dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    snajper762

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    43

    Domyślnie problem z gliną na działce

    Na działce mam 15-20cm gliny która się wymieszała z ziemia podczas prac ziemnych pod fundamenty. Niestety po roztopach nie dało się wejść na działkę. Chciałbym na to nasypać jakieś 30cm ziemi i porobić spadki od domu. Czy to coś da?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał snajper762 Zobacz post
    Na działce mam 15-20cm gliny która się wymieszała z ziemia podczas prac ziemnych pod fundamenty. Niestety po roztopach nie dało się wejść na działkę. Chciałbym na to nasypać jakieś 30cm ziemi i porobić spadki od domu. Czy to coś da?
    Pewnie, że się da...glina to dobre urodzajne podłoże, możesz wymieszać to z piaskiem i ziemią urodzajną np glebogryzarką- przygotujesz sobie dobre podłoże pod nasadzenia roślin
    Bez mieszania nie polecam, zrobienie sobie warstw może tylko zaszkodzić szczególnie po opadach albo w okresach przejściowych jesień /wiosna.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    snajper762

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Bez mieszania nie polecam, zrobienie sobie warstw może tylko zaszkodzić szczególnie po opadach albo w okresach przejściowych jesień /wiosna.
    No własnie cześć działki była podnoszona glina przez moją niewiedzę o tym materiale. Przez to po zimie było bagienko ale na szczęście woda szybko wsiąkła bo tereny piaszczyste. Po kopaniu fundamentów na ogrodzie koparka to trochę rozjeździła i wymieszała z gruntem ale nie wszystko. Teraz się zastanawiam nad jakimś pługiem żeby to wymieszać z podłożem i dopiero na to nawieźć ziemi.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    snajper762

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    43

    Domyślnie

    Tak wygladała działka przed zrobieniem ogrodzenia i fundamentów. Nie zawsze taniej znaczy dobrze, może niech bedzie to przestrogą dla wszystkich inwestorów.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160225_151350.jpg
Wyświetleń:	834
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	383830Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160225_151411.jpg
Wyświetleń:	509
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	383831Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160225_151428.jpg
Wyświetleń:	333
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	383832Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160225_151504.jpg
Wyświetleń:	342
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	383833Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160225_151514.jpg
Wyświetleń:	349
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	383834

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na ten temat powstają średnio dwa wątki miesięcznie na forum.
    Tutaj zbiorczy temat:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...wnik-na-glinie!

    Jak masz spodem piasek to w zasadzie jest bardzo dobrze, że masz trochę tej gliny. polepszy warunki. Tylko trzeba wymieszać z piaskiem spod spodu pługiem (lub pługiem z głęboszem). Na to obornik lub inna materia organiczna i powinno być idealnie.

    Sama nawoziłam glinę na moją piaszczystą działkę.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-03-2017 o 09:42

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał snajper762 Zobacz post
    Tak wygladała działka przed zrobieniem ogrodzenia i fundamentów. Nie zawsze taniej znaczy dobrze, może niech bedzie to przestrogą dla wszystkich inwestorów.
    Całkiem ciekawie, było fajnie teraz ryzyko, że drzewa wypadną(jeśli zostały) bo podniesienie zasypało je wyżej niż rosły
    Elfir ma rację - zawsze dobrze doradza więc mieszaj, i mieszaj bo szkoda, aby się popsuło...po wymieszaniu i wyrównaniu powinno być dobrze.
    Pamiętaj, aby nie przywieźć sobie jakiegoś zachwaszczonego badziewia z ziemią ...bo zrobisz sobie jeszcze większy kłopot.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    snajper762

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Pamiętaj, aby nie przywieźć sobie jakiegoś zachwaszczonego badziewia z ziemią ...bo zrobisz sobie jeszcze większy kłopot.
    No właśnie zauważyłem że razem z tą gliną przypałętała się komosa i rozsiała po całej działce, praktycznie zero trawy tylko same chwasty. Takie wilgotne środowisko to chyba doskonałe warunki dla tej rośliny bo rośnie jak głupia, najgorsze są te korzenie, nie dojść że grube to jeszcze twarde jak bambus. Potraktowałem to ostatnio Roundupem i nic. Dziś zrobię aktualne zdjęcia i wstawię.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    snajper762

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    43

    Domyślnie

    Zdjęcia zrobione wczoraj na działce, jak oceniacie sytuację? Zdjęcie 4 i 5 przedstawiają tył działki, tam stała woda i jest najwięcej gliny.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_151328.jpg
Wyświetleń:	338
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	384048Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_151339.jpg
Wyświetleń:	257
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	384049Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_151349.jpg
Wyświetleń:	227
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	384050Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_151407.jpg
Wyświetleń:	284
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	384051Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_151428.jpg
Wyświetleń:	283
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	384052
    Ostatnio edytowane przez snajper762 ; 15-03-2017 o 08:45

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    snajper762

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    na ten temat powstają średnio dwa wątki miesięcznie na forum.
    Tutaj zbiorczy temat:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...wnik-na-glinie!

    Jak masz spodem piasek to w zasadzie jest bardzo dobrze, że masz trochę tej gliny. polepszy warunki. Tylko trzeba wymieszać z piaskiem spod spodu pługiem (lub pługiem z głęboszem). Na to obornik lub inna materia organiczna i powinno być idealnie.

    Sama nawoziłam glinę na moją piaszczystą działkę.
    Post wyżej umieściłem najnowsze zdjęcia, Jak oceniasz sytuację?

  10. #10

    Domyślnie

    Patrząc na Twoje zdjęcia to masz całkiem nieźle, ja mam gorzej, bo gliny mam sporo więcej. Czytałem na ten temat trochę i ponoć to dobrze jak masz glinę na działce, bo można z tego zrobić całkiem dobrą ziemię. Trzeba rozluźnić piaskiem, dodać węgla drzewnego i dobrze wymieszać, najlepiej właśnie cięższym sprzętem czyli albo duża glebogryzarka, albo jeszcze lepiej ciągnik z pługiem, żeby wyrwać głęboką warstwę. Na to można sypnąć warstwę ziemi czarnej lub czarnej z piaskiem, zarównać i masz ideał na działce. Tyle wyczytałem ale jak to zrobić i czy faktycznie zadziała, się okaże.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jaka jest grubość warstwy gliny?

    Glina sama w sobie nie jest złym składnikiem gleby. Dobrze trzyma wodę przy korzeniach, magazynuje składniki mineralne dla roślin.
    Jej wada to ubijanie się przez co staje się nieprzepuszczalna dla wody. Dlatego trzeba ją rozluźniać próchnicą i piaskiem. Piasek pod spodem masz. A obornik to najlepsza próchnica jaką możesz zapewnić roślinom. Poza tym kompost, kompost popieczarkowy, osady denne z zarośniętych stawów.

    Z tym, że póki masz budowę, to szkoda roboty. Ekipy ponownie ubiją na beton.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał snajper762 Zobacz post
    Zdjęcia zrobione wczoraj na działce, jak oceniacie sytuację? Zdjęcie 4 i 5 przedstawiają tył działki, tam stała woda i jest najwięcej gliny.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_151328.jpg
Wyświetleń:	338
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	384048Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_151339.jpg
Wyświetleń:	257
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	384049Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_151349.jpg
Wyświetleń:	227
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	384050Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_151407.jpg
Wyświetleń:	284
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	384051Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_151428.jpg
Wyświetleń:	283
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	384052
    Jak dla mnie - na razie nic nie rób, tak jak wcześniej pisanoozostaw to aż się budowa nie skończy, szkoda Twojej pracy . Obecnie masz b.dobrze i tak zostaw to ładnie się utleni, zmiesza i zagęści. Jak skończysz ocieplenie i malowanie i elewację domu i przyjdzie czas na kostkę.....wtedy się odezwij.
    Obecnie pilnuj tylko, aby budowlańcy nie rozlewali wody z zaczynem cementowym gdzie popadnie, nie wylewali resztek, gruntów, farb klei itp .....najlepiej zrób im dół i nakaż wszystko tam!!!!. Ja tak zrobiłem i potem przyjechała koparka wybrała wszytki gruz i śmieci i po sprawie
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    snajper762

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jaka jest grubość warstwy gliny?

    Glina sama w sobie nie jest złym składnikiem gleby. Dobrze trzyma wodę przy korzeniach, magazynuje składniki mineralne dla roślin.
    Jej wada to ubijanie się przez co staje się nieprzepuszczalna dla wody. Dlatego trzeba ją rozluźniać próchnicą i piaskiem. Piasek pod spodem masz. A obornik to najlepsza próchnica jaką możesz zapewnić roślinom. Poza tym kompost, kompost popieczarkowy, osady denne z zarośniętych stawów.

    Z tym, że póki masz budowę, to szkoda roboty. Ekipy ponownie ubiją na beton.
    Z tyłu mam jakieś 20-30cm ale nie wszędzie, na drugiej połowie nie ma gliny. Tak jak pisałem wcześniej, chciałbym to zaorać z tym piachem i nasypać na to tyle samo ziemi i porobić spadki.

    Nie chce czekać aż skończy się budowa bo jeszcze tro trochę potrwa a cały czas taplam się w błocie. Nie musze mieć na razie super trawnika, bardziej zależy mi na stabilnym gruncie.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    snajper762

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Jak dla mnie - na razie nic nie rób, tak jak wcześniej pisanoozostaw to aż się budowa nie skończy, szkoda Twojej pracy . Obecnie masz b.dobrze i tak zostaw to ładnie się utleni, zmiesza i zagęści. Jak skończysz ocieplenie i malowanie i elewację domu i przyjdzie czas na kostkę.....wtedy się odezwij.
    Obecnie pilnuj tylko, aby budowlańcy nie rozlewali wody z zaczynem cementowym gdzie popadnie, nie wylewali resztek, gruntów, farb klei itp .....najlepiej zrób im dół i nakaż wszystko tam!!!!. Ja tak zrobiłem i potem przyjechała koparka wybrała wszytki gruz i śmieci i po sprawie
    Źle mnie zrozumiałeś, nie chodzi mi tyle o jakiś super ogród czy trawnik a bardziej o stabilny grunt. Moja budowa na pewno rozłoży się w czasie a nie chce cały czas taplać się w błocie.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    No to głęboka orka, zmieszaj ze sobą to co jest wtedy piach zmiesza się z tym co na górze, wyrównaj ukształtuj tak jak potrzebujesz. Jeśli masz zagęszczarkę w miejscach komunikacji zrób sobie ścieżki. tylko nie doły- rowy...resztę pozostaw naturze
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    snajper762

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    No to głęboka orka, zmieszaj ze sobą to co jest wtedy piach zmiesza się z tym co na górze, wyrównaj ukształtuj tak jak potrzebujesz. Jeśli masz zagęszczarkę w miejscach komunikacji zrób sobie ścieżki. tylko nie doły- rowy...resztę pozostaw naturze
    Byłem teraz na działce i kopałem szpadlem w kilku miejscach. Ta ziemia która została rozplantowana po wykopie to jakieś 20-30cm później jest glina 10-15cm i grunt. Może żeby nie robić bałaganu i nie generować dodatkowych kosztów, może po prostu zasypać to warstwą ziemi przepuszczalnej tak z 20-30cm i porobić spadki. Nie wiem czy w okolice znajdę taki głęboki pług co by to zaorał.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    snajper762

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    43

    Domyślnie

    Też myślałem nad przekopaniem tego koparką, tylko wtedy było by więcej roboty.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlatego można pomyśleć o głęboszu - 50 cm

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    snajper762

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Chotomów
    Kod pocztowy
    05-123
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    dlatego można pomyśleć o głęboszu - 50 cm
    Czy po głęboszowaniu mogę to zasypać przepuszczalną ziemią?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał snajper762 Zobacz post
    Czy po głęboszowaniu mogę to zasypać przepuszczalną ziemią?
    Tak, możesz jeszcze przed...ważne jest aby grunt był jednorodny lub jak najbardziej ujednolicony na pewnej głębokości bo tak jak pozostaną warstwy tak będą układać się warstwy wody dla późniejszych roślin które jeśli kiedykolwiek posadzisz będzie to bardzo wielkie utrudnienie, a i stabilność takich warstw jest trudna do ocenienia czy pod podjazd,chodniki czy nawet trawnik.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony