dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Fated

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Kod pocztowy
    38-480
    Posty
    4

    Domyślnie Gmina ignoruje zagrożenie

    Witam wszystkich muratorów!

    Od jakiegoś czasu próbuje znaleźć metodę na wymuszenie na burmistrzu gminy zabezpieczenie brzegu bardzo rwącego potoku.
    Mieszkam w górzystej okolicy na samym dole miejscowości u zboczu sporej góry. Źle usytuowany przepust i potok wzbierający szczególnie podczas długich opadów a szczególnie w trakcie roztopów bardzo mocno podmywa brzeg mojej działki. Zawalają się drzewa, osuwa się brzeg a wszystko to w bezpośredniej bliskości ( od 2-5m ) drogi dojazdowej do domu. Skarpa ma 4 m wysokości a drzewa zagrażają samochodom stojącym na parkingu koło domu i moim dzieciom.

    Cały ciąg wodny potoku należy do gminy (łącznie z drzewami). Wystosowałem prośbę do Burmistrza w której opisałem problem. Doczekałem się oględzin sytuacji i wszystkie osoby zgodnie uznały, że brzeg nadaje się do wzmocnienia - regulacji jednak zaznaczając, że niestety będzie to spory koszt na który aktualnie gmina nie ma środków. Burmistrz zapewnił mnie, że może przyszły rok 2018.

    Dzisiaj pofatygowałem się po 4 miesiącach przypomnieć się Burmistrzowi i spotkałem się z jasną deklaracją, że nawet w przyszłym roku nie będzie na to środków.

    Regulacji wymaga ok 25-30m brzegu. Myślę, że koszt koszy wypełnionych kamieniami nie będzie "kosmiczny" jednak co mogę zrobić aby gmina zdała sobie sprawę, że to nie jest moje widzi mi się tylko troska o działkę i bezpieczeństwo ludzi na niej mieszkających?

    Czy na Gminie można wymusić w takiej sytuacji działanie?
    Gdzie zaczerpnąć jeżyka co do odpowiednich artykułów?
    Jaka instytucja nadzoruje pracę gminy?

    Nie mogę czekać w nieskończoność na łaskawość Burmistrza. Będę bardzo wdzięczny za nakierowanie mnie jak pobudzić głowy urzędników

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fated Zobacz post
    Gdzie zaczerpnąć jeżyka co do odpowiednich artykułów?
    Prawnik.
    Poza tym możesz spróbować zainteresować lokalne media, na zasadzie "czy musi dojść do tragedii, zanim gmina zacznie działać...".
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  3. #3

    Domyślnie

    Poza tym, czytam też np.:
    "Działalność jednostek samorządu terytorialnego poddawana jest różnorodnym kontrolom. Przeprowadzać mogą je nie tylko wewnętrzne komisje, radni czy też sami mieszkańcy oceniający lokalne władze w wyborach i referendach. Uprawnienia kontrolne w stosunku do gmin, powiatów i samorządów województw posiadają również wojewodowie, regionalne izby obrachunkowe oraz Najwyższa Izba Kontroli."
    http://samorzad.infor.pl/temat_dnia/...orialnego.html

    Czyli możesz jeszcze wybrać się do odpowiedniego dla siebie Urzędu Wojewódzkiego i tam zasięgnąć języka.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Fated

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Kod pocztowy
    38-480
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    Prawnik.
    Poza tym możesz spróbować zainteresować lokalne media, na zasadzie "czy musi dojść do tragedii, zanim gmina zacznie działać...".
    Kilka lat temu a w/w przepuście - mostku który tak spiętrza wodę doszło do tragedii. Przepust był wąski i nie zabezpieczony barierkami. Pewnej nocy jeden z miejscowych meneli tragicznie zginął . Spadł do potoku a rano znaleziono go martwego. Kilka dni później gmina od razu przepust poszerzyła i zrobiła barierki zabezpieczające.
    W kolejnym piśmie do Burmistrza liczę, że to będzie jeden z kolejnych argumentów i zamierzam o nim wspomnieć. Jednak wydaje mi się, że jeśli nie znajdę argumentu w postaci nadzoru instytucji monitorującej działania gminy w takich sprawach nic nie wskóram.

  5. #5

    Domyślnie

    Dlatego w drugim poście wspominam o Urzędzie Wojewódzkim.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Regionalna Izba Obrachunkowa też będzie pomocna. Tylko, żeby formalnie się odwołać do wyższej instancji, potrzebujesz pisemnej odpowiedzi z konkretną informacją (brak budżetu, termin za xx lat itp) - ta zaś będzie tylko na pismo z Twojej strony (chyba że masz już coś podobnego).
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Fated

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Kod pocztowy
    38-480
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    Regionalna Izba Obrachunkowa też będzie pomocna. Tylko, żeby formalnie się odwołać do wyższej instancji, potrzebujesz pisemnej odpowiedzi z konkretną informacją (brak budżetu, termin za xx lat itp) - ta zaś będzie tylko na pismo z Twojej strony (chyba że masz już coś podobnego).
    Wystosuję do gminy pismo w którym oczekuję zagwarantowania terminu inwestycji w 2018r. Jeśli nadal nie będzie jednoznacznej odpowiedzi a gmina będzie wymyślać wymówki wtedy w kolejnym piśmie poinformuję gminę, że sprawa będzie poruszana w instytucjach nadzorujących (czy może nie informować już p. burmistrza o tym?)

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    W piśmie bym nie informował - nikt nie lubi być "straszony", (chyba, że już jesteś z Urzędem na "ścieżce wojennej") a i niewiele to formalnie zmienia (przecież każdy ma takie prawo), możesz złożyć je osobiście i ustnie dodać np, że jesteś już zdegustowany brakiem zainteresowania tym zagrożeniem dla rodziny i innych mieszkańców i jeśli nie będzie konkretnej deklaracji, to będziesz się odwoływał "wyżej".
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  9. #9

    Domyślnie

    Na Twoim miejscu najpierw ustaliłbym informacyjnie co, gdzie i kiedy, najlepiej z prawnikiem, żeby nieświadomie nie zamknąć sobie jakiejś ścieżki urzędowej. Jeszcze w piśmie nie zawrzesz jakiejś super ważnej informacji i skutek będzie taki, że i pismo będzie nie ważne i dodatkowo wygeneruje to niepotrzebne konsekwencje.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    We wszelkich pismach zawieraj fakty i oczekiwane działania. Powołuj się na obowiązujące prawo. Nie przemycaj osobistych ocen urzędu. Bądź merytoryczny i konsekwentny. Postaraj się zainteresować jakieś lokalne stowarzyszenie, radnego, sołtysa. Szukaj informacji - tak jak to robisz: na forach i stowarzyszeniach i organizacjach obywatelskich np Watchdog Polska . Takie sprawy się ciągną ale kropla drąży skałę
    WARTO? WARTO!

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Fated

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Kod pocztowy
    38-480
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał q-bis Zobacz post
    We wszelkich pismach zawieraj fakty i oczekiwane działania. Powołuj się na obowiązujące prawo. Nie przemycaj osobistych ocen urzędu. Bądź merytoryczny i konsekwentny. Postaraj się zainteresować jakieś lokalne stowarzyszenie, radnego, sołtysa. Szukaj informacji - tak jak to robisz: na forach i stowarzyszeniach i organizacjach obywatelskich np Watchdog Polska . Takie sprawy się ciągną ale kropla drąży skałę
    Dziękuję za wszystkie rady. Wniosek napisany i jestem po rozmowie z pracownikiem samorządowego kolegium odwoławczego. W piśmie powołałem się na art. 29 prawa wodnego i z niecierpliwością czekam na odpowiedz gminy. Zobaczymy

  12. #12

    Domyślnie

    Daj znać jak się sprawa zakończy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony