dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe na jednej pompie

    Hej,

    Prosiłbym o poradę w kwestii instalacji co. Na wiosnę ruszamy z instalacjami w domu z poddaszem, parter 78m2 (+30 garaż i pom. gospodarcze również ogrzewane) i 75m2 poddasze. W domu będzie rekuperator, izolacja ścian 20cm styropiany, na gruncie również 20cm. Ogrzewanie podłogowe chcę robić na całości domu, tak żeby całość instalacji była zasilana niskim parametrem. Piec gazowy, kondensacyjny (najprawdopodobniej Vaillant ecotec 146) + zasobnik 120 litrów. Podłogówka będzie sterowana sterownikami pokojowymi (4 na piętrze) i 4 na parterze, oraz elektrozaworami na rodzielaczach. W planie są 2 rozdzielacze - góra i dół. Wg hydraulika potrzeba na taką instalacje około 1400m rury ROTH 17mm

    Moje pytanie odnosi się do pompy w takim układzie. Czy standardowa pompa kotła da radę zasilić cały układ? Jeżeli nie, to w jaki sposób spiąć to wszystko razem, tak żeby wydajnie działało?

    Drugie pytanie mam odnośnie grzejników łazienkowych. Ogólnie jak pisałem wyżej, nie chcę robić mieszacza i osobnej instalacji pod grzejniki, dlatego plan był taki, żeby na obiegach łazienkowych zasilić w pierwszej kolejności grzejnik drabinkowy a później podłogę. Czy takie rozwiązanie ma sens, to znaczy czy taki grzejnik będzie oddawał ciepło (na potrzeby suszenia ręczników).

    będę wdzięczny za każde sugestie

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Pompa w kotle ma wystarczyć. Można to podpiąć przez sprzęgło i dodatkowy zawór 3d + pompa. Grzejniki łazienkowe podpiąć osobno do rozdzielacza i dołożyć na lato grzałki elektryczne.

  3. #3

    Domyślnie

    W przypadku zastosowanie sprzęgła i dodatkowej pompy - taka pompa miałaby zasilać obiegi na jednej kondygnacji, czy wpina się to na wyjściu z kotła?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Pompa ma zasilać obie kondygnacje, lub jeśli jest taka wola i pieniążki to dajesz podwójnie zawory i pompy i masz dwa niezależne układy którymi możesz sterować. Cieplej na dole zimniej na górze lub odwrotnie. Ale to jest przerost formy nad treścią w tak małym domu.

  5. #5

    Domyślnie

    Super, dzięki za podpowiedz. Ostatnie pytanie dotyczy w takim układzie pompy kotła. Czy obie pompy działają razem (dodatkowa jako wspomaganie), czy wtedy pompa kotła służy tylko to obiegu czynnika grzewczego w z.c.w?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Pompa kotłowa obsługuje zbiornik CWU i obieg miedzy kotłem a sprzęgłem w zależności od potrzeby. Kocioł sam zmienia pozycję zaworu trójdrożnego w kotle i grzeje jedno albo drugie.

  7. #7

    Domyślnie

    Wg mnie układ z dwoma pompami, po jednej na kondygnacji jest mniej ryzykowny. Słyszałem, czytałem wiele o tym jak to ludzie mają problemy z przepływami i równomiernym grzaniem. Nie jest to duży koszt, a głowa spokojna Ja z uwagi na to, że mam piec na ekogroszek, mam zawory mieszające, dzięki czemu mogę sobie ustawiać różną temperaturę na kondygnacjach. Wszystko działa rewelacyjnie.

  8. #8

    Domyślnie

    Zastanawia mnie w takim układzie co steruje dodatkową pompą. Jeżeli działa pompa kotła, wtedy z centralki sterowania podłogówką idzie sygnał o spadku temperatury, otwierają się odpowiednie elektrozawory, i uruchamia się piec wraz z pompą (?). W przypadku dodatkowego zaworu 3d i dodatkowej pompy, co będzie dawało sygnał do załączenia drugiej pompy, czy będzie ona działała każdorazowo przy pracy instalacji CO, a pompa kotła każdorazowo przy c.w.u?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Matko boska...
    Zawory 3D, sprzegła, termostaty, siłowniki...

    Pompa w kotle, pogodówka ,odpowiednia krzywa grzewcza i poszło...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #10

    Domyślnie

    Co do sprzęgła, i zaworu 3d i dodatkowej pompy nie jestem przekonany, jednak hydraulik zasugerował , że pompa kotła może nie dać rady dlatego zasięgam info na forum. Co do sterowników pokojowych i siłowników przewertowałem forum i wiem, że zdania są mocno podzielone jednak przemawia do mnie to rozwiązanie - mam złe doświadczenia z centralnym sterowaniem, a to zimno w jednych pomieszczeniach a gorąco w innych i na odwrót.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Matko boska...
    Zawory 3D, sprzegła, termostaty, siłowniki...

    Pompa w kotle, pogodówka ,odpowiednia krzywa grzewcza i poszło...
    Napisałem to w # 2. Ale kto bogatemu zabroni.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubamilion Zobacz post
    Co do sprzęgła, i zaworu 3d i dodatkowej pompy nie jestem przekonany, jednak hydraulik zasugerował , że pompa kotła może nie dać rady dlatego zasięgam info na forum. Co do sterowników pokojowych i siłowników przewertowałem forum i wiem, że zdania są mocno podzielone jednak przemawia do mnie to rozwiązanie - mam złe doświadczenia z centralnym sterowaniem, a to zimno w jednych pomieszczeniach a gorąco w innych i na odwrót.
    Odpowiedni sterownik dedykowany do twojego kotła na pewno sobie z tym poradzi.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michalmichalmichal

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    25

    Domyślnie

    Ludzie się boją że pompa w kotle lub PC nie da rady we pchać wody na piętro / podasze użytkowe bo przecież taka pompa to najpierw pcha wodę w dół ( rurki z kotła czy z PC wychodzą w dół ) i dlatego montują osobną pompę specjalnie żeby tylko pchała wodę do góry no bo jak tamta w kotle pcha w dół to jak ta woda popłynie do góry. Myślą że nie da rady i dla nich to logiczne. Czy na pewno pompa z kotła lub z PC nie da rady we pchać wody na poddasze użytkowe którego podłoga jest około 2 metry wyżej niż pompa w kotle ? Czy te dwa metry to tak dużo dla takiej pompy ? Moim zdaniem da radę.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalmichalmichal Zobacz post
    Ludzie się boją że pompa w kotle lub PC nie da rady we pchać wody na piętro / podasze użytkowe bo przecież taka pompa to najpierw pcha wodę w dół ( rurki z kotła czy z PC wychodzą w dół ) i dlatego montują osobną pompę specjalnie żeby tylko pchała wodę do góry no bo jak tamta w kotle pcha w dół to jak ta woda popłynie do góry. Myślą że nie da rady i dla nich to logiczne. Czy na pewno pompa z kotła lub z PC nie da rady we pchać wody na poddasze użytkowe którego podłoga jest około 2 metry wyżej niż pompa w kotle ? Czy te dwa metry to tak dużo dla takiej pompy ? Moim zdaniem da radę.
    Pewnie co niektórzy tak rozumuje i myślą ze to tak samo jak w studni a w układzie zamkniętym jak pompa pcha 10m w górę to tyle samo musi polecieć w dół i się wszystko rownowazy i jeśli pompka ma ciężko pchnac to tylko dlatego ze opory są za duze czyli za cienkie rureczki i za długie petle.

  15. #15

    Domyślnie

    Pompa z kotła da radę, ale czy potrzeba aż 1400 mb rurki? Całkiem sporo.
    Zadbać należy aby doprowadzenia z kotła do rozdzielaczy były poprowadzone grubszą rurką

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Powinna dać radę, niemniej jednak dużo zależy od tego jaki będzie wymagany przepływ w instalacji. Zadbaj o to żeby podejścia kocioł - rozdzielacze zrobić z pexa 32.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  17. #17

    Domyślnie

    Witam,

    Jeżeli nie wybrał Pan jeszcze producenta gazowego kotła kondensacyjnego oraz rekuperatora, to zachęcam do zapoznania się z produktami marki Junkers. Znajdują się w niej kotły kondensacyjne z rodziny Cerapur, które dostępne są w wielu wariantach wykonania. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką sprawnością pracy. Natomiast centrale wentylacyjne z rekuperatorem AerastarComfort występują w trzech rozmiarach w zależności od przepływu nominalnego wynoszącego 140, 230 lub 350 m3/h. Wysoka efektywność odzysku ciepła do 90% pozwala na duże oszczędności kosztów ogrzewania i jednocześnie zapewnia zawsze świeże i czyste powietrze w pomieszczeniach. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej http://www.junkers.pl/produkty w celu zapoznania się z parametrami technicznymi wymienionych urządzeń.
    W razie pytań – pozostaję do dyspozycji.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

  18. #18

    Domyślnie

    U mnie w domu ok. 210 m2 podłogi (parter z poddaszem) i jedna pompa daje radę. Dwa rozdzielacze, po 8 lub 9 obiegów. I kocioł przypadkiem też Cerapur . Grzejniki łazienkowe dałbym jako osobne pętle.

    Wg mnie - im prostszy układ tym lepiej. Sterować możesz termostatami w pomieszczaniach, albo (wg mnie lepiej) - bez nich - raz ustawisz przepływy (pewnie z miesiąc Ci to zajmie ) i zapomnisz.
    Sprzedam rozdzielacz do podłogówki, 5 obiegów - http://allegro.pl/rozdzielacz-o-podl...758976487.html
    212 m2 p.u., podłogi ok. 250 m2, ściana szary BK24 + 16 cm styro, dach deskowany, blachodachówka, 25cm wełny 0,039, podłogówka 100% - ok. 1400 mb pexa, zero grzejników, Junkers Cerapur Smart 3-14 kW, pogodówka FW100, zasobnik cwu 220L bez cyrkulacji, 2 osoby, wentylacja grawitacyjna, brak kominka, zużycie gazu za cały rok ok. 1300 m3, koszt ok. 3000 zł,

  19. #19

    Domyślnie

    Jeśli zdecydujecie się Państwo na zastosowanie automatyki pokojowej (termostaty naścienne) mogę polecić automatykę KAN-therm BASIC+.
    Listwy sterujące do których podłączane są siłowniki i termostaty naścienne, wyposażone są w moduł pompowy który w przypadku zamknięcia się wszystkich obiegów odcina napięcie na pompę.
    Planowane jest zastosowanie dwóch pomp, po jednej na kondygnację - do tego dodajemy dwie listwy sterujące do każdej podpinamy pompy. W przypadku braku konieczności grzania, listwy odcinają napięcie na pompę(y), brak odbioru ciepła = wzrost temp. na sprzęgle a to powinno wymusić zatrzymanie się pieca.

    Mamy w ofercie też bardziej zaawansowaną, bezprzewodową automatykę sterującą KAN-therm SMART - to daje więcej możliwości oraz umożliwia sterowanie zdalne poprzez telefon, laptop lub inne urządzenie mobilne z dostępem do internetu.

    Szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej.
    http://pl.kan-therm.com/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony