dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Przyłacza - media - zapytanie

    Witam. Uprzedzam ze jestem całkowitym nowicjuszem w tych sprawach ale od czegoś muszę zacząć.
    Jestem w trakcie zakupu działki w okolicy Białegostoku. (negocjacje w fazie zaawansowanej )
    Media są w odległości 100 metrów od działki.
    Moje pytanie brzmi: Czy mogą wystąpić techniczne uwarunkowania które uniemożliwią mi doprowadzenie mediów do działki.
    Jeżeli tak to kto może to sprawdzić/ wydać opinię aby być na 100 % pewnym ze nie ma w tym temacie żadnych przeszkód.
    Dziękuję za porady.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Przed zakupem poproś sprzedawcę aby wystąpił o warunki przyłączenia mediów.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Przed zakupem poproś sprzedawcę aby wystąpił o warunki przyłączenia mediów.
    Do tego bym jeszcze dodała ,żeby je dokładnie przeczytać i udać się "w teren" tzn spytać się włascicieli gruntów przez które ew. bedą przechodzić te media czy się zgadzają .W tym momencie napotyka się często na opór i brak zgody

  4. #4

    Domyślnie

    Odległość 100 m to już sporo i możesz mieć po drodze kilka działek, kilku właścicieli gruntów, w tym gminę (w sensie chodnik, droga) i może być trochę problemów. Prąd i woda nie są aż tak kłopotliwe jak kanalizacja - ta jest droga i trudna. Prąd w PGE do 200 m jest w sumie zryczałtowany w zależności od mocy przyłączeniowej płaci się. Oczywiście w zależności jakie to przyłącze jest czy ziemne czy napowietrzne. Tutaj trzeba wystąpić o zapewnienie dostaw energii do lokalnego dostawcy. To samo z wodą udać się trzeba do dostawcy i złożyć podanie o określenie warunków dostawy i przyłącza. Kanaliza, gaz, ciepło sieciowe, telkom to osobny temat bo to nie zawsze się da załatwić, ze względu na możliwości techniczne.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jo-anka

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-449
    Posty
    9

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat - bo... to też z okolic Białegostoku i o przyłączach pytanie

    1) Inwestor (stary, drewniany domek) wystąpił o warunki przyłączenia do wodociągu miejskiego - co dalej? Muszę uzgadniać trasę przyłącza z wodociągami? Czy po prostu składam w urzędzie mapkę z określoną trasą przyłącza do domu. Taką robotę wykonuję "na zgłoszenie" czy "pozwolenie"?

    2) Domek będzie rozbudowywany - w trakcie projektowania - może lepiej to przyłączenie do sieci załatwić razem z dokumentacją o przebudowę/ rozbudowę?

    Czy do obu wariantów potrzebny jest opis od sanitarnika?


    P.S vilano - w jakich okolicach planujesz kupno działki?
    Ostatnio edytowane przez jo-anka ; 22-07-2017 o 20:27

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A w wydanych warunkach przyłącza nie było określonej trasy? Jeżeli są wydane warunki, to należy zrobić projekt przyłącza i go uzgodnić - nie tylko, choć przede wszystkim, z wodociągami. Przyłączą nie wymagają zgłoszeń, ale warto się nieco zagłębić w temat.
    PC SDC09H3E8

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jo-anka

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-449
    Posty
    9

    Domyślnie

    W warunkach mam trochę informacji, łącznie z przekrojem rur, jakie powinno się użyć. Ale trasy to tu nie ma opisanej - tylko tyle, że przyłącze od ul. takiej i takiej, a wodomierz w budynku albo w piwnicy. Ja myślałam, że uzyskanie warunków jest równoznaczne z możliwością wykonania takiego przyłącza i żadne dodatkowe projekty już nie są potrzebne.

    Wczoraj zrobiłam rozeznanie i same warunki nie załatwiają sprawy. Tak jak piszesz, trzeba robić projekt przyłącza z jakimś przekrojem, schematem przyłącza, wcinką w rury w pasie drogowym, uzgadniać z drogami, uzgadniać z wodociągami. Lepiej mi się żyło w nieświadomości...

    Po czyjej stronie są te projekty przyłączy? Wodociągi nie powinny same określić trasy i podłączyć domek do sieci?

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Absolutnie, warunki to takie wstępne przyrzeczenie, że damy wodę. Projekt musi zrobić człowiek z uprawnieniami, uzgodnić go w MPWiK, uzyskać wszelkie zgody (np. przebiegu trasy w Zarządzie Dróg) i wówczas można myśleć o wykonaniu przyłącza. Przyłącze to Twój problem i Twój koszt, niestety. Na szczęście nie trzeba już zgłoszenia i pozwolenia.
    Warunki w zasadzie powinny dokładnie określać takie sprawy, zależy którędy może biec przyłącze.
    PC SDC09H3E8

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jo-anka

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-449
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dzięki Pablo_11 - o taką odpowiedź mi chodziło.
    Mam nadzieję, że moje dopytywania pomogły też zorientować się w temacie założycielowi wątku

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    paulinaijarek

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    proszę o pomoc bardziej zorientowanych. Planuję budować na działce na której już stoi jeden budynek mieszkalny (na działce jest dostęp do wody, prądu, kanalizacji). Pytanie: czy do pozwolenia na budowę będę musiała dołączyć jakieś zaświadczenie o warunkach przyłączy? Chciałabym to wiedzieć bo załatwienie takiego dokumentu zapewne tez wymaga czasu. Z góry dziękuję za informacje.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał paulinaijarek Zobacz post
    Witam,
    proszę o pomoc bardziej zorientowanych. Planuję budować na działce na której już stoi jeden budynek mieszkalny (na działce jest dostęp do wody, prądu, kanalizacji). Pytanie: czy do pozwolenia na budowę będę musiała dołączyć jakieś zaświadczenie o warunkach przyłączy? Chciałabym to wiedzieć bo załatwienie takiego dokumentu zapewne tez wymaga czasu. Z góry dziękuję za informacje.
    Będziesz musiała dołączyć warunki przyłączy.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A to wynika z przepisu prawa?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    A to wynika z przepisu prawa?
    Zgodnie z art. 52 ust. 2 w związku z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym , wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, powinien zawierać między innymi charakterystykę inwestycji, obejmującą określenie zapotrzebowania na wodę, energię,ścieki, a także innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej. Jednocześnie wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku, gdy istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego, przy czym warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem (art. 61 ust. 1 pkt 3 i ust. 5 u.p.z.p.).
    Media,wodę, energię możesz sobie podciągnąć od budynku który stoi obok montując od liczniki( jeżeli się dogadasz np z rodziną).
    Zależy na kogo trafisz w Urzędzie , ja miałem babkę co się o wszystko czepiała, chodziarz nie miała racji, kazałem sobie na piśmie uzasadnienie, później zebrali się w Urzędzie z poszczególnych dzielinic i przegłosowali babsko. W końcu musiała mi podbić ale nie przyznała się do błędu "urzędnik nigdy się nie myli". Przez nią straciłem 3 miesiące:/.
    Na warunki przyłączy czeka się około miesiąc czasu.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Internet ma to do siebie, że można znaleźć różne banialuki. Gorzej jak się je potem bezkrytycznie powiela (o podaniu źródła nie wspomnę).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony