dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 126
  1. #41

    Domyślnie

    Alicja a dach zrobisz sama? Naprawdę? W domu w którym robisz generalny remont nie zamieszkasz , za rok dwa będziesz przeklinać że kupiłas i za 3 odsapniesz po remoncie ale stwierdzisz że nie gdybyś wiedziała co cię czeka w życiu byś się nie porwała. Remont starego domu jest dobry dla tych co go dziedziczą, kupno starego domu do remontu to źle pojęty romantyzm dobre dla kogoś kto nie liczy się z kasą. Sprawdź sobie za ile byś sprzedała nowy dom i taki stary po remoncie w okolicy gdzie chcesz kupic. Ale ceny transakcji nie życzeniowe. Dom w założeniu powinien być inwestycja, zakładamy że wychodzimy na tym przynajmniej trochę na plus, czy w razie czego po takim remoncie wyjdziesz na plus , czy będziesz musiała puścić połowę swojej robocizny za frajer?

  2. #42

    Domyślnie

    Ja stałem przed wyborem stary dom do niewielkiego remontu czy zakup działki i budowa nowego - wybrałem budowa nowego.

    Teraz widzę ile jest takich dodatkowych kosztów, których nie bierze się pod uwagę decydując się na budowę. Jeśli robi się to systemem gospodarczym to na samo załatwianie spraw papierkowych, zastanawianie się jakich materiałów użyć itd to jest mnóstwo czasu a przecież nasz czas też przedstawia jakąś wartość przeliczalną na złotówki.
    Zanim doszło do rozpoczęcia budowy (nie licząc działki) wydałem około 30tyś na papierki, przyłącza mediów, kierownika budowy, geodetę, dojazdy do działki itp.

    Teraz tak realistycznie licząc nowy dom będzie mnie kosztować około 500tyś + czas. Natomiast 30-50 letni dom z rynku wtórnego byłby około 100tyś tańszy.
    Na chwilę obecną (realizacja SSO) postąpiłbym tak samo, czyli bym się budował.
    Jednak nowy dom to odpukać przynajmniej kilkanaście lat bez większych awarii, wszystko od A do Z zrobione pod nas w modnym stylu. Dobre ocieplenie, pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, elektryczna brama wjazdowa, garażowa, rolety elektryczne, wszystko sterowane systemem inteligentnego domu... myślę, że doprowadzenie starego budynku do takiego stanu to spore koszta.

    Moim zdaniem - jeśli trafi się okazja i dom w dobrym stanie - kupować dom. Jeśli natomiast mamy trochę czasu i nie przeraża nas budowa to jak najbardziej się budować.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    stary dom tak, jeśli:
    - ma wysoką wartość architektoniczną
    - ma wartość sentymentalną
    - i tak nie ma się gdzie mieszkać, więc jest to jako taki dach nad głową

  4. #44

    Domyślnie

    No jak dałeś 30tys. Na papierki itp.to na bogato jechałeś ������

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Złote klamki trzeba sobie wyszukać inaczej ceny będą straszne. Owszem można kupić jedno okno "pasywne" za 4 czy 5kzł..
    wymiary ile 145x178.. cena zabija.. może złota klamka jako pompa gruntowa. Izolacji czy rekuperacji nie robi się pod modę, tylko po konkretny rachunek -
    szczególnie izolacja - jest najmniej awaryjną inwestycją. Też jeszcze syndrom kamyka w bucie .. nikt przecież nie rozważa - czy będzie cierpiał - tylko wyciąga..
    tak samo i tu. Komfort wymaga aby mieć przynajmniej te 20cm grafitu. Wiem że można kopcić na pół okolicy. Ale przynajmniej bufor i dobrze dobrany piec..
    którego moc jest tylko i wyłącznie związana z ilością opału spalanego w jednostce czasu.. bo sprawa się powierdziła..

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał creative_21 Zobacz post
    No jak dałeś 30tys. Na papierki itp.to na bogato jechałeś ������
    Przyłącze wody 5600zł (było ciągnięte do działki a później przez działkę pod dom + tymczasowe budowlane).
    Prąd skrzynka na działce 2600zł
    Prąd erbetka pod budowe 600zł
    Prąd przyłącze od skrzynki do domu + uziemienie - 1100zł

    (dodam, że od mediów na działce do domu jest trochę ponad 20m).

    Projekt budynku gotowiec - 2600zł
    Adaptacja - 4500zł
    Badania geotechniczne gruntu - 900zł
    Mapka do celów projektowych - 650zł
    OZC - 300zł
    Kierownik budowy - 3000zł
    Geodeta - wznowienie granic działki + wytyczenie mediów + wytyczenie budynku - 1700zł
    Szambo - 4500zł

    Razem: 28050zł, do tego dojazdy i inne pierdoły... myślę, że podczas załatwiania wszystkich spraw spokojnie 2tyś to poszło na paliwo, niestety ale takie są fakty, zwłaszcza jeśli ktoś załatwia wszystko pierwszy raz w życiu i nie ma architekta, urzędu, wodociągów itp kilka kilometrów od domu.

    Dodam, że na większość prac prosiłem o ofertę od kilku do kilkunastu firm i wybierałem te w dolnym pułapie cen, który dodatkowo negocjowałem.
    Oczywiście jeśli ktoś ma działkę już z mediami, które znajdują się 5 metrów od budynku to wyda dużo mniej.

    Ps. poziom cen z dużego miasta, wiem, że w niektórych rejonach Polski mogą być 2 razy niższe za te same usługi.

  7. #47

    Domyślnie

    u mnie wyszło znacznie taniej myślę że za to co tam wypisałeś razem około 10-12 tys. temu się zdziwiłem że tak drogo sama adaptacja u mnie wyszła 2000, ale faktycznie jak masz media daleko plus szambo to tak wyjdzie

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    gotowiec + adaptacja kosztowała cie Frofo więcej niż mój indywidualny

  9. #49

    Domyślnie

    Elfir: wszystko zależy od rejonu kraju, u mnie były oferty za adaptacje nawet za 10tyś zł.
    Ja sobie przeglądnąłem tysiące gotowców i wybrałem taki, który był najlepszy, później zmieniłem kilka rzeczy i jest jak indywidualny.
    To była jedna z najtańszych ofert na adaptacje a zapytanie wysłałem do kilkunastu pracowni.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W Poznaniu też. Dlatego poszukałam spod Poznania

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Elfir: wszystko zależy od rejonu kraju, u mnie były oferty za adaptacje nawet za 10tyś zł.
    Co to za rejon?
    Raczej od zakresu adaptacji. U mnie niewielkie zmiany - dwie oferty 2600zł, jedna 5200zł. W tym załatwienie formalności - płatne po uzyskaniu PnB. A gdzieś jest drożej, niż w okolicach Warszawy? Indywidualny projekt u lokalnego architekta kosztował ponad 20K. Z dalszej okolicy (bez planu zagospodarowania i formalności - czyli te umowne 2600 musielibyśmy jeszcze dołożyć lokalnemu projektantowi) AFAIR 14K netto.

    Formalności i przyłącza, wszelkie wydatki do przyjazdu koparki kosztowały mnie 11 121,38. W tym próbny odwiert studni głębinowej (wody brak niestety) i kilka innych nie-niezbędnych wydatków).
    Stan zero (razem z powyższymi wydatkami) kosztował mnie 49 966,88 zł. I jest to nieco zawyżone, bo trochę stali, tarcicy i innych drobiazgów zostało do późniejszego wykorzystania.

  12. #52

    Domyślnie

    Rejon to miasto Szczecin.

    Kaizen: jeśli przyłącze wody miałeś w drodze albo już na działce i do tego od przyłącza do budynku 5 metrów to pewnie wydałeś na to 1000zł. U mnie wyszło 5600zł bo składaliśmy się w kilka osób aby uzbroić najpierw w wodę drogę prywatną wewnętrzną około 100 metrów a później wkrętka z drogi na działkę, następnie ciągnięcie tej wody ponad 20 metrów przez działkę. Fakt też jest taki, że kupiłem tą działkę kilkadziesiąt tyś taniej niż podobne w okolicy, także liczyłem się z tym, że koszt przyłączy a później fundamentów będzie droższy (mam glinę na działce).

    Czy w tych 11 tyś masz:

    Przyłącza i doprowadzenie do budynku: wody, prądu, kanalizacji + tymczasowe przyłącza na czas budowy?
    Projekt domu i adaptacje?
    Kierownika budowy?
    Wytyczenie budynku przez geodetę?
    Badania geotechniczne gruntu?

    Mnie sama budowa SSO wyniesie 170tyś. Stodoła 190m2 pow. po podłogach na płycie fundamentowej docieplonej od spodu 20cm XPS. Na ścianach silikaty, strop monolityczny, dachówka ceramiczna (dość droga). 2 kominy i 2 okna dachowe. Czy to wysoka cena? Wychodzi 895zł za m2 powierzchni całkowitej.
    Okna, drzwi wejściowe, brama garażowa i rolety na dole (zewnętrzne, sterowane radiowo) liczę MAX 40tyś, także za 210tyś powinien być SSZ - 1105zł.
    190tyś zostanie mi jeszcze na doprowadzenie domu do możliwości zamieszkania, później jeszcze oczywiście kolejne wydatki na zagospodarowanie działki, wykończenie wszystkiego pod igłę itp.

    Taki sam dom jak mój był wystawiony na sprzedaż około 5 kilometrów po linii prostej od mojej budowy za 790tyś. Ale fakt, faktem okolica lepsza bo działka przy drodze asfaltowej i trochę bliżej centrum.

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Przyłącza i doprowadzenie do budynku: wody, prądu, kanalizacji + tymczasowe przyłącza na czas budowy?
    Projekt domu i adaptacje?
    Kierownika budowy?
    Wytyczenie budynku przez geodetę?
    Badania geotechniczne gruntu?
    Woda (1319zł - betonowa studzienka już była) i erbetka (1500 z załatwieniem formalności, niestety elektryk z pełnomocnictwem podpisał na C11)
    Projekt tak 1900zł
    Adaptacja tak 2600 (z załatwieniem formalności i uzyskaniem PnB)
    Kierownika - nie
    Wytyczenie - nie (600 zł kosztowało po zdjęciu humusu, a pisałem o wydatkach przed przyjazdem koparki).
    Badanie geotechniczne - tak (800 zł)

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Mnie sama budowa SSO wyniesie 170tyś. Stodoła 190m2 pow. po podłogach na płycie fundamentowej docieplonej od spodu 20cm XPS.
    Na ścianach silikaty, strop monolityczny, dachówka ceramiczna (dość droga). 2 kominy i 2 okna dachowe. Czy to wysoka cena? Wychodzi 895zł za m2 powierzchni całkowitej.
    To tanio. Bardzo tanio. Już wydałem na SSO 730 zł/m2 a dopiero jutro wylewanie stropu i za robociznę jeszcze nawet połowy nie zapłaciłem. Z dachem bez deskowania, na Roben Piemont i wszystkimi powyższymi wydatkami wyjdzie mi SSO w okolicach 1375 zł/m2. A nie mam płyty więc zaoszczędziłem pond 50zł/m2 i mam tańszy i mniej pracochłonny (więc i robocizna tańsza) BK.

  14. #54
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    335

    Domyślnie

    Jak czytam ile to trzeba wydać na wykończenie, czy budowę to się zastanawiam skąd wszyscy mają aż tyle pieniędzy bo domów się buduje dużo. Otóż ak widać autor tematu zastanawia się nad zakupem starego domu za niewielkie pieniądze, a Wy piszecie że sama wykończeniówka to 300tyś
    Skoro autor rozważa zakup domu ok 80m2 to może zamiast tego tanio wybudować coś takiego.
    Dajmy na to 85m2 parterówka na fundamencie tradycyjnym. Wyjdzie ze 12 warstw betonu komórkowego na ściany. Żeby było nieco taniej to wieniec może stanowić nadproża nad oknami. Dach może być prosty 2 spadowy na konstrukcji wiązarowej. Przyjedzie firma która je wykonuje i sami poprawnie zamontują. Dzieki takiej konstrukcji dachu nie mamy ścian nośnym w środku budynku więc fundamnt i ściany są mega proste bo tylko są na zewnatrz. Wentylacje mechaniczną można ogarnąc nawet za 4000zł jak się samemu przewody pospina. Oczywiście nie robimy żadnych kominków bo dom będzie bez kominów. Budujemy pomieszczenie gospodarcze takie z 4-5m2 żeby tam było miejsce na piec gazowy, zbiornik na cwu i ogólnie żeby było miejsce na odkurzacz czy mopa. Taki dach to sobie może inwestor przykryć nawet trapezówką Dach mega prosty więc nie potrzebuje najlepszych dekarzy bo każdy taki dom przykryje szybko i tanio. Ile wyjdzie za blache? 4000zł? Ogrzewanie podłogowe po całości zasilane z jednego rozdzielacza. Tanio i prosto a taki układ to pchnie pompka wbudowana w piecu gazowym. Jak sie nie narobi skomplikowanej instalacji oswietleniowej typu 10 halogenków w każdym pomieszczeniu ledy i inne cuda to elektryk wiele nie weźmie. Wykończeniówke to można zrobić tak że będzie tanio i ładnie. Panele można kupić po 30zł za metr2 tak samo jak płytki. Nie każdy musi mieć deski i najdroższe płytki po 130zł Do kuchni można dać 20tyś za meble, ale można też 1200 i też będą dobre. W cenie samego thermomixa można całą kuchnie zrobić przecież. Tak samo wygląda to z innymi pomieszczeniami. W łazience nie musimy mieć najdroższego tronu podwieszanego bo można kupić taki za 300zł i też działa. Jak łazienka nie wielka to można mieć wanne ze szklaną zasłoną prysznicową takie 2in1 (bardzo popularne w Anglii, bogaci a jakoś im wystarcza) Wiele można pisać...
    Ogólnie to tanio można wybudować dom mały parterowy. W miare dobrze go ocieplić czyli te 20cm na ściany, 20cm styro w podłogi i z 30-40cm izolacji na poddaszu. Jak ktoś chce dłubać samemu to jako amator na pewno lepiej zrobi swoją robotę w nowym domu bo jest wszystko proste i takie jakie ma być niż w starym domu gdzie będzie rzeźba na każdym kroku. Przecież w starym domu to nawet nie ma jak posadzki ocieplić bo jak sie ociepli i wylewki porobi to parapety wyjdą pod meblami w kuchni. Ogólnie w starym domu to problemy na każdym kroku nie mówiąc o tym że robota podwójna bo najpierw trzeba coś zdemontować żeby nowe zrobić, a i tak nic nie pasuje i się zaczynają kombinacje.

  15. #55
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Wszystko da się ogarnąć i w starym domu (pod posadzki można wybrać dodatkową warstwę ) ale co do twego pomysłu takiego domu to oczywiście pełna logika i tak to powinno wyglądać ale nie quwa w PL bo tu same milionery przecież i jak dom ma mieć poniżej 100m2 to dziupla dla psa albo ci piwie że tyle mają jego dwa garaże , jak nie postawisz 300m2 i dachem w 8 spadów to nie dom , tacy jesteśmy niestety porąbani

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Oszczędności są tylko na pracy - ekipy vs samorobne wykonanie. Prosty przykład ekipa o izolacji bierze tyle co 20cm grafitowego styropianu.
    Ten drugi domek jest bardziej lepszejszy do poprawy, bo jest bardziej "goły" nie będzie kusić żeby dach zostawić.
    Jak dom jest z cegły to nie było by aż tak złe rozwiązanie, szło by zaprojektować tak modernizację, aby tej grubości z izolacją nie było "czuć" w oczach.
    Do kuchni można dać 20tyś za meble, ale można też 1200 i też będą dobre.
    Aby mieć tanio a dobrze = zrób sobie sam.
    Stolarstwo się kłania na każdym kroku. Co do wanny - duża narożna i nie potrzeba niczego sam wąż pryszniczny
    Ale najlepsi są ludzie odlani z szablonu, pamiętam jak kupowaliśmy wannę, to pan sprzedawca nie mógł sobie pomieścić w głowie, że uda się zabudować wannę inaczej niż systemową obudową z plastiku. Jest mozajka na XPS'esie.. konia z rzędem temu kto oderwie jedno od drugiego
    Instalację wodną idzie zrobić też z rozdzielacza. To są oszczędności które można poczynić. Najgorsze jest proste chciejstwo to zrobić i się zdecydować na coś.
    Najgorsze są decyzje + duży wybór.. skąd ja to znam ?
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 15-03-2017 o 10:06

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Woda (1319zł - betonowa studzienka już była) i erbetka (1500 z załatwieniem formalności, niestety elektryk z pełnomocnictwem podpisał na C11)
    Projekt tak 1900zł
    Adaptacja tak 2600 (z załatwieniem formalności i uzyskaniem PnB)
    Kierownika - nie
    Wytyczenie - nie (600 zł kosztowało po zdjęciu humusu, a pisałem o wydatkach przed przyjazdem koparki).
    Badanie geotechniczne - tak (800 zł)
    Adaptacja 2600zł z mapą do celów projektowych, projektem i uzgodnieniem mediów itp? Jeśli tak to fajna cena. Tak jak szukałem w Szczecinie to średnio 6-7tyś wołali a znalazłem za 4500zł, ale to cena bez mapki od geodety.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To tanio. Bardzo tanio. Już wydałem na SSO 730 zł/m2 a dopiero jutro wylewanie stropu i za robociznę jeszcze nawet połowy nie zapłaciłem. Z dachem bez deskowania, na Roben Piemont i wszystkimi powyższymi wydatkami wyjdzie mi SSO w okolicach 1375 zł/m2. A nie mam płyty więc zaoszczędziłem pond 50zł/m2 i mam tańszy i mniej pracochłonny (więc i robocizna tańsza) BK.
    Ja liczę bez tych 30tyś, które już wydałem (na projekt, przyłącza itp) bo wiadomo, że te stawki u każdego mogą być inne. Hmmm 1375zł za m2 wydaje mi się dużo za SSO. Co tyle kosztowało? Może dlatego, że masz parterówkę? Bo Ty masz wszędzie powierzchnię użytkową, ja będę miał 140m2 użytkowej + garaż + pom gospodarcze + powierzchnia nieużytkowa (poniżej 2.2m) na poddaszu, razem 190m2. Ja się umówiłem z wykonawcą, że to on kupuje materiały i płacę 170tyś za całość SSO i nic mnie nie obchodzi. W tym jest ogrodzenie i schody wejściowe do budynku.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    .... Wykończeniówke to można zrobić tak że będzie tanio i ładnie....
    Napisze Ci jak to wygląda zazwyczaj w praktyce - za dodatkowe 500zł masz coś lepszego i machasz ręką na te 500zł bo co to jest przy kosztach budowy całego domu. Ale jak tak machniesz ręką na kilkanaście rzeczy to robią się koszta.
    Kolejna kwestia to czy chcesz mieszkać w solidnym domu, czy takim, w którym wiecznie coś się będzie psuć? Mnie rozdzielnia prądu w domu kosztowała około 1 tyś zł, wszystko dobrych renomowanych firm. Kupując najtańsze chińskie odpowiedniki zapłaciłbym połowę tego. Tak samo z podłogówką, zorientowałem się, że najtańsze pexy mogę kupić za 2500zł a firmowe za 4000zł. Ale pytanie czy warto tak na wszystkim oszczędzać a później wzywać elektryka i wymieniać osprzęt rozdzielnicy czy też kuć posadzkę i naprawiać cieknącą rurkę? W końcu jeśli robi się dom dla siebie na te 30-50 lat życia, które nam zostanie to uważam, że lepiej zrobić taki dom solidnie niż na stare lata nie nadążać z usuwaniem usterek. Oczywiście nie zawsze warto przepłacać, ale na takich elementach jak dach, okna, fundament, strop i wszystko co zakrywamy posadzką/tynkami moim zdaniem nie warto na tym szukać oszczędności bo w przyszłości zapłacimy więcej. Już kilka razy w życiu kupiłem sobie jakiś typowo chiński sprzęt (1-3 razy tańszy od markowego odpowiednika) i najczęściej i tak musiałem później kupić coś markowego. Także tego błędu nie chce popełniać przy budowie domu.
    Jedyne na co uważam, że mnie poniosło to system inteligentnego domu - 2400zł sama centralka i bardzo drogie podzespoły. Ale dzięki niemu będę miał alarm, zarządzanie ogrzewaniem, roletami, bramą wjazdową, bramą garażową, oświetleniem, zamkiem w drzwiach wejściowych itp. za pośrednictwem pilota/telefonu, nawet jak np. ktoś zapomni kluczy to będę mógł otworzyć/zamknąć dom zdalnie, symulować obecność domowników w domu podczas wyjazdu, automatycznie zasłaniać latem roletę okien, z których słońce rozgrzewa dom, wystarczy tylko czujnik do tego. Brama garażowa i wjazdowa może się automatycznie otwierać gdy wykryje w pobliżu naszą obecność (przez GPS). Jestem informatykiem z zawodu i ogólnie jarają mnie takie "gadżety", ale uważam też że oprócz tego, że są fajne to ułatwiają życie i obniżają koszty utrzymania domu. Dla mnie plusem jest to, że ta technologia działa radiowo i muszę tylko zaplanować instalacje zasilania. A elementy instalacji takiego inteligętnego domu mogę sobie dokładać powoli w przyszłości zgodnie z możliwościami portfela
    Podsumowując moją przydługą wypowiedź to moim zdaniem jeśli się budować to porządnie aby taki dom nas cieszył i był miejscem odpoczynku. A jeśli nas na to nie stać to mieszkanie w bloku też jest dobrym rozwiązaniem.

  19. #59

    Domyślnie

    Opłaca się jedynie kupić dom używany gotowy od razu do zamieszkania (może tylko do odmalowania wnętrza). Jeżeli kupić i remontować to się nie opłaca. Za taką samą kwotę wybuduje się nowy. Jest jednak jedno "ale". Lokalizacja. Stare domy są zwykle w dobrych lokalizacjach. Blisko do sklepu, szkoły , centrum itp. Ze wszystkimi mediami. Ludzie często robią błąd, kupując tanie działki daleko od wszystkiego. Mają tanio , ale godziny spędzają na dojazdach.
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Adaptacja 2600zł z mapą do celów projektowych, projektem i uzgodnieniem mediów itp?
    Z uzgodnieniami. Mapę zamówiliśmy wcześniej (700zł).

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Ja się umówiłem z wykonawcą, że to on kupuje materiały i płacę 170tyś za całość SSO i nic mnie nie obchodzi. W tym jest ogrodzenie i schody wejściowe do budynku.
    I to cena brutto? Z dachem?
    U mnie dach 220m2 robocizna + materiały (bez więźby) to jakieś 31K netto (mam dwie podobne oferty między którymi wybieram - trzecia odstaje).
    Robocizna SSO (od zarośniętej działki, do więźby włącznie) - 45K zł
    Więźba - 10K zł netto, strop - stal 5K netto, beton z pompą i łatą wibracyjną co najmniej 5K netto, wynajem szalunków - 5K netto, BK, nadproża i klej to 15K zł netto.
    Koparka + piasek - 7K netto. A właśnie, masz też prace ziemne i piasek w tej cenie? Jak do tego dorzuciłbym płytę ze 400zł/m2 to już mam ponad 170K netto. To nawet doliczając do wszystkiego 8% VAT wychodzi 185K zł. A dużo drobiazgów pominąłem, nie liczyłem transportu (a większość brałem z jednego składu - więc transport się sumował i tak łącznie z transportem, to nie znalazłbym taniej, jakby gdzie indziej kupił nadproża, gdzie indziej klej i płacił osobno za transport każdego). No i masz droższe materiały i domek większy schody, dach pewnie o większej powierzchni, bo pewnie o dużo większym kącie niż mój.
    Sprawdź dokładnie zakres i za co będziesz musiał osobo płacić.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony