dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leshqo

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    66-006
    Dzielnica
    Nowe Miasto
    Posty
    26

    Domyślnie Instalacja alarmowa oparta o Satel Integra

    Cześć

    Za niecały miesiąc zamykać będę stan surowy otwarty w moim domu i na tym etapie zamierzam we własnym zakresie zainstalować i skonfigurować system alarmowy. Zakup wszystkich elementów zamierzam podzielić na dwa etapy. Pierwszy teraz, kiedy zakupię kręgosłup systemu wraz z niezbędnymi elementami oraz etap drugi podczas wykończenia, kiedy to zakupiona zostanie reszta urządzeń. Chodzi o to by nie kupować teraz urządzeń, które potrzebne mi będą dopiero za około 2/3 lata i wykorzystać te pieniądze na ważniejsze obecnie rzeczy, ale również by elementy zakupione teraz można było wykorzystać bez problemu później.

    Co zamierzam osiągnąć aktualnie
    • 5 czujek na parter (otwarta przestrzeń + garaż)
    • 1 czujka przy centralce na strychu
    • kontrakton w drzwiach wejściowych i garażowych
    • sterowanie bramą garażową (Hormann + wsparcie SMS)
    • uzbrajanie i rozbrajanie oraz sprawdzenie stanu alarmu za pomocą SMS
    • pełna konfiguracja alarmu poprzez Ethernet
    • integracja z firmą ochroniarską

    Co zamierzam osiągnąć docelowo (wszystko powyższe +)
    • sterowanie oświetleniem (wyłączenie świateł w domu po uzbrojeniu alarmu, sterowanie oświetleniem przed domem w nocy poprzez czujnik światła)
    • sterowanie elektrozaworem z wodą (+ wsparcie SMS)
    • sterowanie systemem nawadniania (kalendarz / ręcznie wzbudzanie / czujnik wilgotności)
    • sterowanie bramą wjazdową na posesję (+ wsparcie SMS)
    • podłączenie kontraktonów we wszystkich oknach
    • podłączenie dodatkowych czujek ruchu
    • podłączenie czujników gazu, pożaru czy temperatury
    • sterowanie klimatyzacją (minimum włączenie/wyłączenie)
    • sterowanie roletami (opuszczenie przy włączeniu alarmu + wspracie SMS dla podnoszenia i opuszczenia)

    Przez wsparcie SMS rozumiem kontrolę oraz gdzie to sensowne sprawdzenie stanu.

    Elementy które zamierzam kupić teraz by pokryć pierwszy etap (budżet 3k pln)
    • centralka Satel Integra 128 WRL
    • obudowa OPU-3P wraz z antenami i transformatorem TR60VA
    • sygnalizator Satel SP-4006R
    • akumulator Alarmtec 18Ah 12V
    • 2 piloty Satel APT-100
    • 6 czujek BOSCH PIR BPR2-W12
    • SATEL ETHM-1 PLUS
    • 3 kontraktony Satel K-1 oraz 1 B-3A

    Poniżej obrazek prezentujący jak zamierzam umieścić czujki i kontraktony.



    Co ważne chcę je zainstalować aktualnie tylko na parterze. Sama centralka natomiast umieszczona będzie wraz ze swoją czujką w szczycie dachu na "strychu". Co również istotne, ścianek działowych na chwilę obecną na parterze nie ma, występują tylko dwa słupy zaznaczone na żółto i duża otwarta przestrzeń. Czerwone kreski to propozycje umieszczenia czujek, a zielone kontraktonów. Część właściwa budynku to kwadrat o boku 10 metrów.

    Poniżej moje pytania i wątpliwości (kolejność przypadkowa)
    1. Wybrałem system oparty niemal w całości o rozwiązania firmy Satel. Z tego co przeczytałem jest to dobra jakość w dobrej cenie.
    2. Z informacji które zdobyłem, proponowane czujki Bosch to aktualnie jedna z lepszych i najbardziej niezawodnych pozycji, zwłaszcza w kwestii fałszywych alarmów.
    3. Czy 3 czujki wystarczą na pokrycie parteru w proponowanej formie?
    4. Czy Integra 128 WRL pokryje moje docelowe potrzeby o których pisałem powyżej? Zdaję sobie sprawę, że docelowo będę potrzebował Satel INT-E, INT-O, czu INT-IORS)
    5. Cały czas zastanawiam się czy nie korzystniej wziąć Integrę 128 Plus + moduł GSM-4. Cenowo niewiele więcej. Z tego co wyczytałem plusami tego rozwiązania są: wsparcie powiadomień email oraz większy dostępny prąd, minusem natomiast brak wsparcia sterowania tak dużą ilością urządzeń poprzez SMS (tylko 3?). Na pewno zależy mi na dokładnej identyfikacji źródła alarmu. ABAX ... kto wie, może w przyszłości wykorzystam.
    6. Czy pilot APT-100 daje możliwość przypisania dowolnej funkcji do dowolnego klawisza w Integrze no i najważniejsze czy komunkacja pomiędzy tymi urządzeniami jest bezpieczna?
    7. Zakładam, że posiadając moduł Ethernet i prawidłowo podłączone podzespoły wszystko co chcę osiągnąć zrobię przy pomocy komputera i oprogramowania DLOADX
    8. Aktualnie nie przewiduję manipulatora. Konfigurację chcę zrobić przez PC. 350 pln za prosty LED, który się upaskudzi podczas prac to IMO wyrzucone pieniądze, zwłaszcza że docelowo planuję coś z ekranem dotykowym, czego teraz na pewno nie powieszę.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Alarm.jpg
Wyświetleń:	127
Rozmiar:	15,6 KB
ID:	383717  

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    Wybrałem system oparty niemal w całości o rozwiązania firmy Satel. Z tego co przeczytałem jest to dobra jakość w dobrej cenie.
    Tak jak już wiele razy napisano, Satel sprawdza się dobrze jako alarm i tylko alarm. Wybierz sobie inny system do zarządzania domem i jedynie pobieraj stany czujek.

    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    Z informacji które zdobyłem, proponowane czujki Bosch to aktualnie jedna z lepszych i najbardziej niezawodnych pozycji, zwłaszcza w kwestii fałszywych alarmów.
    Nie ma czegoś takiego, że ta czy inna firma jest fajna. Musisz mieć model czujki. Warto jest odrzucać te co mają jeden PIRoelement.

    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    Czy 3 czujki wystarczą na pokrycie parteru w proponowanej formie?
    Brakuje czujki w gabinecie, a to idealne miejsce na włam. Tam to i pasuje pod dachem tarasu dać dualną zewnętrzną.


    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    Cały czas zastanawiam się czy nie korzystniej wziąć Integrę 128 Plus + moduł GSM-4. Cenowo niewiele więcej. Z tego co wyczytałem plusami tego rozwiązania są: wsparcie powiadomień email oraz większy dostępny prąd, minusem natomiast brak wsparcia sterowania tak dużą ilością urządzeń poprzez SMS (tylko 3?). Na pewno zależy mi na dokładnej identyfikacji źródła alarmu. ABAX ... kto wie, może w przyszłości wykorzystam.
    INT-ETHM 2 pozwala na użycie aplikacji na telefon. Masz normalny manipulator w apce + dodatkowe listy ze stanem czujek, zdarzeń i oczywiście konfigurowalne pushe na wybrane zdarzenia. Działa bardzo fajnie, moim zdaniem lepsze od SMSów o ile masz stały internet.
    http://www.satel.pl/pl/product/845/

    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    Aktualnie nie przewiduję manipulatora. Konfigurację chcę zrobić przez PC. 350 pln za prosty LED, który się upaskudzi podczas prac to IMO wyrzucone pieniądze, zwłaszcza że docelowo planuję coś z ekranem dotykowym, czego teraz na pewno nie powieszę.
    To na czas budowy aplikacja w telefonie jest idealna.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Właśnie instalator odpalił nam alarm Satel WRL128 + Ethernet.
    Na początku wymyślałem podobnie jak Ty. Przeszło mi.
    Policz sobie ile potrzebujesz sprzętu aby zrealizować sobie to co założyłeś. A później zobacz jakie będziesz miał możliwości sterowania tymi wszystkimi bajerami przez telefon. Wartość użytkowa tej aplikacji jest szczerze mówiąc mierna. Mnie nic więcej niż alarm, sterowanie roletami i cwu nie jest potrzebne więc pozostałem przy satelu. Gdybym chciał zrealizować połowę twoich założeń poszedłbym w fibaro lub coś podobnego
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leshqo

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    66-006
    Dzielnica
    Nowe Miasto
    Posty
    26

    Domyślnie

    Dzięki Panowie.
    Cytat Napisał Andrzey_ Zobacz post
    Tak jak już wiele razy napisano, Satel sprawdza się dobrze jako alarm i tylko alarm. Wybierz sobie inny system do zarządzania domem i jedynie pobieraj stany czujek.
    Polecasz coś konkretnego? Dlaczego Satel się tu nie sprawdzi? Nie chciałbym wydać fortuny na Fibaro, zwłaszcza, że to o czym mówię to raczej proste sygnały sterowane za pomocą sms/apka/timer
    Cytat Napisał Andrzey_ Zobacz post
    Brakuje czujki w gabinecie, a to idealne miejsce na włam. Tam to i pasuje pod dachem tarasu dać dualną zewnętrzną.
    Tak jak pisałem, nie mam aktualnie ścianek działowych, a to znaczy, że cały parter jest otwartą przestrzenią i w takim przypadku 2 czujki łapią gabinet. Czy to jednak za duża przestrzeń?
    Cytat Napisał Andrzey_ Zobacz post
    INT-ETHM 2 pozwala na użycie aplikacji na telefon. Masz normalny manipulator w apce + dodatkowe listy ze stanem czujek, zdarzeń i oczywiście konfigurowalne pushe na wybrane zdarzenia. Działa bardzo fajnie, moim zdaniem lepsze od SMSów o ile masz stały internet.
    Wszystko się zgadza, stały internet także będę miał, ale ...
    • Żadna firma monitorująca raczej nie polega na powiadomieniach push
    • Appka świetna sprawa, ale jaką mam pewność, że będzie działała za 5 lat na androidzie dajmy na to 11, lub też innym nowym medium. Aktualnie zależy mi, by mieć oba rozwiązania


    Cytat Napisał APZ Zobacz post
    Policz sobie ile potrzebujesz sprzętu aby zrealizować sobie to co założyłeś. A później zobacz jakie będziesz miał możliwości sterowania tymi wszystkimi bajerami przez telefon. Wartość użytkowa tej aplikacji jest szczerze mówiąc mierna. Mnie nic więcej niż alarm, sterowanie roletami i cwu nie jest potrzebne więc pozostałem przy satelu. Gdybym chciał zrealizować połowę twoich założeń poszedłbym w fibaro lub coś podobnego
    Które z moich założeń, są takie problematyczne dla tej centralki? Na moją wiedzę wszystko się sprowadza, do kilku modułów INT-IORS. Nie wykluczone również, że być może część z moich założeń jeszcze się zmieni.

    Na koniec Panowie nie odbierzcie mojej wypowiedzi, jako upieranie się przy swoim. Zwyczajnie chcę rozwiać swoje wątpliwości. Z tego co się orientowałem, Fibaro wychodzi delikatnie to ujmując drogo, tymczasem wszystko co potrzebuję, to kilka czujników, timerów, wsparcie komunikacji i przekaźniki.

    Dziś jeszcze doczytałem o rozwiązaniach opartych o WAGO KNX/PLC. Ktoś może się wypowiedzieć w tym temacie?
    Ostatnio edytowane przez leshqo ; 14-03-2017 o 22:03

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    Dzięki Panowie.

    Polecasz coś konkretnego? Dlaczego Satel się tu nie sprawdzi? Nie chciałbym wydać fortuny na Fibaro, zwłaszcza, że to o czym mówię to raczej proste sygnały sterowane za pomocą sms/apka/timer

    Tak jak pisałem, nie mam aktualnie ścianek działowych, a to znaczy, że cały parter jest otwartą przestrzenią i w takim przypadku 2 czujki łapią gabinet. Czy to jednak za duża przestrzeń?

    Wszystko się zgadza, stały internet także będę miał, ale ...
    • Żadna firma monitorująca raczej nie polega na powiadomieniach push
    • Appka świetna sprawa, ale jaką mam pewność, że będzie działała za 5 lat na androidzie dajmy na to 11, lub też innym nowym medium. Aktualnie zależy mi, by mieć oba rozwiązania



    Które z moich założeń, są takie problematyczne dla tej centralki? Na moją wiedzę wszystko się sprowadza, do kilku modułów INT-IORS. Nie wykluczone również, że być może część z moich założeń jeszcze się zmieni.

    Na koniec Panowie nie odbierzcie mojej wypowiedzi, jako upieranie się przy swoim. Zwyczajnie chcę rozwiać swoje wątpliwości. Z tego co się orientowałem, Fibaro wychodzi delikatnie to ujmując drogo, tymczasem wszystko co potrzebuję, to kilka czujników, timerów, wsparcie komunikacji i przekaźniki.

    Dziś jeszcze doczytałem o rozwiązaniach opartych o WAGO KNX/PLC. Ktoś może się wypowiedzieć w tym temacie?
    Fibaro kosztuje to fakt. Czy zrobiłeś wycenę swojego systemu na fibaro. Czy wyceniłeś sobie satela.
    Satel też nie będzie za darmo jak policzysz wszystkie moduły do kupy do robi się ładna kwota. U mnie na same urządzenia około 5 000 zł a mam dużo mniej niż Ty dolicz robociznę. A na końcu porównaj efekt.
    Fibaro:
    https://www.youtube.com/watch?v=4UXKrjTGHig

    Satel:
    https://www.youtube.com/watch?v=TPnzeBFXvYQ

    Mam Satela i delikatnie mówiąc aplikacja nie zachęca do używania. Trzeba napisać dodatkowe makra do aplikacji aby chciało się zaglądać.
    Masz już trochę tych funkcji na twoim miejscu dołożyłbym jeszcze minimum sterowanie cwu i kotłem.
    Gdybym miał dołożyć w tym momencie ze dwa tysiące to brałbym fibaro.
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    Polecasz coś konkretnego? Dlaczego Satel się tu nie sprawdzi? Nie chciałbym wydać fortuny na Fibaro, zwłaszcza, że to o czym mówię to raczej proste sygnały sterowane za pomocą sms/apka/timer
    Fibaro jest radiowe, więc jak możesz po kablu to lepiej coś innego. Ja mogę napisać co mam sam. Satel alarm, automatyka na Loxone, wszystko komunikuje się poprzez magistralę KNXa. Generalnie warto robić system, który ma magistralę, bez tego jest bardzo dużo kabli.


    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    Tak jak pisałem, nie mam aktualnie ścianek działowych, a to znaczy, że cały parter jest otwartą przestrzenią i w takim przypadku 2 czujki łapią gabinet. Czy to jednak za duża przestrzeń?
    Musisz zobaczyć w instrukcji czujki, jaki ma zasięg. Jednak w przypadku domu to raczej nie powinno być problemów. Generalnie czujki to grosze, dołożenie kolejnej nie jest wielkim kosztem. Zawsze wiesz czy załączył się alarm na jednej czy na większej liczbie czujek.


    Cytat Napisał leshqo Zobacz post
    Wszystko się zgadza, stały internet także będę miał, ale ...
    • Żadna firma monitorująca raczej nie polega na powiadomieniach push
    • Appka świetna sprawa, ale jaką mam pewność, że będzie działała za 5 lat na androidzie dajmy na to 11, lub też innym nowym medium. Aktualnie zależy mi, by mieć oba rozwiązania
    Firma ochroniarska i tak założy pewnie własny moduł do komunikacji GPRSa, apka jest dla Ciebie.W mojej ocenie jest bardzo wygodna, szczególnie jak nie mamy jeszcze manipulatora na budowie.
    W żadnym systemie nie masz pewności o wiecznym wsparciu. Jednak Satel to nie firma krzak i można liczyć, że wsparcie będzie trwało dłużej. Obecna apka nadal działa z poprzednią wersją rozszerzenia ETHM i to nawet na dość starym firmware.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leshqo

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    66-006
    Dzielnica
    Nowe Miasto
    Posty
    26

    Domyślnie

    Dziękuję za sugestie.

    Reasumując, na chwilę obecną skoncentruję się tylko na alarmie opartym o Satel. Zastanowię się tylko nad centralką czy wybrać Integrę 128, czy jednak 128 WRL.

    Zadzwonię też i upewnię się, bo jeżeli firma ochroniarska rzeczywiście wstawi swój moduł GPRS to może ograniczę się do 128 z modułem ETH i tak będę się komunikował

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    trais

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    198

    Domyślnie

    Leshgo, ja ide tez w satela. Inteligetny dom na grentonie czy ampio to koszt 55-60tys.

    Na satelu wydam hmm max 25-30 za calosc. Sterowanie podobne mi zaezy na roletach drzwiach wejsciowych i bramach obu plus alarm.
    Interga 128 z modulem eth wystarczy mi a koszty o polowe mniejsze.
    Podlewanie ogrodu oddzielny system z czyjnikami wilgotnosci.!

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Temat Satela na forum był już poruszany setki razy. Nie robi się automatyki budynku na systemie alarmowym. Powód jest prosty, to tykająca bomba zegarowa. System całkowicie scentralizowany bez jakichkolwiek zabezpieczeń na wypadek awarii centrali. I nawet jakby był to system najbardziej bezawaryjny na świecie, to jak po latach uszkodzi Ci się centrala to leży Ci cały dom, nie działa nic. Ale nie jest. Ostatnio z awaryjnością Integry jest bardzo ciekawie. Poczytaj sobie forum elektrody albo zapytaj jakąkolwiek firmę zajmującą się zawodowo systemami alarmowymi ile w tym roku wymienili już central Integry. Inna sprawa to słaba i nielogiczna logika. Kolejna sprawa to nieporównywalnie mniejsze możliwości (np. w stosunku do Ampio czy KNX).

    Cytat Napisał trais Zobacz post
    Leshgo, ja ide tez w satela. Inteligetny dom na grentonie czy ampio to koszt 55-60tys.

    Na satelu wydam hmm max 25-30 za calosc. Sterowanie podobne mi zaezy na roletach drzwiach wejsciowych i bramach obu plus alarm.
    Interga 128 z modulem eth wystarczy mi a koszty o polowe mniejsze.
    Podlewanie ogrodu oddzielny system z czyjnikami wilgotnosci.!
    Nie będę się kłócił bez wiedzy na temat konkretnych danych, ale podejrzewam że to nieprawda. Ponieważ sam system to zapewne zdecydowanie mniejsza część tej kwoty to cała reszta, czyli instalacja elektryczna, robocizna, kable, podłączenie modułów - wyjdą tyle samo. Napisz dokładnie ile obwodów i jakich chcesz sterować to napiszę ile dokładnie kosztować będą same moduły Ampio. Podejrzewam że różnica wyjdzie w paru tysiącach.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ksysju

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Opole i okolice
    Posty
    177

    Domyślnie

    Cytat Napisał trais Zobacz post
    Interga 128 z modulem eth wystarczy mi a koszty o polowe mniejsze.
    Podlewanie ogrodu oddzielny system z czyjnikami wilgotnosci.!
    Witam

    Te czujniki wilgotności to jakieś somorobione czy kupowane ?
    Akurat mam sterowanie podlewaniem z integry czyli timery+czujnik deszczu. Czujników wilgotności kilka lat wstecz nie znalazłem.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał trais Zobacz post
    Leshgo, ja ide tez w satela. Inteligetny dom na grentonie czy ampio to koszt 55-60tys.

    Na satelu wydam hmm max 25-30 za calosc. Sterowanie podobne mi zaezy na roletach drzwiach wejsciowych i bramach obu plus alarm.
    Interga 128 z modulem eth wystarczy mi a koszty o polowe mniejsze.
    Podlewanie ogrodu oddzielny system z czyjnikami wilgotnosci.!
    Moją automatykę budynkową oparłem na Satelu (11 rolet, 10 obiegów świetlnych).
    Miesiąc temu wszystko zdemontowałem i "wypieprzyłem". Tyle to jest warte. Centralę wysłałem do serwisu - problem z pamięcią*Flash.
    Na szczęście kupiłem tylko 6 ekspanderów bez paneli itp. Teraz kupiłem sprzęt firmy Grenton.
    Jak w jednym i drugim przypadku płaciłem tylko za sprzęt, okablowanie, montaż programowanie było po mojej stronie.
    Zauważyłem już kilka drobnych wad po stronie Grentona ale jest temat na osobny wątek.

    Tak jak wspomnieli moi poprzednicy, sprawy alarmowe zostawmy jednej firmie a sprawy automatyki drugiej.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    trais

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    198

    Domyślnie

    Jesli ktos ma hajs jasne. Dla mnie podpiecie pod satela risco czy inny system rolet i dwoch bram nie jest problemem.
    Placenie za grentona grubej kasy oczywiscie duzoooo wieksze mozliwosci ale jak ich nie potrzebuje.

    Rolety x8, brama wjazdowa i garazowa i drzwi frontowe. Tyle. Satel inegra somfy tahoma po io lub rts tez spelni swoje funkcje.
    A podlewanie ogrodu zrobie soboe z pelna automatyka za duzo mniejsze pianiedze tylko nie bede mial podpietego pod satela czy grentona czy ampio tylko automatyka ogrodowa jest na na tyle rozbudowana ze mlze funckjonowac sama. Czujniki wilgotnosci i wszystko samo gra.
    Ostatnio edytowane przez trais ; 17-04-2017 o 12:43

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    trais

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    198

    Domyślnie

    Jest czujnik wilgotnosci, dopiero bede to montowal wiec szukam opcji!

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    leshqo

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    66-006
    Dzielnica
    Nowe Miasto
    Posty
    26

    Domyślnie

    Po krótkiej przerwie mogę napisać jak to wygląda aktualnie u mnie.

    Satel zainstalowany i skonfigurowany (samodzielnie). Jako świeżak w temacie alarmów podzielę się z Wami swoimi wrażeniami. Montaż i podłączenie przebiegły bez większych problemów. Wszystko jest dobrze opisane w dokumentach Satela i na forach w sieci. Uprzedzając pytania czujki łączyłem w 2EOL/NC. Bardzo mi odpowiada sterowania z aplikacji na Androida poza domem, czy SMSami oraz powiadomienia SMS/Push. DLOADX zdalnie także jest OK. Przyznam jednak, że 2 dni walczyłem by podłączyć się z centralą przez Ethernet, dopiero reset ustawień i wszystko jeszcze raz pomogło. Najprawdopodobniej rozchodziło się o hasło do DLOADX, które manipulator pozwolił mi wpisać krótsze niż 12 znaków, co zrobiłem wpierw zamiast użyć hasła domyślnego. Zainwestowałem również we wspomniany manipulator, co by system mógł być wyłączony przez różnej maści pracowników jeżeli będzie taka potrzeba.

    Jeżeli chodzi o minusy to ... DLOADX i jego przyjazność użytkownikowi i stabilność. Aplikacja wygląda jak ciosana toporem, rodem z Windows 98 i lubi się sporadycznie wysypać. I ja doskonale rozumiem, że to nie jest program, który ma wyglądać i podobać się pani Kasi czy Małgosi, jednak ... bez przesady. Tak zrobię w nim to co zrobić w muszę, niemniej w XXI wieku oczekuję czegoś więcej od podobno lidera branży (przynajmniej w PL)

    Jeżeli natomiast o automatykę chodzi to poszukałem tu i tam i rzeczywiście tą funkcjonalność oprę o jakąś magistralę/PLC i tylko wybrane funkcjonalności będę wzbudzał z centrali alarmowej.

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    krosmk3

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    5
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Posępne się pod temat. Mam centralkę Satel Integra i pod nią podpięte ekspandery int-iors do obsługi rolet. Do dziś wszystko działało ładnie natomiast dziś kilka expanderow nie puszcza napięcia na rolety. Jeśli chodzi o przekaźniki to wygląda że jest ok. Słychać że tykają zapala się też zielona lampka natomiast napięcie nie jest przekazywane dalej na rolety. Wyłączyłem napięcie od centrali i w całym domu nic nie pomogło odpisałem też zasilanie do expanderow też nie.pomoglo co może być z tym nie tak i jak można to spróbować naprawić?

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    krosmk3 - nie zdajesz sobie sprawy z mnogości przyczyn Twojego problemu, Zaproś alarmowca - rozwiąże to. Oczywiście zaraz odezwą się dyżurni odpowiadacze i będą "doradzali". Każdy z nich wtrąci swoje 3 grosze, ale nie sądzę, aby Ci to coś dało.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał krosmk3 Zobacz post
    ... co może być z tym nie tak i jak można to spróbować naprawić?
    Sprawdź napięcie jakie wychodzi z zacisków wyjść po załączeniu INT IORS na rolety, Być może to rozmnożenie napięcia gdzieś się "straciło".
    Nie napisałeś jak to jest sterowane czy tylko stykiem wewnętrznych przekaźników czy napięciem zasilania rolet ? Czy zasilanie rolet to 230V czy 12/24V może padł zasilacz obsługujący tą część rolet?
    Na przyszłość - włączenie i wyłączenie samej centralki Satel-a niewiele pomoże, a może bardzo zaszkodzić(to nie Windows, że postawi się po niebieskim ekranie)

    Napisz coś więcej, przede wszystkim to o co pytam czy np nie ma sterowania i z centralki i z przycisków(na zasadzie równoległości kanałów) Niekiedy gdy w takim przypadku przycisk jest w pozycji "zamknij" sterowanie nie działa.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    krosmk3

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    5
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    @domsat

    Dziękuję za odpowiedź mam to na uwadze i nie chcę tam grzebać ale jeśli byłby jakiś prosty sposób to byłbym w stanie to zrobić sam chociażby dlatego, że w domu mam zrobioną elektrykę przez siebie więc w sprawach elektrycznych jakoś bym dał radę.
    Jeśli chodzi o mojego alarmiarza to niestety instalacji mi nie dokończył i zwinął się z budowy jestem w trakcie dogadywania się z kolejnym. Informacyjnie nie dokończenie jedynie polegało na uzupełnieniu o kontraktony w bramie i drzwiach oraz uruchomienie sterowania bramą ogrodzeniową oraz ostatecznym skonfigurowaniu systemu/apliakcji poza tym wszystko śmigało tak jak należy tzn. alarm się wzbudzał kiedy miał się wzbudzać, czujki były odpowiednio ustawione i skonfigurowane brama garażowa jak i rolety również działały.

    @CityMatic

    Rolety są na 230V, sprawdziłem napięcie na puszce przed roletami i niestety tam nic się nie pojawia, sprawdziłem również na wyjściu z expandera i tam też nic się nie pojawia po mino tego, że zarówno z przycisku jak i z aplikacji integra można włączyć przekaźnik sterowanie działa (tzn. słychać jak przekaźnik klika oraz zapala się zielona sygnalizacja załaczenia). Rolety sterowane są poprzez zwarcie styków dwóch przekaźników jednego dla ruchu w górę drugiego dla ruchu w dół.
    Do tej pory wszystko działało również w ten sposób, że po zaalarmowaniu i wyjściu z domu wszystkie rolety się zamykały (po odkodowaniu oczywiście się otwierały). teraz jest tak, że rolety podłączone do pierwszego w szeregu przekaźnika działąją, następne już nie. na wszystkich INT-IORS jest sygnalizacja połaczenia z centralką.
    Ostatnio edytowane przez krosmk3 ; 18-01-2021 o 08:27

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał krosmk3 Zobacz post
    . Rolety sterowane są poprzez zwarcie styków dwóch przekaźników jednego dla ruchu w górę drugiego dla ruchu w dół.
    Do tej pory wszystko działało również w ten sposób, że po zaalarmowaniu i wyjściu z domu wszystkie rolety się zamykały (po odkodowaniu oczywiście się otwierały). teraz jest tak, że rolety podłączone do pierwszego w szeregu przekaźnika działąją, następne już nie. na wszystkich INT-IORS jest sygnalizacja połaczenia z centralką.
    Jeszcze musisz sprawdzić zabezpieczenie - bo jeśli ze styków ekspandera wychodzi napięcie sterowania roletami ( załączenie styku) to musi być jakiś "S" zabezpieczający przed zwarciem lub przeciążenieniem który akurat zadziałał.
    Chyba że ktoś się bawił np manipulatorem dotykowym - wszedł w nieodpowiednie ustawienia i np, zablokował strefę - sprawdź w aplikacji czy nie ma np pionowej kreski z lewej strony lub zamkniętej czerwonej kłódki z prawej przy wyjściu rolet
    W innym przypadku jeśli już wszystko sprawdziłeś co mogłeś/umiałeś trzeba będzie posiłkować się fachowcem.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    krosmk3

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    5
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki udało się zdiagnozować awarie. Okazała się niesprawna różnicowka. Mimo załączenia nie dawała napięcia po wymianie wszystko działa.jak.nalezy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony