dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Budowa tarasu na gruncie

    Witam.

    Mam pytanie do fachowców. Czy taka konstrukcja budowy tarasu jest poprawna. Przedewszystkim czy taras taki nie bedzie się odkształcam na łączeniu płyty betonowej i bloczków betonowych. Skutkowałoby to odpadaniem płytek w tym miesjcu. Taras ma mieć ok 50cm wysokości więc chcę zmniejszyć ilość betonu do jego wykonania w sposób przedstawiony na schemacie. Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam


  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał davidoff9 Zobacz post
    Witam.

    Mam pytanie do fachowców. Czy taka konstrukcja budowy tarasu jest poprawna. Przedewszystkim czy taras taki nie bedzie się odkształcam na łączeniu płyty betonowej i bloczków betonowych. Skutkowałoby to odpadaniem płytek w tym miesjcu. Taras ma mieć ok 50cm wysokości więc chcę zmniejszyć ilość betonu do jego wykonania w sposób przedstawiony na schemacie. Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

    Mam podobną konstrukcję i wysokość tarasu, lecz zrobiłem pod nim oraz pod schodami porządne fundamenty. Widzę, że u Ciebie fundamentów nie przewidziałeś. Nie boisz się, że to wszystko może się z czasem "rozjechać"?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3

    Domyślnie

    Boję się więc pytam

    W jakim miejscu zatem wykonać fundament i w jakiej postaci? Być może wylać całą płytę na spód i zazbroić, z tym że to dojdzie sporo betonu.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ja w projekcie mam coś takiego:


    Wykonawca jednak dorzucił ławy z trzech stron (wylany zapas betonu zamówionego jako mocniejszy chudziak). Na to pójdą bloczki. A od strony budynku jeszcze kilka słupków do oparcia "płyty".
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras.jpg
Wyświetleń:	2636
Rozmiar:	10,6 KB
ID:	382546  

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał davidoff9 Zobacz post
    Boję się więc pytam

    W jakim miejscu zatem wykonać fundament i w jakiej postaci? Być może wylać całą płytę na spód i zazbroić, z tym że to dojdzie sporo betonu.
    Ściany tarasu robiłem z bloczków fundamentowych, schody też. Do wnętrza ścian nasypałem pospółki, zagęściłem i na to poszła zbrojona siatką posadzka z miksokreta. Fundament robiłem pod ścianami i schodami. Taras nie jest połączony z budynkiem, dlatego skupiłem się na konkretnych fundamentach. Mogę Ci wysłać zdjęcia na maila (jeśli chcesz wyślij na priv swój adres mailowy).
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Po co?
    Praktyczniejszy jest taras na gruncie wyłożony kostką, brukiem, czy kto czym chce, na podbudowie z kruszywa. Z tarasem betonowym są same kłopoty, szczególnie z wykończeniem. Nie wiedziałem o tym odpowiednio wcześnie i zrobiłem wylewany z płyty i jeszcze w kształcie łuku. Murki oporowe wybudowane i schodki na "ławie", w środek wsypany piasek, resztki budowlanego gruzu, na to płyta betonowa, zbrojona resztkami pozostałych siatek, odizolowana od piasku resztkami papy. Pojawił się problem czym wykończyć - płytki, klinkier odpadają i są nietrwałe... wybrałem więc płyty granitowe, oczywiście doszła konieczność izolacji przeciwwilgociowej - koszty, koszty, koszty ... odradzam tarasy na płytach betonowych ... odradzam ...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Po co?
    Praktyczniejszy jest taras na gruncie wyłożony kostką, brukiem, czy kto czym chce, na podbudowie z kruszywa. Z tarasem betonowym są same kłopoty, szczególnie z wykończeniem. Nie wiedziałem o tym odpowiednio wcześnie i zrobiłem wylewany z płyty i jeszcze w kształcie łuku. Murki oporowe wybudowane i schodki na "ławie", w środek wsypany piasek, resztki budowlanego gruzu, na to płyta betonowa, zbrojona resztkami pozostałych siatek, odizolowana od piasku resztkami papy. Pojawił się problem czym wykończyć - płytki, klinkier odpadają i są nietrwałe... wybrałem więc płyty granitowe, oczywiście doszła konieczność izolacji przeciwwilgociowej - koszty, koszty, koszty ... odradzam tarasy na płytach betonowych ... odradzam ...
    Co kto woli, ja wybrałem mocny i pewny beton. Jako wykończenie tarasu planuję płytki takie jak w salonie (ciągłość) choć nie chętnie lub posadzkę żywiczną, teraz są piękne wzory do wyboru i różne grubości. Osobiście przestały mi się podobać tarasy z kostki otoczone palisadą.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Po co?
    Praktyczniejszy jest taras na gruncie wyłożony kostką, brukiem, czy kto czym chce, na podbudowie z kruszywa. Z tarasem betonowym są same kłopoty, szczególnie z wykończeniem. Nie wiedziałem o tym odpowiednio wcześnie i zrobiłem wylewany z płyty i jeszcze w kształcie łuku. Murki oporowe wybudowane i schodki na "ławie", w środek wsypany piasek, resztki budowlanego gruzu, na to płyta betonowa, zbrojona resztkami pozostałych siatek, odizolowana od piasku resztkami papy. Pojawił się problem czym wykończyć - płytki, klinkier odpadają i są nietrwałe... wybrałem więc płyty granitowe, oczywiście doszła konieczność izolacji przeciwparę cm wilgociowej - koszty, koszty, koszty ... odradzam tarasy na płytach betonowych ... odradzam ...
    ...
    Ja teraz własnie tę płytę chcę zbić..wyrównać wylewką i na to położyć 2 cm płyty granitowe...boje się teraz zbijania tej płyty..na płycie przy scianie domu od tarasu jest wiadomo ocielenie...i teraz moje pytanie dobrze myślę ze facet zbijajacy tą płytę musi delikatnie podciąc ten styropian? bo musi wybrać te parę cm pod ociepleniem??? czy sciąc równo przy samej scianie? płytę nową odpowiednio pod te płyty granitowe będzie wylewał bardzo dobry fachowiec od posadzek - mam zaufanie do niego robił mi wylewki w domu.

    Poradz co robić? zbijać pod ociepleniem? mam 15 cm

  9. #9
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    To przy okazji zapytam czy położenie foli na trawie zaszalowanie jakieś zbrojenie i wylanie 20 cm betonu to zły pomysł , będzie to taka altanka z lekkim zadaszeniem na ogrodzie , co miało by się z tym złego stać ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Co kto woli, ja wybrałem mocny i pewny beton. Jako wykończenie tarasu planuję płytki takie jak w salonie (ciągłość) choć nie chętnie lub posadzkę żywiczną, teraz są piękne wzory do wyboru i różne grubości. Osobiście przestały mi się podobać tarasy z kostki otoczone palisadą.
    daj spokój sobie z płytkami - miałam pozradnie zrobiony taras wszelkie izolacje itp...po 8 latach odpadł cokół i częśc płytek odeszła od podłoża...a wchwili obecnej ja kobieta po prostu ręcznie moge zerwać płytki...porażka są takie tarasy. Teraz mam problem muszę zbic płyte i zaczać zabawe od nowa..najchętniej wogłole cały veton bym wywaliła i zrobiła taras z kostki... niestety będę kładła płyty granitowe...mniejsze zło


    Napisz coś o tych zywicznych posadzkach????
    Ostatnio edytowane przez Teska ; 14-03-2017 o 08:39

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    To przy okazji zapytam czy położenie foli na trawie zaszalowanie jakieś zbrojenie i wylanie 20 cm betonu to zły pomysł , będzie to taka altanka z lekkim zadaszeniem na ogrodzie , co miało by się z tym złego stać ?

    zły...musisz zdjąć humus,piach ubic i dopiero dalsze prace

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teska Zobacz post
    zły...musisz zdjąć humus,piach ubic i dopiero dalsze prace
    Bez ubijania. Luzem. Najlepiej jak taras jest zazbrojoną płytą, bo jak jest zagęszczony piach i podejdzie woda, to zimą wysadzi wylewkę.
    A piach luzem robi tylko za szalunek. Jak potem osiądzie i płyta zrobi się w powietrzu, to jeszcze lepiej.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    To przy okazji zapytam czy położenie foli na trawie zaszalowanie jakieś zbrojenie i wylanie 20 cm betonu to zły pomysł , będzie to taka altanka z lekkim zadaszeniem na ogrodzie , co miało by się z tym złego stać ?
    Zawsze należy wybrać humus, wysypać warstwę tłucznia, ewentualnie piasku, zagęścić i na to lać beton, albo układać kostkę betonową. Beton bym zazbroił siatką. Pytanie czy altanka będzie miała podłogę np. drewnianą na tym betonie? Czy zostaje goły beton. Bo jak ma być podłoga to można rozważyć postawienie jej na bloczkach, bez kosztownej płyty. Osobiście pod drewutnią mam ułożoną kostkę granitową, ona oczywiście podnosi się w zimie, pracuje, patrząc na różnice względem bramy to jest jakieś 2 cm. No i nic się nie dzieje. Kostka granitowa zasypywana cementem - nie piaskiem ...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teska Zobacz post
    ...

    Poradz co robić? zbijać pod ociepleniem? mam 15 cm
    Nie wiem czy dobrze rozumiem, ocieplenie budynku opiera się na płycie tarasu? A czy jest ocieplenie (dylatacja) pomiędzy płytą tarasu a budynkiem? Bo jak nie ma, albo jest zbyt małe, to warto ją zrobić przy okazji? Na pewno podkuwanie się pod spód może uszkodzić ocieplenie i elewacje, przy delikatnej pracy te uszkodzenia mogą być minimalne, mogą być uzupełnione np. pianką i zakryte cokolikiem granitowym. Potwierdzę, granit na tarasie to był bardzo dobry wybór, przetrwało pierwszą zimę, kamieniarz wypełnia łączenia płyt żywicą, w tym roku chcę przeprowadzić jeszcze impregnację.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bez ubijania. Luzem. Jak potem osiądzie i płyta zrobi się w powietrzu, to jeszcze lepiej.
    To tak z przekąsem pisane
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Po co?
    Praktyczniejszy jest taras na gruncie wyłożony kostką, brukiem, czy kto czym chce, na podbudowie z kruszywa. Z tarasem betonowym są same kłopoty, szczególnie z wykończeniem. Nie wiedziałem o tym odpowiednio wcześnie i zrobiłem wylewany z płyty i jeszcze w kształcie łuku. Murki oporowe wybudowane i schodki na "ławie", w środek wsypany piasek, resztki budowlanego gruzu, na to płyta betonowa, zbrojona resztkami pozostałych siatek, odizolowana od piasku resztkami papy. Pojawił się problem czym wykończyć - płytki, klinkier odpadają i są nietrwałe... wybrałem więc płyty granitowe, oczywiście doszła konieczność izolacji przeciwwilgociowej - koszty, koszty, koszty ... odradzam tarasy na płytach betonowych ... odradzam ...
    W domu rodzinnym, był ciągły problem z tarasem położonym nad piwnicą. Ponad 10 lat temu fachowcy wykonali izolację przeciwwilgociową i wylewkę. Później starannie ułożyłem płytki (zwykłe, średniej klasy), uzupełnione porządną fugą zewnętrzną. Do dzisiaj nie ma żadnych pęknięć czy przeciekania. Płytki jak nowe po ułożeniu. Oczywiście nic nie jest wieczne, ale jeśli to ma służyć kilkanaście-kilkadziesiąt lat, to już jest sensowna trwałość. Kluczem do trwałości jest jakość wykonania.
    W teraźniejszym, nowszym domu, mam taras wylany właśnie z betonu na podbudowie niepotrzebnego gruzu. Płytki jakoś niespecjalnie są w moim guście, więc na wylewce leży egzotyczne drewno. Taras ma równo rok, nowy prezentował się ładnie, po sezonie na nasłonecznionej części poszarzał znacznie. No cóż z tym się pogodzę, ale co roku czyszczenie i olejowanie, przy płytkach byłoby "0" pracy.
    Choć nie ukrywam że drewno to drewno, o wiele przyjemniejsze i ładniejsze.

  17. #17

    Domyślnie

    Witam,

    Ja mam podobny problem/zagwozdkę. W jaki sposób wykonac poprawine tara betonowy wspomagając się bloczkami w murowaniu schodów? Moja koncepcja jak na rysunkuKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4a06fe061b63b53emed.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	51,8 KB
ID:	385055

    Czym powinna być wypełniona przestrzeń zaznaczona na rysuknu kolorem żółtym? Czy to sam zagęszczony piasek? Czy pod bloczkami też powinien być piasek? Czy bloczki muszą się opierać na czymś więcej?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał MichalPoti Zobacz post
    Witam,

    Ja mam podobny problem/zagwozdkę. W jaki sposób wykonac poprawine tara betonowy wspomagając się bloczkami w murowaniu schodów? Moja koncepcja jak na rysunkuKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4a06fe061b63b53emed.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	51,8 KB
ID:	385055
    IMO słabo. Podobnie miałem w projekcie. Podsypka to miał być stabilizowany cementem piasek.

    Zrobiłem tak:




    Piasek nie zagęszczany - ma robić tylko za szalunek. Od strony muru opiera się na tych zaszalowanych słupkach (posadowiony na głębokości ław słupek z boczków - tylko ostatni kawałek zaszalowany)
    Z trzech pozostałych stron ławy - tam gdzie schodki szerokie chyba na dwa bloczki.



    Teraz trochę żałuję, że nie posadowiłem jeszcze głębiej i pod tarasem nie zrobiłem piwniczki. W innym miejscu będzie problem, bo osiągnąłem limit powierzchni biologicznie czynnej.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzien94_17.jpg
Wyświetleń:	2466
Rozmiar:	88,4 KB
ID:	385061   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzien94_13.jpg
Wyświetleń:	126
Rozmiar:	82,3 KB
ID:	385062   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzien94_07.jpg
Wyświetleń:	2438
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	385063   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzien94_02.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	89,5 KB
ID:	385064   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dzien94_01.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	385065  


  19. #19

    Domyślnie

    To juz pełna proferska, wyzsza szkola jazdy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony