku należy poszukać jakie są uprawnienia tegoż w strefie B.

    Informacje taką można znaleźć w MPZP lub (i) w Planie Ochrony Wartości Kulturowych uchwalonych przez Radę gminy, miasta, czy też sejmik.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    trochę jaśniej?
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Na przykład z takiego dokumentu, wynika co konserwator „może”.

    STUDIUM OCHRONY WARTOŚCI KULTUROWYCH MIASTA ......

    4 . STREFY OCHRONY KONSERWATORSKIEJ – definicje, cele ochrony i formy
    realizacji celów.
    Strefa B ochrony konserwatorskiej zachowanych elementów zabytkowych - teren objęty
    pośrednią ochroną konserwatorską. Obszar obejmujący czytelne, lecz nie dominujące historyczne
    zagospodarowanie, charakterystyczne w skali lokalnej; częściowo wypełniony oryginalną lub przekształconą zabudową historyczną z możliwymi ubytkami lub uzupełnieniami nową zabudową.
    Celami ochrony w strefie B jest utrzymanie wybranych elementów istniejących oraz częściowe
    ograniczenie swobody kształtowania elementów nowych, a w szczególności:
    1. utrzymanie zasadniczego układu ulic i placów,
    2. utrzymanie historycznej zasady podziałów parcelacyjnych,
    3. utrzymanie istniejącej zabudowy o wartości historycznej,
    4. utrzymanie historycznej kompozycji wybranych obiektów z dostosowaniem elementów nowych
    do kompozycji istniejącej,
    5. zachowanie kompozycji układów zieleni wraz z koniecznością uzupełniania ubytków i kontrolą
    dosadzeń,
    6. nawiązanie w nowej zabudowie do zasad historycznej kompozycji zespołu i typu zabudowy
    sąsiadującej.
    Realizacja celów ochrony nastąpi poprzez zapisy planistyczne w zakresie ustalenia:
    1. kompozycji urbanistycznej,
    2. linii zabudowy,
    3. intensywności zabudowy,
    4. podziałów parcelacyjnych,
    5. form zabudowy, w tym wysokości budynków, rodzajów dachów, proporcji i kompozycji elewacji ,
    6. ograniczenia możliwości fragmentarycznych remontów elewacji,
    7. inne ustalenia ochrony dóbr kultury oraz zobowiązania publicznoprawne Miasta -
    uwzględniające wytyczne konserwatorskie;
    8. zapisy planistyczne zawierające wymóg uzgadniania przez Zachodniopomorskiego
    Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzji o warunkach zabudowy dla wybranych
    obiektów (elementów krajobrazu), istotnych dla odbioru przestrzeni publicznej.
    Jeśli jest MPZP, to podobne w terści zapisy, też się w nim, ( prawdopodobnie) znajdują.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    aligub

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    W projekcie nie ma podanego koloru dachówki, ale dla Starostwa wydane UZGODNIENIE Konserwatora jest wiążące, pani poradziła abym jeszcze raz rozmawiała z Konserwatorem prosząc o zmianę zapisu. W innym razie będzie musiała to uwzględnić w pozwoleniu.

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    aligub

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Na przykład z takiego dokumentu, wynika co konserwator „może”.

    STUDIUM OCHRONY WARTOŚCI KULTUROWYCH MIASTA ......

    4 . STREFY OCHRONY KONSERWATORSKIEJ – definicje, cele ochrony i formy
    realizacji celów.
    Strefa B ochrony konserwatorskiej zachowanych elementów zabytkowych - teren objęty
    pośrednią ochroną konserwatorską. Obszar obejmujący czytelne, lecz nie dominujące historyczne
    zagospodarowanie, charakterystyczne w skali lokalnej; częściowo wypełniony oryginalną lub przekształconą zabudową historyczną z możliwymi ubytkami lub uzupełnieniami nową zabudową.
    Celami ochrony w strefie B jest utrzymanie wybranych elementów istniejących oraz częściowe
    ograniczenie swobody kształtowania elementów nowych, a w szczególności:
    1. utrzymanie zasadniczego układu ulic i placów,
    2. utrzymanie historycznej zasady podziałów parcelacyjnych,
    3. utrzymanie istniejącej zabudowy o wartości historycznej,
    4. utrzymanie historycznej kompozycji wybranych obiektów z dostosowaniem elementów nowych
    do kompozycji istniejącej,
    5. zachowanie kompozycji układów zieleni wraz z koniecznością uzupełniania ubytków i kontrolą
    dosadzeń,
    6. nawiązanie w nowej zabudowie do zasad historycznej kompozycji zespołu i typu zabudowy
    sąsiadującej.
    Realizacja celów ochrony nastąpi poprzez zapisy planistyczne w zakresie ustalenia:
    1. kompozycji urbanistycznej,
    2. linii zabudowy,
    3. intensywności zabudowy,
    4. podziałów parcelacyjnych,
    5. form zabudowy, w tym wysokości budynków, rodzajów dachów, proporcji i kompozycji elewacji ,
    6. ograniczenia możliwości fragmentarycznych remontów elewacji,
    7. inne ustalenia ochrony dóbr kultury oraz zobowiązania publicznoprawne Miasta -
    uwzględniające wytyczne konserwatorskie;
    8. zapisy planistyczne zawierające wymóg uzgadniania przez Zachodniopomorskiego
    Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzji o warunkach zabudowy dla wybranych
    obiektów (elementów krajobrazu), istotnych dla odbioru przestrzeni publicznej.
    Jeśli jest MPZP, to podobne w terści zapisy, też się w nim, ( prawdopodobnie) znajdują.

    Tak i owszem w planie zagospodarowania są wyszczególnione te punkty(część z nich), ale nie ma wzmianki o kolorze, ani rodzaju pokrycia. W ustawie również tego nie ma.
    Pkt 5: form zabudowy, w tym wysokości budynków, rodzajów dachów, proporcji i kompozycji elewacji..., nie ma wzmianki o kolorze.
    Natomiast Pani zajmująca się tą gminą chce mieć dachówkę ceglastą, twierdzi że takie dachy były kiedyś

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar luka
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    ok, podejrzewam, że sprawa się rozwiązała, chociaż większość (a przynajmniej aligub) woleliby żeby było inaczej:

    wrzucam cytat ze SUiKZP dla przedmiotowej gminy:

    B. KIERUNKI ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO.
    17.4. Strefy ochrony konserwatorskiej.

    "(...)
    Strefa „B”:
    Działania konserwatorskie w strefie „B”:
    1) zmierzają do zachowania zasadniczych elementów historycznego rozplanowania oraz dostosowania nowej zabudowy do zabudowy historycznej oraz historycznej kompozycji przestrzennej w zakresie sytuacji, skali, bryły, zastosowanych materiałów, podziałów architektonicznych oraz nawiązaniu formami współczesnymi do lokalnej tradycji architektonicznej,
    2) nowe inwestycje na terenie strefy „B” należy uzgadniać ze służbami ochrony zabytków,
    (...)"

    szkoda, że tak jednoznacznie, aż by się chciało powalczyć...

    pozdrawiam,

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Czyli, ma takie (w tym zakresie) uprawnienia – dla aligub - niestety.

    Ps. Zawsze należy czytać dokładnie ustalenia WZ lub MPZP (lub innych dokumentów regulujących dane zagadnienie)
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Nie wiem czy to co piszecie jest słuszne - ale ja pamietam że moją zieloną dachówke pani konserwator zamieniła na ceglastą i nie było dyskusji.
    Zaopiniowała że takie są w zabudowie w moim terenie i musiałem zamienić kolory niestety
    Autostrada przez mój nowo wybudowany dom


    Palę dużo bo lubię - i nie wstydzę się tego

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    aligub

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, mam tylko nadzieję że Pani konserwator złagodzi swą decyzję i pozwoli mi dostosować dachówkę do sąsiadujących domów (większość czarnych), nie licząc starych stodół

  17. #17

    Domyślnie

    Witam, składałam do Konserwatora Zabytków wniosek o opinie na temat mojego projektu. Dostałam zgodę, ale pojawił się dla mnie problem, ponieważ dostałam zapis "jako pokrycie budynku należy dachówkę ceramiczną, płaską, matową, w kolorze ceglastym", w miejscowym planie zagospodarowania, natomiast nic wcześniej takiego nie było jest tylko mowa o tym, aby była dachówka lub materiał dachówkopodobny. Mi jednak bardzo zależy na dachu w kolorze czarnym błyszczącym, a na terenie mojej wsi się takie znajdą nawet w pobliżu. Działka znajduje się w strefie "K" ochrony krajobrazu kulturowego. Czy jest możlwość wystąpienia z wnioskiem o zmianę? Czy komuś udało się wywalczyć? Jesli tak to jak to wogóle uzasadnić. Bardzo proszę o podpowiedź. Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez NataliaBed ; 25-02-2017 o 14:10

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - u mnie "padł" jeden projekt, ponieważ Inwestor stwierdził, że nie chce i nie będzie mieszkał w przestrzeni "projektowanej" przez konserwatora. Szuka innej działki ... a poszło o geometrię dachu : konserwator chciał spadowy, choć w najbliższym otoczeniu działki znajdują się istniejące obiekty z dachami płaskimi, które stanowią wg Pani Konserwator " obcy wtręt " ( co by to nie znaczyło ).
    - ale są Konserwatorzy i Konserwatorzy. Z niektórymi się bardzo dobrze pracuje i uzgadnia projekty. Proponuje z Konserwatorem rozmawiać, może jest osobą elastyczną, tym bardziej, że ( jak piszesz ) kolor dachówki jest jedynym "punktem zapalnym".
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 28-02-2017 o 10:50
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    molibden

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    7

    Domyślnie

    Nie chciałbym się czepiać bo o może sprawa mało istotna , ale napisz pani konserwator że u ciebie nie ma żadnych kolumn bo głowę daję że nie masz tam podstawy, trzonu i kapiteli a to dopiero jest kolumna. Podpora czworoboczna to już filar. Natomiast co do reszty to niestety w urzędach konserwatorskich dużo zależy od dobrej woli i jak ktoś się uprze to przepisy może naginać właściwie dowolnie bo w świetle prawa ochrona zabytku i definicja zabytku jest własciwie subiektywną opinią urzednika - czyli wszystko może być zabytkiem i wszystko moze mu szkodzić - również otoczenie. niestety takie jest prawo a ty mozesz jedynie skladać odwołania i zażalenia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony