dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna - dom 120 m2 (przebudowa)

    Witam wszystkich,

    W domu rodziców planujemy przebudowę dachu i w związku z tym pojawiła się możliwość wywalenia wszystkich kominów i zrobienia wentylacji mechanicznej. Czasu nie ma dużo bo nie cały miesiąc. Dom ma dach dwuspadowy o małym kącie. Poddasze jest nieużytkowe – strop drewniany. Póki co ocieplony jest tylko strop. Dostęp do poddasza za pomocą schodów strychowych. Dom ma ok. 125 m2 (2 łazienki , pom. gosp. , kuchnia itd.). Ogrzewanie gazowe – rura przez ścianę.

    W związku z powyższym mam kilka pytań:

    1. Jaki rekuperator kupić ? Chodzi o porządny i trwały sprzęt z tanimi filtrami. Czytałem o THESSLAGREEN AirPack 300h i wydaje się być ok a może coś lepszego ?
    2. Jakie orurowanie zrobić. Czy lepsze będą przewody elastyczne pe-flex czy zaizolowane spiro ? Zależy mi na tym aby dźwięk generowany przez Reku i całą instalację był jak najcichszy.
    3. Lokalizacja CZERPNI - W związku z tym, że dach jest dwuspadowy i schodzi dosyć nisko od strony północnej, najlepszym miejscem CZERPNI byłaby ściana wschodnia – czy tak będzie dobrze ?
    4. Lokalizacja WYRZUTNI – Czy wyrzutnię lepiej zrobić w postaci komina na dachu czy może lepiej na stronie zachodniej ?

    Co do anemostatów to chciałbym umieścić wyciągowe w łazienkach i 2x wyciągowy w kuchni (jeden z brzegu pomieszczenia) a drugi podpięty do okapu (silnik z okapu zostałby wymontowany). Nawiewy byłby w salonie 1 szt. , 1 szt. na korytarzu komunikacyjnym oraz 1 szt. w pokoju. Narysowałem to i wyglądałoby to tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez*tytułu.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	10,6 KB
ID:	384227

    Proszę o informację co można poprawić, usprawnić aby cały system działał jak należy. Myślałem jeszcze o GWC ale nie mam za bardzo miejsca na instalację. Może coś przeoczyłem – jakieś wady WM ?.

  2. #2

    Domyślnie

    IMO powinieneś dać też nawiew w sypialni i tym pokoju obok jak duży jest salon ? bo może lepiej dwa nawiewy ?
    w łazience tą kropkę bym bardziej na środku postawił

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Wydaje mi sie że do okapu nie powinieneś podłanczać nawet niektórzy producenci nie zalecają takich rozwiazań

  4. #4

    Domyślnie

    Salon ma ok. 35 m2. Ok, w takim razie co zrobić z tym okapem ? Okap musi być a rura przez ścianę to nie jest za dobry pomysł przy rekuperacji (dużo ciepła w kuchni).

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ani logika, ani przepisy nie pozwalają na zostawienie pomieszczeń przeznaczonych do pobytu ludzi bez wentylacji. Więc w każdym musisz dać anemostat.

    Co do okapu - niby część producentów nie zaleca, a część ma wersje z okapami (Kinetic).

    Co do rur, to jak przykryjesz ociepleniem to nie ma sensu montaż izolowanych.

  6. #6

    Domyślnie

    Ok, a co z lokalizacjami czerpni/wyrzutni ? Czy wschodnia ściana dla czerpni będzie ok ?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Patrz raczej żeby sąsiadów z kopciuchami od tej strony nie było. Wschodnia strona spoko.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Patrz raczej żeby sąsiadów z kopciuchami od tej strony nie było. Wschodnia strona spoko.
    No i tu jest kolejny problem. W okolicy praktycznie wszyscy mają piece na paliwo stałe. Często bywa tak, że dym otacza cały budynek. Czytałem troszkę w wątkach o rekuperacji i podobno bez węglowych filtrów nie można zatrzymać zasysania przez czerpnie tego "smrodu".

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tamek7722

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-337
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam ,a ja chciałbym zapytać jaką zrobić wentylację w istniejącym domku mieszkam już osiem lat a mam źle zrobioną wentylację jak teraz wybrnąć
    z tej sytuacji i co tu zrobić.

  10. #10

    Domyślnie

    Gdzieniegdzie obniżyć sufity, zastanowić się gdzie dać centralę z której trzeba poprowadzić piony.
    Da się to wykonać w już wykończonym domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony