dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    MicTom
    Guest
    MicTom

    Domyślnie Przyłącza - Płatności

    Dzień dobry

    To mój pierwszy post na forum ponieważ postanowiłem przejść z biernego czytelnictwa do aktywnego uczestnictwa 

    Mam do Was zasadnicze pytanie dotyczące warunków przyłączy: woda, energia, gaz. W zeszłym roku zakupiłem działkę i w tym roku chciałbym rozpocząć budowę. Wprawdzie nie dysponuje finalnym projektem, ale generalne zamierzenia są bliżej określone więc to raczej kwestia krótkiego czasu, mam przynajmniej taką nadzieje Od znajomych, którzy się budowali dostałem jasny feedback, że kwestia podłączenia w/w mediów potrafi zając jakiś czas więc po wykonaniu mapy do celów projektowych zwróciłem się do dostawców mediów o przygotowanie warunków przyłączy. Warunki otrzymałem i tutaj moje pierwsze rozczarowanie:
    1) Czy jest normalną praktyką w całym kraju, że wykonanie przyłącza do wodociągu wykonuje inwestor? Pytam ponieważ żyłem w przeświadczeniu, że to Gmina wykonuje przyłącze do granicy działki, finansuje to, a inwestor wykonuje podłączenie do domu wraz z finansowaniem odcinka tylko na swojej działce.
    2) Czy w kwestii energii i gazu jest podobnie? Otrzymałem warunki:
    a. energia elektryczna, przyłącze do granicy działki o długości około 14m – 1363,00 zł brutto
    b. gaz, przyłącze do granicy działki o długości około 15m – 2260,05 zł brutto

    Rzecz w tym, że nie potrafię zrozumieć dlaczego Gmina czy dostawcy mediów chcą przerzucić koszty na mnie skoro i tak w przyszłości będę ponosił koszty za dystrybucję wody, energii gazu. Czy negocjowaliście z urzędem/dostawcami czy przedstawione warunki finansowe są nienegocjowalne?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał MicTom Zobacz post
    Dzień dobry

    To mój pierwszy post na forum ponieważ postanowiłem przejść z biernego czytelnictwa do aktywnego uczestnictwa 

    Mam do Was zasadnicze pytanie dotyczące warunków przyłączy: woda, energia, gaz. W zeszłym roku zakupiłem działkę i w tym roku chciałbym rozpocząć budowę. Wprawdzie nie dysponuje finalnym projektem, ale generalne zamierzenia są bliżej określone więc to raczej kwestia krótkiego czasu, mam przynajmniej taką nadzieje Od znajomych, którzy się budowali dostałem jasny feedback, że kwestia podłączenia w/w mediów potrafi zając jakiś czas więc po wykonaniu mapy do celów projektowych zwróciłem się do dostawców mediów o przygotowanie warunków przyłączy. Warunki otrzymałem i tutaj moje pierwsze rozczarowanie:
    1) Czy jest normalną praktyką w całym kraju, że wykonanie przyłącza do wodociągu wykonuje inwestor? Pytam ponieważ żyłem w przeświadczeniu, że to Gmina wykonuje przyłącze do granicy działki, finansuje to, a inwestor wykonuje podłączenie do domu wraz z finansowaniem odcinka tylko na swojej działce.
    2) Czy w kwestii energii i gazu jest podobnie? Otrzymałem warunki:
    a. energia elektryczna, przyłącze do granicy działki o długości około 14m – 1363,00 zł brutto
    b. gaz, przyłącze do granicy działki o długości około 15m – 2260,05 zł brutto

    Rzecz w tym, że nie potrafię zrozumieć dlaczego Gmina czy dostawcy mediów chcą przerzucić koszty na mnie skoro i tak w przyszłości będę ponosił koszty za dystrybucję wody, energii gazu. Czy negocjowaliście z urzędem/dostawcami czy przedstawione warunki finansowe są nienegocjowalne?
    Witaj.
    ad1. Niestety tak, choć gminy skrzętnie przerzucają swoją odpowiedzialność na inwestorów, jest jednak kilka przypadków wyroków gdzie inwestor otrzymał pełen zwrot;
    ad2. miałem podobnie;
    ad3. miałem tak samo.
    Gmina ma prawny obowiązek dostarczenia do granicy posesji wody bytowej oraz zbiorowego odprowadzania nieczystości płynnych.
    Niejasna jest interpretacja prawna "przyłącza" i na tej podstawie gminy robią nas wszystkich w jajo.
    Ja zleciłem wykonanie przyłącza wodnego i kanalizacyjnego wodociągom, trzymam faktury z nadzieją, że może będzie z tego jakiś pożytek. Wodociągi jak same wykonują przyłącze to i same sobie robią odbiór, Tobie radzę to samo.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cóż, w przypadku prądu czy gazu stawki są jasno określone w taryfie. I są one raczej nienegocjowalne.
    W przypadku wody czy kanalizacji koszty określa miejscowe MPWiK wg swojego cennika (jeżeli ma się ochotę skorzystać z ich usług). Owszem, zgodnie z prawem powinni zrobić przyłącza do granicy nieruchomości (pierwszej studzienki) ale praktyki są różne - wiele wątków temu poświęcono.
    PC SDC09H3E8

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    GAz i prąd - nienegocjowalne opłaty. Za prąd płącisz ryczałt za każdi KW mocy a na gaz jest ryczałt do 15 m chyba.
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  5. #5
    MicTom
    Guest
    MicTom

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedzi... W takim razie co najwyżej z Gminą będę próbował porozmawiać o wykonaniu przyłącza do działki. Jeśli jednak chodzi o gaz i energię to uważam, że to jest taki klasyczny przykład działania naszego Państwa. Niby podatki są niskie, ale masa innych opłat czy parapodatków powoduje, że koszty życia i tak są wysokie. Nie wspominając o tym, że Tauron i PGNiG to spółki z udziałem Skarbu Państwa więc tak naprawdę płacimy dodatkową opłatę do budżetu

    Wracając jeszcze na chwilę do energii. Dostawca zaproponował, że wybuduje skrzynkę po płd.zach. stronie mojej działki, a wegłud moich zamierzeń dużo lepiej było by umieścić tą skrzynkę po płd.-wsch. stronie działki. Rozmawiałem z nimi przez telefon, ale nie są chętni żeby to zmienić ponieważ im się tak bardziej opłaca - co mi się wydaje totalną paranoją bo i tak ja mam za to zapłacić. Czy są jakieś silne argumenty, których mogę użyć żeby przekonać dostawcę do zmiany położenia skrzynki?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar zosikxx84
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam
    1 Wode i kanalizacje około 60m gmina zrobiła na mój koszt po czym oddali mi całość
    2 Prąd też około 60m ciągnęli ziemią ( 1129 zł)
    Nie wiem czy kolesie co Ci będą robic przyłącz energi to sie zgodzą na to miejsce co ty chcesz skrzynkę mieć , więcej kabla, więcej kopania

  7. #7

    Domyślnie

    Przy prądzie płacisz za moc, nie odległość. Stąd ich próba ograniczenia kosztów.

  8. #8
    MicTom
    Guest
    MicTom

    Domyślnie

    Cytat Napisał zosikxx84 Zobacz post
    Witam
    1 Wode i kanalizacje około 60m gmina zrobiła na mój koszt po czym oddali mi całość
    Czy te 60m to przyłącze czy wodociąg? Pytam ponieważ jak zadzwoniłem do ZGK w Gminie to usłyszałem, że inwestor sam finansuje przyłącze wody. Gmina finansuje tylko wodociągi... więc ja poproszę wodociąg do domu

  9. #9

    Domyślnie

    Ciekawe jak będzie u nas z mediami i skrzynkami bo potrzebujemy aby przeciągli je przez całą szerokość działki gdyż kolejny sąsiad (który ma pole rolne ale kiedyś będzie dzielił je na działki) ma służebność w podciągu mediów przez naszą działkę przy plocie. Nie wyobrażam sobie, że po 5 latach będą mi dewastować ogród. Wolę aby już teraz przeciągi media te 23 m dalej czyli po prawej stronie.

    Czy ja dobrze rozumiem, że za wodę może zapłacić gmina?

    Mam jeszcze pytanie. Na mojej ulicy są 4 dziali. Ja mam ostatnią. Na działce nr 1 stoi dom i ma tam media. Działki 2 i 3 są niezabudowane. Na działce nr 2 właściciel nie chce się budować trzyma ją dla dzieci. Na 3 właściciele chcą się budować za rok. Czy muszę pokryć koszty wykopu przez całą długość 2 i 3 działki? Czy mogą już od razu podłączyć do 3? Jak to rozwiązać?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Działka media.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	17,9 KB
ID:	385653

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony