dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie przyłącze WLZ

    Witam Wszystkich,

    Jestem na etapie wykonania przyłącza prądowego do mojego domu. Na granicy działki stoi już skrzynka ZK. W domu wykonana jest już instalacja elektryczna wraz z rozdzielnią. Abym mógł zgłosić gotowość instalacji do przyłączenia muszę wykonać przyłączę WLZ (skrzynka ZK -> DOM). Czy mogę samodzielnie poprowadzić ten przewód łączący dom ze skrzynką? Czy potrzebny jest odbiór tego przez elektryka z uprawnieniami ? Proszę Was o pomoc od czego zacząć, nie mam pojęcia czy potrzebuję do tego jakiejś mapki plany itp ..

  2. #2

    Domyślnie

    Masz elektryka ?
    To niech wykona i zgłosi - np. coś takiego : http://www.tauron-dystrybucja.pl/Sit...zylaczenia.pdf
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Masz elektryka ?
    To niech wykona i zgłosi - np. coś takiego : http://www.tauron-dystrybucja.pl/Sit...zylaczenia.pdf
    No przecież może to oświadczenie sam sobie podpisać zaznaczając kwadracik "właściciel obiektu"
    elocod może na początek zapytaj kierbuda jaką dokumentację będziesz potrzebował, chyba że to samowola budowlana wtedy nic nie potrzebujesz.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #4

    Domyślnie

    Moje pytanie brzmiało czy mogę to wykonać samodzielnie ? Elektryk powiedział mi dosyć wysoką kwotę. Nie jest to samowola Faktycznie może na początek zapytam kierownika budowy.
    Ostatnio edytowane przez elocod ; 07-03-2017 o 21:02

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elocod Zobacz post
    Moje pytanie brzmiało czy mogę to wykonać samodzielnie ? Elektryk powiedział mi dosyć wysoką kwotę. Nie jest to samowola Faktycznie może na początek zapytam kierownika budowy.
    Akurat kierbud będzie wiedział.
    PS. Kolego Remiks, masz pewność, że autor wykona sam, i to zgodnie ze sztuką ?

    Wobec tego niech kolega elocod opisze, co i jak ma zamiar zrobić i przygotować do odbioru dla ZE (?)
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    PS. Kolego Remiks, masz pewność, że autor wykona sam, i to zgodnie ze sztuką ?
    Pewnie że nie mam a nawet mam pewność że będzie to s...ne dlatego napisałem tylko tyle Za poprawkę partactwa kumaty elektryk weźmie jeszcze więcej.
    Elektryk powiedział dość wysoką kwotę ciekawe jaką.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Akurat kierbud będzie wiedział.
    PS. Kolego Remiks, masz pewność, że autor wykona sam, i to zgodnie ze sztuką ?

    Wobec tego niech kolega elocod opisze, co i jak ma zamiar zrobić i przygotować do odbioru dla ZE (?)
    Po to piszę z tym problemem żeby się dowiedzieć co i jak. Nie potrzebuje tu rad typu 'weź elektryka i po sprawie'. Jeżeli jest to możliwe wykonanie tego samemu to wolę przeprowadzić przewód samodzielnie i zmniejszyć koszty wykonania tych prac.

  8. #8

    Domyślnie

    Jest możliwe.
    Opisz, jak to zrobisz, my zweryfikujemy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Jest możliwe.
    Opisz, jak to zrobisz, my zweryfikujemy.
    Jak bym wiedział jak to zrobić to nie pisał bym na forum tego pierwszego postu.

  10. #10

    Domyślnie

    No właśnie. I w tym problem.
    Rozumiem, że czekasz na instrukcje, jaki kabel, ilu żyłowy, o jakich przekrojach żył, skąd-dokąd, na jakiej głębokości, w jaki sposób oznakować, zabezpieczyć, gdzie które żyły podłączyć itd. (?)
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    No właśnie. I w tym problem.
    Rozumiem, że czekasz na instrukcje, jaki kabel, ilu żyłowy, o jakich przekrojach żył, skąd-dokąd, na jakiej głębokości, w jaki sposób oznakować, zabezpieczyć, gdzie które żyły podłączyć itd. (?)
    Może nie instrukcji, o tym co piszesz jest sporo tematów i literatury. Chodzi mi bardziej od strony prawnej, czy potrzebuję jakiegoś planu na wykonanie tej linij ? Uwzględniającego np inne media na działce gaz, woda itp.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elocod Zobacz post
    Może nie instrukcji, o tym co piszesz jest sporo tematów i literatury. Chodzi mi bardziej od strony prawnej, czy potrzebuję jakiegoś planu na wykonanie tej linij ? Uwzględniającego np inne media na działce gaz, woda itp.
    Geodeta to naniesie w odpowiednim czasie a Ty potrzebujesz wiedzy np. czy WLZ krzyżuje się z innymi instalacjami (gaz, woda) by go odpowiednio poprowadzić. Powinno to byc uwzględznione w projekcie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13

    Domyślnie

    Planu nie potrzebujesz, kolego. Wystarczy nanieść trasę kabla na mapkę, i już.
    Zresztą kabel ten nie będzie się przecież znajdował na terenie gminy, lecz na Twojej posesji.

    PS. Kto wykonał instalacje wewnętrzną w budynku, uziemienie i połączenia wyrównawcze ?
    PS 2. Wiesz kolego, że będziesz potrzebował parę załączników do dziennika budowy w momencie zgłoszenia o pozwolenie na użytkowanie budynku ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    PS 2. Wiesz kolego, że będziesz potrzebował parę załączników do dziennika budowy w momencie zgłoszenia o pozwolenie na użytkowanie budynku ?
    Pozwolenie na użytkowanie, co to takiego? Nie zgłaszasz, płacisz za grunty rolne itd.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #15

    Domyślnie

    Chyba trzeba zajrzeć do art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawa budowlanego, by określić, czy jest wymagane.
    Tutaj kierbud ma pole do popisu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Planu nie potrzebujesz, kolego. Wystarczy nanieść trasę kabla na mapkę, i już.
    Zresztą kabel ten nie będzie się przecież znajdował na terenie gminy, lecz na Twojej posesji.

    PS. Kto wykonał instalacje wewnętrzną w budynku, uziemienie i połączenia wyrównawcze ?
    PS 2. Wiesz kolego, że będziesz potrzebował parę załączników do dziennika budowy w momencie zgłoszenia o pozwolenie na użytkowanie budynku ?
    Instalację wewnątrz wykonał elektryk i wystawił odpowiedni dokument z pomiarami.
    O jakiej mapce mówisz ? Sam to nanoszę ?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał elocod Zobacz post
    Instalację wewnątrz wykonał elektryk i wystawił odpowiedni dokument z pomiarami.
    O jakiej mapce mówisz ? Sam to nanoszę ?
    A drugi elektryk jest za drogi na "przyłącz WLZ" ?
    To wrócić do tego pierwszego.
    Nie ma żadnej mapki geodezyjnej dołączonej do projektu ? Dziwne.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Chyba trzeba zajrzeć do art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawa budowlanego, by określić, czy jest wymagane.
    Tutaj kierbud ma pole do popisu.
    art.55 ust. 1 pkt.1 zaczyna się od a) katV, budynki jednorodzine to jak pamiętam kat I
    I zgadzam się pole do popisu kierbuda
    Ps. ciekawe jakie to pomiary i odpowiedni dokument wystawił elektryk?
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 07-03-2017 o 22:11
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał elocod Zobacz post
    Instalację wewnątrz wykonał elektryk i wystawił odpowiedni dokument z pomiarami.
    Pomiary bez WLZ? Ciekawe jak to zrobił?? na przedłużaczu?))

  20. #20

    Domyślnie

    Mógł jedynie wykonać pomiary Riso i rezystancji uziemienia.
    Oczywiście ciągłość przewodów ochronnych również.
    I tylko na to wystawia "papiery", reszta po podaniu napięcia i założeniu osprzętu.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony