dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Betusia35

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Jak działa przepływowy podgrzewacz wody?

    WItam,
    nie znam się na tym i mam takie pytanie,
    chcę zamontować w łazience przy wannie przepływowy podgrzewacz wody (prysznicowy). Czy jest możliwość odłaczania elektrycznego ogrzewania w momencie, gdy jest możliwość korzystania z ciepłej wody grzanej kotłem na paliwo stałe?

    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Betusia35 Zobacz post
    WItam,
    nie znam się na tym i mam takie pytanie,
    chcę zamontować w łazience przy wannie przepływowy podgrzewacz wody (prysznicowy). Czy jest możliwość odłaczania elektrycznego ogrzewania w momencie, gdy jest możliwość korzystania z ciepłej wody grzanej kotłem na paliwo stałe?

    Pozdrawiam
    Nie, nie ma takiej możliwości.
    Przepływowy działa na zasadzie iż podłączony jest do wody zimnej ...nie ciepłej.To z niego dopiero woda ciepła idzie do instalacji wody ciepłej w prysznicu.
    Chyba, że wykorzystasz tak przepływowy podgrzewacz wody jako ciśnieniowy i podłączysz w ten sposób - należy tylko pamiętać o zaworze zwrotnym na wyjściu CWU z przepływomierza.
    Dlatego napisałem że się nie da bo nie wszystkie ppw mają możliwość podłączenia jako ciśnieniowe.
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OptiShower7.jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	34,5 KB
ID:	382689  
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 02-03-2017 o 10:22
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Myślę, że manualne wyłączanie jest możliwe. Instalujesz podgrzewacz na ciepłej wodzie, w przypadku grzania CWU kotłem na paliwo stałe wyłączasz zasilanie elektryczne kotła (konieczny jest osobny obwód elektryczny).
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Betusia35

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Tak jeszcze sobie pomyślałam, że może można podłączyć taki przepływowy ogrzewacz za bojlerem i ustawić temperaturę jaką ma mieć woda i wtedy, gdyby w bojlerze była woda za zimna to włącząłby się ten ogrzewacz, a jeśli byłaby wystarczająco ciepła to nie ... Czy jest to możliwe do zrobienia? Tylko, że od bojlera do rozdzielacza jest chyba z 4 metry i póżniej jeszcze ze 2 metry bo baterii prysznicowej czy umywalki. Ale wtedy woda była wszędzie ciepła po załączeniu. Raczej nie ma problemu, że naraz korzystałyby 2 osoby, bo każdy wraca o różnych porach dnia ... Czy to ma sens?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Pewnie że ma sens , teraz jestem poza kompem ale jak nikt się nie odezwie do poniedziałku to napiszę jak to zrobić.Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Betusia35

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Nie, jednak mój ostatni pomysł jest aby, nie dokonywać wielkich przeróbek instalacji (w tym elektrycznej, bo nie wiem, czy więcej KW by wytrzymała instalacja) i chciałabym podłączyć jeden podgrzewacz np. taki (Podgrzewacz Amicus EPO.G-5) jednopunktowy, byłby założony w garażu na ścianie, przez którą przechodzi rurka cw do łazienki na poddaszu, blisko kranu, ale z drugiej strony ściany. Byłby używany tylko dla szybkiego prysznica latem, zwłaszcza w upalne dni (kiedy w piecu nie będzie się chciało palić ...), żeby w bojlerze nagrzać. Do tego prysznic taki "napowietrzany" dla złudzenia, że więcej wody leci ...

    I dopiero teraz się zastanawiam, że do tej pory chyba źle miałam ustawione grzanie wody w bojlerze takim 120 l. Bo piec jest ustawiony na 60 stopni, to pewnie w bojlerze jest mniej, a latem można nagrzać do wyższej temperatury to starczy tej cw na dłużej ... - wiadomo, że trzeba będzie uważać, żeby się nie poparzyć ...

    Mam nadzieję, że to dobry pomysł. Co o tym myślicie?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak ten model PPW jest ciśnieniowy i nadaje się do podłączenia w ten sposób aby przez niego przepływała woda nawet ta już podgrzana zimą przez piec ...a nie podgrzana latem.
    Ogólnie wodę ciepłą grzeje się do temperatury 50-55*C więc nie jest tak źle dla Twojego pieca. Jeśli woda jest jeszcze w bojlerze to tworzy pewien magazyn cwu dla urządzeń takich jak zlewozmywak, umywalka czy prysznic.
    Rozumowanie jest dobre - można zimą wyłączać dla przepływowego zasilanie i będzie wszystko działało tylko z pieca, latem po podłączeniu zasilania wodę podgrzewał będzie PPW.
    Trzeba tylko pamiętać aby latem pozostawić odkręconą wodę na piec, a zimą wyłączyć zasilanie .
    No i oczywiście PPW musi być podłączony do ciepłej wody na zasilaniu - nie zimnej
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Betusia35

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    CityMatic - bardzo dziękuję za odpowiedź, jak pomyślałam tak zrobiłam. Tzn. kupiłam wczoraj podgrzewacz, dokładnie to jest firmy Kospel Amicus EPO.D-6 na 6 KW, króćcami do góry, bo tak mi pasuje, żeby go podłączyć i zresztą ekspert z Kospela też mi tak doradził. I zamierzam podłączyć go do 2 faz. Mam nadzieję, że będzie spełniał dobrze swoją rolę . Od razu zamówiłam też prysznic drobnostrumieniowy, który daje złudzenie większej ilości wody ...

    Zmierzyłam temperaturę wody zimnej - wlotowej i ma ona teraz temp. 11 stopni (własna studnia), i temperaturę wody ciepłej, która mnie satysfakcjonuje i to jest ok. 40 stopni. Przy założeniu, że podgrzewacz podgrzewa o 30 stopni to powinno być OK.

    A jeśli chodzi o koszty to będzie mnie to kosztowało więcej o około 45 - 55 zł więcej na rachunkach za prąd, więc do przeżycia.
    Plus oczywiście inwestycja w urządzenie i prysznic to już 430 i dojdą jeszcze jakieś wężyki itp. do podłączenia, pracę mam mieć gratis ).

    Pozdrawiam!

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Betusia35

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witam,

    Dalej drażę temat podgrzewacza, bo jak to kobieta nie mogę się zdecydować, w którym miejscu zamontować ten podgrzewacz (Kospel Amicus EPO.D-6 na 6 KW), mam dwie opcje:

    1) przed rozdzielaczem wody - wtedy woda ciepła mogłaby być w każdy kranie, prysznicu itp. - minusem jest odległość - na oko chyba 6 metrów;
    2) włączyć się w rury jednej łazienki - wtedy woda byłaby tylko do jednej górnej łazienki - ale plus byłby taki, że odległość wynosiłaby około 3 metry.

    Jednocześnie korzystałabym z jednego ujęcia .

    Co Waszym zdaniem byłoby lepsze?
    Nie wiem ile czasu / litrów woda potrzebuje, aby przebyć te 3 lub 6 metrów (czy duże byłyby ewentualne straty energii) - rurka jest 16 mm.

    Pozdrawiam serdecznie i jak zwykle liczę na Waszą pomoc.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.277
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak rozdzielisz na kilka punktów, w tym prysznic, to zabraknie mocy i jak ktoś odkręci kran w kuchni gdy będziesz brała prysznic, to dostaniesz zimną wodą po plecach.

    Montuj jak najbliżej punktu poboru.
    Czas dotarcia ciepłej wody mniej zależy w tym przypadku od średnicy rury, bardziej od słuchawki i perlatora, bo to one limitują przepływ. Jak będziesz miała oszczędny perlator, to najczęściej będziesz myła ręce w zimnej wodzie nawet przy 3m rury, bo nie będzie Ci się chciało czekać minuty za każdym razem. W takiej sytuacji też do umycia rąk zużyjesz mniej wody, niż zmarnuje się stygnąc w rurach - czysta strata energii.

    Przy prysznicu ma to sens - bo da się minutę poczekać a potem zużywanie wody przez 10 minut powoduje, że % strat tak nie boli.

    Tam, gdzie potrzebujesz mało wody na raz dałbym małe pojemnościowe podgrzewacze (5-10l). Bo jak dasz kilka przepływowych, to może zrobić się problem z brakiem mocy przyłączeniowej, jak kilka osób zacznie na raz używać energożernych urządzeń.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Betusia35

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Założenia są takie, że:

    1) w jednym czasie będzie korzystała z cwu jedna osoba;
    2) będzie to prysznic w łazience u góry / lub na parterze;
    3) nie będziemy korzystać z cw w kranie w zlewie (zmywać będzie zmywarka) ;
    4) nie będziemy korzystać z cw w kranach do umycia rąk na szybko (tylko wyjątkowo).
    5) w łazienkach będą prysznice z drobnostrumieniową słuchawką.

    Czyli reasumując będzie to albo prysznic na poddaszu albo prysznic na parterze.

    I teraz jakiego rzędu to będą straty, przy założeniu:
    1) moc 6 kw
    2) 2,9 l na minutę przepływ cw (drobny strumień)
    3) rurka fi 16 mm długość 6 metrów.

    Trzeba wyliczyć ile litrów mieści się w rurce fi 16 na 1mb.
    Muszę wzoru na walec poszukać .

    Chyba, że Ktoś z Państwa już wie z pamięci ile wody tam się mieści?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Betusia35 Zobacz post
    Witam,

    Dalej drażę temat podgrzewacza, bo jak to kobieta nie mogę się zdecydować, w którym miejscu zamontować ten podgrzewacz (Kospel Amicus EPO.D-6 na 6 KW), mam dwie opcje:

    1) przed rozdzielaczem wody - wtedy woda ciepła mogłaby być w każdy kranie, prysznicu itp. - minusem jest odległość - na oko chyba 6 metrów;
    2) włączyć się w rury jednej łazienki - wtedy woda byłaby tylko do jednej górnej łazienki - ale plus byłby taki, że odległość wynosiłaby około 3 metry.

    Jednocześnie korzystałabym z jednego ujęcia .
    To dobre rozwiązanie bo jedno urządzenie i ciepła woda w kilku miejscach, wada , że nie można korzystać z wielu punktów równocześnie ale w domu to nie problem - przecież można powiedzieć ze się korzysta wiec....
    Wody w rurce 6 m to 0,12l/m X 6 0,7l więc nie ma problemu z ilością wody gorzej z podgrzaniem jej w ścianie i doprowadzeniem tej cepłej wody na miejsce ale to też nie problem z jakąś drastyczną stratą.

    Cytat Napisał Betusia35 Zobacz post
    Co Waszym zdaniem byłoby lepsze?
    Nie wiem ile czasu / litrów woda potrzebuje, aby przebyć te 3 lub 6 metrów (czy duże byłyby ewentualne straty energii) - rurka jest 16 mm.

    Pozdrawiam serdecznie i jak zwykle liczę na Waszą pomoc.
    Czas ok pół minuty na doprowadzenie ciepłej wody do najdalej oddalonego punktu poboru, później, aż do wystudzenia wody w rurkach oczywiście mniej.
    O gorąca wodę w trakcie spadku ciśnienia proszę się nie przejmować przepływowy nie jest termą gazową nie włączy się przy niskim ciśnieniu na zasilaniu, a na wyjściu ma zawsze jednakową temperaturę wody tylko przy większym rozbiorze będzie o mniejszym ciśnieniu.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Betusia35

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź, ja też właśnie przeliczyłam to przyjmując mniej korzystną wersję i wyszła mi strata rzędu kilku kilowatów miesięcznie (około 3,6 kWh) przy założeniu, że bierzemy łącznie 3 prysznice dziennie po 10 minut. 3,60 kWh to jest jakieś 2,52 zł )), więc do zaakceptowania.
    Ostatnio edytowane przez Betusia35 ; 29-03-2017 o 12:10 Powód: poprawka

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Betusia napisz czy po podłączeniu efekt jest satysfakcjonujący, osobiście uważam że 6kW podgrzewacz może z jednym odbiorem bardzo blisko sobie poradzi.
    Ps. Dziwnie ciepła ta woda ze studni.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 29-03-2017 o 17:59
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Ps. Dziwnie ciepła ta woda ze studni.
    Masz rację jakoś nie zwróciłem uwagi u mnie jest 7*C z poziomu - 24mppt
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Betusia35

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witam,,
    temperaturę wody ze studni mierzyłam termometrem i tyle mi wyszło ...

    No ale pojawił się drugi problem, na który zwrócił mi uwagę hydraulik.

    Tzn. jeżeli podłączę ten podgrzewacz przed rozdzielaczem to może być zmniejszenie ciśnienia z tego powodu, że rurka pex ma 16 mm, a rura rozdzielacza więcej - nie pamiętam ile standardowy rozdzielacz ma średnicy ale na pewno powyżej 20 mm chyba 28 mm i potem znowu z tego rozdzielacza idzie dalej pexem 16 mm.

    Jak sądzicie, czy to rzeczywiście może mieć znaczący wpływ na ciśnienie wody już z prysznica czy kranu?
    Ten podgrzewacz podgrzewa o 30 stopni przy założeniu przepływu 2,9 litra na minutę. I teraz nie wiem, czy poza tą odległością 6 metrów do jednej łazienki (z wężem od prysznica to razem będzie z 7 m), 4-5 metrów do drugiej łazienki, czy po prostu podłączyć do jednego / dwóch ujęć za rozdzielaczem.

    Jak już będę miała podłączone to podzielę się efektami.

    Pozdrawiam serdecznie i jak zwykle liczę na Waszą pomoc

    Ps. właśnie sobie uświadomiłam, że jeśli do rozdzielacza idą pexy 16 to jest źle, bo powinny mieć średnicę nie mniejszą niż rozdzielacz, aby ciśnienie było dobre.....
    Ostatnio edytowane przez Betusia35 ; 30-03-2017 o 10:38 Powód: literówka

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.277
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    30* to mało. Tym bardziej, że będziesz miała spore straty przez odległość. 3l t też bardzo mało jak na prysznic. IMO trzeba policzyć z 6l.
    Ciśnienie statyczne nie zależy od średnicy. A przepływ i tak chcesz mieć tak mały, że bym się tym nie przejmował.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Betusia35

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Kaizen co oznacza "30* to mało"? Masz na myśli 30 stopni?

    Rozumiem, że 6 l na prysznic byłoby OK, ale wtedy temperatura wody o temp. 25-30 stopni czyli zbyt zimna (.

    Teraz już mam zamontowaną słuchawkę drobnostrumieniową i chyba rzeczywiście zmniejsza przepływ wody, ale muszę sprawdzić ile litrów na minutę przepłynie .... i czy to mnie będzie satysfakcjonowało, chociaż z drugiej strony musi, bo palić w piecu przy 30 stopniach na zewnątrz to porażka )).

    Ogólny przydział mocy mam na 12 KW, więc 6 KW to chyba max na podgrzewacz.

    Ale jeszcze ciągle nie rozumiem, jakie są spore straty przez odległość - temperatura zauważalnie spadnie przez czas przepływu?

    Teraz, żeby przepłynąć od bojlera to co najmniej 4 metry więcej, nie wspomnę, że do kuchni to idzie łącznie z 14 - 15 metrów i daje radę.




    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    30* to mało. Tym bardziej, że będziesz miała spore straty przez odległość. 3l t też bardzo mało jak na prysznic. IMO trzeba policzyć z 6l.
    Ciśnienie statyczne nie zależy od średnicy. A przepływ i tak chcesz mieć tak mały, że bym się tym nie przejmował.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Betusia35 Zobacz post
    Kaizen co oznacza "30* to mało"? Masz na myśli 30 stopni?

    Rozumiem, że 6 l na prysznic byłoby OK, ale wtedy temperatura wody o temp. 25-30 stopni czyli zbyt zimna (.

    Teraz już mam zamontowaną słuchawkę drobnostrumieniową i chyba rzeczywiście zmniejsza przepływ wody, ale muszę sprawdzić ile litrów na minutę przepłynie .... i czy to mnie będzie satysfakcjonowało, chociaż z drugiej strony musi, bo palić w piecu przy 30 stopniach na zewnątrz to porażka )).

    Ogólny przydział mocy mam na 12 KW, więc 6 KW to chyba max na podgrzewacz.

    Ale jeszcze ciągle nie rozumiem, jakie są spore straty przez odległość - temperatura zauważalnie spadnie przez czas przepływu?

    Teraz, żeby przepłynąć od bojlera to co najmniej 4 metry więcej, nie wspomnę, że do kuchni to idzie łącznie z 14 - 15 metrów i daje radę.
    Straty spowodowane przez większą odległość wynikają z tego, że po odkręceniu kranu podgrzewacz zaczyna grzać (=pobór prądu), natomiast z kranu leci jeszcze zimna woda (zimne rury muszą się ogrzać od temp wody a zimna w nich woda musi zlecieć zanim poleci ciepła). Czyli zanim ciepła woda będzie dla Ciebie dostępna , to musisz wylać trochę zimnej wody i zużyć prądu.
    Dlatego też Kaizen pisze, że 30st to mało - bo jeśli tyle będzie na wyjściu podgrzewacza, to przez w/w straty na wylocie z kranu/przysznica będzie (zależnie od szybkości przepływu wody, długości odcinka, izolacji i przebiegu rur) np 25st..
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Betusia35

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    238
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Aha, teraz rozumiem, o co chodzi, ale jeśli chodzi o straty wynikające z poboru prądu to właśnie wyliczyłam, że będzie to w granicach 2-3 zł miesięcznie, co jestem w stanie zaakceptować, bardziej martwi mnie, że woda może stracić tyle stopni temperatury przez 20 sekund ... Biorąc pod uwagę to, że podgrzewacz podgrzeje o 30 stopni czyli np. z 10 do 40 stopni to chyba, przez te 20 sekund drogi nie straci aż 5 stopni ....

    Jeśli chodzi o to, że będę czekała te 20 sekund aż zleci woda to spokojnie dam radę, tym bardziej, że teraz teoretycznie czekam dłużej bo od bojlera ma nie 6 metrów a zależy od ujęcia od 10 do kilkunastu metrów i specjalnie mi się nie dłuży.

    A może wiecie jak wyliczyć orientacyjnie o ile spadnie temperatura wody, gdy przepłynie te 6 metrów? Pewnie zależy to od wielu czynników, ale przy założeniu, że to będzie lato, rurki biegną po ścianie w garażu są w otulinie .... , pewnie najłatwiej będzie po prostu zmierzyć temperaturę np. postawić w szklance wodę 40 stopni i poczekać 20 sekund i znowu zmierzyć

    Pozdrawiam


    QUOTE=przemo1;7445759]Straty spowodowane przez większą odległość wynikają z tego, że po odkręceniu kranu podgrzewacz zaczyna grzać (=pobór prądu), natomiast z kranu leci jeszcze zimna woda (zimne rury muszą się ogrzać od temp wody a zimna w nich woda musi zlecieć zanim poleci ciepła). Czyli zanim ciepła woda będzie dla Ciebie dostępna , to musisz wylać trochę zimnej wody i zużyć prądu.
    Dlatego też Kaizen pisze, że 30st to mało - bo jeśli tyle będzie na wyjściu podgrzewacza, to przez w/w straty na wylocie z kranu/przysznica będzie (zależnie od szybkości przepływu wody, długości odcinka, izolacji i przebiegu rur) np 25st..[/QUOTE]
    Ostatnio edytowane przez Betusia35 ; 31-03-2017 o 06:30

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony