dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Ocena przedkoncepcji, mała stodoła

    Muszę się w końcu zmierzyć z moją koncepcją małego domku. Narysowałem rzut parteru 8 x 10 m (może 8 x 11, nie chcę więcej). Z tyłu jest ciemna strona, nie chcę tam okien i drzwi. Z prawej jest widok na ogród, z lewej wyjazd na drogę. Wiem, że lepiej, gdy schody są gdzieś w środku, wtedy się zyskuje na mniejszych powierzchniach nieużytkowych, ale nie wiem, jak to sensownie rozrysować.
    Przy wejściu jest pomieszczenie ze zbiornikiem na wodę, buforem. Zamierzam ogrzewać wodę panelami, dogrzewanie wody kominkiem z płaszczem i prądem z sieci, ogrzewanie podłogowe.
    Parter ma być dla mnie, na piętrze będą dwa pokoje i łazienka na długi pobyt dla gości. Może się okazać, że jest za mało okien, to jest do przeliczenia.
    Brakuje tu kobiecej ręki, wiem. Dlatego liczę na sugestie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek 2018.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	62,3 KB
ID:	415209  

  2. #2

    Domyślnie

    Plan bez wymiarów? Słabo będzie z koncepcją
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    skoro pokoje na poddaszu mają być używane sporadycznie, nie ma sensu robienia osobnej klatki schodowej, lepiej włączyć schody w przestrzeń korytarza lub salonu. Nie muszą tez być super wygodne dwubiegowe.
    Jesteś pewny, że opłaca ci się budowa domu z poddaszem?

    Ten dom:

    jest niewiele większy od twoich założeń a nie kombinujesz z poddaszem.
    Przecież gośc nie ma wielu rzeczy ze sobą, by potrzebował wielkiego pokoju.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 20-06-2018 o 11:50

  4. #4

    Domyślnie

    Nie chcę takiej kolubryny, bo dużo mnie będzie kosztować płyta fundamentowa. Do tego sporo kosztuje strop, a nie zamierzam robić wiązarów, z różnych powodów. Chcę zrobić większość rzeczy sam, oprócz elektryki, ale w tym też mi może pomóc ktoś z rodziny.

    Popatrz, że ten podrzucony przypadkowy projekt kompletnie nie spełnia założeń. Pokój dzienny ma okno od zachodu i ślepe wyjście na taras, pokój środkowy z tyłu nie miałby okna. Ja rozumiem, że to jest przypadkowy projekt, ale ja nad tym już trochę myślałem, nie jest tak łatwo pogodzić wszystko.

    jak_to_mozliwe, nie ma wymiarów, bo jestem otwarty na propozycje. Poza tym, wiem, że kobiety widzą inaczej i zaraz ktoś mnie wyprostuje.

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    >> np. tak

    Ja wiem, co jest w internecie, znam te wszystkie projekty. Miarodajny jest w porządku, ale nie spełnia moich założeń. Większość projektów jest dłuższą stroną skierowane do drogi, z tyłu ma taras. Musiałbym przerzucić drzwi tarasowe na boczną ścianę i okno w pokoju, byłby to już inny projekt. Chciałem wstawić kozę i nią ogrzewać baniak z wodą, komin miał być przy kuchni, tutaj nie da się tego zrobić.

  7. #7

    Domyślnie

    To zrób projekt indywidualny
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tutaj projekt podobny do twojej koncepcji:


    i po zmianach:
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 20-06-2018 o 14:39

  9. #9

    Domyślnie

    Właśnie to robię. Muszę mieć wcześniej dopracowany pomysł, żeby było z czym iść do konstruktora. Góra jest prosta do zrobienia, to już mi zrobią w biurze, dwa pokoje, lukarna, łazienka, może coś pokombinować z garderobą, ale na rozkład wpłyną piony wyprowadzone z dołu.
    Problem mam z dołem, ze względu na układ i ilość różnych pomieszczeń, dlatego pytam.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiśYogi Zobacz post
    >> np. tak

    Ja wiem, co jest w internecie, znam te wszystkie projekty. Miarodajny jest w porządku, ale nie spełnia moich założeń. Większość projektów jest dłuższą stroną skierowane do drogi, z tyłu ma taras. Musiałbym przerzucić drzwi tarasowe na boczną ścianę i okno w pokoju, byłby to już inny projekt. Chciałem wstawić kozę i nią ogrzewać baniak z wodą, komin miał być przy kuchni, tutaj nie da się tego zrobić.
    Przecież każdy dom można obrócić o 90 stopni i pozmieniać okna na elewacji.

  11. #11

    Domyślnie

    Nie można obrócić, bo nie będą pasować panele, nie będzie to opłacalne. Poza tym, zmiana okien to też zmiana konstrukcyjna, to trzeba przeliczyć, często podeprzeć, zmienić ściany, dodać słup itd. To nie taka prosta sprawa.
    Poprawiłem okna w tamtej propozycji.

    W tym wariancie osoba na wózku już by miała duży problem, za dużo zakrętów i ciężko zmieścić szersze drzwi.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wersja b.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	57,3 KB
ID:	415214  
    Ostatnio edytowane przez MiśYogi ; 20-06-2018 o 16:26

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Przecież i tak robisz indywidualny. Ludzie podrzucają pomysły organizacji przestrzeni a nie domu.
    O wózku nie było mowy.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Może w tym kierunku:

    skróciłam dom do 8 m

  14. #14

    Domyślnie

    Nie pisałem, ale jeśli się buduje coś nowego, to byłoby dobrze, gdyby dało się wstawić drzwi 100. Jedna koleżanka z forum stale punktuje, że są jakieś bariery, ma pełną rację. Nawet, gdybym zaprosił kogoś na wózku, to nie muszę kombinować. Drzwi do łazienki otwierane do wewnątrz i będzie dobrze.

    Ta wersja ogólnie mnie się podoba. Konstrukcyjnie jest do poprawienia, gdzieś musiałaby być w środku ściana nośna, może ta kuchenna i ta od schodów? Jeszcze nie wiem, dałbym do przeliczenia konstruktorowi, jeśli się już za to zabierze.

    Jednej rzeczy się boję. Ten zbiornik pod schodami. Tam musi być co najmniej 2000 litrów. Miałem wcześniej koncepcję osobnych drzwi od zewnątrz dla zbiornika, jak to się mówi, strzeżonego pan Bóg strzeże. To jest woda o temperaturze 90 stopni, zbiornik "otwarty" z góry, zbiornik wyrównawczy na strychu z 10% pojemności. Mógłbym dać drzwi z tyłu, ale wtedy muszę odsunąć budynek o dodatkowy metr. Muszę to przemyśleć.

    Komin z dala od kuchni nie jest wielkim problemem, do wentylacji można machnąć coś lżejszego.

    Ps. Telewizor na niebiesko i woda na niebiesko. Tu i tam, lanie wody. Od wielu lat nie posiadam.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    W pobliżu okna tarasowego lepiej umieścić kanapę i fotele, bo więcej czasu tam spędzisz niż przy stole jadalnym, a widok pewnie będzie ładny. Wtedy kuchnia jest w niefortunnym miejscu.
    Na Twoim rysunku kanapa patrzy na ścianę, bo rozumiem że telewizorem gardzisz.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  16. #16

    Domyślnie

    Ja bym musiał zrobić odbicie lustrzane, wtedy będzie prawda. Z prawej mam ogród i żadnych sąsiadów, przy tym wschód, więc rano jasno, a w południe przyzwoicie, niezbyt słonecznie. Z tyłu mam zarośnięte i bardzo dużą działkę nie używaną, z pałacem. Z kuchni zerkam na podwórko, też mi sąsiad nie zagląda, ogólnie bardzo dobre położenie, tylko z lasu mi sarenki włażą i wcinają maliny. Muszę tylko coś z tym buforem zrobić, a nie chce się nigdzie schować, skurczybyk.

    Tak przy okazji, skoro już jesteś. Ten Twój bufor 1000 l, to nie za mało? I gdzie go umieściłeś?

  17. #17

    Domyślnie

    to nie jest zadna mala stodola. to zwykly dom. stodola od zawsze miala/ ma/ i bedzie miec zupelnie inne proporcje. polecam wycieczke na wies zobaczysz jak wyglada stodola
    Cytat Napisał MiśYogi Zobacz post
    Drzwi do łazienki otwierane do wewnątrz i będzie dobrze.
    Nie bedzie dobrze, bo takie rozwiazanie nie spelnia warunkow technicznych.

  18. #18

    Domyślnie

    Nie wiedziałem, to mamy dodatkowe utrudnienie przy projektowaniu.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dla osoby niepełnosprawnej potrzebny jest też większy wiatrołap (o ile ma pełnić rolę wiatrołapu, czyli otwieranie drzwi wewnętrznych po zamknięciu zewnętrznych). Spora łazienka z urządzeniami na odpowiedniej wysokości. I wówczas m2 rosną.


  20. #20

    Domyślnie

    Bardzo ciekawe, nie pomyślałem o tym spłukiwaniu przyciskiem na boku i o lustrze uchylnym.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wersja d.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	56,6 KB
ID:	415217  

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony