dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kubaSZ

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    61-008
    Posty
    17

    Domyślnie Nierównomierne ocieplenie domu

    Witam

    Kupiłem dom w trakcie budowy od 2006r. W stanie surowym zamkniętym. W domu zainstalowany już pakiet okienny o raczej słabych parametrach energooszczędnych z U pomiędzy 1,23 - 1,7. Plus okienko jednoszybowe na dachu.
    Sciany ocieplone styropiananem grafitowym 14cm o lambdzie 040, więc też szału nie ma. Na podłodze zostało miejsca na 13cm styropianu (do położenia) - mogło być więcej. Dom oparty na projekcie z 2006, gdzie nie było jeszcze tak wygórowanych wymagań odnośnie energooszczędności. Generalnie nie wiem, czy mogę ufać sprzedawcy odnośnie jakości zastosowanych materiałów i rozwiązań, szczególnie że już raz mnie oszukał.

    Marzy mi się pompa ciepła woda/powietrze.

    I teraz mam dylemat czy jest sens ładować się w lepsze i droższe materiały i rozwiązania aby jak najbardziej zmniejszyć negatywny wpływ zastanych rozwiązań (okna, izolacje) na straty ciepła poprzez zastosowanie np. pianki pur na dachu czy styropianu na podłodze o lambdzie 030 i wylewki anhydrytowej na podłogówce?

    Czy da mi coś dobre izolowanie dachu i podłogi, gdy ściany i okna są kiepsko zaizolowane? Czy izolację traktuje się jak cały pakiet i wszystkie elementy muszą być na tym samym poziomie. Czy mogę sobie dawać i metr pianki na dachu czy metr styropianu na podłodze, jeśli okna i ściany będą kiepskie to nic mi to nie da?

    A może jednak poprawi to efekt ostateczny i poprawi się poziom energooszczędności domu?

    Z góry dziękuje za podpowiedzi

    Pozdrawiam

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar danielon
    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Skąd
    okolice Częstochowy
    Posty
    195
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    przez nieocieplony dach ucieka najwięcej ciepła.. a jaki jes współczynnik przenikania dla piany pur ? i ile w Twoich okolicach biorą za m2?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JarekKRK45
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    829

    Domyślnie

    Na pewno grubość styropianu to 14 cm i lambda 040 ?

  4. #4

    Domyślnie

    Grafit z tak słabą lamdą - brzmi podejrzanie. 0,040 to ma najzwyklejszy biały styropian.
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kubaSZ

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    61-008
    Posty
    17

    Domyślnie

    Witam

    Styropian ma na pewno 14 cm, natomiast co do lambdy styropianu to możliwe że się pomyliłem.

    Generalnie to chyba nieistotne, chodzi mi bardziej o kwestie równoważnego ocieplenia wszystkich stron budynku (dół, góra i boki) - czy jeżeli izolacja jednego z nich jest gorszej jakości to czy nie będzie tak że wtedy cały dom będzie miał poziom izolacji równy temu najgorszemu (bo tam będzie najwięcej strat). Czyli zasada wąskiego gardła.

    Czy może jeśli docieplę dobrze dach (@Danielon) to poprawi mi to ogólny poziom energooszczędności całego domu? Z tym, że jest to dom piętrowy ...
    Co do pianki to nie wiem jeszcze co i za ile, ale gotowy byłbym na taki wydatek (sprawdzałem w styczniu), jeśli okaże się, ze warto.

  6. #6

    Domyślnie

    Po pierwsze okna nie są wieczne. Czasami po 10 latach, czasami dużo rzadziej- ale przychodzi czas na wymianę.
    Najbardziej opłaca się ocieplić dach, ale niekoniecznie przez pakowanie się w naj- lambdziejsze materiały, gdyż to kosztuje po prostu więcej.
    Jak tylko masz miejsce, to ocieplaj większą ilością materiału o "zwykłej" dla danego materiału lambdzie.

    Jak marzysz o PC powietrzne-woda, to koniecznie wszędzie ogrzewanie podłogowe zakładaj. I nie oszczędzaj na rozkładzie rurek, bo im niższa temperatura zasilania, tym niższe rachunki. Jak ogrzewanie podłogowe, to dobrze ociepl podłogę.
    Wrzuć sobie projekt tego budynku do OZC, Policz warianty kosztowe ocieplenia( koszt - oszczędności w kolejnych latach, zakładaj wzrost cen energii co roku) i wybierz najkorzystniejszą.wersję

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kubaSZ

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    poznań
    Kod pocztowy
    61-008
    Posty
    17

    Domyślnie

    Dzięki za informacje. Dostałem od Asolta wyliczenia OZC. Będę teraz analizował

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony