dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie dzialka rolna III B budowa domu

    Witam, rodzina otrzymala majątek 4,5ha na 3 osoby , jest tam dzialka na ktorej 30 lat temu byl budowany i niedokonczony dom (same mury) 0,15 ha pow dzialki, chcialbym tam budowac , mam otrzymac te dzialke w darowiznie, nie jestem rolnikiem, i dowiedzialem sie ze moge wybudowac (zagospodarowac) dzialke do 0,05 ha zeby nie ponosic kosztow, tu pytanie bo nie wiem czy sie zmieszcze (podobno wszystko sie wlicza kostka, altanki garaze) czy jest jakies obejscie?nie wiem jak na ta chwile to wyglada ale nikt z tych 3 osobn ie jest rolnikiem ponieważ kazdy ma udzial w tych 4,5 a nie na wlasnosc. Czy moze lepiej gdyby budowe zaczal rolnik a pozniej przepisal mi darowizna zakonczony dom z zagospodarowanymi np 0,10 ha? wtedy tez musialbym odrolniac ziemie? czy lepiej sie dogadac i przyjac darowizne w postaci powyzej 1ha gruntu i budowac juz jako zabudowa zagrodowa (wtedy nic mnie nie ogranicza?) musze liczyc sie ze splata ( im wiecej ziemi tym wiecej do splaty rodziny) , czy tez moze jest taka opcja aby wziac te 0,15a i reszte wydzierzawic i budowac juz jako rolnik? nie potrzebna mi ta ziemia, jedyny minus to obowiazek oplaty skladek KRUS w przypadku gdybym nie pracowal nigdzie. Prosze o porady jak najlepiej zrobic i najkorzystniej, dodam ze w gminie urzednik mowil ze moge wybudowac jako dom jednorodzinny(jest zwarta zabudowa) lub jako zabudowa zagrodowa ( o ile zalatwie sobie darowizne powyzej 1ha)

    edit: znalazlem cos takiego w internecie :
    Fakt posiadania przez daną osobę gruntów rolnych o powierzchni 1,2 ha nie jest wystarczający do uznania jej za rolnika
    czyli jezeli dostane w darowiznie 4,5 ha to nie jestem z automatu rolnikiem i nie moge budowac jako zabudowa zagrodowa?, juz nie wiem ktora opcja korzystniejsza. nie mam wizualizacji czy te 500m2 wystarczy na troche kostki dom i altanke
    Ostatnio edytowane przez patyczak94 ; 28-02-2017 o 15:08

  2. #2

    Domyślnie

    nie jestem pewna czy w dobrą stronę Ci pokieruję, ostatnio gdzieś obiło mi się o uszy... gminy wymagają jakiejś tam średniej ilości ziemi rolnej, żeby wydać pozwolenie na budowę siedliskową, etc... nie wiem skąd im się te średnie biorą, ale w naszej gminie jest to 1ha, w gminie sąsiedniej 7 ha...

  3. #3

    Domyślnie

    w tej gminie jest tez 1ha, ale dzis dowiedzialem sie ze sama ziemia nie wystaczy, trzeba tez ukonczyc szkole rolnicza, wiec nie wiem czy tu cos to da. Moja dzialka ma oznaczania Br czyli budowlano rolna, wiec wz dostane z tego co sie dowiedzialem, jest odrolniona, jedynie trzeba by placic za wylaczenie z produkcji rolnej jezeli przekrocze 500m2 zabudowy czego sie obawiam bo nie wiem co wchodzi w sklad tej zabudowy czy np jakies thuje tez? bo kostka altanki to wiem ze tak i nie wiem czy to wystarczy ? ew jezeli przekrocze to place za cale 1500m2 czy tylko za przekroczona liczbe np 550 to zaplace za 50 i jakie to sa koszta jednorazowo czy tez co roku przez 10 lat?, jedyna obawa wlasnie o te 500m2 bo wiecej roznic nie ma raczej? i jeszcze wyzszy podatek roczny bo z m2 z tego co wiem ?

  4. #4

    Domyślnie

    mam nowe pytanie, czy rolnik budujacy DOM JEDNORODZINNY obowiazuje go tez te 0,05ha nie odplatnego wylaczenia rolnego z gruntu? czy calkowite zwolnienie dotyczy jedynie przy zabudowie zagrodowej? , pytam poniewaz mam wz na dom jednorodzinny, a udalo sie "stac" rolnikiem, co w przypadku jezeli jest to tylko mozliwe dla zabudowy zagrodowej ( trzeba nowe warunki zabudowy na zabudowe zagrodowa czy jakas zmiane do istniejacych)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony