dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ppar

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Szczecin - Płonia
    Posty
    117

    Domyślnie Zamiast markiz - drzewa.

    Buduję dom z dosyć dużymi przeszkleniami od strony południowo - zachodniej. Częścią tych przeszkleń jest ogród zimowy, częścią salon z oknem sześciometrowej wysokości. (musiałem nad częścią domu zrobić skośny dach i stąd takie rozwiązanie).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Fasada 1.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	383637
    Muszę jakoś ocienić to w lecie i pomyślałem, by wykorzystać do tego drzewa. Taki szpaler rosnący przed domem. Korony na wysokości takiej, by w lecie dawały cień a w zimie, przy niskim słońcu światło docierało by albo pod koronami albo przez nie, jak liście opadną. Odległość drzew od domu jakieś trzy - cztery metry. Jakie drzewa byście proponowali? Chciałbym, by w miarę szybko urosły, nie były za duże, nie miały gęstych i grubych gałęzi i by dało się je tak przyciąć, by pod koronami było jakieś trzy metry. Co byście zaproponowali, no i w ogóle co sądzicie a takim pomyśle?
    Ostatnio edytowane przez ppar ; 12-03-2017 o 16:17

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    brzoza

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ppar

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Szczecin - Płonia
    Posty
    117

    Domyślnie

    Myślałem o brzozach ale jakie wybrać? Szybko rosnące i tak do 10 m.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kupujesz od razu duże drzewa a nie siewki, ładna jest brzoza pożyteczna (mniej śmieci, większe liście)

    Zimą wygląda tak:


    fajnym drzewem jest też glediczja - jej zaletą jest późne wypuszczanie liści wiosną, wiec wiosną nic salonu nie zacienia.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 12-03-2017 o 19:12

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Inspiracja:




  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppar Zobacz post
    Myślałem o brzozach ale jakie wybrać? Szybko rosnące i tak do 10 m.
    Proponuję klony czerwonolistne. Do 10 m, piękne korony i w miarę szybko rosną.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Błyskawicznie rośnie robinia (akacja). Liście są dość ażurowe, do tego przycinana ładnie się zagęszcza, co daje możliwość sterowania ilością światła przepuszczanego przez koronę drzewa.
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  8. #8

    Domyślnie

    topole kanadyjskie lub białe.. bardzo szybko rosna też klony.
    sprzedam tanio kilka palet silka tempo, zostały po murowaniu.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Zwracaj też uwagę na system korzeniowy - szukaj raczej gatunków z systemem palowym niż rozchodzącym się płytko i szeroko (fundamenty).
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ppar

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Szczecin - Płonia
    Posty
    117

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim. Wiedziałem, że wybór nie będzie łatwy. Klony z czerwonymi liśćmi są śliczne ale brzoza czy robinia też wygląda świetnie. Glediczja ma, o ile dobrze dostrzegłem na zdjęciach kolce? Póki nie wyrośnie, to trochę problem dla psa i dzieci.
    Ostatnio edytowane przez ppar ; 13-03-2017 o 09:20

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    glediczja uprawiana w ogrodach nie ma kolców. tylko dzikie formy je mają.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ppar

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Szczecin - Płonia
    Posty
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    glediczja uprawiana w ogrodach nie ma kolców. tylko dzikie formy je mają.
    Ok. Niewiele można się na temat tego drzewa dowiedzieć. Co byś Elfir poleciła? Kogo nie pytam to ma inne zdanie. Klony mają z reguły dosyć grube gałęzie więc odpadają. Brzoza, robinia czy ta glediczja?

  13. #13

    Domyślnie

    Posadź paulownię.

    1. Rośnie baaardzo szybko - będziesz miał cień po 2-3 latach, a nie po 15. U mnie paulownia w pierwszym roku po posadzeniu miała 1.5m a w drugim ponad 4. Sadziłem jak miała 30cm.

    2. Ma rzadką koronę, więc nie będzie zaciemniała w zimie.

    3. Ma duże liście, więc daje dużo cienia w lecie.

    O brzozach zapomnij - tak blisko domu będziesz miał w sierpniu i wrześniu CIĄGŁY problem z nasionami, które będą dosłownie wszędzie w domu. Miałem duża brzozę przy balkonie w bloku i szlag mnie trafiał z tego powodu.
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 13-03-2017 o 18:57

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Paulownia lubi przemarzać w naszym klimacie. Wieloletnie drzewko w Poznaniu w OB ma 4-4,5 m wysokości.

    Klon pospolity się sieje. Klon czerwony raczej słabo. Z tym, że żadne nie ma czerwonych liści w sezonie, jedynie jesienią. Pewnie myślisz o palmowym (który ma czerwone liście), ale to niewielkie, wolno rosnące drzewko w naszym klimacie.
    Ale nie bardzo rozumiem problem konarów?

    Glediczja jest popularnym drzewem, jakiej konkretnie informacji na jej temat szukasz? Najpopularniejsza odmianą jest "Sunburst". Potem jest czerwonolistna "Rubylace" i zielonolistna f. inermis.

    tutaj taki zagajniczek z Sunburst:


    Brzoza pożyteczna tak nie "sieje" jak pospolita. Brzozy będą najtańszym rozwiązaniem jeśli chcesz kupić duże egzemplarze.
    Ale tutaj zagajnik z brzozy pospolitej:


    a tu okna ocienia pożyteczna:

    a tu czarna:


    Robinia na kruche konary. Bałabym się, że mogłyby przy jakiejś wichurze uderzyć w okno.
    Z mniejszych odmian (bo dzika forma to ogromne drzewo) jest np. "Frisia" (przypomina bardzo glediczję Sunburst tylko kwitnie) czy "Pink Cascade"



    tutaj albo robinie albo glediczje (za mała ostrość):


    Drzewo dobierz przede wszystkim do gleby i stylu ogrodu.

    Bo z szybko rosnących, atrakcyjnych drzew są jeszcze grujeczniki, ale raczej w osłoniętych miejscach.
    Jak to nie ma być zagajnik, ale majestatyczne drzewo (które dobrze znosi cięcie w razie potrzeby) to ciekawe są platany.

    Mozna też wiśnie zdobne np. "Kanzan" albo czeremcha pospolita (tylko trzeba jej podkrzesać dolne konary, bo lubi rosnąć krzaczasto)
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 13-03-2017 o 21:50

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ppar

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Szczecin - Płonia
    Posty
    117

    Domyślnie

    Dziękuję Elfir. Mam o czym myśleć. Co do konarów, to w zimie ma przez koronę świecić słońce. Im drobniejsze tym lepsze. Pojadę do Smętowic, to taka olbrzymia szkółka pod Szczecinem. Maja tam również kilka odmian glediczji. Popatrzę teraz, póki nie maja liści i potem jak już będą. Czeremchę miałem na działce i z ulgą się jej pozbyłem. Zdaje się to była odmiana amerykańska, żaden ptak nie ruszył owoców. Czemu wiem, bo, przez niewiedzę napiłem się nalewki z tej czeremchy. Mało nie wylądowałem w szpitalu, jak nie gorzej. Czeremcha rośnie jak głupia. Przez rok metr. Olbrzymia korona, masę liści do sprzątania, bardzo kruche gałęzie. Ściąłem ją a teraz z pnia wyrósł krzak, który świetnie można kształtować.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie zgodziłabym się, że gęste drobne gałązki przepuszczają więcej światła niż grube, ale rzadkie.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Paulownia lubi przemarzać w naszym klimacie. Wieloletnie drzewko w Poznaniu w OB ma 4-4,5 m wysokości.
    Ta u mnie zdaje się o tym nie wiedzieć bo rośnie zajebiście szybko.

    Od firmy od której kupowałem paulownię dostałem informację że przez pierwsze 5 lat należy ją okrywać i tak też czyniłem. Może temu nie przemarzła?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Może. Albo trafiłeś na ciąg łagodnych zim, bez późnowiosennych silnych przymrozków.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    kupujesz od razu duże drzewa a nie siewki, ładna jest brzoza pożyteczna (mniej śmieci, większe liście)

    Zimą wygląda tak:


    fajnym drzewem jest też glediczja - jej zaletą jest późne wypuszczanie liści wiosną, wiec wiosną nic salonu nie zacienia.
    Elfir, wiesz może co to za odmiana b. pożytecznej na tym zdjęciu? Szukam w internecie i okazuje się, że jest ich kilka.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W Polsce w zasadzie produkuje się tylko Doorenbos. (I "Long Trunk", która jest formą płaczącą)
    Czasem można dostać inne odmiany, ale małe egzemplarze (nie alejowe).
    Nie mam pojęcia czym się różnią "White Light" od "White Ness" czy "'Silver Shadow'", "Grayswood Ghost", "'Jacquemontii Jermyns'"

    "Forest Blush" - ta przynajmniej ma pomarańczowo-białą korę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony