dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grubs1

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    8

    Post Wniosek o odlesienie działki

    Witam wszystkich!

    Wraz z żoną otrzymaliśmy od rodziny (na razie na zasadzie użyczenia) działkę, na której chcielibyśmy postawić domek letniskowy. Powierzchnia działki wynosi 0,26 ha, z czego 0,16 ha to pastwiska, 0,08 ha to grunty orne (VI kl) oraz 0,08 ha to las (Ls VI). Planujemy domek o powierzchni 35 m2, na zgłoszenie.

    Problem w tym, że las (przynajmniej na mapach) jest dość niefortunnie usytuowany i utrudnia budowę domku z zachowaniem przepisowej odległości od ściany lasu (12 m) oraz granicy działki. W rzeczywistości drzewostan to ok. 20-30 sztuk drzew (głównie sosny), których rozmieszczenie różni się od stanu naniesionego na mapę.

    Działka ma dostęp do drogi publicznej, nie ma dla niej planu zagospodarowania przestrzennego, najbliższe zabudowania znajdują się w odległości ok. 200-300 m.

    W starostwie zasugerowano nam, aby złożyć wniosek o odlesienie części działki.

    1. Czy w tej sytuacji nie lepiej wnioskować o odlesienie całej działki?

    2. Jak napisać taki wniosek? W Urzędzie poinformowano nas, że nie ma wzoru takiego pisma. Jak w związku z tym uargumentować podanie, aby było skuteczne?

    3. Do wniosku należy dołączyć wypis z rejestru gruntów. Czy jeśli działka będzie za kilka tygodni powtórnie mierzona przez geodetów, powinniśmy do tego czasu wstrzymać się ze złożeniem wniosku? Nie ukrywam, że zależy nam na czasie i chcielibyśmy jeszcze w tym roku postawić tam domek.

    5. Czy warto dołączyć jeszcze jakieś inne dokumenty, aby "wzmocnić" aplikację?


    Z góry dziękuję za cenne wszystkie wskazówki i rady.

  2. #2

    Domyślnie

    1. Nie warto, bo do 0,05 ha odlesiasz bez opłat. Powyżej tego opłaty mogą Cię z butów wyrwać

    2. Oczywiście, że jest wniosek. Składasz go do właściwego dla Ciebie RLDP. http://www.warszawa.lasy.gov.pl/docu...d-41c2003a072c <-- wzór do Warszawy. Taki sam pewnie znajdziesz na stronie swojego RLDP.

    3. Nie wiem szczerze mówiąc. Ale jeżeli będzie mniej niż 12m od lasu to czeka Cię jeszcze po odlesieniu odstępstwo od warunków, a to trwa miesiące. Wg mnie dotyczy to również domku letniskowego, ale upewnij się tam gdzie będziesz zgłaszać budowę.

    5. We wniosku masz załączniki jakie musisz do wniosku załączyć. Przy czym jednym z nich jest wypis z MPZP lub WZ, czego z tego co widzę u Ciebie nie ma.
    Ostatnio edytowane przez agb ; 07-03-2017 o 21:41

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grubs1

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    8

    Domyślnie

    @agb dzięki za szybką odpowiedź

    W Wydziale odpowiedzialnym za te kwestie w moim Starostwie powiedziano mi, że nie muszę aplikować nigdzie poza nimi. Mam tylko napisać podanie, dołączyć wypis z rejestru gruntów, wnieść kilkanaście złotych opłaty, a oni zajmują się resztą.

    W ogóle dość lekko podchodzą do tematu, twierdząc, że nie będzie problemu z załatwieniem sprawy, bo las jest VI klasy, stanowi prywatną własność etc. Tymczasem po lekturze kilkunastu artykułów i sporej liczby postów w Internecie widzę, że powinieniem nastawić się na niezłą jatkę z całą masą formalności. Mam nadzieję, że się mylę.

    Z tym podaniem właśnie mam problem, bo trzeba to wszystko jakoś sensownie uargumentować. Tylko co tam napisać, żeby było to merytoryczne?

  4. #4

    Domyślnie

    Dziwne to dla mnie, bo decyzję o wyłączeniu z prod leśnej podejmuje dyrektor RLDP. Jeżeli MPZP jest to argumentować nie trzeba, bo to w zasadzie ich obowiązek. Jeżeli nie ma, to praktycznie możliwość wyłączenia nie ma. Takie informacje miałem gdy sam się tematem interesowałem. I ja składałem do RLDP ze wszystkimi załącznikami wymienionymi we wniosku.

    Ogólnie to zbyt różowo wygląda to co mówią w starostwie. Ale co urząd, to inne stosowanie prawa.
    Ostatnio edytowane przez agb ; 07-03-2017 o 22:36

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Dziwne to dla mnie, bo decyzję o wyłączeniu z prod leśnej podejmuje dyrektor RLDP. Jeżeli MPZP jest to argumentować nie trzeba, bo to w zasadzie ich obowiązek. Jeżeli nie ma, to praktycznie możliwość wyłączenia nie ma. Takie informacje miałem gdy sam się tematem interesowałem. I ja składałem do RLDP ze wszystkimi załącznikami wymienionymi we wniosku.

    Ogólnie to zbyt różowo wygląda to co mówią w starostwie. Ale co urząd, to inne stosowanie prawa.
    Wyłączenie z produkcji rolnej a odrolnienie to nie to samo, i dotyczy to chyba odlesienia i wyłączenia z produkcji leśnej.

    U mnie było tak że w WZ była informacja że grunt nie wymaga odrolnienia,a wyłączyć z produkcji rolnej w starostwie musiałam tutaj akurat ważne było pochodzenie gleby i całość wyłączyli bezpłatnie.

    Wydaje mi się że bez WZ nie da rady chyba że to nie dotyczy domów letniskowych i nie ma tu procedury budowlanej dla mieszkaniówki czy usług.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grubs1

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    8

    Domyślnie

    Być może czegoś nie usłyszałem, coś źle zrozumiałem... W czwartek robię kolejne podejście do tematu w starostwie. Dam znać, co z tego wyszło.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    Wyłączenie z produkcji rolnej a odrolnienie to nie to samo, i dotyczy to chyba odlesienia i wyłączenia z produkcji leśnej.
    A czy w prawie występuje pojęcie "odlesienia"? Jeżeli tak, czym się różni od wyłączenia z prod. leśnej?

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    U mnie było tak że w WZ była informacja że grunt nie wymaga odrolnienia,a wyłączyć z produkcji rolnej w starostwie musiałam tutaj akurat ważne było pochodzenie gleby i całość wyłączyli bezpłatnie.
    Nie wiem jak z WZ, ale MPZP nie mówi co trzeba zrobić, tylko jakie jest przeznaczenie terenu. U mnie też nie ma, że mam odlesić, ale zrobić to muszę.

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    Wydaje mi się że bez WZ nie da rady chyba że to nie dotyczy domów letniskowych i nie ma tu procedury budowlanej dla mieszkaniówki czy usług.
    Tego też właśnie nie jestem pewien.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grubs1

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    8

    Domyślnie

    "Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
    1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony"

    żródło: Dz.U.2015.0.2100 t.j. - Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach

    Czy w moim przypadku to coś zmienia? Las na naszej działce zajmuje powierzchnię 0,08 ha. Wokół same pola i łąki. Dopiero jakieś 200 metrów dalej zaczyna się zwarty "las właściwy".

  9. #9

    Domyślnie

    Wg mnie ważne jest to co jest w ewidencji gruntów w starostwie.

  10. #10

    Domyślnie

    odlesic/odrolnić może tylko minister
    wyłaczyc z produkcji lesnej/rolnej może dane starostwo i to jest juz pikuś, kosztuje grosze lub wcale ale jest warunek: grunt najpierw musi byc odlesiony/odrolniony.

    odlesienie/odrolnienie a wyłączenie z produkcji lesnej/rolnej to zupełnie dwa inne zagadnienia i leżą zupełnie w innej kompetencji administracyjnej


  11. #11

    Domyślnie

    Czym jest więc odlesienie, czym różni się od wyłączenia z prod. leśnej i jakie przepisy je definiują?

    Zgodę na wyłączenie z produkcji leśnej wydaje dyrektor RLDP i do RLDP składa się wniosek. Skąd starostwo tutaj? Starostwo może się zajmuję wyłączeniami z prod. rolnej, ale nie produkcji leśnej.

    Wiem, bo w tym roku składałem wniosek.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Czym jest więc odlesienie, czym różni się od wyłączenia z prod. leśnej i jakie przepisy je definiują?

    Zgodę na wyłączenie z produkcji leśnej wydaje dyrektor RLDP i do RLDP składa się wniosek. Skąd starostwo tutaj? Starostwo może się zajmuję wyłączeniami z prod. rolnej, ale nie produkcji leśnej.

    Wiem, bo w tym roku składałem wniosek.
    http://e-prawnik.pl/porady-prawne/pr...w-lesnych.html

  13. #13

    Domyślnie

    Ten artykuł zupełnie nie porusza terminu odlesienia.

    Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przeznaczenie na cele nieleśne gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa - wymaga uzyskania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa lub upoważnionej przez niego osoby,
    To jest pierwszy etap, jeżeli nie ma MPZP. Jeżeli MPZP nie ma, nie będzie łatwo. Zakładając, że się jednak uda

    Kolejnym etapem jest wyłączenie gruntu leśnego z produkcji, co następuje w drodze decyzji dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Decyzja o wyłączeniu gruntów leśnych z produkcji musi nastąpić przed wydaniem pozwolenia na budowę na tym gruncie.
    A wyłącza się do 0.05ha bo:

    Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych - także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji. Wysokość jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu stanowi różnicę między spodziewaną wartością drzewostanu w wieku rębności, określonym w planie urządzania lasu, a wartością w chwili jego wyrębu. W drzewostanach młodszych, w których nie można pozyskać sortymentów drzewnych, odszkodowanie to stanowi wartość kosztów poniesionych na założenie i pielęgnację drzewostanów. Należność za wyłączenie gruntu leśnego z produkcji zależy od typ siedliskowego lasu. Obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych, jak również jednorazowego odszkodowania nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego.
    Więc gdzie to odlesienie jest tam opisane?

  14. #14

    Domyślnie

    tu masz wszystko dokładnie opisane http://isap.sejm.gov.pl/Download;jse...0160078&type=3
    zacznij od art.7 ust.2 pkt 5 , znaczy przeczytaj całość, ale grunty o których rozmawiamy dotyczą dokładnie tego punktu


  15. #15

    Domyślnie

    Przeznaczenie. Po uzyskaniu zgody, o której mowa w art.7 ust.2 pkt 5 jest wyłączenie z prod. leśnej. A potrzebne jest to, bo pierwszym załącznikiem do wniosku o wyłączenie do RLDP jest

    Aktualny wypis z wyrysem z obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania
    przestrzennego wraz ze zgodą właściwego organu na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne
    Bo nawet sam MPZP nie wystarczy.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Przeznaczenie. Po uzyskaniu zgody, o której mowa w art.7 ust.2 pkt 5 jest wyłączenie z prod. leśnej. A potrzebne jest to, bo pierwszym załącznikiem do wniosku o wyłączenie do RLDP jest



    Bo nawet sam MPZP nie wystarczy.
    nie wyłaczenie z produkcji lesnej, tylko zmiana przeznaczenia gruntów czyli nasze odlesienie i odrolnienie.
    To, ze dany teren zmienił przeznaczenie, nie znaczy, ze został wyłaczony. Grunt/las moze miec zmienione przeznaczenie np. na jakąś inwestycje, nie znaczy, ze od razu nie jest gruntem rolnym/lasem. Jesli już dany grunt zmienił przeznaczenie to dopiero teraz musimy wyłaczyc go z produkcji lesnej.rolnej. Dopóki tego nie zrobimy, dany teren pomimo zmiany przeznaczenia dalej jest lasem/gruntem rolnym
    Art. 7. 1. Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
    1a. Przepisu, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do terenów, dla których miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie sporządza się.
    2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
    1) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III – wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, z zastrzeżeniem ust. 2a,
    2) gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa – wymaga uzyskania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa2) lub upoważnionej przez niego osoby,
    3) (uchylony)
    4) (uchylony)
    5) pozostałych gruntów leśnych
    – wymaga uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 08-03-2017 o 21:04


  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    grubs1

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    8

    Domyślnie

    Podpisałbym się pod stwierdzeniem Sławko123, bo wszystko zaczyna mi się kleić z tym, co usłyszeliśmy w starostwie.

    Nasza działka (i rosnący na niej las) nie stanowią własności Skarbu Państwa tylko są terenem prywatnym. Dlatego nie ma potrzeby wnioskować do ministerstwa, tylko dokumenty - przez starostwo - mają trafić do Marszałka Województwa (patrz Art 7.2. pkt 5.) Ponadto usłyszałem, że jeżeli na ten teren nie ma planu zagospodarowania, to nie trzeba o niego występować. I to by się również zgadzało (art 7.1a.)

    Samo sformułowanie wyłączenie z produkcji leśnej też padało podczas rozmów z urzędnikami, więc może się uda. Choć to tylko takie moje myślenie na chłopski rozum.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał grubs1 Zobacz post
    ......... Ponadto usłyszałem, że jeżeli na ten teren nie ma planu zagospodarowania, to nie trzeba o niego występować. I to by się również zgadzało (art 7.1a.)
    .
    troche nie tak.
    art7, ust 1 mówi nam, ze zmiane przeznaczenia dokonuje sie w MPZP, a ust 1a mówi nam, ze jezeli gmina nie planuje MPZP to nie stosuje sie ust 1 co jest logiczne, bo jak zmienic przeznaczenie gruntu skoro gmina nie ma zamiaru i nie planuje MPZP a ust1 wręcz nakazuje aby zmiana przeznaczenia była w MPZP?
    ust2 obowiazuje zawsze, tylko w zależności czy jest przesłanka do zastosowania ust1 czyli gmina uchwala MPZP, wtedy gmina załatwia wszystkie formalności zwiazane ze zmianą przeznaczenia gruntu lub jesli gmina nie ma zamiaru i nie planuje uchwalania MPZP, to wtedy inwestor sam musi załawic to co obowiązuje w ust.2

    Ogólnie musisz uzyskać zgodę marszałka na odlesienie tej działki, a póxniej to juz prawie z górki, projekt, zagospodarowanie działki i to co wyjdzie na zabudowe domu + podjazdy, tarasy, sciezki itp. odlesiasz(nie całośc, tylko tyle ile wyjdzie z planu zagospodarowania działki)
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 08-03-2017 o 21:36


  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał grubs1 Zobacz post
    Witam wszystkich!

    Wraz z żoną otrzymaliśmy od rodziny (na razie na zasadzie użyczenia) działkę, na której chcielibyśmy postawić domek letniskowy. Powierzchnia działki wynosi 0,26 ha, z czego 0,16 ha to pastwiska, 0,08 ha to grunty orne (VI kl) oraz 0,08 ha to las (Ls VI). Planujemy domek o powierzchni 35 m2, na zgłoszenie.

    Problem w tym, że las (przynajmniej na mapach) jest dość niefortunnie usytuowany i utrudnia budowę domku z zachowaniem przepisowej odległości od ściany lasu (12 m) oraz granicy działki. W rzeczywistości drzewostan to ok. 20-30 sztuk drzew (głównie sosny), których rozmieszczenie różni się od stanu naniesionego na mapę.

    Działka ma dostęp do drogi publicznej, nie ma dla niej planu zagospodarowania przestrzennego, najbliższe zabudowania znajdują się w odległości ok. 200-300 m.

    W starostwie zasugerowano nam, aby złożyć wniosek o odlesienie części działki.

    1. Czy w tej sytuacji nie lepiej wnioskować o odlesienie całej działki?

    2. Jak napisać taki wniosek? W Urzędzie poinformowano nas, że nie ma wzoru takiego pisma. Jak w związku z tym uargumentować podanie, aby było skuteczne?

    3. Do wniosku należy dołączyć wypis z rejestru gruntów. Czy jeśli działka będzie za kilka tygodni powtórnie mierzona przez geodetów, powinniśmy do tego czasu wstrzymać się ze złożeniem wniosku? aNie ukrywam, że zależy nam na czasie i chcielibyśmy jeszcze w tym roku postawić tam domek.

    5. Czy warto dołączyć jeszcze jakieś inne dokumenty, aby "wzmocnić" aplikację?


    Z góry dziękuję za cenne wszystkie wskazówki i rady.
    1. nie całej, bo cała działka nie jest LsVI tylko 0,08h jest lasem
    2. nie wiem,
    3a raczej niewykonalne, za duzo papierologii
    5. pewnie tak, ale to wiaże sie z pkt 2 jako całość


  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    nie wyłaczenie z produkcji lesnej, tylko zmiana przeznaczenia gruntów czyli nasze odlesienie i odrolnienie.
    To, ze dany teren zmienił przeznaczenie, nie znaczy, ze został wyłaczony. Grunt/las moze miec zmienione przeznaczenie np. na jakąś inwestycje, nie znaczy, ze od razu nie jest gruntem rolnym/lasem. Jesli już dany grunt zmienił przeznaczenie to dopiero teraz musimy wyłaczyc go z produkcji lesnej.rolnej. Dopóki tego nie zrobimy, dany teren pomimo zmiany przeznaczenia dalej jest lasem/gruntem rolnym
    Ale ja cały czas o tym samym przecież...
    Najpierw zmiana przeznaczenia, potem wyłączenie. Tylko z tego co czytałem, z tą zmianą przeznaczenia tak łatwo wcale nie będzie.
    Ostatnio edytowane przez agb ; 08-03-2017 o 21:58

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony