dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 83
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie Kocioł na pellet w energooszczędnym domu?

    Trochę się waham czy zadać to pytanie bo boję się totalnej zjebki ale trudno.

    Ogrzewanie energooszczędnych domów to albo PC, albo czysty prąd, czasem gaz, lub kombinacje tych nośników energii.
    Zastanawia mnie czy nie da się ogrzewać takiego domu piecem na pellet? Są jakieś przeciwwskazania?
    Taki piec w porównaniu do PC jest śmiesznie tani. Sam pellet też nie nie jest drogi.
    Produkowane są już piece o mocy 10kW. Więc co stoi na przeszkodzie?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Trochę się waham czy zadać to pytanie bo boję się totalnej zjebki ale trudno.

    Ogrzewanie energooszczędnych domów to albo PC, albo czysty prąd, czasem gaz, lub kombinacje tych nośników energii.
    Zastanawia mnie czy nie da się ogrzewać takiego domu piecem na pellet? Są jakieś przeciwwskazania?
    Taki piec w porównaniu do PC jest śmiesznie tani. Sam pellet też nie nie jest drogi.
    Produkowane są już piece o mocy 10kW. Więc co stoi na przeszkodzie?
    jaka jest minimalne moc kotła pelletowego? dlaczego uważasz, że kocioł na pellet jest śmiesznie tani w porównaniu do PC? kompletna kotłownia na PC dla ciepłego domu to około 20 tys. zł (z zasobnikiem CWU i robocizną). eksploatacja pewnie dwa razy tańsza niż pellet. pomijam fakt, że grzanie prądem jest o kilka groszy droższe za 1 kWh niż grzanie pelletem, a koszt inwestycji i serwisu wielokrotnie niższy, więc ogrzewanie ciepłego domu prądem jest najbardziej logicznym rozwiązaniem.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    jaka jest minimalne moc kotła pelletowego? dlaczego uważasz, że kocioł na pellet jest śmiesznie tani w porównaniu do PC? kompletna kotłownia na PC dla ciepłego domu to około 20 tys. zł (z zasobnikiem CWU i robocizną). eksploatacja pewnie dwa razy tańsza niż pellet. pomijam fakt, że grzanie prądem jest o kilka groszy droższe za 1 kWh niż grzanie pelletem, a koszt inwestycji i serwisu wielokrotnie niższy, więc ogrzewanie ciepłego domu prądem jest najbardziej logicznym rozwiązaniem.
    Kocioł 10kW wraz z kominem z kwasówki to 10000zł.
    1kg pelletu kosztuje 70gr i daje do 5kWh (sprawność kotła 90%), więc 1kWh wychodzi poniżej 20gr.

    Kompletna kotłownia na PC za 20K? Jaki model PC? Proszę namiar na wykonawcę.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Kocioł 10kW wraz z kominem z kwasówki to 10000zł.
    1kg pelletu kosztuje 70gr i daje do 5kWh (sprawność kotła 90%), więc 1kWh wychodzi poniżej 20gr.

    Kompletna kotłownia na PC za 20K? Jaki model PC? Proszę namiar na wykonawcę.
    Witam, jeśli potrzebujesz kotła na pelet z pełna automatyką, to zobacz nasze kotły - Easypell o mocy od 6 kW
    Kocioł Easypell łączączy wysoką wydajność i trwałość z prostotą konstrukcji. Dzięki temu jest niezawodny i bezpieczny oraz pozwala stworzyć prosty i wygodny w obsłudze system centralnego ogrzewania. Zapłon, odpopielanie tacy palnika oraz transport pelletu drzewnego są automatyczne. Elektroniczny regulator kotła z ergonomicznym programowaniem pozwala łatwo uzyskać pożądąną temperaturę ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

    Tutaj szczegóły http://www.viessmann.pl/pl/budynki-m.../easypell.html

    Nie ukrywam jednak, że pompy ciepła są bezobsługowe, wymagają mniej miejsca w kotłowni, nie musisz składować paliwa, tanie w eksploatacji....
    Ale wybór zależy od Ciebie

    Gdyby były jakieś pytania - służę pomocą!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Kocioł 10kW wraz z kominem z kwasówki to 10000zł.
    1kg pelletu kosztuje 70gr i daje do 5kWh (sprawność kotła 90%), więc 1kWh wychodzi poniżej 20gr.

    Kompletna kotłownia na PC za 20K? Jaki model PC? Proszę namiar na wykonawcę.
    Panasonic 6 kW, jaki dokładnie to nie pamiętam. firma z Bielska. taką wycenę dostałem na kotłownię razem z robocizną jakieś dwa lata temu - bez negocjacji. poczytaj w wątkach dotyczących pomp ciepła, tam ludzie za dwadzieścia kilka tys. zł mają T-CAPy 9 kW. ja w końcu mam niewielki zbiornik z grzałką.

    czy do kotła na pellet doliczyłeś robociznę, pompy obiegowe, miedź, naczynie wzbiorcze, zawór trójdrożny z siłownikiem, zasobnik CWU itd.? czy w koszcie komina masz robociznę, obróbkę powyżej dachu, obróbkę dachu? jaka jest minimalna moc kotła pelletowego? gdzie ten kocioł i paliwo do niego wstawisz? moja kotłownia mieści się w schowku pod schodami razem z odkurzaczem, miotłą, wiadrem, przyborami do pielęgnacji domowych kwiatków. żaden kocioł by mi się tam nie zmieścił. czy w domu energooszczędnym nie będzie on zbyt często wygaszany i tracił na sprawności?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mayek

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    LDZ
    Kod pocztowy
    93-319
    Posty
    311

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Panasonic 6 kW, jaki dokładnie to nie pamiętam. firma z Bielska. taką wycenę dostałem na kotłownię razem z robocizną jakieś dwa lata temu - bez negocjacji. poczytaj w wątkach dotyczących pomp ciepła, tam ludzie za dwadzieścia kilka tys. zł mają T-CAPy 9 kW. ja w końcu mam niewielki zbiornik z grzałką.

    czy do kotła na pellet doliczyłeś robociznę, pompy obiegowe, miedź, naczynie wzbiorcze, zawór trójdrożny z siłownikiem, zasobnik CWU itd.? czy w koszcie komina masz robociznę, obróbkę powyżej dachu, obróbkę dachu? jaka jest minimalna moc kotła pelletowego? gdzie ten kocioł i paliwo do niego wstawisz? moja kotłownia mieści się w schowku pod schodami razem z odkurzaczem, miotłą, wiadrem, przyborami do pielęgnacji domowych kwiatków. żaden kocioł by mi się tam nie zmieścił. czy w domu energooszczędnym nie będzie on zbyt często wygaszany i tracił na sprawności?
    Do ceny kotła na pellet nie doliczałem pomp, zbiorników, zaworów itp. ale czy nie potrzebuję tych elementów także w PC?

    Chciałbym być dobrze zrozumianym: jestem na 99% przekonany do kupna PC. Mam zrobiony projekt pod PC. Mam nawet już wybranego Panasa 9kW.
    Pomysł z pelletem przyszedł mi bo chciałbym podjąć decyzję świadomie, więc znając wady i zalety poszczególnych systemów.

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Do ceny kotła na pellet nie doliczałem pomp, zbiorników, zaworów itp. ale czy nie potrzebuję tych elementów także w PC?

    Chciałbym być dobrze zrozumianym: jestem na 99% przekonany do kupna PC. Mam zrobiony projekt pod PC. Mam nawet już wybranego Panasa 9kW.
    Pomysł z pelletem przyszedł mi bo chciałbym podjąć decyzję świadomie, więc znając wady i zalety poszczególnych systemów.
    wycena PC, które podałem to tzw. kompletna kotłownia oparta na pompie Panasonic 7 kW (przepraszam za pomyłkę, wcześniej napisałem o 6 kW, a chyba nie ma takiej pompy). powietrzne pompy np. Panasonic czy Atlantic mają wbudowane pompy obiegowe i zawór 3-d, chyba także jakiś sterownik. nie wiem jak inne. reszta potrzebnych elementów (zasobnik CWU, miedź) była w wycenie, którą otrzymałem (bez żadnych negocjacji). kocioł na pellet to fajna idea (ekologia i takie tam), ale z ekonomicznego punktu widzenia w mocno energooszczędnym domu nie ma sensu.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Trochę się waham czy zadać to pytanie bo boję się totalnej zjebki ale trudno.

    Ogrzewanie energooszczędnych domów to albo PC, albo czysty prąd, czasem gaz, lub kombinacje tych nośników energii.
    Zastanawia mnie czy nie da się ogrzewać takiego domu piecem na pellet? Są jakieś przeciwwskazania?
    Taki piec w porównaniu do PC jest śmiesznie tani. Sam pellet też nie nie jest drogi.
    Produkowane są już piece o mocy 10kW. Więc co stoi na przeszkodzie?
    Daj spokój...
    Pył drzewny, unoszący się podczas załadunku. Opróżnianie z popiołu. Czyszczenie wymiennika dwa razy w sezonie.
    Zerwanie ślimaka podajnika pelletu. Przepalenie grzałki odpowiedzialnej za samoczynne rozpalanie. Opłata kominiarska.
    Hałas pracującej dmuchawy i podajnika.

    Naprawdę - juz gaz jest korzystniejszy biorac pod uwagę ceny i wygodę obsługi.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10

    Domyślnie

    Wiadomo że gaz jest bardzo wygodny, ale ja jakoś nie jestem za nim jak już bym miał dom to chyba postawił bym właśnie na ten pellet.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Są różne zboczenia

    Jak pomyślę, że w moim pomieszczeniu technicznym o powierzchni 10m2 miałbym mieć jeszcze kocioł na paliwa stałe, worki z pelletem.... Dzięki
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayek Zobacz post
    Trochę się waham czy zadać to pytanie bo boję się totalnej zjebki ale trudno.

    Ogrzewanie energooszczędnych domów to albo PC, albo czysty prąd, czasem gaz, lub kombinacje tych nośników energii.
    Zastanawia mnie czy nie da się ogrzewać takiego domu piecem na pellet? Są jakieś przeciwwskazania?
    Taki piec w porównaniu do PC jest śmiesznie tani. Sam pellet też nie nie jest drogi.
    Produkowane są już piece o mocy 10kW. Więc co stoi na przeszkodzie?
    Witam,
    Pompy ciepła mogą być porównywane do kotła na pellet jedynie pod kątem aspektów ekologicznych. Pozostałe parametry znacząco się różnią. Pompa ciepła cechuje się niższymi kosztami eksploatacyjnymi oraz bezobsługową pracą.
    Jeżeli jednak szuka Pan sprawdzonego kotła na pellet, polecam wybór kotła Logano G221 marki Buderus, który wyróżnia wysoka sprawność oraz jakość wykonania. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kateg...automatic.html
    W razie pytań – chętnie pomogę.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Halo, Panie Konsultancie, pobudka !
    Jest Pan w wątku o domach energooszczędnych, a wrzuca pan pomysł na kocioł 25kW ?
    Chyba, że dla całego osiedla
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    MODEROWANO

    To nie jest dział ogłoszeń! Proszę nie spamować ogólnikową, nic nie wnoszącą do dyskusji reklamą, tylko pomagać w konkretnym problemie użytkownika forum
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 21-09-2016 o 15:47
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    ~100 kubików EPS'u grafitowego co daje nam 300m2 elewacji z izolacją 30cm ..( to jest cena tego pieca). a gdzie bufor ? na co najmniej 1m3 ?
    a i tak trzeba izolować ! nie ma że nie. To teraz jaki sens jest robić po łepkach ?
    Żeby kupić kocioł na pelet za 18 kzł Foto dobrze napisał że "chyba na małe osiedle".

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    podstawa - PC może stać w pralnio-suszarni.
    Kocioł na pellety potrzebuje kotłowni o wymaganiach pieca na paliwo stałe (czyli grawitacyjna wentylacja, minimalna kubatura) itd.
    Czyli większa powierzchnia domu - dlaczego tych kosztów nie doliczasz przy porównaniu pc z kotłem na pellety?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie będę przeczył choć nauka radziecka zna sposoby na ulokowanie kociej łowni w domu i pasywnym.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Panasonic 6 kW, jaki dokładnie to nie pamiętam. firma z Bielska. taką wycenę dostałem na kotłownię razem z robocizną jakieś dwa lata temu - bez negocjacji. poczytaj w wątkach dotyczących pomp ciepła, tam ludzie za dwadzieścia kilka tys. zł mają T-CAPy 9 kW. ja w końcu mam niewielki zbiornik z grzałką.

    czy do kotła na pellet doliczyłeś robociznę, pompy obiegowe, miedź, naczynie wzbiorcze, zawór trójdrożny z siłownikiem, zasobnik CWU itd.? czy w koszcie komina masz robociznę, obróbkę powyżej dachu, obróbkę dachu? jaka jest minimalna moc kotła pelletowego? gdzie ten kocioł i paliwo do niego wstawisz? moja kotłownia mieści się w schowku pod schodami razem z odkurzaczem, miotłą, wiadrem, przyborami do pielęgnacji domowych kwiatków. żaden kocioł by mi się tam nie zmieścił. czy w domu energooszczędnym nie będzie on zbyt często wygaszany i tracił na sprawności?
    Kumple mają piec na pellet u siebie. Ponoć zbyt wiele roboty z tym nie ma. Palenisko same się wygasi jeżeli tak się ustawi i samo zapali jeżeli będzie taka potrzeba. Na pewno trzeba raz na jakiś czas napełnić podajnik i ma się spokój na jakiś czas. Ponoć nawet taki piec nie powinno się wygaszać ale to nie znaczy ze tam się hajcuje, po prostu jak nie ma potrzeby to parę węglików się żarzy i tyle wystarczy i tego niewiele zejdzie, na pewno nie na tyle aby móc mówić, że na "postojowym" pożera dużo opału.
    Tak jak słusznie wielu zauważyło to pod względem opłacalności trzeba brać pod uwagę wszystko, włącznie z minimalną powierzchnią kotłowni oraz tym ze musi być w niej wentylacja grawitacyjna a to oznacza dziurawienie domu. Jeżeli się chce taki piec to lepiej pod niego dostosować dom i nie przesadzać z ociepleniem bo to nie będzie miało sensu. Tak jak już nie jeden mądry tu na forum pisał, dom najlepiej robić (przystosowywać pod względem energooszczędności) pod dane źródło ciepła które się chce zastosować.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Kumple mają piec na pellet u siebie. Ponoć zbyt wiele roboty z tym nie ma. Palenisko same się wygasi jeżeli tak się ustawi i samo zapali jeżeli będzie taka potrzeba. Na pewno trzeba raz na jakiś czas napełnić podajnik i ma się spokój na jakiś czas. Ponoć nawet taki piec nie powinno się wygaszać ale to nie znaczy ze tam się hajcuje, po prostu jak nie ma potrzeby to parę węglików się żarzy i tyle wystarczy i tego niewiele zejdzie, na pewno nie na tyle aby móc mówić, że na "postojowym" pożera dużo opału.
    Tak jak słusznie wielu zauważyło to pod względem opłacalności trzeba brać pod uwagę wszystko, włącznie z minimalną powierzchnią kotłowni oraz tym ze musi być w niej wentylacja grawitacyjna a to oznacza dziurawienie domu. Jeżeli się chce taki piec to lepiej pod niego dostosować dom i nie przesadzać z ociepleniem bo to nie będzie miało sensu. Tak jak już nie jeden mądry tu na forum pisał, dom najlepiej robić (przystosowywać pod względem energooszczędności) pod dane źródło ciepła które się chce zastosować.
    Tak jest
    Mądry nauczy się więcej z głupiego pytania, niż głupiec z mądrej odpowiedzi.

  20. #20

    Domyślnie

    fajna opcja z tym rozpalaniem i gaszeniem samemu takiego pieca. A taki pellet musi być mega suchy?? I każdego rodzaju pellet można używać?? (widziałem różnej wielkości pellet)

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony