dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23

Temat: Moc

  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie Moc

    Witam będę miał robione przyłącze na działkę i zgłosiłem zapotrzebowanie na 8 kw teraz wydaje mi sie że chyba za mało to będzie sama pompa ciepła bedzie miała 9kw żadnych urządzeń wiecej nie planuje prócz sprzetu domowego i zastanawiam sie jaka moc bedzie odpowiednia

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gargi12 Zobacz post
    Witam będę miał robione przyłącze na działkę i zgłosiłem zapotrzebowanie na 8 kw teraz wydaje mi sie że chyba za mało to będzie sama pompa ciepła bedzie miała 9kw żadnych urządzeń wiecej nie planuje prócz sprzetu domowego i zastanawiam sie jaka moc bedzie odpowiednia
    Będzie pobierała 9kW? To ile będzie produkowała? 27kW? Co budujesz?

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    ja mam 9kw i pompe 10kw i jest ok. Moja pompa to gruntówka i pobiera ok 2,2kw z sieci jak pracuje, wiec powinno byc ok. Jak mozesz to bierz 3-fazową mniejsze obciążenie fazy i ogólnie troche lepsza wydajność.
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Będzie pobierała 9kW? To ile będzie produkowała? 27kW? Co budujesz?
    Niewiem ile bedzie pobierała nie znam sie na tym chodzi mi tylko czy wystarczy mi tych kw i dlatego zapytalem dobrze by bylo zeby jakiś zapas mocy był

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał domelek Zobacz post
    ja mam 9kw i pompe 10kw i jest ok. Moja pompa to gruntówka i pobiera ok 2,2kw z sieci jak pracuje, wiec powinno byc ok. Jak mozesz to bierz 3-fazową mniejsze obciążenie fazy i ogólnie troche lepsza wydajność.
    Mam już wycenę na jedno fazową pewnie trzy fazy droższa ale pomyślę nad tym

  6. #6

    Domyślnie

    8 kW do domu to zdecydowanie za mało, zabezpieczenia przedlicznikowe będą miały tak małe wartości, że nawet normalnego obwodu z gniazdkami nie będzie można w instalacji wykonać, nie mówiąc już o zapewnieniu selektywności działania zabezpieczeń.
    Zabezpieczenie przedlicznikowe powinno mieć przynajmniej 25A żeby instalacja przedstawiała jakąś funkcjonalność. Oznacza to o wystąpienie o moc przyłączeniową na poziomie przynajmniej 14 kW.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Ta i na pewno selektywność będzie przy zabezpieczeniu obwodów B16 i głównym B25
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gargi12 Zobacz post
    Witam będę miał robione przyłącze na działkę i zgłosiłem zapotrzebowanie na 8 kw teraz wydaje mi sie że chyba za mało to będzie sama pompa ciepła bedzie miała 9kw żadnych urządzeń wiecej nie planuje prócz sprzetu domowego i zastanawiam sie jaka moc bedzie odpowiednia
    Jaka PC GW czy PW ? Masz indukcję czy gotujesz na gazie ?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gargi12 Zobacz post
    Witam będę miał robione przyłącze na działkę i zgłosiłem zapotrzebowanie na 8 kw teraz wydaje mi sie że chyba za mało to będzie sama pompa ciepła bedzie miała 9kw żadnych urządzeń wiecej nie planuje prócz sprzetu domowego i zastanawiam sie jaka moc bedzie odpowiednia
    Ale czemu zgłosiłeś taką moc jako docelową ? w projekcie powinieneś mieć wytyczne co do mocy, projekt przyłącza itd. Na czas budowy można mieć 8 kW i to powinno wystarczyć do tynków (agregat tynkarski ma kopa), a później można zmienić na inna wyższą, więc się nie przejmuj. Przyłącze 8 kW a 14 kW nie będzie się chyba różniło niczym poza zabezpieczeniem przedlicznikowym. Prawda ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Są dwie szkoły:
    1) Wybór mniejszego zapotrzebowania na KW niż wynika to z projektu ze względu na taryfę C11 - płacimy co miesiąc stały abonament za każdy zadeklarowany KW energii. W praktyce 7Kw powinno starczyć na okres budowy - no poza agregatem tynkarskim, tutaj będzie trzeba zmienić zabezpieczenie na większe. Nie wiem czy później zmiana docelowo na więcej KW nie będzie się wiązała z modernizacją przyłącza, co wiążę się z dodatkowymi kosztami - musisz zapytać w ZE.

    2) Wybór docelowego zapotrzebowania na energię - dla większości budynków jednorodzinnch to 14KW. Nie masz obaw związanych z tym, że zabezpieczenie będzie wywalać, ponieważ masz odpowiednie większe. Za to płacisz około 30 zł większy abonament miesięcznie w porównaniu do podłącza 7Kw.

    Twój wybór, którą drogą pojdziesz. Ja wybrałem 14KW, ponieważ będę miał w toku budowy sporo spraw na głowie i nie chce sobie jeszcze zaprzątać głowy ee. Bucowę chcę skończyć w 1,5 roku więc to jakieś ogromne koszty nie będą..

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Ta i na pewno selektywność będzie przy zabezpieczeniu obwodów B16 i głównym B25
    Zwarciowa nie, ale przeciążeniowa już tak.
    Poza tym dlaczego z góry zakładasz B25? Pomijając już fakt, że ch-ki B przed licznikiem jeszcze nie widziałem (przynajmniej w mojej okolicy nikt jeszcze na tak genialny pomysł nie wpadł), to są spółki dystrybucyjne, w których standardem jest dzisiaj gG 50-63A przed licznikiem i ogranicznik mocy za licznikiem (czyli da się to zrobić poprawnie, może i w reszcie kraju pójdą kiedyś po rozum do głowy...).

    Przy 9 kW to przed licznikiem będzie 16A, powodzenia z wykonywaniem obwodów innych niż oświetleniowe...

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Zwarciowa nie, ale przeciążeniowa już tak.
    Poza tym dlaczego z góry zakładasz B25? Pomijając już fakt, że ch-ki B przed licznikiem jeszcze nie widziałem (przynajmniej w mojej okolicy nikt jeszcze na tak genialny pomysł nie wpadł), to są spółki dystrybucyjne, w których standardem jest dzisiaj gG 50-63A przed licznikiem i ogranicznik mocy za licznikiem (czyli da się to zrobić poprawnie, może i w reszcie kraju pójdą kiedyś po rozum do głowy...).

    Przy 9 kW to przed licznikiem będzie 16A, powodzenia z wykonywaniem obwodów innych niż oświetleniowe...
    Dlaczego zakładam b25 ano dlatego że jeszcze w większości WP występuje jako zabezpieczenie zalicznikowe. Niestety S-y przed licznikiem bywają np. w blokowiskach. A ostatnio zrobiłem sobie zwarcie na b10 i b40 (główny) zgadnij jaki efekt.
    Fakt że przy 9kW to delikatna lipa na domek jednak przy 3 fazach coś da się. A co w takim razie powiesz na zasilanie jednofazowe w bloku?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Niestety S-y przed licznikiem bywają np. w blokowiskach.
    Nie tylko w blokowiskach, w domach bywają równie często, może nawet częściej niż w blokach.
    Co nie zmienia faktu, że jest to rozwiązanie niezgodne ze zdrowym rozsądkiem, normami i wiedzą techniczną. Wyłączniki nadprądowe nie powinny występować na obszarze sieci i przyłącza, bo się do tego nie nadają. Jedyne wyłączniki jakie można stosować przy realizacji przyłącza to te pozbawione członu zwarciowego (czyli tzw. ograniczniki mocy), wyłączniki selektywne i wyłączniki kompaktowe (z regulowanymi nastawami członów zwarciowych).
    Wyłącznik nadprądowy występuje w złączach z jednego tylko powodu - NISKIEJ CENY. Chociaż topiki też drogie nie są, ale tu z kolei występuje poważny problem polegający na tym, że jak się przepalą, to trzeba przyjechać i zaplombować (a palą się, jak wiadomo, pięć razy dziennie...).

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A ostatnio zrobiłem sobie zwarcie na b10 i b40 (główny) zgadnij jaki efekt.
    Efekt do przewidzenia, czyli poleciał jeden, drugi albo oba - działanie zupełnie losowe.

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Fakt że przy 9kW to delikatna lipa na domek jednak przy 3 fazach coś da się. A co w takim razie powiesz na zasilanie jednofazowe w bloku?
    Powiem tak - 9 kW na jednej fazie przedstawia dużo większą wartość użytkową niż 9 kW na trzech fazach (czyli, de facto, 3x3 kW).
    Dla 9 kW zabezpieczenie takiego przyłącza będzie miało wartość na poziomie 40A, a może i 50A. Oznacza to, że w takiej instalacji można wykonać większość potrzebnych obwodów.
    Co więcej - biorąc pod uwagę to, że w mieszkaniach (domy to nieco inny temat) moc przyłączeniowa jest niewielka i wynosi kilka - kilkanaście kW, to uważam, że przyłącze jednofazowe powinno być absolutnym standardem w mieszkaniach, zarówno tych, gdzie instalacja jest modernizowana, jak i dopiero budowanych.
    Przy zabezpieczeniu 50-63A taka instalacja jest najtańsza i najbardziej praktyczna oraz wystarczająca w zupełności dla nawet dużego mieszkania, z indukcją w kuchni i klimatyzacją.
    Trzy fazy do mieszkania w bloku wynika wyłącznie z tego, że zarządzający spółkami dystrybucyjnymi beton nawet nie dopuszcza do siebie faktu, że zabezpieczenie przyłącza jednofazowego większe niż 25A (czasem 32A) jest rozwiązaniem korzystnym nie tylko dla klienta, ale i dla spółki.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Powiem tak - 9 kW na jednej fazie przedstawia dużo większą wartość użytkową niż 9 kW na trzech fazach (czyli, de facto, 3x3 kW).
    Dla 9 kW zabezpieczenie takiego przyłącza będzie miało wartość na poziomie 40A, a może i 50A. Oznacza to, że w takiej instalacji można wykonać większość potrzebnych obwodów.
    Co więcej - biorąc pod uwagę to, że w mieszkaniach (domy to nieco inny temat) moc przyłączeniowa jest niewielka i wynosi kilka - kilkanaście kW, to uważam, że przyłącze jednofazowe powinno być absolutnym standardem w mieszkaniach, zarówno tych, gdzie instalacja jest modernizowana, jak i dopiero budowanych.
    Przy zabezpieczeniu 50-63A taka instalacja jest najtańsza i najbardziej praktyczna oraz wystarczająca w zupełności dla nawet dużego mieszkania, z indukcją w kuchni i klimatyzacją.
    Trzy fazy do mieszkania w bloku wynika wyłącznie z tego, że zarządzający spółkami dystrybucyjnymi beton nawet nie dopuszcza do siebie faktu, że zabezpieczenie przyłącza jednofazowego większe niż 25A (czasem 32A) jest rozwiązaniem korzystnym nie tylko dla klienta, ale i dla spółki.
    Dyskusja naukowa zaraz się zrobi, nie zapominaj też o tym że za zabezpieczeniami idą przekroje przewodów, już widzę 16 albo i 25 kwadrat do mieszkania.
    A co do 9kW na 3 fazach to chyba mniejszego zabezpieczenia niż 16A nie zakładają
    No to jak zaczną robic jak piszesz (jedna faza 63A) i odpowiednie przekroje to w końcu da się selektywność osiągnąć
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    już widzę 16 albo i 25 kwadrat do mieszkania.
    Co za problem, 3xLY w peszlu i jazda.
    W "jukeju" 25mm^2 i 80-100A bezpiecznik to standard.
    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A co do 9kW na 3 fazach to chyba mniejszego zabezpieczenia niż 16A nie zakładają
    Mniejszego nie zakładają, ale więcej niż 10A gniazdek nie zabezpieczysz, a taki wyłącznik to co niektóry odkurzacz potrafi wyzwolić.
    Pomijam wynalazki typu 13A.
    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    No to jak zaczną robic jak piszesz (jedna faza 63A) i odpowiednie przekroje to w końcu da się selektywność osiągnąć
    Da się i przy mniejszym zabezpieczeniu ją uzyskać ale tym zabezpieczeniem na pewno nie będzie wyłącznik nadprądowy.
    Ostatnio edytowane przez michcio0711 ; 31-03-2017 o 16:10

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Co za problem, 3xLY w peszlu i jazda.
    W "jukeju" 25mm^2 i 80-100A bezpiecznik to standard.
    25 kwadrat w (peszlu, korytku) zabezpieczona 100A to troszke sporo ale nie spieram się, nie znam zwyczajów z "jukeju" Za to znam nasze realia.
    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Mniejszego nie zakładają, ale więcej niż 10A gniazdek nie zabezpieczysz, a taki wyłącznik to co niektóry odkurzacz potrafi wyzwolić.
    Pomijam wynalazki typu 13A.
    Fakt że odkurzacz budowlany potrafi wywalić B10 sam taki mam A niby dlaczego miałbym nie zabezpieczyć gniazdek większym niż 10A.
    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Da się i przy mniejszym zabezpieczeniu ją uzyskać ale tym zabezpieczeniem na pewno nie będzie wyłącznik nadprądowy.
    Miało się naukowo zrobić i się zrobiło. A jaka to wkładka poniżej 63A zapewni selektywność przy zabezpieczeniu przed np. B25 no dobra B20.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A niby dlaczego miałbym nie zabezpieczyć gniazdek większym niż 10A.
    Bo 16A masz już przed licznikiem (zakładając wspomniane 9 kW mocy przyłączeniowej). Nie możesz zastosować jednakowych zabezpieczeń jedno za drugim.

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A jaka to wkładka poniżej 63A zapewni selektywność przy zabezpieczeniu przed np. B25 no dobra B20.
    A to już zależy od prądu zwarcia. Np. przy 650A i B20A to i gG25A wystarczy. Dla gG63A to i do ~3kA selektywność będzie zachowana.
    Problemem jest to, że w Polsce w ogóle różnicuje się moc przyłączeniową dla poszczególnych odbiorców indywidualnych i pilnuje się jej nieprzekraczania przez stosowanie zabezpieczeń o prądzie "na styk".
    Ale da się i to rozwiązać, najtańszym sposobem jest komplet RBK00 + 3xWT-00 gG50 czy 63A + Etimat T o prądzie dobranym do mocy przyłączeniowej - razem 200 zł. Jeśli prąd zwarcia w złączu przekracza granicę selektywności dla takiego układu, to zawsze można dać wkładki 80A czy większe - one w takim układzie pełnią jedynie funkcję ochrony przed skutkami zwarć.
    Dla porównania za wyłącznik selektywny trzeba dać przynajmniej ~600 zł.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    Bo 16A masz już przed licznikiem (zakładając wspomniane 9 kW mocy przyłączeniowej). Nie możesz zastosować jednakowych zabezpieczeń jedno za drugim.
    A dlaczego nie mogę?
    Cytat Napisał michcio0711 Zobacz post
    A to już zależy od prądu zwarcia. Np. przy 650A i B20A to i gG25A wystarczy. Dla gG63A to i do ~3kA selektywność będzie zachowana.
    Ale od jakiego prądu zwarcia, spodziewanego?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A dlaczego nie mogę?
    Bo nie uzyskasz żadnej selektywności, nawet przeciążeniowej. Zachowania selektywności wymagają Warunki Techniczne i choćby zdrowy rozsądek.

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Ale od jakiego prądu zwarcia, spodziewanego?
    Tak.

  20. #20

    Domyślnie

    Ja przesadziłem i to ostro :/ w sumie sam nie wiem dlaczego aż tyle wybrałem. Wnioskowałem o 32kW, podobno realnie będzie 22kW z tego co pamiętam.
    Będę od czasu do czasu używać sprzętów na siłę o mocy do 10kW. Do tego taki czajnik to pewnie 2kW no i w tym samym czasie może pralka chodzić, PC, piekarnik. Pewnie zmniejszę, tylko do jakiej wartości? Pompa będzie 9kW, w planach na działce jest jeszcze jeden domek, który będzie użytkowany całorocznie, grzanie czystym prądem. Dom główny 200m2, domek mały 50m.
    A może zostawić tak jak jest? Co myślicie?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony