dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Doprowadzenie powietrza do kominka

    Dzień dobry.

    W projekcie mam napisane "Powietrze do kominka doprowadzić rurą z PVC o średnicy minimum 15cm". Mniemam, że to ma być po prostu rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz do środka - czy tak? Czy też musi być ona jakoś konkretnie ukierunkowana czy położona, lub ma mieć jakieś konkretne zakończenia, czy też może powinna być prosta itp itd?

    Z góry dzięki za odpowiedzi!

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał budolaik Zobacz post
    Dzień dobry.

    W projekcie mam napisane "Powietrze do kominka doprowadzić rurą z PVC o średnicy minimum 15cm". Mniemam, że to ma być po prostu rura doprowadzająca powietrze z zewnątrz do środka - czy tak? Czy też musi być ona jakoś konkretnie ukierunkowana czy położona, lub ma mieć jakieś konkretne zakończenia, czy też może powinna być prosta itp itd?

    Z góry dzięki za odpowiedzi!
    Ja przed wylaniem chudziaków ułożyłem w warstwie podsypki normalną rurę kanalizacyjną fi 110, wystawiłem poza ścianę z naddatkiem biorąc pod uwagę grubość ocieplenia. Mój wkład kominkowy mam możliwość podłączenia powietrza z zewnątrz w trzech miejscach. Jeśli wiesz jaki chcesz kupić wkład kominkowy to będziesz wiedział gdzie zakończyć rurę wewnątrz.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Duży wkład - 150, mały wkład - 110....Spadek hydrauliczny na zewnątrz budynku. Najlepiej w podsypce, pod posadzką i ociepleniem...

    I jeszcze parę uwag: http://blog.kominki-batura.pl/doprowadzenie-powietrza-raz-jeszcze/

    Jest też co nieco w publikacjach na mojej stronie....

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    U mnie jest 150 w kształcie literki "U" ok 1m ppt zakończona kominkiem 15-20 cm nad ziemią/kostką pod okapem.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi, już wiem co i jak

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co do spadku, to ja dałem się namówić wykonawcy, na jego rozwiązanie - wyjęcie uszczelek z rur. Zarzekał się, że potencjalne skropliny wsiąkną w piasek a dzięki temu czerpnia będzie w cokole (rury pod chudziakiem poziomo), ponad poziomem terenu. I nie trzeba kombinować, jak te ewentualne skropliny odprowadzić.
    Piszę "ewentualne", bo nie planuję palić w sytuacjach, gdy pod chudziakiem powietrze się schłodzi, więc pewnie ich nie będzie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do spadku, to ja dałem się namówić wykonawcy, na jego rozwiązanie - wyjęcie uszczelek z rur. Zarzekał się, że potencjalne skropliny wsiąkną w piasek a dzięki temu czerpnia będzie w cokole (rury pod chudziakiem poziomo), ponad poziomem terenu. I nie trzeba kombinować, jak te ewentualne skropliny odprowadzić.
    Piszę "ewentualne", bo nie planuję palić w sytuacjach, gdy pod chudziakiem powietrze się schłodzi, więc pewnie ich nie będzie.
    Moje zalecenia dotyczące spadku, nie odnoszą się do skroplin. Te występują, gdy prowadzimy rury w warstwie ogrzewanej. Po prostu widziałem kilka razy wodę opadową zasyfonowaną w kolanie pod wkładem kominkowym. Łatwiej ją "wypompować" z kolana na zewnątrz budynku, jeśli poziom podłogi w domu nie pozwala wyprowadzić rury prosto, ponad poziomem gruntu...Pomysł z wyjęciem uszczelek wydaje się dobry, pod warunkiem, że miałby dotyczyć wyłącznie skroplin...

  8. #8
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    U mnie jest 150 w kształcie literki "U" ok 1m ppt zakończona kominkiem 15-20 cm nad ziemią/kostką pod okapem.
    Mało śniegu pada w twoich okolicach... 15-20 cm ...
    Darek B

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Moje zalecenia dotyczące spadku, nie odnoszą się do skroplin. Te występują, gdy prowadzimy rury w warstwie ogrzewanej.
    Jakie zjawisko fizyczne powoduje wykraplanie wilgoci w czasie ogrzewania powietrza?
    Skropliny występują, gdy powietrze schładzamy - a zazwyczaj pod chudziakiem jest cieplej gdy na dworze mróz zachęcający do odpalenia kominka. Owszem, skropliny się pojawią, gdy w ciepły dzień zechcemy odpalić kominek i pod chudziakiem powietrze się schłodzi (jak w GWC). Ale kto w takich warunkach odpala kominek?

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Po prostu widziałem kilka razy wodę opadową zasyfonowaną w kolanie pod wkładem kominkowym. Łatwiej ją "wypompować" z kolana na zewnątrz budynku,
    Jeżeli jest spadek do zewnątrz, to musiały być jakieś ciekawe warunki, że padający śnieg zassało do czerpni. Ale czemu grawitacyjnie woda nie wypłynęła? Ja miałem pomysł żeby właśnie zrobić grawitacyjnie spadek na zewnątrz i zamiast kolanka trójnik - kawałek rurki do dołu, dla skroplin do dołka wypełnionego żwirem, a do góry czerpnia. Ale wykonawca przekonał mnie, że to zbędne komplikacje i niepotrzebnie wystająca w górę rura która tylko przeszkadza - będzie tylko pewnie coś w tym stylu na cokole:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czerpnia-wyrzutnia-scienna-vla-100-mm.-stal-nierdzewna.[2].jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	383976


    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Pomysł z wyjęciem uszczelek wydaje się dobry, pod warunkiem, że miałby dotyczyć wyłącznie skroplin...
    A co jeszcze może się tam dostać? Padający śnieg? To jakieś symboliczne ilości. Też wsiąknie albo odparuje.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie zjawisko fizyczne powoduje wykraplanie wilgoci w czasie ogrzewania powietrza?
    Skropliny występują, gdy powietrze schładzamy - a zazwyczaj pod chudziakiem jest cieplej gdy na dworze mróz zachęcający do odpalenia kominka. Owszem, skropliny się pojawią, gdy w ciepły dzień zechcemy odpalić kominek i pod chudziakiem powietrze się schłodzi (jak w GWC).
    Można sobie wyobrazić że przy wysokiej wilgotności powietrza zewnętrznego i jego temp. powiedzmy 6 stopni przejdzie ono przez rure wychłodzoną do 3 stopni i to wystarczy by punkt rosy się pojawił Z tymi rurami to raczej problem pojawia się z innej strony przy prowadzeniu np. przez ściany.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Można sobie wyobrazić że przy wysokiej wilgotności powietrza zewnętrznego i jego temp. powiedzmy 6 stopni przejdzie ono przez rure wychłodzoną do 3 stopni i to wystarczy by punkt rosy się pojawił
    A skąd weźmiesz 3* w warstwie ogrzewanej? Chyba 23* miałeś na myśli?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A skąd weźmiesz 3* w warstwie ogrzewanej? Chyba 23* miałeś na myśli?
    A ktoś pisał o warstwie ogrzewanej, rura prowadzona pod izolacją płyty fundamentowej np.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A ktoś pisał o warstwie ogrzewanej
    Przeczytałeś cytat, na który odpowiadałem?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Mało śniegu pada w twoich okolicach... 15-20 cm ...
    Odśnieżam ale jeszcze nie było sytuacji aby zasypało
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przeczytałeś cytat, na który odpowiadałem?
    Przeczytałem a Ty #11?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Przeczytałem a Ty #11?
    Chcesz powiedzieć, że pomimo tego, że cytowałeś moją wypowiedź odnoszącą się do puszczenia rur w warstwie ogrzewanej piszesz o czymś innym? To po co mnie cytujesz, skoro się odnosisz do własnych myśli, a nie do tego, o czym z Piotrem dyskutuję?

  17. #17

    Domyślnie

    A ja raz myślałem, że ktoś mi zatkał komin a to szadź zatkała siatkę na czerpni. Mgła i mróz zrobili swoje.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie zjawisko fizyczne powoduje wykraplanie wilgoci w czasie ogrzewania powietrza?
    Skropliny występują, gdy powietrze schładzamy - a zazwyczaj pod chudziakiem jest cieplej gdy na dworze mróz zachęcający do odpalenia kominka. Owszem, skropliny się pojawią, gdy w ciepły dzień zechcemy odpalić kominek i pod chudziakiem powietrze się schłodzi (jak w GWC). Ale kto w takich warunkach odpala kominek?



    Jeżeli jest spadek do zewnątrz, to musiały być jakieś ciekawe warunki, że padający śnieg zassało do czerpni. Ale czemu grawitacyjnie woda nie wypłynęła? Ja miałem pomysł żeby właśnie zrobić grawitacyjnie spadek na zewnątrz i zamiast kolanka trójnik - kawałek rurki do dołu, dla skroplin do dołka wypełnionego żwirem, a do góry czerpnia. Ale wykonawca przekonał mnie, że to zbędne komplikacje i niepotrzebnie wystająca w górę rura która tylko przeszkadza - będzie tylko pewnie coś w tym stylu na cokole:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czerpnia-wyrzutnia-scienna-vla-100-mm.-stal-nierdzewna.[2].jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	17,5 KB
ID:	383976




    A co jeszcze może się tam dostać? Padający śnieg? To jakieś symboliczne ilości. Też wsiąknie albo odparuje.
    Ja nie mam zamiaru doktoryzować się z rurki pod posadzką ...nie piszę o teorii, którą można rozbabrać na kilka sposobów, szczególnie na tym forum. W swoim życiu zaglądałem do wielu kanałów wykonanych w tym celu i o tych doświadczeniach dzielę się z forumowiczami. Ilość tych kanałów to pewnie w tysiące już idzie...Były kanały z wodą, były ze skroplinami, były za małe - to główne problemy. Były jeszcze inne dziwolągi, różni bardziej lub mniej pomysłowi wykonawcy, ale to nie powód by nimi ludziom głowę zawracać.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chcesz powiedzieć, że pomimo tego, że cytowałeś moją wypowiedź odnoszącą się do puszczenia rur w warstwie ogrzewanej piszesz o czymś innym? To po co mnie cytujesz, skoro się odnosisz do własnych myśli, a nie do tego, o czym z Piotrem dyskutuję?
    Ok, niepotrzebnie zacytowałem Twoją wypowiedź, i owocnej prywatnej dyskusji z Piotrem życzę
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  20. #20

    Domyślnie

    Mam male pytanko. Fachury od wylewek zainstalowali mi kanał plaski o wymiarach 10x5cm. Docelowo kanał ten ma napędzać wkład kratki mbm 10kw. Ma prawo to zadziałać czy raczej do poprawki? Dodam również (jeśli to istotne), ze ów kanał ma długość kilkudziesięciu centymetrów i z tego co widzę to jakiś tam ciąg jest.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony