dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dobrze i tanio

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Białobrzegi
    Kod pocztowy
    26-800
    Posty
    10

    Domyślnie Wbrew wszystkim, co nie wierzą

    Witam wszystkich SAMOROBÓW!

    Na wstępnie od razu zaznaczę, że z miłą chęcią wysłucham wszystkich uwag, tak więc jak ktoś ma coś ciekawego do powiedzenia to zapraszam.

    Parę słów o sobie:

    Tak więc, ja lat 29, projektant instalacji elektrycznych ( jeszcze bez uprawnień), moja luba lat 30, aktorka, historyk sztuki, instruktor teatralny oraz nasza kochana córeczka prawie dwu letnia zmierzamy postawić naszą wymarzoną przystań.

    Jak większość tu obecnych mam zamiar popełnić ową przystań samemu w miarę możliwości.
    Póki co założenia są takie, że wszystko robię sam, oprócz dachu, tynków, wylewek itp. etapów, które wymagają sprzętu oraz dużego doświadczenia.
    Swoją wiedzę o budowie czerpie z forum oraz w głównej mierze z genialnych filmików na youtube.com od użytkownika „Łukasz budowlaniec”. Owy Pan ma ambitny plan pokazania wszystkim samorobom całej budowy domu krok po kroku, nie będę wnikał jakie przesłanki kierują tym Panem, jak ktoś obejrzy wszystkie jego filmy to sam się tego dowie. Poniżej link do banku wiedzy, zachęcam do oglądania:

    https://www.youtube.com/watch?v=Z9blYWSu-v8

    Działka:
    Działka jest położona w pięknym miejscu, a w MP owe tereny przeznaczone są pod zabudowę rezydencjonalną. Działka ma ok. 1300 m2 oraz jest szeroka na ok. 24m i głęboka na 55m, cała porośnięta pięknym lasem sosnowym. Wjazd na działkę od strony południowej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170211_133855.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	383359Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170211_133922.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	100,4 KB
ID:	383360Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170211_133931.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	100,8 KB
ID:	383361
    Działka nie jest uzbrojona, ale wszystkie potrzebne media ( prąd, woda) są u mojego wspaniałego sąsiada.
    Gazu brak, a kanalizacja jest w drodze gminnej, niestety podłączenie jest nieopłacalne jak na razie, dlatego planuję POŚ.
    Co do przyłącza wody cały czas zastanawiam się czy wybrać przyłącze miejskie czy studnie głębinową.

    Projekt:
    Po przejrzeniu z grubsza różnych projektów, stwierdziliśmy z małżonką, że stawiamy na projekt indywidualny domu parterowego.
    Na naszą decyzję miał wpływ również fakt, że mamy znajomego architekta.
    Bryła budynku oraz rozkład pomieszczeń jest w 99% zaprojektowana przez nas, a architekt spina wszystko pod względem technicznym.
    Od razu napiszę, że orientacja względem stron świata oraz o zgrozo duże przeszklenia od strony północnej zostały zaprojektowane z premedytacją. Jestem świadomy wszelkich konsekwencji z tego powodu.

    Poniżej zamieszczam szkic stworzony przeze mnie. Co nieco może się zmienić bo architekt dopiero bierze się do pracy, ale zmiany będą kosmetyczne.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rzut domu.jpg
Wyświetleń:	414
Rozmiar:	9,5 KB
ID:	383362

    Technologia:

    - fundament – tradycyjne ponieważ obawiam się, że płyty nie ogarnę pod względem wszystkich instalacji, które trzeba w niej przewidzieć.

    - podłoga na gruncie- standardowo podsypka, na to chudziak, potem 20 cm styro, w którym schowam rury od wody i co, na to wylewka z wodną podłogówką (100% w całym domu).

    - ściany - bk Solbet 24 cm, albo silka 24, decyzja jeszcze nie padła, do tego styropian 20cm.

    - strop – drewniany, na części domu tradycyjny krokwiowo-jętkowy ( salon + jadalnia odkryta więźba), reszta domu technologia wiązarowa. Ocieplenie dachu nad salonem i jadalni nakrokwiowa, reszta domu tradycyjnie w stropie drewnianym. Co do grubości i materiału na ocieplenie cały czas się zastanawiam.

    - dach – zlecę fachowcowi. W planach pełne deskowanie pokryte blacho dachówką.

    - komin – dwa kominy systemowe. Jeden do kominka w salonie i na tarasie, drugi w kotłowni. W kotłowni przewidzę pewnie oddzielny dodatkowy na gaz.

    - ogrzewanie – w całym domu z wyjątkiem łazienek zakładam 100% ogrzewania podłogowego wodnego, do tego wentylacja mechaniczna plus rekuperator plus różne wynalazki z tego forum. Sercem systemu ma być kocioł na Pelle firmy kostrzewa, który będzie współpracował z buforem ciepła o pojemności 2000l oraz z zasobnikiem CWU 300l. Do instalacji będzie wpięty również wkład z płaszczem wodnym z salonu ( palenie dla atmosfery).

    - woda - własne ujęcie w 99%, cały czas się zastanawiam co się bardziej opłaca.
    - prąd- państwowy, w przyszłości może panele fotowoltaiczne.

    To by było na tyle, a teraz mam parę pytań do bardziej doświadczonych użytkowników:

    1. Całą działkę mam porośniętą drzewami sosnowymi, wykarczować chcę tylko to co konieczne (moim zdaniem) i tu powstaje pytanie. Czy muszę jakoś zagęszczać grunt po wykarczowaniu pniaków, czy śmiało wybrać grunt do granicy przemarzania, kopać ławy i wylewać?
    2. Jak sprawdza się WM z kominkiem. Czy wszystkie kominki są przystosowane już do tego, czy koniecznie będę musiał kupić taki z zamknięta komorą spalania?
    3. Ścięte drzewo z działki mam zamiar przetrzeć na elementy więźby. Założenie jest takie, że co się da to wycinamy: krokwie, murłaty, itp., reszta na deski do szalunków i na deskowanie.
    To by było na tyle, jeśli ktoś ma jakieś uwagi to z miłą chęcią wysłucham. Pozdrawiam Wszystkich samorobów.
    Ostatnio edytowane przez dobrze i tanio ; 09-03-2017 o 13:55

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał dobrze i tanio Zobacz post
    Wbrew wszystkim co nie wieżą

    Witam wszystkich SAMOROBÓW!
    Fajnie, nie doczytałem tylko co z tą wieżą.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Była już kopuła ,myślałem, że będzie i wieża
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał dobrze i tanio Zobacz post
    3. Ścięte drzewo z działki mam zamiar przetrzeć na elementy więźby. Założenie jest takie, że co się da to wycinamy: krokwie, murłaty, itp., reszta na deski do szalunków i na deskowanie.
    To co pokazałeś na fotce to nawet na deski szalunkowe się raczej nie nadaje , na stemple pod strop -tak ale nie planujesz stropu.

    Rzut strasznie mały sie otwiera nic nie widać.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    To i ja się witam.

    dobrze i tanio - zamieść większe zdjęcie rzutu. (i wcale nie chodzi o szukanie tej wieży)
    Mam nadzieję że nie masz węża w kieszeni przy takim domku

    Szybkaosa- ale się uśmiałem jak przeczytałem twojego posta, w sumie dla tego że przeczytałem twojego nicka jako SZYBKAKOSA. Ewidentnie musisz zmienić nick

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post

    Szybkaosa- ale się uśmiałem jak przeczytałem twojego posta, w sumie dla tego że przeczytałem twojego nicka jako SZYBKAKOSA. Ewidentnie musisz zmienić nick

    Pozdrawiam
    Wolałbym SZYBKAKASA, ale niech tam..
    EOT

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    To jest wieża


    i to jest wieża



    i to też:


  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dobrze i tanio

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Białobrzegi
    Kod pocztowy
    26-800
    Posty
    10

    Domyślnie

    Ale wtopa z tą wieżą . Chyba muszę powyłączaćwiczenia te auto korekty. Panowie jak poprawić ten nieszczęsny tytuł wątku?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Jeśli sam nie możesz edytować tytułu wątku, to poproś o korektę moderatora.

    Wysłałem Ci PW na skrzynkę.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Cytat Napisał dobrze i tanio Zobacz post
    Witam wszystkich SAMOROBÓW!

    Na wstępnie od razu zaznaczę, że z miłą chęcią wysłucham wszystkich uwag, tak więc jak ktoś ma coś ciekawego do powiedzenia to zapraszam.
    ...
    To by było na tyle, a teraz mam parę pytań do bardziej doświadczonych użytkowników:

    1. Całą działkę mam porośniętą drzewami sosnowymi, wykarczować chcę tylko to co konieczne (moim zdaniem) i tu powstaje pytanie. Czy muszę jakoś zagęszczać grunt po wykarczowaniu pniaków, czy śmiało wybrać grunt do granicy przemarzania, kopać ławy i wylewać?
    2. Jak sprawdza się WM z kominkiem. Czy wszystkie kominki są przystosowane już do tego, czy koniecznie będę musiał kupić taki z zamknięta komorą spalania?
    3. Ścięte drzewo z działki mam zamiar przetrzeć na elementy więźby. Założenie jest takie, że co się da to wycinamy: krokwie, murłaty, itp., reszta na deski do szalunków i na deskowanie.
    To by było na tyle, jeśli ktoś ma jakieś uwagi to z miłą chęcią wysłucham. Pozdrawiam Wszystkich samorobów.
    Ad 2) Dzisiaj prawie wszyscy robią doprowadzenie powietrza do kominka z zewnątrz. Pewnie połowa kominków ma to przewidziane więc nie musisz tu bardzo szukać. Generalnie chodzi o to, że przy went. mech. z odzyskiem ciepła trzeba mieć w miarę szczelny dom żeby cała wymiana powietrza następowała przez wymiennik, a nie gdzieś przez komin. Druga sprawa, że w szczelnym domu przy braku doprowadzonego powietrza zew. do kominka byłby problem z cugiem.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Witam. Oczywiscie przy WM tylko kominek z zamknieta komora spalania. Dodatkowo musi ona chodzic z lekkim nadcisnieniem wtedy przy otwarciu drzwiczek w kominku nic nie bedzie wlatywac do srodka smrodzic i brudzic.
    BTW takie nadcisnienie przydaje sie tez przy podlaczaniu sprzetow do dzialajacej kanalizy, mozna sie zaciagsc prostu z rury i nic nie czuc - sprawdzalem osobiscie

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dobrze i tanio

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Białobrzegi
    Kod pocztowy
    26-800
    Posty
    10

    Domyślnie

    Wrzucam powiększony rzut parteru.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witaj

    Fajny domek w lesie planujesz, założenia bardzo słuszne i nie ma do czego się przyczepić

    Proponowałabym zrobić badania gruntu, ewentualnie podpytaj w domach obok, czy mieli problemy podczas kopania fundamentów. No i jeszcze Twój kierownik budowy niech się wypowie, od tego jest (o ile już masz kierbuda)
    Kiedy planujesz start?
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dobrze i tanio

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Białobrzegi
    Kod pocztowy
    26-800
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mother_nature Zobacz post
    Witaj

    Fajny domek w lesie planujesz, założenia bardzo słuszne i nie ma do czego się przyczepić

    Proponowałabym zrobić badania gruntu, ewentualnie podpytaj w domach obok, czy mieli problemy podczas kopania fundamentów. No i jeszcze Twój kierownik budowy niech się wypowie, od tego jest (o ile już masz kierbuda)
    Kiedy planujesz start?
    Po tym weekendzie okazało się, że z tego lasu dużo niezostanie. Planuje zostawić parę drzew w zachodnio-północnej części działki oraz pas drzew z przodu domu. Poniżej koncepcja.


    Ponoć działka jest mokra. Sąsiad mówił, że jak było dużo opadów to na metrze pokazywała się woda, a tak w normalnym okresie to 1,5 m. Dzięki tej informacji już wiem, że POŚ odpada, za to można zastanowić się nad wykorzystaniem tej wody może GWC

    Start w tym roku, kiedy nie wiem. Czekam na projekt budowlany od architekta, a potem na pozwolenie. Minimum na ten rok to stan "0".

    Ps. Czemu nie widać miniatur zdjęć?

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    W takim sosnowym lesie mokro? hmm....... zrób badania albo weź szpadel i sam wykop dziurę właśnie teraz gdzie poziom wód gruntowych jest najwyższy. Bo już zaczyna spadać, sam u siebie widzę to już trzeci rok z rzędu że zaraz po mrozach i roztopach śniegu wody jest najwięcej potem już co raz mniej.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dobrze i tanio

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Białobrzegi
    Kod pocztowy
    26-800
    Posty
    10

    Domyślnie

    Wpadłem dziś na działkę z łopata. Chwila wysiłku i dół wykopany na 1.2 m. Pierwsze wrażenie sucho. Wiec idę do samochodu po miarę żeby się upewnić co do głębokości. Wracam, a tu źródełko bije (fajny widok, szkoda że tego nie nagrałem ). Finalnie lustro mam 1.1m od powierzchni i teraz pytanie to dobrze czy źle? Jakie GWC zastosować? Co z drenażem? Taki stan to wysokie stan, średni, czy niski?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał dobrze i tanio Zobacz post
    Wpadłem dziś na działkę z łopata. Chwila wysiłku i dół wykopany na 1.2 m. Pierwsze wrażenie sucho. Wiec idę do samochodu po miarę żeby się upewnić co do głębokości. Wracam, a tu źródełko bije (fajny widok, szkoda że tego nie nagrałem ). Finalnie lustro mam 1.1m od powierzchni i teraz pytanie to dobrze czy źle? Jakie GWC zastosować? Co z drenażem? Taki stan to wysokie stan, średni, czy niski?
    na obecną porę (po zimie) to norma. Ale wiesz już przynjamniej na jakiej wysokosci masz wodę na maxa. Jaką masz tam głębokość przemarzania? Bo jak woda tak wysoko i głęboko ziemia zamarza to zwykły fundament raczej odpada...
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony